цей день
Заголовки
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
Моя історія
Підтримати
Хроніка подій 1857 - 1859 років
24 листопада 1859 року у Великобританії вийшла друком книга «Походження видів шляхом природного відбору, або збереження придатних порід у боротьбі за життя» англійського натураліста Чарльза Дарвіна, в котрій була викладена наукова теорія еволюції, що базується на принципах мінливості видів, природного добору та боротьби за існування. Весь наклад кількістю 1250 примірників був проданий за один день.

Головні події 1857 - 1859 років


Всі події 1857 - 1859 років

6 березня 1857 - Верховний суд США постановив, що раби є майном, а не громадянами.
25 березня 1857 - Француз Едуард Леон Скотт де Мартінвілль отримав патент на перший з відомих пристроїв для запису звукових коливань - фонавтограф. Прилад міг лише реєструвати візуальну форму звукових коливань, а відтворювати записаний звук було неможливо.
12 квітня 1857 - Гюстав Флобер опублікував роман «Мадам Боварі».
11 травня 1857 - Столицю Індії Делі охопило повстання індійських солдатів, які виступили проти жорстокої колонізаторської політики англійців. Повстання поклало край владі Британської Ост-Індської компанії, призвело до її заміни прямим правлінням англійської корони і падіння останнього імператора Великих Моголів.
25 червня 1857 - Вийшов збірник віршів французького поета Шарля Бодлера «Квіти зла». Згодом суд оштрафував Бодлера за порушення норм суспільної моралі і з наступних видань був змушений вилучити шість найнепристойніших віршів.
24 серпня 1857 - Різке зниження експорту США з початку року на фоні надмірного перевиробництва привело до першої в США і у світі економічної кризи, від якої вдалось оговтатись лише через рік.
31 грудня 1857 - Указом англійської королеви Вікторії столицею Канади проголошено місто Оттава.
1858
14 січня 1858 - Два італійські революціонери на чолі з Фелісом Орсіні здійснили невдалу спробу замаху на життя французького імператора Наполеон III, як ворога об'єднання Італії і пригнічувача французького народу. Змовники кинули в карету, якою імператор і його дружина Євгенія їхали в оперний театр, три бомби, але монарше подружжя не постраждало, натомість закинуло близько десяти випадкових перехожих. Орсіні був заарештований і через два місяці страчений.
25 січня 1858 - На весіллі дочки англійської королеви Вікторії з наслідним принцем Прусії вперше публічно виконано "Весільний марш" Мендельсона.
13 лютого 1858 - У пошуках витоку ріки Ніл англійський дослідник Джон Спік відкрив у Центральній Африці озеро Танганьїка, одне з найбільших за розміром і обэємом прісноводних озер світу.
29 березня 1858 - В Петербузі відкрито першу в Росії жіночу гімназію.
30 березня 1858 - Хаймен Ліпмен з Філадельфії отримав патент на олівець з гумкою на торці.
11 травня 1858 - Міннесота стала 32-м штатом США.
28 травня 1858 - Підписано Айгунський договір, згідно з яким північний берег ріки Амур переходив від Китаю до Росії. Договір фактично переглядав раніше підписаний Нерчинський договір (1689), в якому було вперше погоджено російсько-китайський кордон.
11 червня 1858 - В Санкт-Петербурзі освячено Ісакієвський собор, збудований за проектом архітектора Августа Монферрана.
28 липня 1858 - Французький фотограф і карикатурист Фелікс Надар, який в 1855 році запатентував ідею використання аерофотографії для виготовленняя карт і цілей розвідки, провів першу в світі аерофотозйомку, здійснивши для цього підйом на аеростаті.
30 липня 1858 - Офіцер британської індійської армії Джон Хеннінг Спік відкрив озеро Вікторія і витік ріки Ніл (сучасна територія Танзанії, Кенії та Уганди) і витік ріки Ніл.
5 серпня 1858 - Успішно закінчилось прокладання по дну океану першого трансатлантичного телеграфного 2000-мильного кабелю, котрий сполучив Ньюфаундленд та Ірландію. 16 серпня президент США Джеймс Бучанен і королева Вікторія обмінялись символічними повідомленнями. Нажаль, сам кабель виявився невисокої якості і на початку вересня перестав функціонувати.
21 жовтня 1858 - У Парижі відбулась прем'єра опери Жака Оффенбаха «Орфей у пеклі» і вперше публічно виконано канкан. Дещо пізніше він став виконуватись на естраді кафешантанів, де набув крайньої вульгарності.
1859
27 січня 1859 - Оттава проголошена столицею Канади.
19 березня 1859 - У Парижі в «Театр лірік» відбулась прем'єра опери Шарля Гуно «Фауст», написана на лібрето Жюля Барб'є і Мішеля Карре за першою частиною однойменної драми Гете. Остаточна редакція була поставлена в Парижі в театрі «Гранд-Опера» в березні 1869 року.
9 квітня 1859 - 23-річний Семюел Ленгхорн Клеменс отримав свідотцтво, що дозволяло йому керувати річними пароплавами. Пропрацювавши чотири роки моряком на Міссісіппі, у 1861 році він зайнявся журналістикою і став підписувати свої статті псевдонімом Марк Твен, що на жаргоні річників означає безпечну для плавання глибину.
25 квітня 1859 - У Порт-Саїді під керівництвом французького інженера і дипломата Фердинанда Лессепса почалось будівництво Суецького каналу - штучної водної магістралі довжиною 101 милю, що мала сполучити Середземне і Червоне моря. Важкі умови праці і епідемія холери не дали можливість завершити зведення каналу вчасно, і лише 17 листопада 1869 році, на чотири роки пізніше запланованого терміну, Суецький канал глибиною до 8 метрів, шириною по дну - 24 метри і по поверхні води - 70-100 метрів був урочисто відкритий для судноплавства.
21 травня 1859 - В Лондоні запущено баштовий годинник Вестмінтерського палацу, відомий усьому світу як Біг-Бен. Довгий час він вважався найбільшим годинником у світі і до сьогодні є одним із найвпізнаваніших символів Лондона і Великобританії вцілому.
31 травня 1859 - На башті Біг Бен у Лондоні запрацювали знамениті сьогодні чотири годинники, розміщені на висоті 54,9 метрів над землею. Вони мають циферблат діаметром 7 метрів, вкритий матовим склом, і стрілки довжиною 4,2 та 2,7 метри; об'ємні деталі годинників вкриті позолотою.
24 червня 1859 - Під час австро-італо-французької війни 1859 року відбулась вирішальна битва між франко-сардинською і австрійською арміями поблизу селища Сольферіно, в котрій з обох боків брали участь близько 190 тисяч чоловік. Австрійська армія була повінстю розбита, що заклало основи для об'єднання Італії в єдину державу. Франція в знак подяки за військову підтримку отримала від Сардинії Ніццу і Савойю.
30 червня 1859 - Француз Жан-Франсуа Гравеле, більш відомий під псевдонімом як Еміль Блонден, став першою людиною, котра пройшла по канату над Ніагарським водоспадом. Канат, товщиною 5 сантиметрів і довжиною 1100 футів (близько 350 метрів) було натягнуто на висоті 160 футів (~ 50 метрів) над рікою, куди стікали води водоспаду. За видовищем спостерігало близько 5 тисяч глядачів. Це був перший із серіїї переходів Блондена над Ніагарським водоспадом, котрі він перетворив у театралізоване шоу з імітацією падінь, відпочинком у середині маршруту, ланчем, сидячи на канаті і т.п.
1 липня 1859 - В Протоколах лондонського Ліннеєвського товариства вперше опубліковано короткий виклад теорії природного відбору Чарльза Дарвіна.
18 серпня 1859 - Французький канатоходець Жан Блонден перетнув Ніагарський водопад, тримаючи на плечах іншого акробата.
27 серпня 1859 - Біля міста Тітусвілль (штат Пеннсильванія) полковник Едвін Дрейк пробурив першу свердловину, в якій на глибині 21 метр виявлено нафту, котру стали викачувати за допомогою звичайної помпи. Ця дата вважається початком розвитку американської нафтової промисловості, а свердловина Дрейка сьогодні є частиною музею загальнодержавного значення.
7 вересня 1859 - Оточений російськими військами в гірському аулі Гуніб на умовах вільного виїзду в Мекку здався в полон загону барона Врангеля імам Шаміль, духовний і політичний керівник мусульман Північного Кавказу. Полоніння Шаміля, котрий чверть століття очолював боротьбу народів Чечні і Дагестану проти колонізації Росією, стало переломним моментом у Кавказькій війні, котра закінчилась в 1864 році після підкорення абхазів і черкесів. Лише в 1870 році Шамілю було дозволено емігрувати в Мекку, де він і помер в 1871 році.
16 жовтня 1859 - Американський борець поти рабства Джон Браун із п'ятьма чорношкірими і тринадцятьма білими соратниками захопив військовий арсенал в містечку Харперс-Феррі (штат Західна Вірджинія). Сподіваючись, що його підтримають місцеві раби, Браун планував проголосити нову демократичну республіку в горах Аппалачі. Але ніякого повстання не відбулось і протягом доби Браун і його чотири товариша були заарештовані, а решту загинули в перестрілці з морськими піхотинцями. 2 грудня 1859 року за рішенням суду за звинуваченням у організації змови Джон Браун був страчений.
10 листопада 1859 - Цюріхським миром між Австрією, з одного боку, та Францією і Сардинією, з іншого, закінчилась війна за панування у Північній Італії. Австрія відмовилась від Ломбардії, на користь Франції, а фортеці Мантуя і Паск'єра перейшли до Сардинії. В знак подяки за військову допомогу Франція отримала від Сардинії Ніццу і Савойю.
24 листопада 1859 - У Великобританії вийшла друком книга «Походження видів шляхом природнього відбору, або збереження придатних порід у боротьбі за життя» англійського натураліста Чарльза Дарвіна, в котрій була викладена наукова теорія еволюції, що базується на принципах мінливості видів, природнього добору та боротьби за існування. Весь наклад кількістю 1250 примірників був проданий за один день.
2 грудня 1859 - В Чальз-тауні (штат Вірджинія) страчено Джона Брауна, американського борця за звільнення негрів-рабів, звинуваченого в заколоті, вбивствах і грабунках. Перші збройні виступи проти рабовласників професійний військовий Джон Браун організував у середині 1850-х років у Канзасі, а в жовтні 1859 року, захопивши з групою послідовників федеральний арсенал зброї, заснував в Аппалачах республіку вільних рабів і білих-аболюціоністів, сподіваючись, що вона буде зміцнюватись і розростатись за рахунок притоку звільнених силою зброї рабів. 18 жовтня Джон Браун був схоплений урядовими військами і 2 листопада 1859 року, за 16 місяців до Громадянської війни, повішений разом з шістьма своїми послідовниками.
Народилися в 1857 - 1859 роках
1 лютого 1857 - 24 грудня 1927, Володимир Михайлович Бехтерєв, російський невропатолог, психіатр, психолог, фізіолог, морфолог.
22 лютого 1857 - 10 січня 1896, Генріх-Рудольф Герц, німецький фізик, один з основоположників електродинаміки.
22 лютого 1857 - 8 січня 1947, Роберт Бейден-Павелл, англійський військовий, генерал, засновник світового скаутського руху.
13 травня 1857 - 16 вересня 1932, Рональд Росс, шотландський біолог; встановив роль комарів роду Anopheles у розповсюдженні малярії, що дало можливість знайти способи боротьби з цим захворюванням; лауреат Нобелівської премії (1902).
31 травня 1857 - 12 лютого 1939, Пій XI (Акіле Ратті), 259-й Папа Римський (1922-39 рр.); підписанням Латеранських угод (1929) добився автономії Ватикану.
3 червня 1857 - 12 червня 1924, Жак де Морган, французький археолог; вів розкопки в Єгипті і Месопотамії, де знайшов «Кодекс Хаммурапі».
5 липня 1857 - 20 червня 1933, Клара Цеткін, німецький політичний діяч, революціонерка, одна з організаторів Компартії Німеччини, активістка II Інтернаціоналу.
17 вересня 1857 - 19 вересня 1935, Костянтин Едуардович Ціолковський, російський вчений і винахідник в галузі аеро- і ракетодинаміки, один з основоположників сучасної космонавтики.
3 грудня 1857 - 3 серпня 1924, Джозеф Конрад (Юзеф Теодор Конрад Коженьовський), англійський письменник польського походження, родом з України (Серце пітьми, Примха Олмеєра, Очами Заходу).
1858
7 січня 1858 - 16 грудня 1922, Еліезер Бен-Єгуда (Лейзер-Іцхок Перельман), єврейський лінгвіст, «батько сучасної мови іврит».
