Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Цей день 28 червня
179-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 186 днів. Іменинники - Григорій, Єфрем, Касіян, Федір. В Україні святкують День Конституції.

Головні події 28 червня


Всі події 28 червня

1389 - Між Сербією та Османською імперією відбулась битва на Косовому полі (поблизу сучасного міста Пріштіна), в ході якої війська князя Лазара Хребеляновича зазнали поразки і Сербія попала у васальну залежність від Туреччини. Сам Лазар і султан Мурад загинули в бою, а їхні сини, Стефан і Баязід, заключили союзницький договір.
1519 - Іспанського короля Карла I, котрий уже по народженню мав величезні володіння у Європі та Америці, обрано спадкоємцем свого діда Максиміліана I, імператора Священної Римської імперії. Карл, внук іспанських монархів Фердінанда II і Ізабелли, шляхом підкупу переміг таких претендентів на престол як король Англії Генріх VIII, король Франції Франциск I, герцог Саксонський Фредерік Мудрий. Коронувавшись як Карл V, імператор сподівався об'єднати роздроблені багаточисельні князівства в унітарну могутню державу, але протестантська Реформація в Німеччині та навала Отоманської Туреччини, не дала можливість здійснити задумане. В 1558 році він зрікся престолу на користь свого брата Фердинанда.
1569 - Між Королівством Польським та Великим князівством Литовським укладено Люблінську унію, що дала початок новій федеративній державі, відомій як Річ Посполита. 1 липня Люблінська унія була затверджена роздільно депутатами польського і литовського сеймів на загальному сеймі, скликаному в Любліні, а 4 липня — ратифікована королем польським і великим князем литовським Сигізмундом II Августом.
1635 - На Карибських островах засновано французьку колонію Гваделупа.
Нова історія
1651 - Біля містечка Берестечко (нині — Волинська область) між Військом Запорозьким під командуванням Богдана Хмельницького та союзним йому кримськотатарським військом Іслама III Герая з одного боку та армією Речі Посполитої під командуванням Яна Казимира II з іншого відбулась найбільша битва Українсько-польської війни, в якій з обох боків брало участь близько 300 тисяч чоловік. Зазнавши великих втрат і зраджений татарами, Хмельницький був змушений підписати у вересні принизливий Білоцерківський мирний договір, який значно обмежував повноваження гетьмана і автономію підконтрольних йому територій.
1664 - Актор бродячої трупи Жан Батист Поклен вперше вийшов на сцену під псевдонімом Мольєр. Своє нове ім'я він згодом прославив як драматург.
1868 - Після поразки, нанесеної російською армією військам емірів під Самаркандом, Бухарське ханство було приєднано до Росії на правах васальної держави.
1914 - У Сараєво 19-річний студент Гаврило Принцип убив спадкоємця австро-угорського престолу ерцгерцога і його дружину герцогиню, коли Фердинанд Габсбург і Софія Гогенберг здійснювали поїздку містом. Цей теракт, влаштований членами сербських підпільних організацій «Чорна рука» і «Млада Босна», став формальним приводом до початку Першої світової війни.
1917 - Мала Рада Української Центральної Ради на своєму засіданні ухвалила створення першого уряду України, Генерального секретаріату, і передав йому виконавчі функції. Перший склад Генерального секретаріату, на чолі якого став Володимир Винниченко, складався з 8 генеральних секретарів та генерального писаря.
1919 - У Дзеркальному залі Версалю підписано Версальський договір, який поклав кінець Першій світовій війні на украй невигідних для Німеччини — вона втратила 13% своєї території, всі заморські колонії, її армія зазнавала значного скорочення, все озброєння конфісковувалось і на країну накладались значні грошові репарації на користь країн-переможців.
1919 - За політично вмотивованим вироком військового суду розстріляний полковник Армії УНР Петро Болбочан, командир операції із звільнення Криму від більшовиків, який попри політичні розбіжності з керівниками Директорії підтримав їх антигетьманський виступ, але так і не отримав можливості реалізувати себе в повній мірі як полководець.
Новітня історія
1940 - Після ультиматуму Радянського Союзу уряд Румунії дав згоду на введення Червоної Армії в Бессарабію і Північну Буковину. На початку липня Північна Буковина, округ Герца і частина Бессарабії увійшли до складу Української РСР, а решта Бессарабії була об'єднана із штучно створеною на території України Молдавською АРСР і перетворено на Молдавську РСР.
1940 - Великобританія визнала генерала де Голля лідером руху "Вільна Франція" і він зразу ж зайнявся створенням нових французьких збройних сил.
1941 - Розпорядженням президента США Франкліна Рузвельта створено Управління наукових досліджень і розробок, основним завданням якого стало створення ядерної зброї. Практична реалізація проекту розпочалась 13 серпня 1942 року, коли біля нью-йоркської мерії на Манхеттені, Нью-Йорк, був сформований штаб Північного Атлантичного Дивізіону інженерного корпусу Армії США.
1950 - У ході Корейської війни Північно-корейська армія захопила Сеул.
1989 - У Києві на Республіканському стадіоні пройшов прощальний матч Олега Блохіна — збірна Радянського Союзу зустрілась зі збірною світу. Матч закінчився з рахунком 3-3 і Блохін забив гол на 90-й хвилині з пенальті.
Наш час
1992 - Морський тральщик «Сигнальщик» під командуванням капітана 3 рангу Теймура Сулейманова став першим кораблем на Чорному морі, який підняв український прапор. Однак на наступний день під тиском військового командування СНД екіпаж був змушений спустити прапор, а команда тральщика була розформована. Більша її частина потім перейшла на службу ВМС України на кораблі «Славутич» та «Гетьман Сагайдачний».
1992 - У Медичному центрі Пітсбурга, США, 35-річний чоловік став першим пацієнтом, котрому пересаджено печінку бабуїна. Після операції він прожив 10 тижнів.
1992 - Піднявшись на гору Пунчак-Джая у Новій Гвінеї, японка Джунко Табеї першою з жінок виконала "програму 7 вершин", підкоривши всі сім найвищих вершин різних континентів, включаючи Еверест.
1996 - Після тривалого і часом драматичного обговорення, яке завершилось добою неперервної роботи, о 9-18 Верховна Рада ухвалила Конституцію України, яка отримала Основний закон останньою з пострадянських республік. За її текст проголосувало 315 депутатів, проти — 36, утрималось — 12, не голосувало — 30. За 23 години безперервної роботи парламентарям вдалося розв'язати найгостріші проблеми: державна мова — українська, малий герб – тризуб, прапор – синьо-жовтий, мелодія гімну — «Ще не вмерла Україна».
1997 - В третьому раунді бою з Евандером Холіфілдом за звання чемпіона світу серед професіоналів, що проходив у Лас-Вегасі, дискваліфіковано Майка Тайсона, котрий, за його словами, не стримався після чергового удару головою, нанесеного суперником у ближньому бою, Тайсон відкусив Холіфілду частину вуха. Тайсона було на рік позбавлено ліцензії на проведення боїв у штаті Невада і оштрафовано на мільйона доларів.
2007 - У Греції почались лісові пожежі, які стали найбільш інтенсивними і руйнівними за останні 150 років. Спекотна суха погода сприяла стихійному поширенню вогню на значній території країни, насамперед у південній третини країни: на півострові Пелопоннес, острів Евбея, регіони Аттика та Аркадія. Уряд Греції оголосив надзвичайний стан і провів евакуацію десятків населених пунктів, закликав на допомогу міжнародні та іноземні організації. В результаті пожеж, що тривали до 3 вересня, загинули 79 осіб, було зруйновано безліч будинків і сільськогосподарських угідь на площі 2,7 млн км2.
2008 - Компанія Google запустила багатомовну соціальну мережу Google+, яка у січні 2013 року із майже півмільярдом користувачів стала другою за популярністю у світі.
2015 - В Баку завершились Європейські ігри, які проходили за участю олімпійських команд 50 країн Європи. Українська збірна, яка складалась із 242 спортсменів з 32 видів спорту, завоювала 46 медалей і зайняла 8-е місце у командному заліку, в якому перемогла збірна Росії.

Народились 28 червня

1491 - 28 січня 1547, Генріх VIII (Генріх Тюдор), король Англії з 1509 р.; був шість разів одружений — Катерина Арагонська (розлучена; небажання папи римського санкціонувати розлучення привело до виходу англійської церкви з-під влади Риму), Анна Болейн (страчена), Джейн Сеймур (померла), Анна Клевська (розлучена), Катерина Говард (страчена), Катерина Парр.
1577 - 30 травня 1640, Пітер (Пауль) Рубенс, фламандський живописець.
1712 - 2 липня 1778, Жан-Жак Руссо, французький письменник, філософ, просвітитель.
1909 - 22 жовтня 1998, Ерік Емблер, англійський письменник, автор гостросюжетних творів; поряд з Гремом Гріном вважається основоположником шпигунського роману. 110 років з дня народження.
1945 - Дейвід Найтс, рок-музикант (Procol Harum: A Whiter Shade of Pale).
1946 - Олег Борисович Фіалко, український сценарист, режисер (Імітатор, Повернення Баттерфляй).
1948 - Кеті Бейтс, американська актриса, Лауреат "Оскара" ("Мізері" [1990]; "Все про Шмідта", "Кольори нації", "Скнара", "Смажені зелені помідори", "Наш власний дім", "Прелюдія до поцілунку").
1949 - Олександр Панкратов-Чорний, російський кіноактор (Ми із джазу). 70 років з дня народження.
1966 - Джон Кьюсак, американський актор ("Будь зі мною", "Грощі — це ніщо", "Кольори нації", "Кулі над Бродвеєм", "Скажи щось").
1971 - Ілон Рів Маск, південноафрикансько-американо-канадський підприємець (PayPal, SpaceX, Tesla Motors, Solar City), винахідник південно-африканського походження.
1971 - Рей Слінгаард, нідерландський поп-співак, учасник дуету 2Unlimited.
1981 - Мустафа Найєм, український журналіст, політик.

Померли 28 червня

548 - Феодора, візантійська імператриця, дружина імператора Юстиніана I. 1471 рік тому, в 48 років (нар. 500 р.).
572 - Альбоін, вождь германців, засновник і перший правитель Королівства лангобардів у Італії (566 р.). 1447 років тому, в 46 років (нар. 526 р.).
1389 - Лазар Хребелянович, князь Сербії (1371–89 рр.); загинув під час битви на Косовому полі. 630 років років тому, в 60 років (нар. 1329 р.).
1598 - Абрахам Ортелій, фламандський картограф, автор першого у світі географічного атласу («Theatrum Orbis Terrarum», 1570). 421 рік тому, в 71 рік (нар. 14 квітня 1527 р.).
1638 - Кирило Лукаріс, патріарх Олександрійський (1602-21 рр.) і Константинопольський (1612, 1620-23, 1623-33, 1633-34, 1634-35, 1637 -38 рр.). 381 рік тому, в 66 років (нар. 1572 р.).
1911 - Архип Юхимович Тесленко, український письменник ("Патріоти"). 108 років тому, в 29 років (нар. 2 березня 1882 р.).
1919 - Петро Федорович Болбочан, український військовий діяч, полковник Армії УНР. 100 років років тому, в 36 років (нар. 5 жовтня 1883 р.).
1942 - Янка Купала (Іван Домінікович Луцевич), білоруський поет (Жалейка, Гусляр, Дорогою життя). 77 років тому, в 60 років (нар. 7 липня 1882 р.).
1992 - Михайло Нехемьєвич Таль, російський гросмейстер, 8-й чемпіон світу з шахів. 27 років тому, в 56 років (нар. 9 листопада 1936 р.).

Головні події 28 червня

keyboard_arrow_left27 червня
29 червняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward