сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search menu
Хроніка подій 511 - 541 років
Спровоковане бійкою вболівальників на змаганнях колісниць, 11 січня 532 року в Константинополі спалахнуло найбільше за історію Візантії повстання, яке переросло у багатоденні вуличні бої, під час яких місто зазнало великих руйнувань і загинуло понад 35 тисяч чоловік.

Політичні лідери 511 - 541 років

Держава Сасанідів: Кавад I (498-531), Хосров I Ануширван (531-579) • Королівство вестготів: Гезалех (507-511), Амаларіх (511-531), Теудіс (531-548) • Королівство остготів: Теодоріх Великий (470-526), Амаларіх (526-534), Вітігес (534-540), Тотіла (540-552) • Королівство франків: Хлодвіг I (509-511) • Король Італії: Теодоріх Великий (493-526) • Східна Римська імперія: Анастасій I (491-518), Віталіян (513-520), Юстин I (518-527), Юстиніан Великий (527-565), Велізарій (535-565).

Головні події 511 - 541 років

Всі події 511 - 541 років

511 - Орієнтовна дата публікації «Салічного Закону», збірника записів звичаєвого права германського племені салічних франків. Складений за ініціативою короля Хлодвіга I, він містив 65 статей, і на кілька століть став основою юридичного права в період Раннього Середньовіччя, а закладені в ньому норми престолонаслідування діяли до кінця Середніх віків.
27 листопада 511 - У Парижі помер король Хлодвіг І з династії Меровінгів, перший християнський король об'єднаної Держави франків. За більш, ніж чверть століття свого правління він зумів підкорити майже всю Галлію і створити визнану Візантією державу, яка з його смертю була поділена між синами на чотири королівства.
512 - Завершено зведення фортечної стіни між Чорним і Мармуровим морями, яке велось чотири роки за наказом імператора Анастасія I для захисту Константинополя від набігів болгар і слов'ян.
513 - Віталіян, командувач федератів в Малій Скіфії в районі Добруджі, підняв заколот проти імператора Анастасія, оголосивши, що виступає за чистоту ортодоксальної віри проти єресі монофізитів, яких підтримував Анастасій. Зібравши майже п'ятдесятитисячну армію, він повів її на Константинополь, домігшись укладення вигідного перемир'я і призначення магістром військ у Фракії.
518 - По смерті бездітного імператора Анастасія на престол Східної Римської імперії зійшов 68-річний неписьменний командувач палацової гвардії Юстин. Виходець із соціальних низів, він зробив успішну військову кар'єру і правив за підтримки свого усиновленого племінника Флавія Петра Савватія (Юстиніана), якого зробив своїм правонаступником.
519 - Отримавши перемогу над бритами під Кердікесфордом (нині - Чарфорд), ватажок саксів Кердік заснував на півдні Англії королівство Західних саксів (Вессекс), яким правив до своєї смерті у 534 році.
28 березня 519 - Папа римський Гормізд підписав звернення до східноримського імператора Юстина I і Константинопольського патріарха Іоана II, зупинившу 35-літню схизму, перший церковний розкол між західною і східною церквами.
25 червня 524 - У битві поблизу Везеронс-Кюртен (сучасний департамент Ізер, Франція) відбулась битва між Бургундією і спадкоємцями французького короля Хлодвіга І, в якій армія бургундців короля Сигізмунда отримала переконливу перемогу над об'єднаними військами франкських королів Хлодоміра, Хільдеберта I, Теодоріха I і Хлотаря I. Зазнавши значних втрат, франки були змушені залишити територію Королівства бургундів, яке, таким чином, зуміло відстояти свою незалежність.
525 - Флот Калеба, царя Аксуму, переправившись через Червоне море, захопив Ємен.
525 - За дорученням папи римського Іоанна I римський абат Діонісій Малий розробив нову систему літочислення. Відмовившись від тодішнього літочислення, розпочатого від першого року правління жорстокого гонителя християн римського імператора Діоклетіана, він запропонував нову систему рахунки років. При цьому Діонісій Малий виходив з того, що Ісусу, коли він починав свою проповідницьку діяльність, було близько 30 років (по Євангелію від Луки) та що розіп'ятий він був у переддень іудейської пасхи при імператорі Тиберії. Використовуючи існуючу методику розрахунку дат Пасхи (з урахуванням сонячного і місячного календарів), Діонісій Малий встановив, що Воскресіння Ісуса Христа припадає на 25 березня 31 року від його різдва. Нове літочислення, введене Діонісієм Малим, широко поширилося в країнах Західної Європи, і разом з його великодніми таблицями використовувалося в Середньовіччі католицькою церквою.
18 травня 526 - У тюрмі Равенни помер 53-й папа римський Іван I, ув'язнений три роки перед тим Теодоріхом Великим, незадоволеним його невдалими переговорами з імператором Юстином I щодо відміни декрету про обов'язкову відмову християн від аріанської єресі. Через три тижні його наступником став черговий ставленик Теодоріха Фелікс IV.
19 травня 526 - Антіохію і північ Сирії вразив землетрус силою 7 балів за шкалою Ріхтера, який призвів до значних руйнувань і пожеж та загибелі близько 250 тисяч чоловік.
30 серпня 526 - У Равенні від дизентерії помер Теодоріх Великий, король остготів із роду Амалів. Згідно із його заповітом правити Італією стала його дочка Амаласунта, регент її 10-річного брата Аталаріха.
527 - Здобувши перемогу над бритами в битві в усті Темзи, вождь саксів Есквін став засновником королівства Ессекс, яке займало територію між сучасними містами Лондон і Сент-Олбанс.
1 серпня 527 - По смерті в Константинополі імператора Східної римської імперії Юстина I почалось самостійне правління його племінника Юстиніана. Його головною задачею стало відновлення єдності Римської імперії, західна частина якої була під владою варварів-германців. У 534 році армії Юстиніана відвоювали у вандалів Карфаген, Корсіку і Сардинію, у вестготів Південну Іспанію, в остготів Італію та Сицілію. На сході Юстиніан вів успішні війни з Сасанидським Іраном, на півночі - зі слов'янами.
13 лютого 528 - За наказом імператора Юстиніана створено комісію для кодифікації римських нормативних актів. Результатом її роботи стало «Зведення цивільного права», більш відоме як «Кодекс Юстиніана» (хоча це лише його частина), опубліковане в 534 році.
529 - За наказом імператора Юстиніана за її нехристиянську сутність в Афінах закрито Академію Платона, засновану близько 387 року до н. е. Багато її викладачів залишили імперію і переїхали до Сирії та Персії.
531 - У битві на ріці Унструт війська франкського короля Хлотаря I здобули перемогу на тюрінгами і стратили їх останнього незалежного правителя Герменефреда.
13 вересня 531 - На престол Ірану зійшов Хосров I Ануширван, за правління якого Держава Сасанідів досягла піку свого розвитку і могутності.
11 січня 532 - Під час змагання колісниць на імподромі Константинополя почались сутички між болільниками, які переросли у найбільший в історії Візантії бунт. В результаті багатоденних вуличних боїв і пожеж, що охопили місто, Константинополь зазнав великих руйнувань, і в ході придушення повстання проти імператора Юстиніана I було вбито понад 35 тисяч чоловік.
23 лютого 532 - За наказом візантійськогоі мператора Юстиніана у Константинополі розпочато будівництво базиліки Святої Софії. В якості архітекторів були запрошені Ісидор Мілетський і Анфемій Траллський
вересень 532 - Візантійська імперія і Держава Сасанідів підписали «Вічний мир», що завершив шестилітню Іберійську війну, - Східне Закаказзя і далі залишилось у складі Персії, а зайняті нею візантійські території були повернуті Візантії в обмін на виплату данини.
534 - Після вбивства Годомара закінчилась десятилітня війна франків проти Королівства Бургундія.
534 - Король Теудіс оголосив Толедо столицею Королівства вестготів, яке котролювало практично весь Іберійський півострів.
9 грудня 536 - В ході Готської війни візантійські війська під командуванням Велізарія захопили Рим, де почали підготовку до облоги, яка тривала до 12 березня 538 року, закінчившись безуспішно для короля остготів Вітігеса.
537 - Якщо вірити найдавнішому валійському літопису «Аннали Камбрії», то у битві біля Каммлана загинув легендарний англійський король Артур.
2 березня 537 - У ході Готської вйни армія короля Вітігеса розпочала облогу контрольованого Візантією Риму, яка безуспішно тривала рік і 9 днів. Невдача остготів дала змогу візантійцям до кінця 539 захопити більшу частину Італії на південь від ріки По.
27 грудня 537 - У Константинополі, столиці Візантійської імперії, освячено відбудований після пожежі 532 року храм святої Софії, який протягом тисячоліття був головним храмом православного світу. Висота Софійського собору — 55 метрів, діаметр бані — 31 метр. Понад тисячу років Софійський собор у Константинополі залишався найбільшим храмом у християнському світі — до будівництва Собору Святого Петра в Римі. 1985 року храм занесений до переліку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО та називається «восьмим чудом світу».
539 - Після кількох місяців облоги готи і бургундці захопили охоплений голодом Медіоланум (нині - Мілан). Було взято в полон візанійський гарнізон з близько тисячі чоловік, кілька десятків тисяч жителів убито, а саме місто - зруйновано.
541 - В єгипетському порту Пелусія почався спалах бубонної чуми, яка поширилась на Олександрію, а наступного року досягла Константинополя, де померло щонайменше 230 тисяч чоловік. Це стало початком 200-річної пандемії, яка спустошила Європу, Близький Схід та Північну Африку.

Народились в 511 - 541 роках

516 - 2 жовтня 534, Аталаріх, король остготів (526-534 рр.) в Італії; внук Теодоріха і його правоспадкоємець на престолі.
525 - 21 квітня 586, Леовігільд, король вестготів (568-586 рр.), правитель Іспанії, Септиманії і Галіції.
526 - 28 червня 572, Альбоін, вождь германців, засновник і перший правитель Королівства лангобардів у Італії (566 р.).
13 листопада 534 - 26 травня 604, Августин Кентерберійський, бенедиктинський чернець, засновник єпархії у Кентербері, хреститель Англії (597).
30 листопада 538 - 17 листопада 594, Григорій Турський, франкський єпископ, письменник (Історія франків).
539 - 27 листопада 602, Маврикій, візантійський імператор (582—602 рр.) з династії Юстиніанів.
540 - 12 березня 604, Григорій I Великий (Григорій Діолог), 64-й папа Римський (590-604 рр.), християнський теолог, завдяки зусиллям якого було закладено основи створення і процвітання папської держави, здійснено христианізацію Англії (597 р.).
21 липня 541 - 13 серпня 604, Вень-ді, китайський імператор, засновник династії Суй.

Померли в 511 - 541 роках

27 листопада 511 - Хлодвіг I, франкський король (482-511 рр.) з роду Меровингів, засновник Держави франків. 1508 років тому, в 45 років (нар. 466 р.).
516 - Гундобад, король Бургундії (473-516 рр.); автор зведення законів "Бургундська правда", син Гундіоха, брат Годегізеля. 1503 роки тому, в 61 рік (нар. 455 р.).
9 липня 518 - Анастасій I (Флавій Анастасій), останній імператор Візантії (491-518 рр.) з династії Левів. 1501 рік тому, в 87 років (нар. 431 р.).
21 червня 524 - Хлодомир, король франків (511-524 рр.) з династії Меровінгів; син Хлодвіга І. 1495 років тому, в 29 років (нар. 495 р.).
525 - Цзу Генчжі, китайський астроном, математик (обчислив об'єм кулі) і політичний діяч. 1494 роки тому, в 45 років (нар. 480 р.).
30 серпня 526 - Теодоріх Великий, король остготів (470-526 рр.) із роду Амалів; син короля Теодеміра. 1493 роки тому, в 75 років (нар. 451 р.).
1 серпня 527 - Юстин I, імператор Візантії (518-527 рр.), перший імператор династії Юстиніанів. 1492 роки тому, в 77 років (нар. 450 р.).
534 - Кердік, переможець бриттів, перший король Вессекса (519-534 рр.), засновник Вессекської династії. 1485 років тому, в 67 років (нар. 467 р.).
2 жовтня 534 - Аталаріх, король остготів (526-534 рр.) в Італії; внук Теодоріха і його правоспадкоємець на престолі. 1485 років тому, в 18 років (нар. 516 р.).
536 - Тао Хунцин, китайський вчений епохи Шести династій; даоський патріарх і святий. 1483 роки тому, в 80 років (нар. 456 р.).

Головні події 511 - 541 років

keyboard_arrow_left495
557keyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward