Дім, кулінарія, побут


Востаннє оновлено - 2.05.2021 02:56

print
grid_off
Кус-кус

1. Манна крупа з твердих сортів пшениці. 2. Страва середземноморської кухні з такої крупи з додаванням тушкованого м'яса і овочів.

Лаваш
хліб, випечений з плескатого, тонко розкатаного тіста.

Лазанья

традиційна італійської страва, приготована з шарів тіста (листів Л.) разом із шарами начинки з м'ясного рагу або фаршу, овочів, сиру пармезан (чи рікотта та моцарела), залитих соусом.

Лате
напій, що складається з кави еспресо і молока. У деяких випадках замість кави до Л. може входити чай, мате або маття.

Лего
розвиваюча іграшка, що представляє собою набори деталей для складання та моделювання різноманітних предметів — конструкторів.

Ледерин
бавовняна тканина із спеціальним лаковим покриттям. Застосовують для виготовлення книжкових палітурок тощо.

Леді
1. Дружина лорда або баронета в Англії. 2. Ввічливе звертання до одруженої жінки в Англії.

Лейбл
1. Торгова марка, під якою виробляється, розповсюджується чи рекламується аудіо- і відеопродукція. 2. розм. Етикетка, пришита до одягу, що засвідчує виробника.

Ліф
верхня частина одягу, як правило, жіночого, яка облягає груди і спину.

Магніт
намагнічене тіло (здебільшого із сталі або спеціального сплаву), що утворює магнітне поле і має властивість притягати до себе або відштовхувати від себе інші тіла; магнет.

Магнітний
той, що стосується магніту і має властивості магніту; М-а антена — приймальна антена у вигляді дротової котушки на стрижневому осерді з магнітного матеріалу, звичайно фериту; М-а дефектоскопія — сукупність методів виявлення прихованих дефектів у феромагнітних матеріалах і виробах; М-а індукція — фізична величина, що характеризує діяння магнітного поля в речовині на електричний струм; М-а насиченість — стан феромагнетики, який характеризується найбільшою намагніченістю; М-а аномалія — місцеві відхилення від правильного розподілу елементів земного магнетизму; М-е поле — простір, у якому виявляється діяння магнітних сил.

Магнітола
об'єднані в одному футлярі радіоприймач і магнітофон.

Магнітофон
радіотехнічний апарат для магнітного записування звуку (здебільшого на магнітну стрічку) та його відтворювання.

Магнолія

рід субтропічних деревних та кущових рослин. З квіток, листя та молодих гілок добувають ефірну олію. Препарат, виготовлений з листя, використовують у медицині для зниження кров'яного тиску. Від прізвища французького ботаніка П'єра Маньоля (1638 — 1715).

Мадам
форма звертання до одруженої жінки у Франції та деяких інших країнах; вживається здебільшого з прізвищем.

Мадаполам
бавовняна тканина. Від назви селища Мадаполама в Індії.

Мадемуазель
форма звертання до дівчини і незаміжньої жінки у Франції та деяких інших країнах; вживається здебільшого з прізвищем.

Мадія
рід однорічних трав'янистих рослин родини складноцвітих. Розводять у Чілі, Каліфорнії, Європі. Цінна олійна рослина.

Майоліка
вироби декоративно-ужиткового мистецтва з кольорової випаленої глини, вкриті поливою. Від назви о. Майорка (Мальорка) в Середземному морі.

Макраме
вузликове плетіння з ниток, мотузок, тасьми для створення візерунків. Техніка М. виникла в арабських країнах в 13 ст.

Манікюр

косметична процедура з догляду за нігтями рук, їх обробки і прикрашання.

Мантія
1. Довгий широкий одяг у вигляді плаща, що спадає до землі; порфіра. 2. зоол. Складка шкіри, що обгортає тіло деяких безхребетних тварин. 3. геол. Оболонка земної кулі між її корою та ядром товщиною близько 2900 км.

Марципан

кондитерський виріб з подрібненого в борошно мигдалю і цукрового сиропу або цукрової пудри з додаванням горіхів.

Маскарпоне
італійський вершковий сир. Містить у сухому залишку близько 75% жиру, має кремоподібну консистенцію; використовується для приготування десертів.

