Цей день 28 червня
180-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 186 днів. Іменинники — Григорій, Єфрем, Касіян, Федір. В Україні святкують День Конституції.

Головні події 28 червня

Всі події 28 червня

1389 • Між Сербією та Османською імперією відбулась битва на Косовому полі (поблизу сучасного міста Пріштіна), в ході якої війська князя Лазара Хребеляновича зазнали поразки і Сербія попала у васальну залежність від Туреччини. Сам Лазар і султан Мурад загинули в бою, а їхні сини, Стефан і Баязід, заключили союзницький договір.

1519 • Іспанського короля Карла I, котрий уже по народженню мав величезні володіння у Європі та Америці, обрано спадкоємцем свого діда Максиміліана I, імператора Священної Римської імперії. Карл, внук іспанських монархів Фердінанда II і Ізабелли, шляхом підкупу переміг таких претендентів на престол як король Англії Генріх VIII, король Франції Франциск I, герцог Саксонський Фредерік Мудрий. Коронувавшись як Карл V, імператор сподівався об'єднати роздроблені багаточисельні князівства в унітарну могутню державу, але протестантська Реформація в Німеччині та навала Отоманської Туреччини, не дала можливість здійснити задумане. В 1558 році він зрікся престолу на користь свого брата Фердинанда.

1569 • Між Королівством Польським та Великим князівством Литовським укладено Люблінську унію, що дала початок новій федеративній державі, відомій як Річ Посполита. 1 липня Люблінська унія була затверджена роздільно депутатами польського і литовського сеймів на загальному сеймі, скликаному в Любліні, а 4 липня — ратифікована королем польським і великим князем литовським Сигізмундом II Августом.

1635 • На Карибських островах засновано французьку колонію Гваделупа.

Нова історія
1651 • Біля містечка Берестечко (нині — Волинська область) між Військом Запорозьким під командуванням Богдана Хмельницького та союзним йому кримськотатарським військом Іслама III Герая з одного боку та армією Речі Посполитої під командуванням Яна Казимира II з іншого відбулась найбільша битва Українсько-польської війни, в якій з обох боків брало участь близько 300 тисяч чоловік. Зазнавши великих втрат і зраджений татарами, Хмельницький був змушений підписати у вересні принизливий Білоцерківський мирний договір, який значно обмежував повноваження гетьмана і автономію підконтрольних йому територій.

1664 • Актор бродячої трупи Жан Батист Поклен вперше вийшов на сцену під псевдонімом Мольєр. Своє нове ім'я він згодом прославив як драматург.

1868 • Після поразки, нанесеної російською армією військам емірів під Самаркандом, Бухарське ханство було приєднано до Росії на правах васальної держави.

1914 • У Сараєво 19-річний студент Гаврило Принцип убив спадкоємця австро-угорського престолу ерцгерцога і його дружину герцогиню, коли Фердинанд Габсбург і Софія Гогенберг здійснювали поїздку містом. Цей теракт, влаштований членами сербських підпільних організацій «Чорна рука» і «Млада Босна», став формальним приводом до початку Першої світової війни.

1917 • Мала Рада Української Центральної Ради на своєму засіданні ухвалила створення першого уряду України, Генерального секретаріату, і передав йому виконавчі функції. Перший склад Генерального секретаріату, на чолі якого став Володимир Винниченко, складався з 8 генеральних секретарів та генерального писаря.

1919 • У Дзеркальному залі Версалю підписано договір, який поклав кінець Першій світовій війні на украй невигідних для Німеччини — вона втратила 13% своєї території, всі заморські колонії, її армія зазнавала значного скорочення, все озброєння конфісковувалось і на країну накладались значні грошові репарації на користь країн-переможців.

1919 • За політично вмотивованим вироком військового суду розстріляний полковник Армії УНР Петро Болбочан, командир операції із звільнення Криму від більшовиків, який попри політичні розбіжності з керівниками Директорії підтримав їх антигетьманський виступ, але так і не отримав можливості реалізувати себе в повній мірі як полководець.

Новітня історія
1940 • Після прийняття Румунією радянського ультиматуму підрозділи Червоної армії перейшли Дністер, щоб зайняти Північну Буковину та Бессарабію. У серпні на їх території було утворено Молдавську РСР і Чернівецьку та Акерманські області УРСР.

