Геологія і палеонтологія


Востаннє оновлено - 2.05.2021 02:56

print
grid_off
Галуазит
мінерал класу силікатів, білого кольору з жовтуватим, бурим та іншими відтінками. Використовують у керамічному виробництві як наповнювач. Від прізвища бельгійського геолога Ж. Галлуа.

Гамма-каротаж
метод дослідження геологічного розрізу свердловин за радіоактивним випромінюванням гірських порід.

Гарнієрит
мінерал класу силікатів, зеленувато-жовтого, зеленого кольору. Нікелева руда. Від прізвища французького геолога Ж. Гарньє.

Геоантикліналь
підняття земної кори в межах геосинклінальної області, що виступає в рельєфі переважно як складчаста гірська споруда.

Геоботаніка
наука про рослинні угруповання (фітоценози), їхній склад, будову, історію розвитку, розподіл по території, взаємозв'язки між собою і з навколишнім середовищем. Інша назва — фітоценологія.

Геогенія
наука про походження Землі.

Геогнозія
назва геології, поширена наприкінці 18 — в 1-й половині 19 ст.

Геологічна ера
1. Відрізок часу в хронології геологічної історії Землі. 2. Підрозділ геохронологічної шкали, що відповідає часові утворення гірських порід, які складають групу.

Геологія
1. Комплекс наук про будову і розвиток Землі, її речовинний склад, рухи та історію розвитку а також, процеси, що її створили. 2. Структурна Г. — розділ Г., що вивчає структуру земної кори та їх зміну у процесі розвитку. 3. Г. корисних копалин — розділ Г., що вивчає типи родовищ, методи їх пошуку і розвідки. 4. Мікроструктурна Г. — розділ Г., що вивчає деформацію порід на мікрорівні, в масштабі зерен мінералів і агрегатів. 5. Історична Г. — розділ Г., що вивчає послідовність найважливіших подій в історії Землі. 6. Планетарна Г. — розділ Г., що досліджує планетарно-астрономічні фактори геологічного розвитку Землі та інших планет, а також геологію твердих небесних тіл; астрогеологія. 7. Морська Г. — розділ Г., що вивчає будову океанічного дна. 8. Інженерна Г. — розділ Г., що вивчає взаємодії геологічного середовища та інженерних споруд.

Георифтогеналь
один з головних тектонічно рухомих структурних елементів земної кори, що відповідає осьовим частинам серединноокеанічних хребтів і западинам типу Червоного моря, Аденської і Каліфорнійської заток.

Геосинкліналь
витягнуті ділянки земної кори, що характеризуються тривалими й інтенсивними підняттями та опусканнями, процесами гороутворення, вулканізму.

Геософія
розгляд і вивчення земної кори з філософської точки зору; філософська географія.

Геотектоніка
розділ геології, вивчає структуру, рухи, деформацію та розвиток земної кори і верхньої мантії Землі.

Геохронологічна шкала
послідовний ряд геохронологічних еквівалентів загальних стратиграфічних підрозділів та їх таксономічної підлеглості.

Геохронологія
вчення про хронологічну послідовність формування і вік гірських порід земної кори.

Герд (1)
пристрій (трохи нахилена площина) для промивання мулистих і зернистих руд.

Гіпс

1. Мінерал класу сульфатів, білий зі скляним блиском, в разі наявності супутніх домішок — забарвлений. Використовують як добриво, у будівництві — для штукатурних робіт, як додаток до цементів, у керамічному виробництві — для виготовлення скульптурних форм. 2. Осадова гірська порода переважно з мінералу сульфату кальцію.

Гнейс

метаморфічна гірська порода, що складається переважно з польового шпату, а також кварцу та кольорових мінералів. Застосовують для виробництва щебеню, тротуарних плит, як облицьовувальний матеріал.

Гомініди
родина ряду приматів, включає як викопних (пітекантропа, неандертальця та ін.), так і людиноподібних мавп та сучасних людей. Поділяються на дві підродини (понгіни і гомініни) з чотирма родами у них (орангутанги, горили, шимпанзе, люди).

Горнблендит
кристалічна магматична порода, яка складається майже цілком з рогової обманки. Відрізняється від амфіболіта структурою.

Грабен
ділянка земної кори, що опустилася по лініях скидів нижче від сусідніх ділянок.

Граніт
інтрузивна гірська порода із зернистою структурою. Колір Г. залежить від забарвленням польових шпатів, які входять до його складу поряд із слюдою, кварцем і плагіоклазами. Використовують як будівельний матеріал, для виготовлення скульптурних виробів тощо.

Граувака
гірська порода, що складається з дрібних уламків осадочних, метаморфічних та вулканічних порід, переважно зцементованих. Сірого, чорного, зеленого кольору.

Грейзен
гірська порода, що складається переважно з кварцу та слюди, часто містить у вигляді вкраплень цінні рудні мінерали (вольфраміт, танталіт).

Гуміт
мінеральне утворення, що виникає внаслідок руйнування уранініту або інших мінералів, які містять уран; жовтого, оранжево-червоного кольору.

Дайка
пластоподібне магматичне тіло (інтрузія), обмежене більш-менш паралельними площинами.

Дакозавр

морські крокодили пізньоюрської — ранньокрейдяної епохи, єдині повністю морські архозаври. Мали у довжину до 6 м.

Датоліт
мінерал класу силікатів, прозорий, безбарвний, іноді зеленуватий, жовтуватий. Сировина для одержання бору.

Девон
четвертий період палеозойської ери геологічної історії Землі. Розпочався близько 400 млн. років тому, тривав 60 млн. років. Відклади цього періоду становлять девонську систему. Від назви англійського графства Девоншір.

Демантоїд
мінерал класу силікатів, прозорий, зелений різновид гранату. Дорогоцінний камінь.

Денудація

сукупність процесів руйнування гірських порід водою, вітром, льодовиками тощо і перенесення продуктів руйнування до нижчих ділянок земної поверхні, де вони нагромаджуються.

Депресори
поверхнево-активні речовини, що при вибірній флотації одних мінералів перешкоджають флотації інших.

Дериват
1. Похідне від чогось первинного. 2. геол. Газоподібні або рідкі продукти розпаду магми.

Джеспіліт
тонкосмугастий залізистий кварцит, що складається з магнетито-гематитових і кварцових прошарків; залізна руда.

Динозавр
група велетенських хребетних тварин, що домінували на Землі в мезозойську еру — протягом більше 160 мільйонів років, починаючи з пізнього тріасового періоду (приблизно 225 млн років тому) до кінця крейдяного періоду (близько 65 млн років тому). Останки Д. виявлені на всіх континентах планети. Нині палеонтологами описано більше 500 різних родів та більш ніж 1000 різних видів, які чітко діляться на дві групи — птахотазових і ящеротазових Д. Термін «Д.» був введений в 1842 англійським біологом Річардом Оуеном, для опису перших скам'янілих останків стародавніх ящерів, які вражали уяву вчених своїми розмірами.

Диплодок
рід велетенських викопних динозаврів з групи зауроподів. Існували за мезозою (юрський період, 150-147 млн. років тому). Досягали 35 метрів завдовжки, мали невелику голову, довгі шию та хвіст. Пересувалися на чотирьох ногах, задні ноги були довші за передні, хребці в тазовому відділі зрощені між собою. Всі диплодоки були рослиноїдними тваринами. Викопні рештки диплодоків знайдені у верхньоюрських відкладах Північної Америки.

Дистен
мінерал класу силікатів, переважно блакитного, синього кольорів. Використовують як вогнетрив, для одержання кремнеалюмінієвого сплаву — силуміну.

Діабаз
магматична гірська порода зеленого або темно-сірого кольору, що складається з плагіоклазу та авгіту. Використовують як будівельний матеріал і як сировину для кам'яного литва.

Діагенез
перетворення пухких відкладів на дні водних басейнів в осадочні гірські породи.

Діагноз
1. Короткий лікарський висновок про характер і суть захворювання. 2. Науковий опис основних ознак, що характеризують певну систематичну групу (вид, рід тощо) рослин або тварин.

Діагностика
процес розпізнавання хвороби й визначення її; наука про методи встановлення діагнозу.

Діастрофізм
сукупність рухів земної кори, що зумовлюють зміни у початкових формах залягання гірських порід. Інша назва — тектонічні рухи.

Діатоміт
кремниста гірська порода, що складається переважно з мікроскопічних панцирів діатомових водоростей. Білого, жовтого або світлосірого кольору. Застосовують у хімічній, нафтовій промисловості, будівництві.

Діатрема
вулканічне жерло в формі вертикальної трубки, що розширюється доверху. Утворюється внаслідок прориву газів.

Діорит
магматична гірська порода сірого, зелено-сірого кольору, що складається з плагіоклазу, рогової обманки, рідше авгіту й біотиту. Використовують як будівельний матеріал.

Докембрій
1. Найдавніший еон геологічної історії Землі, включає архей і протерозой. 2. Найдавніші товщі земної кори і час, то відповідає їхньому утворенню. На докембрій припадає близько 6/7 усієї геологічної історії Землі.

Доломіт
1. Мінерал класу карбонатів, білого, жовтуватого, сірого кольору. Використовують як вогнетрив, флюс, у сільському господарстві. 2. Осадочна гірська порода, що складається переважно з доломіту. Від прізвища французького геолога Д. Долом'є.

Доломітизація
процес перетворення вапняків на доломітизовані вапняки й доломіти, що відбувається внаслідок заміни кальциту доломітом.

Дріопітек
підродина викопних людиноподібних мавп. Існували протягом неогенового періоду кайнозойської ери

Друза
1. Сукупність кристалів, що одним кінцем зрослися із спільною основою гірської породи, другим, добре ограненим, обернені в порожнину. Д. утворюють кристали кварцу, аметисту, кальциту тощо. 2. Кристали щавлевокислого кальцію в клітинах багатьох рослин. 3. Скупчення променистого грибка, напр., при актиномікозі.

Друмліни
витягнуті горби, утворені моренними відкладами.

Евріптеріди
група вимерлих членистоногих класу Меростомові; ракоскорпіони або морські скорпіони. Жили із ордовикського до пермського періоду.

Елювій
продукти руйнування гірських порід, які залишилися на місці утворення їх.

Енаргіт
мінерал класу складних сульфідів, що складається із сполуки миш'яку, міді та сірки, сіро-сталевого, залізно-чорного з металевим блиском кольору,

Енеоліт
мідний, вік; перехідний період від неоліту до бронзового віку.

Ентомополіт

скам'яніла комаха.

Зауролоф
травоядний динозавр з сімейства гадрозаврів з сильно розвинутим гребнем на голові; пересувався на двох ногах. Жив у крейдяний період.

Зауропод
травоядний динозавр, що жив за мезозою; пересувався на чотирьох кінцівках.

Зінджантроп

викопна людиноподібна мавпа, близька до австралопітека і парантропа. Залишки З. знайдено у Східній Африці. Інша назва — парантроп Бойса. Вік датується 1 — 2,5 млн років. Повінстю прямоходячі. При рості 1,20 — 1,60 важили до 90 кг.

Ігуанодон

рід вимерлих рослиноїдних плазунів ряду птахотазих, що жили в кінці мезозою (в першій половині крейдового періоду, 140–120 млн років тому) на території сучасних Європи, Північної Америки, Азії, Африки. Пересувався на двох кінцівках, мав зуби, які за формою нагадують зуби ігуани.

Ін'єкція
1. Введення у тканини та деякі порожнини організму ліків; упорскування. 2. геол. Процес проникнення магматичного (виверженого) матеріалу в різні породи. 3. ек. потік грошових засобів, які надхолять на внутрішній ринок.

Інгресія
проникнення морських вод у зниження рельєфу прибережної смуги при підвищенні рівня моря або зануренні берега. Протилежне — регресія.

Інтрузія
1. Проникнення магми в земну кору. 2. Геологічні тіла, що утворюються при застиганні магми в земній корі, мають форму пластів, жил, батолітів, лаколітів.

Іхтіорніси
ряд викопних зубатих птахів. Були поширені в мезозої.

Іхтіофауна
сукупність риб якоїсь водойми, басейну зоогеографічної області, а також сукупність риб, які існували в той або інший період історії Землі.

Кайнозой
найновіша ера в геологічній історії Землі; розпочалася 67 млн. років тому. Відклади цієї ери становлять кайнозойську групу. За К. рослинний і тваринний світ набув рис, подібних до сучасних, наприкінці ери виникла людина. Поділяється на три періоди: палеоген, неоген, антропоген.

Карбон
п'ятий період палеозойської ери геологічної історії Землі. Розпочався близько 350 млн. років тому, тривав близько 70 млн. років. Відклади цього періоду становлять кам'яновугільну систему. Інша назва — кам'яновугільний період.

Карнозавр
хижий динозавр з велетенським черепом і ножеподібними зубами; передні кінцівки у К. були значно меншими за задні.

Каустобіоліти
горючі викопні гірські породи органічного походження (вугілля, горючі сланці , нафта, торф).

Кварц

мінерал класу окисів і гідроокисів; двоокис кремнію; собача сіль. Чистий К. безбарвний, прозорий (гірський кришталь), залежно від домішок набуває чорного (аметист) та інших відтінків. Чисті відміни застосовують у радіотехніці, оптиці, забарвлені — як напівдорогоцінний і виробний камінь.

Кекенмединги
скупчення раковин і кісток з вугільними прошарками і з предметами начиння, кам'яними знаряддями та іншими знахідками часів неоліту. Поширені на морських узбережжях і являють собою залишки стоянок первісних рибалок-мисливців.

Кембрій
перший період палеозойської ери геологічної історії Землі. Розпочався близько 570 млн. років тому, тривав 70 млн. років. Відклади цього періоду становлять кембрійську систему. Від давньої назви Уельсу — Кембрій (Великобританія).

Кетцалькоатль

1. Бог ранкової зорі і культовий герой у релігіях тольтеків, майя та ацтеків. В дуалістичній міфології індіанців майя Кетцалькоатль був супротивником свого брата Тескатліпоки — бога ночі та війни. Поклоніння К. включало принесення у жертву метеликів, колібрі, а в пізніший період — і людей. 2. Представник ряду птерозаврів, одна з найбільших літаючих істот (розмах крил — до 12 м) на Землі, проживала у пізньокрейдяний період (бл. 70 млн років тому).

Кларен
блискучий або напівматовий інгредієнт вугілля масивної або верствуватої будови. У неоднорідному вугіллі К. утворює смуги різної товщини, іноді складає суцільні пласти вугілля.

Клейофан
мінерал класу сульфідів, світлозабарвлений або безбарвний різновид цинкової обманки. Руда цинку.

Контамінація
1. лінгв. Утворення нового слова або виразу об'єднанням двох синонімічних чи близьких за звучанням слів (напр., «хилитати» від «хитати» й «хилити»). 2. Змішування в розповіді двох або більше подій. 3. Поєднання текстів різних редакцій одного й того самого твору. 4. геол. Забруднення магматичних гірських порід. 5. біол. Заражування культури мікроорганізмів або живої тканини чужорідним біологічним матеріалом (вірусами, бактеріями, грибами).

Континент
великий масив суходолу, з усіх або майже з усіх боків оточений морями та океанами; материк. У залежності від прийнятої моделі географічного поділу виділяють від 4 до 7 К.: Австралія, Антарктида, Африка, Євразія (поділяються на дві частини світу — Європу і Азію, а разом з Африкою часом відносять до одного К. під назвою Афроєвразія), Північна і Південна Америка (разом утворюють частину світу і К. під назвою Америка).

Концентрат
1. Продукт з високим вмістом корисних речовин; продукт збагачення корисних копалин. 2. К. харчові — збезводнені суміші харчових продуктів і напівфабрикатів, виготовлені у вигляді брикетів, таблеток або порошку. 3. Те саме, що й концентрований. 4. Руда, збагачена високим вмістом металу внаслідок спеціальної обробки.

Кордієрит
мінерал класу силікатів, безбарвний або синього кольору. Прозорий синій К. — дорогоцінний камінь. Від прізвища французького геолога А. Кордьє.

Корунд
мінерал класу окисів та гідроокисів, синювато- або жовтувато-сірого кольору. Прозорі відміни К., забарвлені в червоний (рубін), синій (сапфір), жовтий (східний топаз) та інші кольори, є дорогоцінним камінням. Непрозорі відміни використовують як абразивний матеріал. Освоєно виробництво штучного корунду.

Кроманьйонці
люди епохи пізнього палеоліту — безпосередні предки сучасних людей; жили в епоху пізнього палеоліту, а подекуди й пізніше. Вперше скелети К. виявлено в 1868 р. в гроті Кро-Маньйон у Франції (звідси й назва).

Лазурит
непрозорий мінерал класу силікатів, синього, блакитного, фіолетового кольору з скляним блиском — (Na,Ca)8(AlSiO4)6(SO4,S,Cl)2. Домішки кальциту, діопсиду, флогопіту, скаполіту та ін. часто додають лазуритовій породі плямистої текстури. Використовують як виробне каміння, для виготовлення синьої фарби. Інша назва — ляпіс-лазур.

Латерит
глино- або каменеподібна гірська порода червоного або бурого кольору, що складається переважно з окисів заліза та алюмінію. З Л. утворюються родючі латеритні грунти.

Літосфера
верхня тверда оболонка земної кулі, до складу якої входять земна кора та верхня частина мантії Землі. Її товщина сягає від 5 до 200 кілометрів в залежності ділянки поверхні. Літосферна плита — блоки Л., відокремлені одна від одної тектонічними розривами.

Маар
лійкоподібна або циліндрична западина на земній поверхні, утворена внаслідок вулканічних вивержень без виливу магми.

Магніт
намагнічене тіло (здебільшого із сталі або спеціального сплаву), що утворює магнітне поле і має властивість притягати до себе або відштовхувати від себе інші тіла; магнет.

Мамонт

мамут; вимерлий рід ссавців з сімейства слонових, що жив в останній період кайнозойської ери на усіх материках, окрім Австралії та Антарктиди. У висоту досягали 5,5 м і важили до 12 тон.

Мастодонти

1. Підряд викопних ссавців ряду хоботних. Жили в палеогені практично на всіх континентах; останні з них вимерли близько 10 тисяч років тому. Гребенезубих М. вважають предками слонів. 2. розм. Велика незграбна людина.

Мегалозавр
викопна величезна тварина, динозавр-хижак з групи карнозаврів. Залишки М. зустрічаються у відкладах мезозою..

Мегантроп
викопна людиноподібна мавпа близька до парантропа. Залишки М. знайдено у Східній Африці і на острові Ява.

Сторінки: 1 2 3 4 5

Зміст:

Галуазит
Гамма-каротаж
Гарнієрит
Геоантикліналь
Геоботаніка
Геогенія
Геогнозія
Геологічна ера
Геологія
Георифтогеналь
Геосинкліналь
Геософія
Геотектоніка
Геохронологічна шкала
Геохронологія
Герд (1)
Гіпс
Гнейс
Гомініди
Горнблендит
Грабен
Граніт
Граувака
Грейзен
Гуміт
Дайка
Дакозавр
Датоліт
Девон
Демантоїд
Денудація
Депресори
Дериват
Джеспіліт
Динозавр
Диплодок
Дистен
Діабаз
Діагенез
Діагноз
Діагностика
Діастрофізм
Діатоміт
Діатрема
Діорит
Докембрій
Доломіт
Доломітизація
Дріопітек
Друза
Друмліни
Евріптеріди
Елювій
Енаргіт
Енеоліт
Ентомополіт
Зауролоф
Зауропод
Зінджантроп
Ігуанодон
Ін'єкція
Інгресія
Інтрузія
Іхтіорніси
Іхтіофауна
Кайнозой
Карбон
Карнозавр
Каустобіоліти
Кварц
Кекенмединги
Кембрій
Кетцалькоатль
Кларен
Клейофан
Контамінація
Континент
Концентрат
Кордієрит
Корунд
Кроманьйонці
Лазурит
Латерит
Літосфера
Маар
Магніт
Мамонт
Мастодонти
Мегалозавр
Мегантроп