Мате
1. Напій, що його виготовлюють з сухих листків південноамериканської дерев'янистої рослини тієї самої назви. Інша назва — парагвайський чай. 2. Маленький посуд, з якого п'ють М. в Південній Америці.

Маття
японський порошковий зелений чай; використовується у традиційній японській чайній церемонії.

Мафін

маленька кругла або овальна випічка, переважно солодка, до складу якої входять різноманітні начинки, в тому числі фрукти.

Мацоні
на Кавказі — кисле молоко.

Медальйон

1. Ювелірна прикраса у вигляді невеликого плескатого футляра, в якому вміщують портрет і носять на шиї. 2. Рамка овальної форми, що її застосовують для оздоблення фасадів будинків, меблів, тканин, 3. Овальна оправа або рамка для якогось зображення, прикраси. 4. Рельєф або малюнок в обрамленні.

Медитація
1. Роздум, споглядання, самозаглиблення. 2. Форма філософської лірики, в якій поет висловлює свої роздуми над проблемами життя й смерті тощо.

Мейн-кун

порода кішок виведена в штаті Мен (США) імовірно від схрещування місцевих короткошерстих і завезених з Малої Азії довгошерстих кішок. Із-за великого розміру і специфічного забарвлення М. нагадували єнотів (звідки й назва). Відрізняються витривалістю, пристосовуваністю до середовища доброзичливим характером і є одними з найбільших у світі — довжина тіла дорослого представника породи, як правило, перевищує один метр, а вага може досягати 15 кг.

Метеоризм
скупчення газів у травному тракті людини й тварин, спостерігається при шлунково-кишкових захворюваннях (напр., коліті), захворюваннях печінки й серцево-судинної системи. Інша назва — обдимання.

Метил
одновалентний радикал , залишок метану, один з алкілів.

Мигдаль
1. Південне невисоке дерево або кущ з ніжно-рожевими квітками та овальними плодами — горіхами. 2. Плід цієї рослини з їстівним солодким або гірким ядром.

Муліне
1. Бавовняні або віскозні штапельні кручені нитки для вишивання і тонкого рукоділля. 2. Фехтувальний прийом.

Ніпель
1. Затискач, яким ізолюють провідник в електричних лампах. 2. Коротка металева трубка з різьбою на кінцях для з'єднання труб, радіаторних секцій тощо. 3. Грибоподібна металева деталь, якою кріплять спиці в ободі велосипедного колеса.

Нуга
кондитерські вироби, десерт, ласощі на основі меду, солодкої горіхової маси та яєчного білка у вигляді м'якої тягучої маси.

Оранжерея
засклене приміщення для вирощування або перезимівлі південних вічнозелених квіткових та інших рослин; теплиця.

Орігано

рід однорічних пряних трав'нистих рослин родини глухокрапивових (Lamiaceae); материнка. Висотою до 75 см, налічує біля 45 видів, які ростуть на узбережжі Середземного моря. В кулінарії під назвою О. використовується засушені листя та квіткові бруньки рослини.

Оріґамі
мистецтво складання паперу. Метою є створення витворів шляхом використання схеми геометричних згинів і складок.

Орнамент
1. Оздоблювальний візерунок на ритмічному повторенні геометричних елементів або стилізованих рослинних чи тваринних мотивів. 2. перен. Елементи оздоблення мови, музичного твору і т. ін.

Орнаментальний
той, що має характер орнаменту; О. стиль — стиль в образотворчому мистецтві, в якому переважає орнамент.

Паєтка

плоска блискітка, зазвичай круглої або багатогранної форми і з отвором для протягування нитки. Використовується як елемент прикраси або дизайну одягу, взуття, аксесуарів.

Палантин

широкий хутровий або оксамитовий жіночий шарф прямокутної форми.

Панна кота
італійський десерт з вершків, молока, цукру і желатину з додаванням ванілю та сироп.

Паранджа

старовинний одяг мусульманських жінок у Середній Азії, що вкривав жінку з голови до ніг і закривав обличчя сіткою (чачваном); бурка.

Парка

1. Історично — довга шкіряна куртка, яку носили північні народи Азії і Америки. Шилась хутром наверх і одягалась зверху іншого одягу. 2. Довга, до середини стегон, тепла куртка з капюшоном.

Пастрома
страва румунської кухні — тонко нарізане копчене або мариноване чи сушене м'ясо, сильно посолене і приправлене спеціями. Готується зі свинини чи баранини, часом — з яловичини (турецька кухня) або птиці (єврейська кухня).

Патефон

механічний пристрій для програвання грамофонних платівок — портативний грамофон. Від назви французької фірми Пате.

Педикюр

1. Косметичний догляд за нігтями пальців ніг, видалення мозолей і рогових нашарувань на ногах. 2. Відполіровані нігті.

Пекмез
згущений сік (сироп) фруктів, ягід та овочів. Виготовляється без додавання цукру, використовується як інгредієнт для приготування варення, щербету, рахат-лукуму.

Пельмені
страва у вигляді зварених у воді виробів з прісного тіста з начинкою з подрібненого м'яса або риби.

Персіпан
кондитерська суміш з подрібнених ядер абрикосових або персикових кісточок, цукру, цукрової пудри, крохмалю.

Перука
штучний головний покрив з чужого або синтетичного волосся, прикріплених на якусь основу.

Піта
круглий, плоский прісний хліб, який готується з тонкого борошна. Популярний в країнах Близького Сходу та Середземномор'я.

Піца
італійська національна страва, що представляє собою млинець, зазвичай круглої форми, який покривається томатною пастою, сиром з додаванням різних інгредієнтів і запікається.

Плюш
шовкова, вовняна або бавовняна, схожа на оксамит тканина з м'яким довгим (до 8 мм) негустим ворсом на лицьовому боці.

Позумент
золота чи срібна стрічка використовувана для прикраси одягу чи меблів.

Помада
1. Косметичний продукт для зволоження і фарбування губ. 2. Кондитерський виріб желеподібної консистенції для прикрашення випічки.

Портьєра

фіранка з важкої тканини на вікна чи двері, яка розсувається в боки або згортається вверх; завіса.

Порцеляна

1. Один з видів кераміки, отримуваний з високотемпературно термічно обробленої суміші каоліна, кварцевого піску і польового шпату; фарфор. 2. Вироби з цього матеріалу. Особливо цінується П., яка просвічується.

Профітролі
1. Десерт у вигляді невеликих тістечок із начинкою зі збитих вершків, заварного крему чи морозива, прикрашених шоколадним, карамеллю чи цукровою пудрою. 2. Можуть також подаватись до бульйону з грибною, м'ясною чи сирною начинкою або без неї.

Птіфур
асорті з різного маленького печива (або тістечок), яке готується з однакового бісквітного чи пісочного тіста, що відрізняється оформленням.

Пудинг
національна англійська страва — запіканка з рису або інших крупів, макаронів тощо з різними приправами.

Пудра
1. Ароматизована тонкодисперсна однорідна суміш мінеральних і органічних речовин, призначена для поліпшення кольору шкіри, її захисту від шкідливих впливів середовища і вбирання виділень. 2. розм. Дрібно змелена речовина, наприклад, цукрова П.

Пуф
1. Низький ослінчик з м'яким (звичайно круглим) сидінням. 2. Помилкова, фальшива звістка, недоладна вигадка.

Пюре
страва (або приправа до неї) з протертих овочів, а також фруктів або ягід.

Равіолі

невеликі квадратної або овальної форми вироби з тіста з начинкою; різновид пасти.

Рагу

страва з дрібно нарізаного м'яса, птиці, дичини чи риби, тушкованого з овочами, або з тушкованих овочів з пряною, гострою приправою; печеня.

Рокфор
вид гострого сиру з овечого молока. Від назви м. Рокфора у Франції, де його почали виготовляти.

Ром
міцний напій із соку цукрової тростини, що перебродив, або з патоки тростинного цукру.

Ромштекс
1. Овальний шматок відбитої та засмаженої яловичини, вирізаної зі спинної частини, і вимоченого у суміші води, яєць і солі. 2. Страва з підсмаженого такого шматка яловичини, панірованого у сухарях.

Ростбіф
шматочок яловичини, вирізаний із хребтової частини туші і дуже засмажений; страва з підсмаженої яловичини, вирізки з хребтової частини туші.

Сабайон
десерт з яєчного крему з додаванням вина, рому та кориці. Отримана суміш збивається на водяній бані до утворення піни. Подається в декорованому цукровою пудрою келиху з бісквітним печивом або зі свіжим інжиром.

Сабо
черевики на дерев'яній підошві або видовбані з дерева.

Савоярді

бісквітне печиво витягнутої плоскої форми, зверху покрите крупинками цукру. Невід'ємний інгредієнт багатьох французьких та італійських десертів. Інша назва — дамські пальчики.

Санаторій
лікувально-профілактичний заклад, де застосовують природні фактори (мінеральні води, грязі тощо) в поєднанні з фізіотерапією, лікувальною фізкультурою та іншими методами.

Семіфредо
класичний італійський напівзаморожений десерт у вигляді збитих з вершками і цукром яєць з додаванням горіхів, фруктів, ягід, шоколаду.

Сендвіч
різновид бутерброда у вигляді декількох скибок хліба, між якими поміщено начинку. Від імені Джона Монтегю, 4-го графа Сендвічського.

Сентя
сорт зеленого чаю, що виробляється в Японії.

Сердолік

мінерал класу силікатів, різновид халцедону, усіх відтінків червоного кольору від блідо-рожевого до коричневого; кривавець. Напівдорогоцінний камінь.

Силікон
синтетична кремнійорганічна сполука; надає гідрофобності тканинам, будівельним матеріалам тощо.

Силоксид
сорт кварцового скла. Застосовують переважно для виготовлення хімічного посуду.

Силос
1. Соковитий корм для сільськогосподарських тварин, законсервований з метою довгочасного зберігання. 2. Циліндричний або призматичний резервуар (башта) в зерновому елеваторі, де зберігають зерно.

Силует
1. Однобарвне контурне зображення кого-, чого-небудь, намальоване на однотонному фоні або вирізане, вишите і т. ін. Від прізвища французького державного діяча 18 ст. Е. де Сілуета, на якого було таким способом намальовано карикатуру. 2. Контури, обриси кого-, чого-небудь, що помітні або видніються віддалік, у темряві, в тумані і т. ін. 3. архіт., мист. Характерні, виразні з художнього погляду обриси, зовнішні контури будови, споруди, предмета, що сприймаються на відстані. 4. заст. Невеликий літературний твір, присвячений якомусь окремому питанню.

Сінтя
японський зелений чай, який збирається в кінці квітня — на початку травня; С. використовується лише у рік збору на противагу чаю котя, яким іменйють чай С., зібраний минулого року.

Смокінг

один з видів чоловічого вечірнього костюма — піджак з чорного сукна з обшитими шовком бортами. Носять з білою сорочкою з високим накрохмаленим коміром, галстуком-метеликом, широким поясом і нелакованими шкіряними туфлями.

Смузі
густий напій, коктейль, приготований шляхом збивання стану пюре натуральних інгредієнтів — свіжих або свіжозаморожених фруктів, овочів, ягід, молока, йогурту, кефіру, морозива, вершків.

Соус
рідка приправа до основної страви або ґарніру.

Софа
1. В європейських країнах — м'який широкий диван з поручнями й низькою спинкою. 2. В країнах Близького й Середнього Сходу — низьке ложе, вкрите м'якими килимами.

Сторінки: 1 2 3 4 5 6

Зміст:

Кус-кус
Лаваш
Лазанья
Лате
Лего
Ледерин
Леді
Лейбл
Ліф
Магніт
Магнітний
Магнітола
Магнітофон
Магнолія
Мадам
Мадаполам
Мадемуазель
Мадія
Майоліка
Макраме
Манікюр
Мантія
Марципан
Маскарпоне
Мате
Маття
Мафін
Мацоні
Медальйон
Медитація
Мейн-кун
Метеоризм
Метил
Мигдаль
Муліне
Ніпель
Нуга
Оранжерея
Орігано
Оріґамі
Орнамент
Орнаментальний
Паєтка
Палантин
Панна кота
Паранджа
Парка
Пастрома
Патефон
Педикюр
Пекмез
Пельмені
Персіпан
Перука
Піта
Піца
Плюш
Позумент
Помада
Портьєра
Порцеляна
Профітролі
Птіфур
Пудинг
Пудра
Пуф
Пюре
Равіолі
Рагу
Рокфор
Ром
Ромштекс
Ростбіф
Сабайон
Сабо
Савоярді
Санаторій
Семіфредо
Сендвіч
Сентя
Сердолік
Силікон
Силоксид
Силос
Силует
Сінтя
Смокінг
Смузі
Соус
Софа