Цей день 13 червня
165-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишився 201 день. Міжнародний день поширення інформації про альбінізм.

Головні події 13 червня

Всі події 13 червня

313 • У Нікомедії оприлюднено едикт імператорів Валерія Ліцинія і Костянтина Великого, яким проголошувалась релігійна терпимість на всій території Римської імперії, традиційне римське язичництво позбавлялось статусу офіційної релігії і передбачалось повернення християнам всієї власності, яка була у них відібрана під час переслідувань. Міланський едикт став важливим кроком на шляху перетворення християнства на офіційну релігію Римської імперії.

Середні віки
1373 • Між королем Англії Едуардом III та королівським подружжям Португалії Фердинандом та Елеонорою підписано Англо-португальський військовий союз, найдавніший із документально підтверджених і діючих до сих пір.

1381 • Селянська армія Вота Тайлера увійшла в Лондон, спалюючи урядові будинки, звільняючи в'язнів тюрем і убиваючи урядовців. Демонструючи повну лояльність до короля, Тайлером були висунуті умови відміни кріпацтва, старти великої кількості людей з королівського оточення, які на думку повсталих були винні у зловживанні владою, конфіскації церковних земель.

1638 • Почалася Жовнинська битва, вирішальна битва повстанців на чолі з Дмитром Гунею проти польсько-шляхетського війська під час повстання Острянина. Зазнавши поразки від коронного війська Станіслава Потоцького та загонів князя Яреми Вишневецького, Яків Острянин з частиною козаків відступив з-під Жовнина на Слобідську Україну в межі Московської держави.

Нова історія
1774 • Род-Айленд став першою британською колонією у Північній Америці, яка заборонила ввезення на її териториію рабів.

1878 • За ініціативи Австро-Угорщини та Великобританії почав роботу Берлінський конгрес, скликаний для перегляду умов Сан-Стефанського мирного договору 1878 року, що підвів підсумки Російсько-турецької війни 1877—1878 років. Він підтвердив незалежність Чорногорії, Сербії та Об'єднаного князівства Молдавії і Валахії, розглянув їх територіальні претензії до Болгарії, а також передав Фракію та Албанію з її складу під владу Туреччини.

1886 • У прибережних водах озера Штарнберг південніше Мюнхена знайдено тіло 40-річного Людвіга II Віттельсбаха. Обставини смерті три дні як відстороненого від влади за висновком консиліуму психіатрів короля Баварії, який більшу частину свого правління займався мистецькими і архітектурними проектами, так до кінця і залишились нез'ясованими.

1898 • У Канаді створено територію Юкон зі столицею у місті Доусон.

1891 • У Росії у Владивостоці почато будівництво Сибірської залізничної магістралі.

1913 • Американці Хадсон Стак і Гаррі Карстенс вперше зійшли на найвищу вершину Аляски гору Мак-Кінлі (6194 метри).

Новітня історія
1941 • В Латвії, Литві та Естонії, котрі невдовзі перед тим були окуповані Радянським Союзом, почалась масова депортація громадян до Сибіру. З Естонії було вивезено близько 60 тисяч осіб, Латвії та Литви — приблизно по 35 тисяч. Цей день в прибалтійських державах відмічається як День пам'яті жертв комуністичних репресій.

1942 • Президент США Франклін Рузвельт прийняв рішення про створення Управління стратегічних служб, призначене для збору та аналізу стратегічної інформації, необхідної для комітету начальників штабів і для проведення спеціальних операцій. Згодом на основі Управління стратегічних служб було створене Центральне розвідувальне управління (ЦРУ).

1944 • Німцями вперше почато обстріл Лондона реактивними снарядами "Фау 1". Із-за примітивності конструкції лише кожен четвертий снаряд досягав мети. Але протягом кількох місяців інтенсивність обстрілу досягала 100 ракет на день, що привело до великих руйнувань і людських жертв.

1949 • У Сайгоні проголошено створення Республіки В'єтнам, на чолі зі ставлеником французів Бао Дай.

1955 • У СРСР відкрито нове родовище алмазів — т. зв. кімберлітову трубку «Мир», другого подібного родовища на території Якутії. Промисловий видобуток тут розпочався через два роки і тривав до 2001 року. За цей час було видобути доргорогоцінного каменю на суму понад 17 млрд дол США. В наш час видобуток алмазів у родовищі «Мир» ведеться підземним способом.

1956 • У Парижі мадридський «Реал» з рахунком 4-3 переграв французький «Реймс» і став першим переможцем першого Кубка європейських чемпіонів з футболу, що пройшов за участі кращих команд 16 країн.

1966 • Папа Римський Павло VI відмінив «Індекс заборонених книг», введений папою Павлом IV ще в 1557 році. Офіційною метою складання Індексу була спроба відгородити церкву та саму віру й моральність від зазіхань на основоположні принципи та від богословських ухилів. У різний час до списку входили твори таких авторів, як Еразм Роттердамський, Вольтер, Даніель Дефо, Джордано Бруно, Миколай Коперник, Оноре де Бальзак, Еміль Золя, Анатоль Франс, Жан-Поль Сартр, Александр Дюма (батько й син), Рене Декарт, Іммануїл Кант, Джордж Берклі. У 19З0—40 рр. ХХ століття до Індексу була занесена майже вся українська література, починаючи від Котляревського й Шевченка й кінчаючи Франком, Стефаником, Лесею Українкою і майже всіма радянськими письменниками.

1971 • У Сіднеї Джеральдина Бродрік народила 5 хлопчиків і 4 дівчаток — перший офіційно зареєстрований випадок народження такої кількості близнюків. Із дев'ятьох малюків двоє хлопчиків були мертвонародженими, а решта дітей померла протягом шести днів.

1979 • Індіанці племені Сіу виграли судовий позов на суму 105 мільйонів доларів за незаконне захоплення в 1877 році урядом США їхньої території в штаті Дакота.

1983 • Після одинадцяти років польоту американська космічна станція «Pioneer 10» перетнула орбіту Плутона і стала першим зробленим людиною об'єктом, що залишив межі Сонячної системи.

1984 • На ринок в США надійшов перший серійний мобільний телефон. Пристрій під назвою «Dynatac 8000x» виробництва компанії «Motorola» важив майже 800 г, а його довжина становила 33 см. Коштував пристрій, який практично зразу здобув неабияку популярність, 3995 доларів.

Наш час
1997 • Перемігши з рахунком 90-86 у шостій фінальній грі команду «Юта Джаз», баскетбольний клуб «Чикаго Буллз» здобув п'яту за останні сім років перемогу в чемпіонаті NBA. Кращим гравцем серії "плей-оф" визнано Майкла Джордана, котрий разом зі Скотті Піппеном брав участь в усіх п'яти перможних фіналах.

2000 • В Пхеньяні почалась перша за час існування двох держав зустріч президентів Північної та Південої Кореї.

2000 • Президент Італії Кароло Чампі помилував 42-річного турка Мехмета Алі Агджу, котрий відбував пожиттєве ув'язнення за спробу замаху на життя папи римського Івана Павла II, котру він здійснив у травні 1981 року, двома пострілами з пістолета серйозно поранивши папу на площі Св. Павла у Ватикані. Помилування було ініційовано папою римським, котрий зустрівся з Агджою в тюремній камері і звернувся з відповідним клопотанням до італійського уряду. Агджу було вислано до Туреччини, де він відбув покарання за вбивство, скоєне в Стамбулі у 1979 році.

2009 • В Китаї розпочався третій етап розкопок Теракотової армії, поховання майже 8 тисячі повнорозмірних теракотових статуй китайських воїнів і їх коней, виявлене в 1974 поряд з гробницею китайського імператора Цинь Шихуанді неподалік від міста Сіань. Будівництво мавзолею почалося в 247 р. до н. е. і тривало 38 років.

2010 • В ході міжетнічних зіткнень між киргизами і узбеками, які розпочались в киргизькому місті Ош, загинуло 442 людини і більше 1500 було поранено.

2012 • Військовий трибунал Тунісу заочно засудив колишнього президента Тунісу Зіна ель-Абідін Бен Алі, який втік з країни в результаті Жасмінової революції, був засуджений до пожиттєвого терміну за вбивство демонстратів під час придушення повстання в країні на початку 2011 року. 20 червня на Бен Алі та його дружину був накладений штраф у сумі 65 мільйонів долраів.

2016 • Близько другої ночі на ЛГБТ-клуб «Pulse» в Орландо у штаті Флорида в США був здійснений зброний напад, в результаті якого 29-річний етнічний афганець і громадянин США Омар Матін зі штурмової гвинтівки та пістолета вбив 49 та поранив 53 чоловіка. Близько 5 ранку за місцевим часом він був застрелений бійцями штурмового підрозділу SWAT.

Народились 13 червня

40 — †23 серпня 93Гней Юлій Агрікола, римський полководець, консул Римської республіки, підкорювач Шотландії.

823 — †6 жовтня 877 • Карл II Лисий, імператор франків з династії, король Західно-Франкського королівства; онук Карла Великого.

839 — †13 січня 888 • Карл III Товстий, імператор франків з династії Каролінгів (881-887) рр., король Сідно-Франкського королівства і Алеманії (876-887 рр.), король Західно-Франкського королівства і Аквітанії (884-887 рр.); Людовик II Німецького, онук Людовика I Благочестивого. 1185 років з дня народження.

1773 — †10 травня 1829 • Томас Юнг, англійський фізик, медик і мовознавець.

1831 — †5 листопада 1879Джеймс Клерк Максвелл, шотландський фізик, автор електромагнітної теорії, що пов'язавала оптичні, електричні й магнітні явища, творець класичної електродинаміки, один з основоположників статистичної фізики, засновник одного з найбільших наукових центрів світу 19-20 ст. — Кавендишської лабораторії, першим отримав стійке фотозображення (1861).

1865 — †28 січня 1939 • Вільям Батлер Єйтс, ірландський поет ("Кельтські сутінки"), драматург, лауреат Нобелівської премії (1923).

1870 — †6 квітня 1961 • Жюль Борде, бельгійський імунолог і бактеріолог; лауреат Нобелівської премії (1919) за відкриття імунних властивостей антитіл сиворотки крові.

1874 — †25 квітня 1927 • Марко Черемшина (Іван Юрійович Семанюк), український письменник ("Несамовиті", "Керманич"), перекладач. 150 років з дня народження.

1889 — †31 серпня 1915Адольф Пегу, французький льотчик-ас; першим у світі виконав «мертву петлю». 135 років з дня народження.

1897 — †2 жовтня 1973Пааво Нурмі, фінський бігун; завоював 9 золотих (5 з них — на іграх 1924 року) і три срібні Олімпійські медалі.

1915 — †26 січня 2000 • Дон Бадж, американський тенісист; переможець чемпіонатів Australian Open [1938], French Open [1938], Вімблдон [1937, 1938, 1939], U.S. Open [1937, 1938]; перший тенісист, що виграв "Великий шолом" (1938; переміг на чемпіонатах Франції, США, Австралії та Вімблдонському турнірі протягом одного року).

1940 • Гойко Митич, югославський актор ("Скаут", "Северіно", "Ульзана", "Оцеола", "Чингачгук, Великий Змій", "Віннету, вождь аппачів").

1943Малкольм Макдауел, англійський актор ("Механічний апельсин", "О, щасливчик", "Калігула", "Блакитна мрія", "Гулаг", "Царевбивця").

1946 — †8 листопада 2009 • Ігор Володимирович Старигін, російський актор ("24 години", "Мушкетери — 20 років по тому", "Змієлов", "Д'Артаньян і три мушкетери", "Доживемо до понеділка").

1957 • Ринат Файзрахманович Дасаєв, російський футболіст, воротар ("Спартак" Москва, збірна СРСР); срібний призер чемпіонату Європи (1988).

1958Сергій Васильович Маковецький, російський театральний і кіноактор українського походження ("Брат 2", "Російський бунт", "Про виродків і людей", "Три історії", "Сучі діти").

1968Девід Грей, англійський співак, композитор.

1968 • Деніз Пірсон, співачка (Five Star).

Померли 13 червня

323 до н.е.Олександр Македонський (Олександр III), 19-й цар Македонії (336-23 рр. до н. е.) з династії Аргеадів, полководець і політик, фараон Єгипту (332-23 рр. до н. е.); син царя Філіпа II Македонського і Олімпіади Епірської. Пом. 2347 років тому у 33 роки (нар. 21 липня 356 до н. е.).

1036 • Алі аз-Захір Біллах, сьомий халіф Фатімідського халіфату (1021-36 рр.). Пом. 988 років тому у 31 рік (нар. 20 червня 1005 р.).

1886Людвіг II (Людвіг Віттельсбах), четвертий король Баварії (1864-86 рр.). Пом. 138 років тому у 41 рік (нар. 25 серпня 1845 р.).

1894Микола Миколайович Ґе, український художник («Тайна вечеря», «Петро І допитує царевича Олексія в Петергофі»). Пом. 130 років років тому у 63 роки (нар. 27 лютого 1831 р.).

1986Бенджамін Гудмен, американський джазовий музикант (кларнетист), "король свінгу". Пом. 38 років тому у 77 років (нар. 30 травня 1909 р.).

1986 • Дін Рід, американський співак і актор (Брати по крові). Пом. 38 років тому у 48 років (нар. 22 вересня 1938 р.).

Головні події 13 червня

Міланський едикт

313

Повстання Вота Тайлера

1381

Таємнича загибель короля Баварії Людвіга II

1886

Мовчазний протест

1936

Місія «Піонера 10»

1983