цей день
Заголовки
arrow_drop_down
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
arrow_drop_down
Моя історія
Підтримати
search menu
Хроніка подій 1830 - 1832 років
27 грудня 1831 року з англійського порту Девенпорт в експедицію до південних островів у Атлантичному і Тихому океанах відплив корабель «Бігль», на борту якого перебував 22-річний Чарльз Дарвін. Заа п'ять років подорожі він зібрав величезний матеріал з флори, фауни і геології різних екзотичних територій, що ліг в основу його фундаментальної наукової книги «Походження видів шляхом природного відбору, або збереження придатних порід у боротьбі за життя».

Політичні лідери 1830 - 1832 років

Австрійська імперія: Франц I (1804-1835), Клемент фон Меттерніх (1809-1848) • Великобританія: Георг IV (1820-1830), Вільям IV (1830-1837) • Королівство Баварія: Людвиг I (1825-1848) • Королівство Пруссія: Фрідріх Вільгельм III (1797-1840) • Королівство Франція: Карл X (1824-1830), Луї-Філіпп I (1830-1848) • Королівство Швеція: Карл XIV Юхан (1818-1844) • Російська імперія: Микола I (1825-1855) • США: Ендрю Джексон (1829-1837).

Головні події 1830 - 1832 років

Всі події 1830 - 1832 років

3 лютого 1830 - Лондонським протоколом, підписаним Росією, Великою Британією і Францією, Греція оголошувалась незалежною конституційною монархією. Нова держава мала площу 47.5 тисяч м2 з населенням 600 тисяч чоловік.
15 березня 1830 - У костьолі Святої Варвари міста Бердичів французький письменник Оноре де Бальзак обвінчався з польською графинею Евеліною Ганською.
17 березня 1830 - У Варшаві відбувся дебют Фредеріка Шопена.
26 березня 1830 - Американським релігійним діячем Джозефом Смітом видано «Книгу Мормона», священний текст церков, що входять в рух святих останніх днів, який, на думку віруючих, містить писання древніх пророків, які жили на Американському континенті приблизно в 2200 до н. е. по 421 роках. «Книга Мормона» містить ряд оригінальних і специфічних доктринальних міркувань на такі теми, як падіння Адама і Єви, природа спокути, есхатологія, порятунок від фізичної і духовної смерті, а також організація церкви в останні дні. Центральною подією книги є прихід Ісуса Христа на Американський континент незабаром після воскресіння. «Книга Мормона» повністю або частково перекладена на 108 мов і видана тиражем понад 130 мільйонів примірників.
6 квітня 1830 - У містечку Файєт (штат Нью-Йорк) Джозеф Сміт і п'ять його послідовників організували Церкву Христа, котра пізніше стала іменуватись Церквою Христа Останніх Днів. Ідеологія нової віри була викладена у "Книзі мормонів", написаній Смітом, і являла собою, за його твердженням, переказ давніх єгипетських манускриптів, принесених у 1823 році Сміту уві сні ангелом. Протягом наступних шести років Сміт диктував своїй дружині англійський переклад манускриптів, в яких розповідалось про життя ізраїльтян на американських теренах у античні часи. Після виходу книги в 1830 році і заснування Церкви мормонів, кількість послідовників Сміта почала різко зростати і протягом наступних десяти років громади мормонів були засновані в штатах Міссурі, Огайо та Іллінойс.
28 травня 1830 - Набув чинності «Закон про переселення індіанців», який фактично санкціонував депортацію індіанців з південно-східних штатів на необжиті території на захід від Міссісіпі. До 1837 року більше 46 тисяч корінних американців з племен черокі, чікасо, чокто, крік і семінолів були переселені на землі сучасного штату Оклахома.
5 липня 1830 - Після 20-денної облоги французи окупували місто Алжир.
26 липня 1830 - Король Франції Карл X підписав чотири ордонанси (укази) про обмеження свободи друку, про введення цензури, про розпуск Палати депутатів, про введення нового виборчого закону і призначення виборів на вересень 1830 року, що стало приводом до Липневої революції і, як результат, падіння правлячої династії Бурбонів.
27 липня 1830 - У Франції почалась Липнева революція, в ході котрої було повалено владу короля Карла X, антиконституційні укази якого стали причиною заворушень в Парижі. 2 серпня він був змушений зректися престолу і став останнім монархом Франції з династії Бурбонів.
2 серпня 1830 - В результаті Липневої революції французький король Карл X Бурбон зрікся престолу і зажадав негайного зречення від свого старшого сина, герцога Ангулемського (який протягом 20 хвилин формально був королем Людовиком XIX). Своїм наступником Карл X назвав 10-річного онука, графа Шамбора, а регентом призначив герцога Орлеанського Луї-Філіпа. Після цього Карл відправився у вигнання до Великобританії.
25 серпня 1830 - В Брюсселі почався стихійний бунт, який переріс у Бельгійську революцію, в результаті якої Бельгія відділилася від Сполученого Королівства Нідерландів, ставши суверенною державою.
28 серпня 1830 - Почалось насильницьке переселення американських індіанців з «П'ять цивілізованих племен» - черокі, чикасо, чокто, кріки та семіноли, які на початку XIX століття вже перебрали багато звичаїв та досягнень білих поселенців та встановили досить гарні відносини з сусідами, - з їхніх рідних земель на південному сході США на індіанську територію (нині - штат Оклахома) на заході США. «Дорога сліз» обернулась трагедією - від браку води, хвороб та голоду загинуло від 4 до 15 тисяч індіанців.
15 вересня 1830 - Між британськими містами Ліверпуль і Манчестер відкрилось регулярне залізничне пасажирське і вантажне сполучення. Трасу обслуговувало вісім паровозів з двигунами конструкції Джорджа Стівенсона, в котрих використовувалась технічна новинка - котел і піч з великою нагрівною площею, що забезпечувало тривалу і неперервну роботу парової машини, швидкість до 60 км/год, і можливість відмовитись від стаціонарних машин-тягачів, котрі раніше використовувались для перетягування поїздів на підйомах. Ця подія дала поштовх для розвитку залізничних сполучень по всьому світу, незважаючи на те, що цього ж дня під час урочистого відкритя манчестерського вокзалу під колесами поїзда випадково загинув сложбовець вокзалу Вільям Хаскіссон.
4 жовтня 1830 - В результаті повстання в Брюсселі проти нідерландського короля Вільгельма I Оранського тимчасовий католицько-ліберальний уряд, сформований 24 вересня, проголосив незалежність Бельгії: Сполучене королівство Нідерланди, створене на Віденському конгресі 1815 року розпалось.
29 листопада 1830 - У Варшаві почалось національно-визвольне повстання, ініціатором якого стали польські офіцери. Підтримане варшавським студентством і ліберально настроєною шляхтою, воно за тиждень охопило всю територію Царства Польського, а також перекинулось у Литву, Білорусь і Правобережну Україну.

1831

20 січня 1831 - На конференції у Лондоні Велика Британія, Франція, Росія і Пруссія підтвердили незалежність Бельгії. Першим бельгійським королем 21 липня став Леопольд І.
25 січня 1831 - В ході Польського національно-визвольного повстання, яке почалось в листопаді 1830 року, у Варшаві відбулась масова маніфестація, під тиском якої польський сейм прийняв рішення позбавити престолу російського царя Миколу I. У відповідь в лютому в Польщу були направлені російські війська, котрі за дев'ять місяців жорстоко придушили повстання; конституція Царства Польського 1815 року була відмінена, сейм і польська армія розпущені, закрито Варшавський університет.
9 березня 1831 - В Алжирі засновано Французький іноземний легіон, воєнне утворення, сформоване з найманців. Іноземний легіон брав участь у 1-й і 2-й Світових війнах, війні у В'єтнамі (1946-54 рр.), Алжирі(1954-62 рр.). У 1962 році, після здобуття Алжиром незалежності, штаб-квартира Іноземного легіону була переведена в Париж.
1 червня 1831 - Під час дослідження Арктики в районі Північної Канади англійський мандрівник Джон Росс виявив місцезнаходження Північного магнітного полюсу Землі, місця, де магнітна стрілка займає вертикальне положення. Через 10 років його племінник Джеймс Росс досяг південного магнітного полюса Землі, що знаходиться в Антарктиді.
4 червня 1831 - Принц Леопольд став королем конституційної монархії Бельгія.
21 липня 1831 - У Брюсселі пройшла інавгурація першого бельгійського короля - Леопольд I дав присягу на вірність бельгійському народу і конституції.
21 серпня 1831 - У штаті Вірджинія почалося найбільше в США повстання рабів - Нат Тернер з сімома своїми однодумцями вбили свого господаря і всю його сім'ю і почали підбурювати рабів округу Єрусалим до повстання. За наступні два дні 75 повстанців убили 60 білих, допоки 3 тисячі міліціонерів не придушили бунт. У жовтні суд виніс Тернеру смертний вирок і 11 листопада він був повішений.
29 серпня 1831 - Англійський фізик-експериментатор Майкл Фарадей відкрив явище електромагнітної індукції - явище виникнення елктричного струму в закнутому колі, при його преміщенні в магнітному полі. Це відкриття стало сенсацією у науковому світі і невдовзі 97 наукових установ світу обрало його своїм почесним членом.
2 вересня 1831 - Вийшла друком перша частина "Вечорів на хуторі біля Диканьки" 22-річного письменника Миколи Васильовича Гоголя.
11 листопада 1831 - В Єрусалимі (штат Вірджинія) повішений керівник повстання негрів-рабів Нат Тернер і 19 інших повстанців. Тернер, раб і проповідник, вважав себе пророком, обраним Богом для звільнення чорношкірих, і у серпні підняв повстання проти свого господаря Джозефа Трейвіса, під час якого загинуло 75 рабів і 57 білих. Після придушення повстання на півдні США були прийняті більш жорсткі закони проти рабів, котрі, зокрема, обмежували їх права на здобуття освіти і створення громад та організацій.
21 листопада 1831 - Після того, як ліонські фабриканти знизили зарплату ткачів до "голодного мінімуму" - 15 су за 15 годин роботи, - у місті спалахнуло повстання під гаслом "Жити працюючи або вмерти воюючи", перший в історії виключно пролетарський виступ. Через два тижні він був придушений силами Національної гвардії і регулярних військ.
27 грудня 1831 - З англійського порту Девенпорт в експедицію до південних островів у Атлантичному і Тихому океанах відплив корабель «Бігль» під командуванням Роберта Фіцроя. На його борту перебував недавній випускник університету 22-річний Чарльз Дарвін. За п'ять років подорожі він зібрав величезний матеріал з флори, фауни і геології різних екзотичних територій, що ліг в основу його фундаментальної наукової книги "Походження видів шляхом природнього відбору, або збереження придатних порід у боротьбі за життя".

1832

26 лютого 1832 - Російський імператор Микола I замінив конституцію Царства Польського 1815 року на "Органический статут", котрим ліквідовував елементи польської державності - Польща позбавлялась власної армії та сейму і зберігала лише адміністративну автономію.
7 травня 1832 - В ході Константинопольської конференції, яка почалась у лютому 1832 року за участю Великобританії, Франції і Росії з одного боку та Османської імперії - з іншого, підписано протокол, який проголошував Грецію незалежним королівством на чолі з Оттоном I, сином короля Людвіга I Баварського з династії Віттельсбахів. Османської імперії відшкодували 40 000 000 піастрів за втрату території.
9 травня 1832 - 15 вождів індіанців племен семінолів підписали договір про продаж їх землі у Флориді уряду США і переході індіанців на територію за ріку Міссісіпі.
12 травня 1832 - В Мілані пройшла прем'єра опери Гаетано Доніцетті "Любовний напій".
5 червня 1832 - В Парижі почалось дводенне антимонархічне повстання проти Луї-Філіппа I, який був проголошений королем після Липневої революції 1830 року
14 листопада 1832 - У Нью-Йорку з'явився перший в Америці трамвай. Вагон, розділений на три купе і розрахований на 30 пасажирів, приводився в рух кіньми; його маршрут пролягав по 4-й авеню між 14-ю вулицею і вулицею Прінс-стріт.
28 грудня 1832 - Посилаючись на принципові розбіжності з президентом Ендрю Джексоном і бажаючи зайняти вакантне сенатське місце від Південної Кароліни, віце-президент Джон Келхаун подав у відставку. Це був перший випадок в історії США, коли людина добровільно залишала такий високий державний пост. Протягом наступного періоду своєї політичної діяльності Келхаун став активним поборником збереження рабовласницької ситеми і в першій половині 19 століття поряд із Ендрю Джексоном, Деніелем Уебстером і Генрі Клеєм був серед найвпливовіших політиків США.

Народились в 1830 - 1832 роках

24 травня 1830 - 8 жовтня 1897, Олексій Кіндратович Савравсов, російський живописець-пейзажист ("Грачі прилетіли").
10 липня 1830 - 13 листопада 1903, (Жакоб) Каміль Піссарро, французький художник-імпресіоніст.
18 серпня 1830 - 21 листопада 1916, Франц Йосиф I (Франц Йосиф Габсбург), імператор Австрії (1848-67), Австро-Угорщини (з 1867 р.), король Угорщини (з 1867 р.).
8 вересня 1830 - 25 березня 1914, Фредерік Містраль, французький поет, лауреат Нобелівської премії 1904 року (Мірейо, Золоті острови).
10 грудня 1830 - 15 травня 1886, Емілі Елізабет Дікінсон, американська поетеса.
17 грудня 1830 - 20 червня 1870, Жюль де Гонкур, французький письменник (Жерміні Ласерте, Рене Мопрен); писав у свіавсторстві зі своїм старшим братом Едмном.

1831

15 лютого 1831 - 11 березня 1908, Йозеф Главка, чеський архітектор (резиденція митрополита Буковини у Чернівцях, 1864-82 рр.).
27 лютого 1831 - 13 червня 1894, Микола Миколайович Ґе, український художник («Тайна вечеря», «Петро І допитує царевича Олексія в Петергофі»).
3 березня 1831 - 19 жовтня 1897, Джордж Мортімер Пуллман, американський винахідник, конструктор знаменитих спальних вагонів.
12 березня 1831 - 27 листопада 1901, Клемент Студебекер, американський підприємець, піонер автомобілебудування, засновник знаменитої фірми з виробництва вантажівок (1897).
13 червня 1831 - 5 листопада 1879, Джеймс Клерк Максвелл, шотландський фізик, автор електромагнітної теорії, що пов'язавала оптичні, електричні й магнітні явища, творець класичної електродинаміки, один з основоположників статистичної фізики, засновник одного з найбільших наукових центрів світу 19-20 ст. - Кавендишської лабораторії.
3 липня 1831 - 20 травня 1894, Едмунд Ходжсон Єтс, англійський письменник, драматург.
8 липня 1831 - 16 серпня 1888, Джон Пембертон, американський фармацевт; винахідник напою, відомого під назвою «Кока-кола».
12 серпня 1831 - 8 травня 1891, Олена Петрівна Блаватська (Гелена фон Ган), російська письменниця, мандрівниця, теософ.
16 серпня 1831 - 20 листопада 1924, Ебенезер Кобб Морлі, англійський футболіст і спортивний менеджер; організатор Футбольної асоціації.
18 жовтня 1831 - 15 червня 1888, Фрідріх III (Фрідріх Гогенцоллерн), імператор (кайзер) Німеччини і король Прусії (з 1888 р.).

1832

23 січня 1832 - 30 квітня 1883, Едуард Мане, французький художник-імпресіоніст ("Сніданок на траві", "Олімпія", "Любитель абсенту").
27 січня 1832 - 16 грудня 1898, Павло Михайлович Третьяков, російський купець, меценат, засновник картинної галереї російського національного мистецтва в Москві.
27 січня 1832 - 14 січня 1898, Льюіс Керролл (Чарльз Латуідж Доджсон), англійський математик, письменник ("Аліса в країні чудес").
12 березня 1832 - 19 червня 1897, Чарльз Бойкот, відставний британський офіцер; його ім'я увійшло в історію завдяки "бойкоту" ореандарів його земель у Ірландії - їх організований протест проти несправедливих вимог привів до повного розорення та ізоляції Чарльза Бойкотта.
10 червня 1832 - 26 січня 1891, Ніколаус Август Отто, німецький інженер, конструктор першого чотирьохтактного двигуна внутрішнього згорання.
17 червня 1832 - 4 квітня 1919, Вільям Крукс, англійський хімік та фізик; відкривач явища сцинциляції, хімічного елементу талію, винахідних радіометра.
6 липня 1832 - 19 червня 1867, Максиміліан I (Максиміліан Габсбург), австрійський ерцгерцог, імператор Мексики (1864-67 рр.), брат імператора Австро-Угорщини Франца Йосифа I; страчений після поновлення в Мексиці республіки.
18 листопада 1832 - 12 серпня 1901, Нільс Адольф Ерік Норденшельд, шведський геолог; дослідник Арктики, першим пароплавом пройшов північно-східним шляхом з Атлантичного до Тихого океану (1878-79 рр.).
15 грудня 1832 - 28 грудня 1923, (Александр) Гюстав Ейфель, французький інженер-будівельник, автор Ейфелевої вежі в Парижі (1889).

Померли в 1830 - 1832 роках

7 січня 1830 - Томас Лоуренс, англійський живописець, придворний художник короля Георга III (з 1792 р.). 188 років тому, в 61 рік (нар. 4 травня 1769 р.).
16 травня 1830 - Жан Батіст Жозеф Фур'є, французький фізик і математик. 188 років тому, в 62 роки (нар. 21 березня 1768 р.).
4 червня 1830 - Антоніо Хосе де Сукре, латиноамериканський воєнний діяч, маршал, борець за визволення Еквадору від іспанського панування, сподвижник Сімона Болівара, президент Республіки Болівія (1826-28 рр.). 188 років тому, в 35 років (нар. 3 лютого 1795 р.).
17 грудня 1830 - Сімон Болівар, національний герой шістьох латиноамериканських країн, які завдяки йому звільнились від влади Іспанії, президент Великої Колумбії (1819-30 рр.). 188 років тому, в 47 років (нар. 24 липня 1783 р.).
2 січня 1831 - Бартольд Георг Нібур, німецький історик. 187 років тому, в 55 років (нар. 27 серпня 1776 р.).
4 липня 1831 - Джеймс Монро, 5-й президент США. 187 років тому, в 73 роки (нар. 28 квітня 1758 р.).
14 листопада 1831 - Георг Вільгельм Фрідріх Гегель, німецький філософ (Феноменологія духу, Наука логіки, Основи філософії права). 187 років тому, в 61 рік (нар. 27 серпня 1770 р.).
4 березня 1832 - Жан Франсуа Шампольон, французький історик, єгиптолог, автор основних принципів розшифровування ієрогліфічного письма і першої граматики давньоєгипетської мови. 186 років тому, в 42 роки (нар. 23 грудня 1790 р.).
22 березня 1832 - Йоганн Вольфганг фон Ґете, німецький поет, основоположник німецької літератури Нового часу (Фауст, Страждання юного Вертера, Поезія і правда). 186 років тому, в 83 роки (нар. 28 серпня 1749 р.).
13 травня 1832 - Жорж Кюв'є, французький зоолог; ввів поняття типів у зоології. 186 років тому, в 63 роки (нар. 23 серпня 1769 р.).
31 травня 1832 - Еваріст Ґалуа, французький математик, автор загальної теорії розв'язування алгебричних рівнянь. 186 років тому, в 21 рік (нар. 25 жовтня 1811 р.).
24 серпня 1832 - Ніколя Леонар Саді Карно, французький фізик, один з основоположників термодинаміки; дядько свого тезки і президента Франції. 186 років тому, в 36 років (нар. 1 червня 1796 р.).
21 вересня 1832 - Вальтер Скотт, шотландський письменник (Квентін Дорвард, Роб Рой, Айвенго). 186 років тому, в 61 рік (нар. 15 серпня 1771 р.).
3 листопада 1832 - Джон Леслі, шотландський фізик і математик; першим запропонував спосіб отримання сухого льоду (1817). 186 років тому, в 66 років (нар. 10 квітня 1766 р.).

Головні події 1830 - 1832 років

keyboard_arrow_left1828
1834keyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

Наверх