1940 • Великобританія визнала генерала де Голля лідером руху "Вільна Франція" і він зразу ж зайнявся створенням нових французьких збройних сил.

1941 • Розпорядженням президента США Франкліна Рузвельта створено Управління наукових досліджень і розробок, основним завданням якого стало створення ядерної зброї. Практична реалізація проекту розпочалась 13 серпня 1942 року, коли біля нью-йоркської мерії на Манхеттені, Нью-Йорк, був сформований штаб Північного Атлантичного Дивізіону інженерного корпусу Армії США.

1950 • У ході Корейської війни Північно-корейська армія захопила Сеул.

1989 • У Києві на Республіканському стадіоні пройшов прощальний матч Олега Блохіна — збірна Радянського Союзу зустрілась зі збірною світу. Матч закінчився з рахунком 3-3 і Блохін забив гол на 90-й хвилині з пенальті.

Наш час
1992 • Морський тральщик «Сигнальщик» під командуванням капітана 3 рангу Теймура Сулейманова став першим кораблем на Чорному морі, який підняв український прапор. Однак на наступний день під тиском військового командування СНД екіпаж був змушений спустити прапор, а команда тральщика була розформована. Більша її частина потім перейшла на службу ВМС України на кораблі «Славутич» та «Гетьман Сагайдачний».

1992 • У Медичному центрі Пітсбурга, США, 35-річний чоловік став першим пацієнтом, котрому пересаджено печінку бабуїна. Після операції він прожив 10 тижнів.

1992 • Піднявшись на гору Пунчак-Джая у Новій Гвінеї, японка Джунко Табеї першою з жінок виконала "програму 7 вершин", підкоривши всі сім найвищих вершин різних континентів, включаючи Еверест.

1996 • Після тривалого і часом драматичного обговорення, яке завершилось добою неперервної роботи, о 9-18 Верховна Рада ухвалила Конституцію України, яка отримала Основний закон останньою з пострадянських республік. За її текст проголосувало 315 депутатів, проти — 36, утрималось — 12, не голосувало — 30. За 23 години безперервної роботи парламентарям вдалося розв'язати найгостріші проблеми: державна мова — українська, малий герб – тризуб, прапор – синьо-жовтий, мелодія гімну — «Ще не вмерла Україна».

1997 • В третьому раунді бою з Евандером Холіфілдом за звання чемпіона світу серед професіоналів, що проходив у Лас-Вегасі, дискваліфіковано Майка Тайсона, котрий, за його словами, не стримався після чергового удару головою, нанесеного суперником у ближньому бою, Тайсон відкусив Холіфілду частину вуха. Тайсона було на рік позбавлено ліцензії на проведення боїв у штаті Невада і оштрафовано на мільйона доларів.

2007 • У Греції почались лісові пожежі, які стали найбільш інтенсивними і руйнівними за останні 150 років. Спекотна суха погода сприяла стихійному поширенню вогню на значній території країни, насамперед у південній третини країни: на півострові Пелопоннес, острів Евбея, регіони Аттика та Аркадія. Уряд Греції оголосив надзвичайний стан і провів евакуацію десятків населених пунктів, закликав на допомогу міжнародні та іноземні організації. В результаті пожеж, що тривали до 3 вересня, загинули 79 осіб, було зруйновано безліч будинків і сільськогосподарських угідь на площі 2,7 млн км2.

2008 • Компанія Google запустила багатомовну соціальну мережу Google+, яка у січні 2013 року із майже півмільярдом користувачів стала другою за популярністю у світі.

2015 • В Баку завершились Європейські ігри, які проходили за участю олімпійських команд 50 країн Європи. Українська збірна, яка складалась із 242 спортсменів з 32 видів спорту, завоювала 46 медалей і зайняла 8-е місце у командному заліку, в якому перемогла збірна Росії.

Народились 28 червня

1391 — †1459, Кічі-Мухамед, останній хан Золотої Орди (1428, 1432-59 рр.).

1491 — †28 січня 1547Генріх VIII, король Англії (1509-47 рр.) з династії Тюдорів; був шість разів одружений — Катерина Арагонська (розлучена; небажання папи римського санкціонувати розлучення привело до виходу англійської церкви з-під влади Риму), Анна Болейн (страчена), Джейн Сеймур (померла), Анна Клевська (розлучена), Катерина Говард (страчена), Катерина Парр.

1577 — †30 травня 1640Пітер (Пауль) Рубенс, фламандський живописець.

1712 — †2 липня 1778Жан-Жак Руссо, французький письменник, філософ, просвітитель.

1909 — †22 жовтня 1998 • Ерік Емблер, англійський письменник, автор гостросюжетних творів; поряд з Гремом Гріном вважається основоположником шпигунського роману. 115 років з дня народження.

1945 • Дейвід Найтс, рок-музикант (Procol Harum: A Whiter Shade of Pale).

1946Олег Борисович Фіалко, український сценарист, режисер (Імітатор, Повернення Баттерфляй).

1948Кеті Бейтс, американська актриса, лауреат премії "Оскар" ("Мізері" [1990]; "Все про Шмідта", "Кольори нації", "Скнара", "Смажені зелені помідори", "Наш власний дім", "Прелюдія до поцілунку").

1966 • Джон Кьюсак, американський актор ("Будь зі мною", "Грощі — це ніщо", "Кольори нації", "Кулі над Бродвеєм", "Скажи щось").

1971Ілон (Рів) Маск, американо-канадський підприємець (PayPal, SpaceX, Tesla Motors, Solar City), винахідник південно-африканського походження.

1971 • Рей Слінгаард, нідерландський поп-співак, учасник дуету 2Unlimited.

1981Мустафа Найєм, український журналіст, політик.

Померли 28 червня

116 до н.е. • Птолемей VII (Птолемей Евергет II, Птолемей Фіскон), цар Єгипту (169-163, 145-131, 127-116 рр. до н. е.) з династії Птолемеїв; син Птолемея V Епіфана, молодший брат Птолемея VI Філометора. Пом. 2140 років років тому у 68 років (нар. 184 до н. е.).

548 • Феодора, візантійська імператриця, дружина імператора Юстиніана I. Пом. 1476 років тому у 48 років (нар. 500 р.).

572 • Альбоін, вождь германців, засновник і перший правитель Королівства лангобардів у Італії (566 р.). Пом. 1452 роки тому десь у 46 років (нар. бл. 526 р.).

1389 • Лазар Хребелянович, князь Сербії (1371–89 рр.); загинув під час битви на Косовому полі. Пом. 635 років років тому у 60 років (нар. 1329 р.).

1598 • Абрахам Ортелій, фламандський картограф, автор першого у світі географічного атласу («Theatrum Orbis Terrarum», 1570). Пом. 426 років тому у 71 рік (нар. 14 квітня 1527 р.).

1638 • Кирило Лукаріс, патріарх Олександрійський (1602-21 рр.) і Константинопольський (1612, 1620-23, 1623-33, 1633-34, 1634-35, 1637 -38 рр.). Пом. 386 років тому у 66 років (нар. 1572 р.).

1911 • Архип Юхимович Тесленко, український письменник ("Патріоти"). Пом. 113 років тому у 29 років (нар. 2 березня 1882 р.).

1919Петро Федорович Болбочан, український військовий діяч, полковник Армії УНР. Пом. 105 років років тому у 36 років (нар. 17 жовтня 1883 р.).

1942Янка Купала (Іван Домінікович Луцевич), білоруський поет (Жалейка, Гусляр, Дорогою життя). Пом. 82 роки тому у 60 років (нар. 7 липня 1882 р.).

1992 • Михайло Нехемьєвич Таль, російський гросмейстер, 8-й чемпіон світу з шахів. Пом. 32 роки тому у 56 років (нар. 9 листопада 1936 р.).

Головні події 28 червня

Битва на Косовому полі Мурада Богообраного

1389

Битва під Берестечком

1651
headset

Вбивство ерцгерцога Франца Фердинанда

1914

Версальський договір

1919
headset

Страта полковника Петра Болбочана

1919

Прийняття Конституції незалежної України

1996

Матч Тайсон-Холіфілд

1997