18 січня 1858 - 4 серпня 1931, Деніел Хейл Вільямс, американський лікар-хірург; першим у світі виконав операцію на відкритому серці (1893).
18 березня 1858 - 29 вересня 1913, Рудольф (Крістіан Карл) Дізель, німецький інженер і винахідник (дизельний двигун).
23 квітня 1858 - 4 жовтня 1947, Макс Карл Ернест Людвіг Планк, німецький фізик-теоретик, один з основоположників квантової фізики, лауреат Нобелівської премії (1918).
29 червня 1858 - 21 січня 1928, Джордж (Вашингтон) Гуталс, американський військовий інженер, керівник будівництва Панамського каналу.
11 серпня 1858 - 5 листопада 1930, Хрістіан Ейкман, голландський лікар; відкрив вітамін B1, лауреат Нобелівської премії (1929).
3 жовтня 1858 - 21 квітня 1924, Елеонора Дузе, італійська актриса.
27 жовтня 1858 - 6 січня 1919, Теодор Рузвельт, 26-й президент США (1901-1909 рр.), наймолодший в історії країни, лауреат Нобелівської премії миру (1906) за посередництво у підписанні японсько-російського мирного договору.
20 листопада 1858 - 16 березня 1940, Сельма Лагерлеф, шведська письмениця, лауреат Нобелівської премії з літератури (1909) "за високий ідеалізм, яскраве зображення і духовне проникнення, які відрізняють її твори" (Єрусалим, Легенди Христа, Чудесна подорож Нільса Хольгерссона).
22 грудня 1858 - 29 листопада 1924, Джакомо Пуччіні, італійський композитор, представник веризму, автор 12 опер (Манон Леско, Богема, Тоска, Мадам Баттерфляй, Турандот).
23 грудня 1858 - 25 квітня 1943, Володимир Іванович Немирович-Данченко, російський актор і режисер, один із засновників МХАТу.
1859
11 січня 1859 - 20 березня 1925, Джордж Керзон, британський політик, віце-король Індії (1899-1905 рр.), закордонних справ (1919-24 рр.).
27 січня 1859 - 4 червня 1941, Вільгельм II (Вільгельм Гогенцоллерн), третій і останній імператор Німеччини, король Прусії (1888-1918 рр.).
3 лютого 1859 - 3 лютого 1935, Гуго Юнкерс, німецький авіаконструктор і промисловець; створив перший цільнометалічний літак (1915).
19 лютого 1859 - 2 жовтня 1927, Свенте Август Арреніус, шведський хімік, один з основоположників фізичної хімії, лауреат Нобелівської премії з хімії (1903).
2 березня 1859 - 13 травня 1916, Шолом-Алейхем (Шолом Нохумович Рабинович), єврейський письменник ("Сендер Бланк і його сімейка", "Тев'є-молочник", "Блукаючі зорі"); проживав в Україні і США.
16 березня 1859 - 13 січня 1906, Олександр Степанович Попов, російський фізик і електротехнік, один з піонерів використання електромагнітних хвиль для радіозв'язку.
2 травня 1859 - 14 червня 1927, Джером Клапка Джером, англійський письменник ("Троє в човні (не рахуючи собаки)", "Троє на велосипеді").
15 травня 1859 - 19 квітня 1906, П'єр Кюрі, французький фізик, один з творців учення про радіоактивність; разом з дружиною Марією Склодовською-Кюрі відкрив елементи полоній і радій; Нобелівський лауреат (1903).
22 травня 1859 - 7 липня 1930, Артур Конан Дойль, англійський письменник, автор 56 оповідань і трьох повістей про Шерлока Холмса ("Собака Баскервілей", "Долина жаху"), історичних і науково-фантастичних романів.
27 травня 1859 - 17 вересня 1940, Панас Карпович Саксаганський (Тобілевич), український актор і режисер, театральний діяч, засновник Народного театру в Києві (1918, нині - театр ім. М. Заньковецької у Львові); брат Миколи Садовського і Івана Карпенка-Карого.
27 червня 1859 - 4 червня 1916, Мілдред Хілл, американська вчителька, співавтор (разом з сестрою Патті Сміт Хілл) пісні "Happy Birthday".
4 серпня 1859 - 19 лютого 1952, Кнут Гамсун (Кнуд Петерсон), норвезький письменник (Голод, Пан, Жінки біля колодязя, Соки землі); лауреат Нобелівської премії (1920).
