Цей день 28 червня
180-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 186 днів. Іменинники - Григорій, Єфрем, Касіян, Федір. В Україні святкують День Конституції.

Головні події 28 червня

Всі події 28 червня

1389 • Між Сербією та Османською імперією відбулась битва на Косовому полі (поблизу сучасного міста Пріштіна), в ході якої війська князя Лазара Хребеляновича зазнали поразки і Сербія попала у васальну залежність від Туреччини. Сам Лазар і султан Мурад загинули в бою, а їхні сини, Стефан і Баязід, заключили союзницький договір.

1519 • Іспанського короля Карла I, котрий уже по народженню мав величезні володіння у Європі та Америці, обрано спадкоємцем свого діда Максиміліана I, імператора Священної Римської імперії. Карл, внук іспанських монархів Фердінанда II і Ізабелли, шляхом підкупу переміг таких претендентів на престол як король Англії Генріх VIII, король Франції Франциск I, герцог Саксонський Фредерік Мудрий. Коронувавшись як Карл V, імператор сподівався об'єднати роздроблені багаточисельні князівства в унітарну могутню державу, але протестантська Реформація в Німеччині та навала Отоманської Туреччини, не дала можливість здійснити задумане. В 1558 році він зрікся престолу на користь свого брата Фердинанда.

1569 • Між Королівством Польським та Великим князівством Литовським укладено Люблінську унію, що дала початок новій федеративній державі, відомій як Річ Посполита. 1 липня Люблінська унія була затверджена роздільно депутатами польського і литовського сеймів на загальному сеймі, скликаному в Любліні, а 4 липня — ратифікована королем польським і великим князем литовським Сигізмундом II Августом.

1635 • На Карибських островах засновано французьку колонію Гваделупа.

Нова історія
1651 • Біля містечка Берестечко (нині — Волинська область) між Військом Запорозьким під командуванням Богдана Хмельницького та союзним йому кримськотатарським військом Іслама III Герая з одного боку та армією Речі Посполитої під командуванням Яна Казимира II з іншого відбулась найбільша битва Українсько-польської війни, в якій з обох боків брало участь близько 300 тисяч чоловік. Зазнавши великих втрат і зраджений татарами, Хмельницький був змушений підписати у вересні принизливий Білоцерківський мирний договір, який значно обмежував повноваження гетьмана і автономію підконтрольних йому територій.

1664 • Актор бродячої трупи Жан Батист Поклен вперше вийшов на сцену під псевдонімом Мольєр. Своє нове ім'я він згодом прославив як драматург.

1868 • Після поразки, нанесеної російською армією військам емірів під Самаркандом, Бухарське ханство було приєднано до Росії на правах васальної держави.

1914У Сараєво 19-річний студент Гаврило Принцип убив спадкоємця австро-угорського престолу ерцгерцога і його дружину герцогиню, коли Фердинанд Габсбург і Софія Гогенберг здійснювали поїздку містом. Цей теракт, влаштований членами сербських підпільних організацій «Чорна рука» і «Млада Босна», став формальним приводом до початку Першої світової війни.

1917 • Мала Рада Української Центральної Ради на своєму засіданні ухвалила створення першого уряду України, Генерального секретаріату, і передав йому виконавчі функції. Перший склад Генерального секретаріату, на чолі якого став Володимир Винниченко, складався з 8 генеральних секретарів та генерального писаря.

1919У Дзеркальному залі Версалю підписано договір, який поклав кінець Першій світовій війні на украй невигідних для Німеччини — вона втратила 13% своєї території, всі заморські колонії, її армія зазнавала значного скорочення, все озброєння конфісковувалось і на країну накладались значні грошові репарації на користь країн-переможців.

1919 • За політично вмотивованим вироком військового суду розстріляний полковник Армії УНР Петро Болбочан, командир операції із звільнення Криму від більшовиків, який попри політичні розбіжності з керівниками Директорії підтримав їх антигетьманський виступ, але так і не отримав можливості реалізувати себе в повній мірі як полководець.

