цей день
Заголовки
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
Моя історія
Підтримати
Хроніка подій 1889 - 1891 років
6 вересня 1891 року на кораблі «Орегон» до порту Галіфакс у провінції Нова Скотія прибули перші два українських поселенці Іван Пилипів і Василь Єлиняк з села Небилова Калуського повіту в Галичині. Вони стали засновниками селища Една у провінції Альберта, найстарішого українського поселення у Канаді, яке з часом перетворилось на осередок найбільшого українського анклаву у Північній Америці.

Головні події 1889 - 1891 років


Всі події 1889 - 1891 років

8 січня 1889 - Доктор Герман Голлеріт отримав патент (No. 395781) на винайдений ним табулятор, який дозволяла підраховувати статистичні дані шляхом зчитування інформації зі спеціальних перфорованих карт. Перше практичне застосування табулятивна машина знайшла в 1890 році при підведенні підсумків перепису населення, зокрема при систематизації данних за віком, статтю, зайнятістю і т.п.
31 березня 1889 - Александер Густав Ейфель підняв французький "триколор" на маківці Ейфелевої вежі в Парижі, збудованої до відкриття Паризької виставки, присвяченої століттю Великої французької революції. Трьохсотметрова вежа вагою близько 7 тисяч тон викликала різні оцінки у сучасників (Гі де Мопассан і Александр Дюма називали її "нічним кошмаром"). Сьогодні Ейфелева вежа - архітектурна пам`ятка Парижа і символ Франції. Її щороку відвідують мільйони туристів, кількість яких з дня відкриття до 31 грудня 2007 року склала 236 445 812 осіб, - вона є найвідвідуванішим туристичним об'єктом у світі.
6 травня 1889 - Приурочена до століття взяття Бастилії, в Парижі відкрилась Всесвітняя виставка, на якій були представлені науково-технічні досягнення того часу. Входом на виставку слугувала Ейфелева вежа. До дня закриття 6 листопада її відвідало понад 6 мільйонів глядачів.
22 червня 1889 - Пруссія першою в Європі ввела пенсії по старості.
8 липня 1889 - В Нью-Йорку вперше вийшла друком фінансова газета «The Wall Street Journal», й по сьогодні одне з найавторитетніших видань у світі.
6 серпня 1889 - У Лондоні відкрився готель «Савой», перший у світі готель з ванними кімнатами в кожному номері.
2 вересня 1889 - В Маріуполі почав працювати морський порт.
30 вересня 1889 - Територія Вайомінг прийняла конституцію, яка надала жінкам право голосу на виборах. Наступного року Вайомінг увійшов до складу США і став першим штатом, де жінки отримали рівні політичні права з чоловіками.
6 жовтня 1889 - У Парижі вперше відкрилося кабаре «Мулен Руж». Жозеф Оллер і Шарль Зідлер приурочили його відкриття до початку Всесвітньої вистаки і завершенню будівництва Ейфелевої вежі.
29 жовтня 1889 - Британський політичний діяч Сесіл Родс, котрий завдяки прибуткам від діамантових копалень в Південній Африці мав величезний капітал і набув значного політичного впливу, отримав від уряду Великої Британії королівську хартію, що гарантувала безпеку для території західніше Трансвааля, де згодом були засновані колонії, названі в його честь - Південна та Західна Родезія.
14 листопада 1889 - Репортер "New York World" 25-літня Неллі Блай, вирівшивши довести, що жінки нічим не поступаються чоловікам, вирушила у кругосвітню подорож, котру запланувала здійснити за маршрутом героя роману Жюля Верна "Навколо світу за 80 днів". Вона успішно справилась з поставленою задачею, побувавши в Лондоні, Кале, Бріндізі, Суеці, Адені, Коломбо, Сінгапурі, Гонконзі, Йокогамі, Сан-Франциско, і з тріумфом з'явилась у Нью-Йорку на 8 днів швидше містера Фогга, зустрівшись в ході подорожі і з самим Жюлем Верном.
15 листопада 1889 - В результаті військового перевороту в Бразилії повалено владу Педру II, другого і останнього імператора, що правив країною 49 років. Період його перебування при владі характеризувався політичною стабільністю і ростом економічного добробуту населення. Однак, невдоволені монархічною формою правління військові, підтримувані досить чисельним міським середнім класом, вчинили заколот і проголосили Бразилію республікою на чолі з маршалом Мануелем Деодоро да Фонескою. Педро II був змушений виїхати до Європи, де й помер через два роки.
23 листопада 1889 - В салуні "Пале-Роял" в Сан-Франциско встановлено перший у світі музичний автомат. Пристрій, зконструйований Луїсом Глассом, представляв собою фонограф Едісона з чотирма змінними свинцевими трубками, на котрих було записано музичні композиції, які можна було відворювати після кидання клієнтом 5-центової монети у спеціальну щілину. За перші півроку експлуатації музичний автомат приніс власнику салуну прибуток в 1 тисячу доларів.
1890
25 січня 1890 - Завершила кругосвітню подорож репортер нью-йоркської газети World Неллі Блай (Елізабет Кокрен), яка вирішила довести, що жінки ні в чому не поступаються чоловікам, і побити досягнення героя Жюля Верна, що здійснив кругосвітню подорож за 80 днів. Вирушивши в дорогу 14 листопада 1889 року, журналістка успішно впоралася із завданням, витративши на досягнення мети 72 дні 6 годин і 11 хвилин.
18 березня 1890 - 75-річний рейхсканцлер Отто фон Бісмарк, який за майже двадцять років на своєму посту зумів перетворити Пруссію на одну з найпотужніших у військовому і економічному відношенні державу, подав у відставку. Через два дні вона була прийнята імператором Вільгельмом II.
1 червня 1890 - Бюро перепису населення США вперше почало використання електричної табуляційної машини Германа Холлеріта, призначеної для статистичної обробки перфокарт.
10 липня 1890 - Вайомінг став 44-м штатом США; він був першим (1869) із американських територій, де жінкам надали рівні з чоловіками виборчі права.
27 липня 1890 - В один з періодів душевної кризи, відчуваючи, що його хвороба стає тягарем для оточуючих, Вінсент ван Гог смертельно поранив себе пострілом з пістолета в груди і помер через два дні.
6 серпня 1890 - В нью-йоркській тюрмі Оберн страчено Вільяма Кеммлера, котрий із ревнощів зарубав на смерть сокирою свою подругу. Він став першим, кого було позбавлено життя на електричному стільці.
24 вересня 1890 - Під тиском властей США лідери Церкви Святих останніх днів проголосили "Маніфест мормонів", у якому оголосили про відмову від полігамії, як релігійної засади.
4 листопада 1890 - У Лондоні відкрилась перша у світі підземна електрична залізниця - лінія, довжиною 6 кілометрів сполучила два вокзали, Педдінгтон і Фаррінгтон, і мала назву Metropolitan Railway ("Столична залізниця"), від скоророчення котрого і пішла назва підземок "метро". Відкрив рух метрополітену і став першим його пасажиром принц Вельський, майбутній король Великої Британії Едуард VII.
15 грудня 1890 - У штаті Південна Дакота після придушення повстання індіанців племені сіу, котрі намагались залишити резервацію, щоб врятуватись від голоду, при спробі арешту від кулі лейтенанта Буллхеда загинув керівник повсталих 59-річний вождь сіу Сидячий Буйвол. В 1876 році він разом з іншим вождем - Несамовитим Конем - керував індійським загоном у битві біля ріки Літл-Бігхорн, коли була здобута одна з найбільших перемог індіанців у війні проти білих переселенців.
29 грудня 1890 - Після вбивства індіанською поліцією на початку грудня вождя Сидячий Бик, новий вождь сіу 70-річний Велика Нога разом зі своїм племенем вирішив залишити резервацію у Південній Дакоті в пошуках більш придатних для проживання територій. Біля Вундід-Ні індіанці були оточені військами 7-го кавалерійського полку під керівництвом полковника Джеймса Форсайта. Після ультимативної вимоги скласти зброю сіу вже готові були підкоритись, але випадковий постріл сповокував збройний конфлікт - практично на місці були розстріляні 146 індіанців, включаючи жінок і дітей, а за наступні шість годин кавалеристи, переслідуючи втікачів, вбили ще не менше 150 чоловік; втрати з американського боку склали 30 осіб.
1891
29 січня 1891 - Після смерті короля Калакауа його сестра Лідія Камекеха Ліліукалані проголошена королевою Гавайських островів. Вона стала останнім монархом цієї країни, втративши владу після заколоту групи американських плантаторів в січні 1893 року.
24 лютого 1891 - У Бразилії, проголошеній в 1889 році республікою, і керованій тимчасовим воєнним кабінетом маршала Мануеля Деодоро да Фонсекі, набула чинності нова конституція, котра затверджувала федеративний устрій республіки в складі 20 штатів; Фонсека був проголошений президентом. Його фінансова діяльність на цьому посту привела до конфлікту з парламентом, який 3 листопада був у порушення конституції розпущений президентом. Однак під тиском громадської думки 23 листопада Фонсека був змушений подати у відставку і передати свої повноваження віце-президенту генералу Флоріану Пейшоту.
18 березня 1891 - Між Парижем та Лондоном встановлено телефонний зв'язок.
6 травня 1891 - У Нью-Йорку концертом Нью-Йоркського симфонічного оркестру під диригуванням Петра Чайковського відкрито «Музичнй зал» який сьогодні відомий як концертний зал «Карнегі-холл».
31 травня 1891 - У Владивостоці за присутності майбутнього імператора Миколи II почалось будівництво Транссибірської залізничної магістралі, яка мала з'єднати Південний Урал з далекосхідними містами Росії. Будівництво було завершене в 1916 році.
13 червня 1891 - У Росії у Владивостоці почато будівництво Сибірської залізничної магістралі.
6 вересня 1891 - Пароплавом «Орегон» до порту Галіфакс у провінції Нова Скотія прибули перші два українських поселенці Іван Пилипів і Василь Єлиняк з села Небилова Калуського повіту в Галичині. Вони стали засновниками селища Една у провінції Альберта, найстарішого українського поселення у Канаді, яке з часом перетворилось на осередок найбільшого українського анклаву у Північній Америці.
11 жовтня 1891 - У Стокгольмі відкрився перший у світі етнографічний музей просто неба «Скансен».
20 жовтня 1891 - На з'їзді Соціал-демократичної партії Німеччини у Ерфурті прийнято програму ("Ерфуртська програма"), в котрій були викладені основні принципи політики і цілі боротьби європейської соціал-демократії.
7 листопада 1891 - Американець Віткомб Лео Джадсон отримав патент №504038 на застібку-блискавку, яку він розробив для взуття. Із-за складності виробництва і ненадійності зіпер не знаходив належного застосування до 1918 року і лише з 1923 року стала дійсно популярною, а 1937 року, після того, як вийшов термін патенту, французький модел'єр Жан Клод помістив блискавку на штанях.
Народилися в 1889 - 1891 роках
17 січня 1889 - 25 січня 1947, Аль(фонс) Капоне, американський гангстер ("людина зі шрамом"), глава впливового кримінального угруповування періоду "сухого закону".
20 лютого 1889 - 30 березня 1977, Лев(ко) Миколайович Ревуцький, український композитор, педагог, автор фортепіанних творів ("Хустина", "Галицькі пісні", "Друга симфонія").
12 березня 1889 - 11 квітня 1950, Вацлав Фомич Ніжинський, російський артист балету, балетмейстер, хореограф польського походження.
21 березня 1889 - 21 травня 1957, Олександр Миколайович Вертинський, український і російський естрадний співак, поет, композитор.
16 квітня 1889 - 25 грудня 1977, Чарльз Спенсер Чаплін, англійський актор, режисер, сценарист, композитор ("Золота лихоманка", "Вогні великого міста", "Волоцюга", "Нові часи", "Великий диктатор"), один із засновників кінокомпанії United Artists, лауреат премії «Оскар» за внесок у кіномистецтво (1971).
20 квітня 1889 - 30 квітня 1945, Адольф Гітлер (Шиккельгрубер), німецький політичний і військовий діяч, фюрер Націонал-соціалістичної партії (1921-45 рр.), канцлер Німеччини (1933-45 рр.); скінчив життя самогубством разом зі своєю дружиною Євою Браун.
28 квітня 1889 - 27 липня 1970, Антоніу Салазар, португальський диктатор (1938-68), засновник (1930) фашистської партії Національний союз.
25 травня 1889 - 26 жовтня 1972, Ігор Іванович Сікорський, американський авіаконструктор українського походження; автор першого світового рекоду швидкості (з екіпажем) - 111 км/год (1911 р., на літаку "Сікорський-2"), збудував близько 15 типів літаків, першим створив турбінні вертольоти і вертольоти-амфібії; конструктор першого вдалого американського гелікоптера.
13 червня 1889 - 31 серпня 1915, Адольф Пегу, французький льотчик-ас; першим у світі виконав «мертву петлю».
23 червня 1889 - 5 березня 1966, Анна Ахматова (Горенко), російська поетеса.
5 липня 1889 - 11 жовтня 1963, Жан Кокто, французький режисер ("Людський голос"), письменник, актор, художник, кінорежисер ("Орфей").
17 липня 1889 - 11 березня 1970, Ерл Стенлі Гарднер, американський письменник, автор детективів, найвідоміший герой котрих - Перрі Мейсон (Справа про бархатні колготки).
30 липня 1889 - 29 липня 1982, Володимир Кузьмич Зворикін, американський вчений-винахідник російського походження, "батько" телебачення (патенти на іконоскоп, кінескоп, система передачі кольорового зображення).
26 вересня 1889 - 26 травня 1976, Мартін Гайдеггер, німецький філософ-екзістенціаліст (Буття і час, Про існування людської свободи).
11 листопада 1889 - 28 вересня 1956, Остап Вишня (Павло Михайлович Губенко), український письменник-сатирик (Зенітка, Весна-красна, Вишневі усмішки).
14 листопада 1889 - 27 травня 1964, Джавахарлал Неру, індійський політичний діяч, перший прем'єр-міністр Індії (з 1947 р.); батько Індіри Ганді.
20 листопада 1889 - 28 вересня 1953, Едвін Пауелл Хаббл, американський астроном; першим виявив галактики за межами Молочного Шляху і розробив концепцію всесвіту, що розширяється.
1890
9 січня 1890 - 25 грудня 1938, Карел Чапек, чеський письменник ("Війна з саламандрами", "Засіб Макропулоса"); "хрещений батько" терміну "робот".
14 січня 1890 - 8 серпня 1983, Ролла Нейл Харгер, американський токсиколог і біохімік; розробив метод визначення кількості алкоголю в крові за складом видихнутого повітря (1931).
10 лютого 1890 - 30 травня 1960, Борис Леонідович Пастернак, російський поет ("Друге народження", "На ранніх поїздах"), прозаїк ("Доктор Живаго"), лауреат Нобелівської премії (1958) "за значні досягнення в сучасній ліричній поезії, а також за продовження традицій російського епічного роману".
10 лютого 1890 - 3 вересня 1918, Фанні Каплан (Фейга Хаїмівна Ройтблат), російська революціонерка; звинувачена у замаху на Леніна.
6 квітня 1890 - 23 грудня 1939, Антон Герман Фоккер, голландський авіаконструктор і промисловець; разом з Рейнгодьдом Плацем створив більше 40 типів літаків.
26 квітня 1890 - 3 листопада 1937, Микола Костянтинович Зеров, український літературознавець, аналітичний критик, перекладач.
9 травня 1890 - 16 травня 1960, Кирило Іванович Осьмак, діяч Української Центральної Ради, ОУН, Президент Української Головної Визвольної Ради.
15 травня 1890 - 15 травня 1980, Кетрін Енн Портер, американська письменниця ("Полуденне вино", "Корабель дурнів").
19 травня 1890 - 2 вересня 1969, Хо Ши Мін (Нгуєн Тат Тан), в'єтнамський політичний і державний діяч, прем'єр-міністр (1946-55 рр.) і президент (1945-69 рр.) Демократичної Республіки В'єтнам.
15 вересня 1890 - 12 січня 1976, Агата Крісті (Агата Мері Кларіса Міллер), англійська письменниця, майстер детективу, автор легендарних персонажів міс Марпл та Еркюля Пуаро (Убивство у "Східному експресі", Смерть на Нілі, А потім нічого не було), драматург (Мишоловка).
23 вересня 1890 - 1 лютого 1957, Фрідріх Паулюс, німецький генерал-фельдмаршал, командуючий німецькими військами під час Сталінградської битви в роки Другої Світової війни.
14 жовтня 1890 - 28 березня 1969, Дуайт Дейвід Ейзенхауер, головнокомандуючий військами союзників у Західній Європі в роки Другої Світової війни, 34-й президент США (1953-61 рр.).
16 жовтня 1890 - 22 серпня 1922, Майкл Коллінз, національний герой, борець за незалежність Ірландії, учасник Пасхального повстання (1916), засновник Ірландської республіканської армії, прем'єр-міністр Ірландської вільної держави (1922).
22 листопада 1890 - 9 листопада 1970, Шарль де Голль, французький генерал, керівник Руху опору в роки Другої Світової війни, перший президент 5-ї республіки (1958-1969 рр).
28 листопада 1890 - 26 вересня 1964, Зінаїда Павлівна Тулуб, українська письменниця (Людолови, В степу безкраїм за Уралом), перекладач.
12 грудня 1890 - 1 листопада 1964, Андрій Атанасович Мельник, український військовий і політичний діяч, голова Проводу ОУН (з 1938 р.).
18 грудня 1890 - 31 січня 1954, Едвін Армстронг, американський інженер, винахідник системи радіомовлення в FM-діапазоні (1933).
1891
8 січня 1891 - 8 лютого 1957, Вальтер Боте, німецький фізик, один з піонерів ядерної фізики, Нобелівський лауреат (1954).
23 січня 1891 - 16 вересня 1967, Павло Григорович Тичина, український поет-модерніст ("Сонячні кларнети", "Замість сонетів", "Чуття єдиної родини"), державний діяч (голова Верховної ради УРСР, 1955-59 рр.).
27 січня 1891 - 31 серпня 1967, Ілля Григорович Еренбург, російський письменник ("Осінь в Парижі", "Буря", "Люди, роки, життя").
22 лютого 1891 - 26 лютого 1939, Влас Якович Чубар, український компартійний і державний діяч, голова Ради народних комісарів (уряду) України (1923-34 рр.).
14 березня 1891 - 6 січня 1957, Авросій Максиміліаноч Бучма, український театральний і кіноактор ("Іван Грозний", "Нескорені", "Арсенал").
2 квітня 1891 - 1 квітня 1976, Макс Ернст, франко-німецький художник, скульптор, один з основоположників сюрреалізму в сучасному мистецтві ("Великий ліс", "Спокуса святого Антонія").
23 квітня 1891 - 5 березня 1953, Сергій Сергійович Прокоф'єв, російський піаніст, композитор ("Петя і Вовк", "Війна і мир", "Ромео і Джульєтта", "5-а симфонія").
15 травня 1891 - 10 березня 1940, Михайло Афанасійович Булгаков, російський письменник ("Майстер і Маргарита", "Дні Турбіних", "Собаче серце").
15 травня 1891 - 17 липня 1975, Константин Гамсахурдіа, грузинський письменник ("Викрадння місяця", "Давид Будівельник"; батько колишнього президента Грузії Звіада Гамсахурдіа.
23 травня 1891 - 11 липня 1974, Пер Фабіан Лагерквіст, шведський письменник ("Палач", "Карлик", "Маріамна", лауреат Нобелівської премії (1951).
14 червня 1891 - 23 травня 1938, Євген Михайлович Коновалець, полковник Армії УНР, командант УВО, голова Проводу українських націоналістів (з 1927).
4 липня 1891 - 1 грудня 1978, Петро Йосипович Панч, український письменник (Гомоніла Україна, На калиновім мості, Голубі ешелони).
16 вересня 1891 - 22 грудня 1980, Карл Деніц, німецький грос-адмірал, головнокомандуючий військово-морським флотом нацистської Німеччини (з 1943 р.), спадкоємець Адольфа Гітлера на посту глави держави (з травня 1945 р.); міжнародним трибуналом в Нюрнберзі був визнаний військовим злочинцем і засуджений на 10 років ув'язнення.
2 жовтня 1891 - 19 жовтня 1975, Йосип Йосипович Бокшай, український живопсець (Озеро в горах, Синєвір, Зустріч на полонині); разом з А.М.Ерделі організував першу на Закарпатті художню школу.
20 жовтня 1891 - 24 липня 1974, Джеймс Чедвік, англійський фізик, першовідкривач нейтрона (1932), лауреат Нобелівської премії (1935).
20 жовтня 1891 - 22 серпня 1978, Джомо Кеньята, кенійський політик, перший президент Кенії (1964-78).
24 жовтня 1891 - 26 травня 1961, Рафаель Трухільо (Рафаель Леонідас Трухільо Моліна), генерал, президент-диктатор Домініканської Республіки (1930-61 рр.).
8 листопада 1891 - 3 березня 1934, Олесь Досвітній (Олександр Федорович Скрипаль-Міщенко), український письменник.
14 листопада 1891 - 21 лютого 1941, Фредерік Грант Бантінг, канадський фізіолог, лауреат Нобелівської премії з медицини (разом з Дж.Маклеодом - за виділення чистого інсуліну і розробку методу лікування ним цукрового діабету, 1923).
15 листопада 1891 - 14 жовтня 1944, Ервін Роммель, німецький фельдмаршал, командуючий військами у Північній Африці і в Нормандії під час відкриття Західного фронту в роки Другої Світової війни; учасник змови проти Гітлера.
26 грудня 1891 - 7 червня 1980, Генрі Міллер, американський письменник (Тропік рака, Тропік Козерога).
29 грудня 1891 - 17 вересня 1938, Володимир Левкович Симиренко, український помолог і селекціонер плодових культур.
Померли в 1889 - 1891 роках
15 червня 1889 - Міхай Емінеску (Емінович), румунський поет ("Ангел і Демон", "Епігони", "Імператор і пролетар"). 128 років тому, в 39 років (нар. 15 січня 1850 р.).
17 червня 1889 - Джон Джеймс Юз (Джон Х'юз), валлійський підприємець; засновник міста Донецьк. 128 років тому, в 75 років (нар. 1814 р.).
11 жовтня 1889 - Джеймс-Прескот Джоуль, англійський фізик, дослідник електромагнітних, теплових і кінетичних процесів у газах. 128 років тому, в 71 рік (нар. 24 грудня 1818 р.).
18 жовтня 1889 - Антоніо Меуччі, італійський вчений, дійсний винахідник телефону (1860, за 5 років до Александра Белла). 128 років тому, в 81 рік (нар. 13 квітня 1808 р.).
6 грудня 1889 - Джеферсон Девіс, перший і останній президент Конфедерації південих штатів (1861-65 рр.). 128 років тому, в 81 рік (нар. 3 червня 1808 р.).
12 грудня 1889 - Роберт Браунінг, англійський поет, письменник ("Чоловік та жінка", "Діючі особи"), основоположник жанру поетичного монолога-сповіді в англійській поезії. 128 років тому, в 77 років (нар. 7 травня 1812 р.).
1890
29 липня 1890 - Вінсент ван Гог, голландський живописець-постмодерніст ("Нічне кафе", "Пейзаж в Овері після дощу"). 127 років тому, в 37 років (нар. 30 березня 1853 р.).
26 жовтня 1890 - Карло Коллоді (Карло Лоренцині), італійський журналіст, письменник (Пригоди Піноккіо, Подорож по Італії з Джаннеттино, Очі й носи, Веселі історії). 127 років тому, в 64 роки (нар. 24 листопада 1826 р.).
23 листопада 1890 - Вільгельм III (Віллем Александр Лодевейк), король Нідерландів (1849-90 рр.), великий герцог Люксембурга (з 1849 р.). 127 років тому, в 73 роки (нар. 19 лютого 1817 р.).
26 грудня 1890 - Генріх Шліман, американський археолог німецького походження; знайшов місце в Малій Азії, де під шаром землі була поховано легендарне місто Троя, описане Гомером. 127 років тому, в 68 років (нар. 6 січня 1822 р.).
1891
16 січня 1891 - (Клемент-Філіберт-) Лео Деліб, французький композитор, автор перших симфонізованих балетів ("Коппелія", "Сільвія"), опери ("Лакме"). 126 років тому, в 55 років (нар. 21 лютого 1836 р.).
26 січня 1891 - Ніколаус Август Отто, німецький інженер, конструктор першого чотирьохтактного двигуна внутрішнього згорання. 126 років тому, в 59 років (нар. 10 червня 1832 р.).
10 лютого 1891 - Софія Василівна Ковалевська, російський математик, письменниця ("Нігілістка", "Спогади дитинства"). 126 років тому, в 41 рік (нар. 15 січня 1850 р.).
7 квітня 1891 - Фінеас Тейлор Барнум, американський антрепренер; першим надав цирковим виставам якостей грандіозного шоу - його цирк відвідало більше 82 мільйонів людей. 126 років тому, в 81 рік (нар. 5 липня 1810 р.).
24 квітня 1891 - Гельмут (Карл Бернхард) Мольтке, німецький фельдмаршал, начальник прусського і німецького генштабів (1858-88 рр.), ідеолог німецького мілітаризму. 126 років тому, в 91 рік (нар. 26 жовтня 1800 р.).
8 травня 1891 - Олена Петрівна Блаватська (Гелена фон Ган), російська письменниця, мандрівниця, теософ. 126 років тому, в 60 років (нар. 12 серпня 1831 р.).
6 червня 1891 - Джон (Александр) Макдональд, перший прем'єр-міністр Канади (1867-73, 1878-91 рр.); родом з Глазго, Шотландія. 126 років тому, в 76 років (нар. 11 січня 1815 р.).
23 червня 1891 - Вільгельм Едуард Вебер, німецький фізик; разом з Карлом Гауссом є творцем першого електромагнітного телеграфу. 126 років тому, в 87 років (нар. 24 жовтня 1804 р.).
27 вересня 1891 - Іван Олександрович Гончаров, російський письменник (Обломов, Звичайна історія, Прірва). 126 років тому, в 79 років (нар. 18 червня 1812 р.).
28 вересня 1891 - Герман Мелвілл, американський письменник (Мобі Дік, Повісті на веранді, Ому). 126 років тому, в 72 роки (нар. 1 серпня 1819 р.).
10 листопада 1891 - Артюр Рембо, французький поет-символіст, лірик (П'яний корабель, Крізь пекло). 126 років тому, в 37 років (нар. 20 жовтня 1854 р.).
5 грудня 1891 - Педру II (Педру Браганса), другий і останній імператор Бразилії (1831-89 рр.). 126 років тому, в 66 років (нар. 2 грудня 1825 р.).
11 грудня 1891 - Олександр Опанасович Потебня, український філолог-славіст, основоположник психологічного напрямку в мовознавстві. 126 років тому, в 56 років (нар. 22 вересня 1835 р.).
Полонений Кадзуо Сакамакі
Фотоархів
Полонений Кадзуо Сакамакі

Головні події 1889 - 1891 років

Після смерті короля Калакауа, 29 січня 1891 року його сестра Лідія Камекеха Ліліукалані проголошена королевою Га..
29 січня 1891
© 2001-17 Володимир Лук'янюк
Про


Наверх