3 вересня 1859 - 31 липня 1914, Жан Жорес, французький політичний діяч, історик, філософ, теоретик соціалізму, засновник газети «Юманіте» (1904)
18 жовтня 1859 - 4 січня 1941, Анрі Бергсон, французький філософ, письменник (Творча еволюція, Матерія і пам'ять), лауреат Нобелівської премії з літератури (1927).
18 листопада 1859 - 12 листопада 1941, Костянтин Антонович Левицький, український політичний діяч, голова Державного секретаріату ЗУНР, голова УНРади (1941 р.).
15 грудня 1859 - 14 квітня 1917, Людвіг Заменгоф (Лазар Заменгоф), польський лікар і лінгвіст, винахідник штучної мови есперанто.
Померли в 1857 - 1859 роках
15 лютого 1857 - Михайло Іванович Глінка, російський композитор, родоначальник російської класичної музики (опери "Іван Сусанін", "Руслан і Людмила"), класик російського романсу. 160 років тому, в 53 роки (нар. 1 червня 1804 р.).
11 травня 1857 - Франсуа Ежен Відок, французький злочинець, що став засновником французької служби безпеки Сюрте. 160 років тому, в 82 роки (нар. 23 липня 1775 р.).
11 травня 1857 - Франсуа Відок, французький авантюрист, злочинець (1793), сексот (1809), організатор служби безпеки Франції (1810), засновник першого у світі приватного детективного бюро (1832). 160 років тому, в 82 роки (нар. 24 липня 1775 р.).
23 травня 1857 - Огюстен Луї Коші, французький математик, один з основоположників теорії аналітичних функцій. 160 років тому, в 68 років (нар. 21 серпня 1789 р.).
20 червня 1857 - Луї Жак Тенар, французький хімік; відкрив перекис водню (1818). 160 років тому, в 80 років (нар. 4 травня 1777 р.).
16 липня 1857 - П'єр Жан де Беранже, французький поет-сатирик (Король Івето, Безумці, Наварський принц). 160 років тому, в 77 років (нар. 19 серпня 1780 р.).
1858
10 червня 1858 - Роберт Броун, шотландський ботанік; відкрив хаотичний рух дрібних часток у рідині під дією ударів молекул оточуючого середовища ("броунівський рух"). 159 років тому, в 85 років (нар. 21 грудня 1773 р.).
12 жовтня 1858 - Андо Хіросіге, японський художник-графік, представник напрямку укійо-е, майстер кольорової ксилографії ("Види східної столиці", "Знайомі місця в Кіото", "53 стації Токайдо"). 159 років тому, в 61 рік (нар. 1797 р.).
17 листопада 1858 - Роберт Оуен, англійський соціаліст-утопіст; намагався на практиці застосувати свої ідеї про гармонійні стосунки між людьми - спочатку на своїй прядильній фабриці в Шотландії, а потім в створених за власний кошт комунах в США ("Нова гармонія"). 159 років тому, в 87 років (нар. 14 травня 1771 р.).
1859
6 травня 1859 - Александр фон Гумбольдт, німецький натураліст, один із засновників географії рослин, вчення про про життєві форми, загального землезнавства, кліматології. 158 років тому, в 90 років (нар. 14 вересня 1769 р.).
11 червня 1859 - Клеменс Меттерніх-Віннебург, австрійський політичний діяч, канцлер (1821-48 рр.), один із засновників Священного союзу. 158 років тому, в 86 років (нар. 15 травня 1773 р.).
28 вересня 1859 - Карл Ріттер, німецький географ. 158 років тому, в 80 років (нар. 7 серпня 1779 р.).
28 листопада 1859 - Вашингтон Ірвінг, американський письменник, біограф ("Історія життя і подорожей Христофора Колумба"). 158 років тому, в 76 років (нар. 3 квітня 1783 р.).
16 грудня 1859 - Вільгельм Карл Грімм, німецький письменник, казкар, молодший брат Якоба Грімма ("Кіт у чоботях", "Бременські музиканти", "Білосніжка і сім гномів", "Спляча красуня"). 158 років тому, в 72 роки (нар. 24 лютого 1787 р.).

Головні події 1857 - 1859 років

24 листопада 1859 року у Великобританії вийшла друком книга «Походження видів шляхом природного відбору, або збе..
24 листопада 1859
© 2001-17 Володимир Лук'янюк
Про


Наверх