Новітня історія
1940Після прийняття Румунією радянського ультиматуму підрозділи Червоної армії перейшли Дністер, щоб зайняти Північну Буковину та Бессарабію. У серпні на їх території було утворено Молдавську РСР і Чернівецьку та Акерманські області УРСР.

1940 • Великобританія визнала генерала де Голля лідером руху "Вільна Франція" і він зразу ж зайнявся створенням нових французьких збройних сил.

1941 • Розпорядженням президента США Франкліна Рузвельта створено Управління наукових досліджень і розробок, основним завданням якого стало створення ядерної зброї. Практична реалізація проекту розпочалась 13 серпня 1942 року, коли біля нью-йоркської мерії на Манхеттені, Нью-Йорк, був сформований штаб Північного Атлантичного Дивізіону інженерного корпусу Армії США.

1950 • У ході Корейської війни Північно-корейська армія захопила Сеул.

1989 • У Києві на Республіканському стадіоні пройшов прощальний матч Олега Блохіна — збірна Радянського Союзу зустрілась зі збірною світу. Матч закінчився з рахунком 3-3 і Блохін забив гол на 90-й хвилині з пенальті.

Наш час
1992 • Морський тральщик «Сигнальщик» під командуванням капітана 3 рангу Теймура Сулейманова став першим кораблем на Чорному морі, який підняв український прапор. Однак на наступний день під тиском військового командування СНД екіпаж був змушений спустити прапор, а команда тральщика була розформована. Більша її частина потім перейшла на службу ВМС України на кораблі «Славутич» та «Гетьман Сагайдачний».

1992 • У Медичному центрі Пітсбурга, США, 35-річний чоловік став першим пацієнтом, котрому пересаджено печінку бабуїна. Після операції він прожив 10 тижнів.

1992 • Піднявшись на гору Пунчак-Джая у Новій Гвінеї, японка Джунко Табеї першою з жінок виконала "програму 7 вершин", підкоривши всі сім найвищих вершин різних континентів, включаючи Еверест.

1996 • Після тривалого і часом драматичного обговорення, яке завершилось добою неперервної роботи, о 9-18 Верховна Рада ухвалила Конституцію України, яка отримала Основний закон останньою з пострадянських республік. За її текст проголосувало 315 депутатів, проти — 36, утрималось — 12, не голосувало — 30. За 23 години безперервної роботи парламентарям вдалося розв'язати найгостріші проблеми: державна мова — українська, малий герб – тризуб, прапор – синьо-жовтий, мелодія гімну — «Ще не вмерла Україна».

1997 • В третьому раунді бою з Евандером Холіфілдом за звання чемпіона світу серед професіоналів, що проходив у Лас-Вегасі, дискваліфіковано Майка Тайсона, котрий, за його словами, не стримався після чергового удару головою, нанесеного суперником у ближньому бою, Тайсон відкусив Холіфілду частину вуха. Тайсона було на рік позбавлено ліцензії на проведення боїв у штаті Невада і оштрафовано на мільйона доларів.

2007 • У Греції почались лісові пожежі, які стали найбільш інтенсивними і руйнівними за останні 150 років. Спекотна суха погода сприяла стихійному поширенню вогню на значній території країни, насамперед у південній третини країни: на півострові Пелопоннес, острів Евбея, регіони Аттика та Аркадія. Уряд Греції оголосив надзвичайний стан і провів евакуацію десятків населених пунктів, закликав на допомогу міжнародні та іноземні організації. В результаті пожеж, що тривали до 3 вересня, загинули 79 осіб, було зруйновано безліч будинків і сільськогосподарських угідь на площі 2,7 млн км2.

2008 • Компанія Google запустила багатомовну соціальну мережу Google+, яка у січні 2013 року із майже півмільярдом користувачів стала другою за популярністю у світі.

2015 • В Баку завершились Європейські ігри, які проходили за участю олімпійських команд 50 країн Європи. Українська збірна, яка складалась із 242 спортсменів з 32 видів спорту, завоювала 46 медалей і зайняла 8-е місце у командному заліку, в якому перемогла збірна Росії.

Народились 28 червня

1391 - 1459, Кічі-Мухамед, останній хан Золотої Орди (1428, 1432-59 рр.).

1491 - 28 січня 1547Генріх VIII, король Англії (1509-47 рр.) з династії Тюдорів; був шість разів одружений — Катерина Арагонська (розлучена; небажання папи римського санкціонувати розлучення привело до виходу англійської церкви з-під влади Риму), Анна Болейн (страчена), Джейн Сеймур (померла), Анна Клевська (розлучена), Катерина Говард (страчена), Катерина Парр.

1577 - 30 травня 1640Пітер (Пауль) Рубенс, фламандський живописець.

1712 - 2 липня 1778Жан-Жак Руссо, французький письменник, філософ, просвітитель.

1909 - 22 жовтня 1998 • Ерік Емблер, англійський письменник, автор гостросюжетних творів; поряд з Гремом Гріном вважається основоположником шпигунського роману. 115 років з дня народження.

1945 • Дейвід Найтс, рок-музикант (Procol Harum: A Whiter Shade of Pale).

1946Олег Борисович Фіалко, український сценарист, режисер (Імітатор, Повернення Баттерфляй).

1948Кеті Бейтс, американська актриса, лауреат премії "Оскар" ("Мізері" [1990]; "Все про Шмідта", "Кольори нації", "Скнара", "Смажені зелені помідори", "Наш власний дім", "Прелюдія до поцілунку").

1966 • Джон Кьюсак, американський актор ("Будь зі мною", "Грощі — це ніщо", "Кольори нації", "Кулі над Бродвеєм", "Скажи щось").

1971Ілон (Рів) Маск, американо-канадський підприємець (PayPal, SpaceX, Tesla Motors, Solar City), винахідник південно-африканського походження.

1971 • Рей Слінгаард, нідерландський поп-співак, учасник дуету 2Unlimited.

1981Мустафа Найєм, український журналіст, політик.

Померли 28 червня

116 до н.е. • Птолемей VII (Птолемей Евергет II, Птолемей Фіскон), цар Єгипту (169-163, 145-131, 127-116 рр. до н. е.) з династії Птолемеїв; син Птолемея V Епіфана, молодший брат Птолемея VI Філометора. 2140 років років тому, в 68 років (нар. 184 до н. е.).

548 • Феодора, візантійська імператриця, дружина імператора Юстиніана I. 1476 років тому, в 48 років (нар. 500 р.).

572 • Альбоін, вождь германців, засновник і перший правитель Королівства лангобардів у Італії (566 р.). 1452 роки тому, в 46 років (нар. 526 р.).

1389 • Лазар Хребелянович, князь Сербії (1371–89 рр.); загинув під час битви на Косовому полі. 635 років років тому, в 60 років (нар. 1329 р.).

1598 • Абрахам Ортелій, фламандський картограф, автор першого у світі географічного атласу («Theatrum Orbis Terrarum», 1570). 426 років тому, в 71 рік (нар. 14 квітня 1527 р.).

1638 • Кирило Лукаріс, патріарх Олександрійський (1602-21 рр.) і Константинопольський (1612, 1620-23, 1623-33, 1633-34, 1634-35, 1637 -38 рр.). 386 років тому, в 66 років (нар. 1572 р.).

1911 • Архип Юхимович Тесленко, український письменник ("Патріоти"). 113 років тому, в 29 років (нар. 2 березня 1882 р.).

1919Петро Федорович Болбочан, український військовий діяч, полковник Армії УНР. 105 років років тому, в 36 років (нар. 17 жовтня 1883 р.).

1942Янка Купала (Іван Домінікович Луцевич), білоруський поет (Жалейка, Гусляр, Дорогою життя). 82 роки тому, в 60 років (нар. 7 липня 1882 р.).

1992 • Михайло Нехемьєвич Таль, російський гросмейстер, 8-й чемпіон світу з шахів. 32 роки тому, в 56 років (нар. 9 листопада 1936 р.).


ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН