Словник неологізмів

Терміни, що увійшли в широкий вжиток в останні десятиліття.
Востаннє оновлено - 2.05.2021 00:48

print
grid_off
Кетч
різновидність професійної боротьби в деяких країнах, що дозволяє будь-які прийоми.

Кіберпанк

піджанр наукової фантастики, що торкається недалекого майбутнього, в якому високий технологічний розвиток поєднується з глибоким занепадом або радикальними змінами соціального ладу. Термін бере свою назву від однойменного оповідання американця Брюса Ветке 1983 року.

Кіборг
кібернетичний організм; пристрій, у якому певною мірою здійснено симбіоз фізичних та інтелектуальних здібностей людини й технічних засобів автоматики.

Ківі (2)

плід китайської ліани роду Актинідія. Вирощується у регіонах із субтропічним кліматом. Назва походить від найменування фірми Kiwi, яка першою зайнялась реалізацією цієї ягоди у промислових масштабах.

Кіднепінг
викрадення людини (найчастіше — дитини), щоб одержати викуп.

Кітч

1. Естетично бідний об'єкт масової культури, сучасного псевдомистецтва, творів, яким бракує смаку. 2. розм. Бездарність, відсутність смаку, халтура.

Клікбейт
текстовий заголовок або графічне зображення, які привертають увагу до матеріалу, як правило, в інтернеті шляхом гіперболізації чи маніпуляції й на шкоду якості або точності поданої інформації.

Клонування
1. біол. отримання кількох генетично ідентичних організмів шляхом безстатевого (у тому числі вегетативного) розмноження. 2. інформ. Повне копіювання логічних або жорстких дисків.

Когнітивність
здатність до розумового сприйняття і переробки зовнішньої інформації; пізнання.

Когнітивна свобода
психол. повний суверенітет по відношенню до власної свідомості. У широкому розумінні — право кожного мислити незалежно і автономно.

Кодифікація
одна з форм систематизації законів та інших нормативних актів, що регулюють певну галузь суспільних відносин.

Кол-центр

служба для отримання, передачі і/або обробки великого об'єму запитів по телефону.

Колектор
1. Установа чи особа, яка щось збирає або розподіляє. 2. Частина якоря електричних машин, призначена для підведення або відведення струму за допомогою щіток, а також для випрямлення струму. 3. Трубопровід, до якого приєднують кілька трубопроводів меншого діаметра. 4. Труба з підвідними й відвідними патрубками для змішування, вирівнювання тиску або для розподілу потоків газу, пари чи рідини. 5. Підземна галерея, в якій укладають кабелі або труби.

Колтан

промислова назва руди, що містить твердий розчин колумбіту і танталіту, з якого видобуваються хімічні елементи ніобій і тантал.

Конотація
супутнє емоційно-експресивне значення мовної одиниці, яке пов'язане з описовим значенням та яке доповнює його. Напр., К. терміну «вітер» є «зміна», «непостійність», «швидкість». Антонім — пейоратив.

Консенсус
збіг думок. К. принцип — одноголосне прийняття рішень усіма учасниками наради, конференції тощо.

Консолідація
1. Зміцнення, згуртування, об'єднання. 2. В економіці фінансова операція по перетворенню короткострокових державних позик на довгострокові або безстрокові, а також операція об'єднання державних позик попередніх років в одну позику.

Консоль

1. Виступ у стіні будинку, що підтримує карниз, балкон, архітектурні прикраси тощо. 2. Опорна конструкція, балка чи ферма, закріплена одним кінцем, що підтримує частини будівлі чи інші предмети, що виступають. 3. Колонкова, пересувна підставка для статуеток, квітів і т. ін. 4. Пристрій для інтерактивного введення-виведення інформації, приєднаних до комп'ютера безпосередньо. 5. Програмне забезпечення, що реалізує текстовий інтерфейс для управління комп'ютером. 6. Безстроковий борговий інструмент (цінний папір), з періодичними фіксованими купонними платежами, що не має терміну погашення і за яким не проводиться погашення номінальної вартості цінного паперу.

Консюмеризм
системи цінностей і установок, спрямованих на споживання людиною матеріальних благ далеко понад потребу для її існування (виживання); споживацтво.

Контркультура
субкультура, яка активно протистоїть офіційній чи традиційній культурі; будь-які форми девіантної поведінки. Часом терміном К. позначають нові течії в мистецтві, які надихаються з джерел, що протиставляють себе традиційній культурі.

Контроверсійний
той, що викликає різне ставлення; спірний, неоднозначний.

Конфіденційність
обмеження доступу до інформації та її поширення; довірливість, секретність, приватність.

Копілефт
надання власником авторських прав дозволу на вільне використання, зміну і розповсюдження його твору за умови, що усі похідні твори будуть розповсюджуватись на тих же засадах. Позначається символом ↄ.

Копірайтер
фахівець з написання рекламних та презентаційних текстів.

Копірайтинг
написання рекламних, презентаційних чи пропагандистських текстів.

Краш-тест

випробування автомобілів на пасивну і активну безпеку шляхом відтворення дорожньо-транспортного зіткнення.

Креативність
1. Творча спрямованість, готовність до формулювання, прийняття і створення принципово нових ідей та рішень, що відрізняються від традиційних або загальноприйнятих. 2. розм.- Кмітливість, винахідливість, нестандартність.

Кросовер
1. Художній твір (книга, фільм, комп'ютерна гра та ін.) або окремий його сюжет, в якому змішуються елементи (персонажі, локації та ін.) двох (або більше) незалежних творів. 2. Автомобіль підвищеної прохідності, щось середнє між легковиком, позашляховиком і міні-фургоном.

Ксерокопія
розмов. копія зображення на папері. Від Xerox Corporation — компанії, що першою почала випуск апаратів для копіювання документів.

Ксерокс
розмов. назва апарату, призначеного для одержання копій зображень на папері. Від Xerox Corporation — компанії, що першою почала випуск апаратів для копіювання документів.

Кунілінгус
форма орального сексу, при якому статеве збудження у жінки досягається шляхом дії на її зовнішні статеві органи губами і язиком.

Купе
1. Відокремлене відділення у вагоні на 2 або 4 спальні місця. 2. Триоб'ємний кузов автомобіля із двома дверима та двома чи чотирма сидіннями.

Лайкра
1. Синтетичне волокно з поліуретанового каучука. Відзначається високим ступенем еластичності. 2. Нитка з такого волокна.

Лайфхак
коротка корисна порада, що дозволяє з найменшими зусиллями вирішити життєве або побутове завдання; рецепт, хитрість.

Ламер
жаргонізм — людина, абсолютно некомпетентна в тій чи іншій сфері, зазвичай в комп'ютерній, але твердо впевнена у зворотньому.

Лаунж
легка фонова музика, призначена для створення невимушеної атмосфери.

Левітація

процес перебування в стійкій рівновазі завдяки протидії силі тяжіння без безпосереднього контакту з іншими тілами. Акустична Л. — стійке положення об'єкта в стоячій акустичній хвилі. Магнітна Л. — використання магнітного поля для протидії силі гравітації (псевдолевітація).

Легітимність
політико-правове поняття, яке означає визнання великою групою людей владних інститутів держави; у широкому розумінні — визнання правомірності.

Легітимний
той, що визнається законом (відповідає закону). Л. дія — дія, яка не ставиться під сумнів відповідності закону.

Лего
розвиваюча іграшка, що представляє собою набори деталей для складання та моделювання різноманітних предметів — конструкторів.

Лейбл
1. Торгова марка, під якою виробляється, розповсюджується чи рекламується аудіо- і відеопродукція. 2. розм. Етикетка, пришита до одягу, що засвідчує виробника.

Ліберал
1. Послідовник лібералізму, член ліберальної партії. 2. заст. Вільнодумна людина, вільнодумець, не консерватор, лівак. 3. перен., розм. Людина, схильна до зайвої терпимості, потурання (звичайно шкідливого) кому-, чому-небудь; потуральник.

Лібералізм
1. В первісному розумінні — вільнодумство. 2. Ідеологічна та громадсько-політична течія, яка проголошує права і свободи кожної окремої людини найвищою цінністю і визначає їх правовою основою суспільного і економічного порядку. 3. розм. Безпринципне, примиренське ставлення до негативних явищ, до ворогів.

Лібертаризм
лібертаріанство; політична філософія, в основі якої лежить правова заборона на застосування сили або загрози до іншої особи або її майна, всупереч волі цієї особи. Прихильники Л. виступають за право людини робити з собою та своєю власністю що завгодно, допоки це не заважає здійсненню аналогічного права іншими. Антонімавторитаризм.

Лімузин
легковий автомобіль вищого класу із закритим кузовом або кузов такого автомобіля із подовженою колісною базою та перегородкою за передніми сидіннями.

Ліпосакція
косметологічна хірургічна операція з видалення відкладень жиру на певних ділянках тіла людини.

Лобізм
система впливу на членів законодавчих органів, з метою ухвалення або неухвалення того чи іншого законопроекту, вигідного монополіям.

Лобіст
особа, яка здійснюється або організовує тиск на законодавців з метою прийняття або відхилення тих чи інших законодавчих актів в інтересах певних осіб або їх груп.

Логін
алфавітно-цифровий набір символів, що ідентифікує користувача комп'ютерної мережі і разом із паролем використовується системою для надання йому дозволу на з'єднання з комп'ютерною системою та визначення його прав доступу до ресурсів мережі.

Логістика
1. Те саме, що й математична логіка. 2. Ідеалістичний напрям філософії математики, який намагається ототожнити математику з логікою, перетворивши логіку при цьому на чисто символьне числення. В цьому випадку Л. називають ще логіцизмом, або логістицизмом. 3. Наука про оптимальне управління матеріальними, інформаційними та фінансовими потоками в економічних адаптивних системах із синергічними зв'язками. 4. Галузь бізнесу, що забезпечує переміщення та зберігання продукції та сировини для забезпечення виробництва та продажу.

Лофт
1. Житло, переоснащене із верхнього, під дахом, поверху або мансарди приміщення промислової будівлі. 2. Архітектурний стиль кінця XX століття, що передбачає стилізацію під переобладнане промислове приміщення.

Лофт
1. Житло, переоснащене із верхнього, під дахом, поверху або мансарди приміщення промислової будівлі. 2. Архітектурний стиль кінця XX століття, що передбачає стилізацію під переобладнане промислове приміщення.

Лук (2)
жарг. візуальний образ, створений, як правило, комплектом одягу і взуття.

Луп
фрагмент звукового аба візуального запису, замкнутий спеціальним чином для його неперервного відтворення.

Мажор
1. Музичний лад, акорд якого складається з великої та малої терцій і має бадьоре, радісне звучання. 2. перен. Бадьорий, радісний настрій, характер; радість, піднесеність, бадьорість. 3. перен. молода людина, чиє життя і майбутнє, влаштували впливові батьки, через що вона стала легкою і безтурботною, а сам він став його марнотратником.

Макроекономіка
економічна наука, що вивчає взаємозв'язки і пропорції розвитку економіки в цілому і окремих його галузей. Це дає можливість уявити загальну картину, основні тенденції, напрями економічного розвитку країни.

Маргінал
суспільний індивід — людина, що перебуває на краю, на межі різних систем — культур, соціальних цінностей, і яка зазнає їх суперечливого впливу. В індивідуальному сенсі — це особа, що має групову приналежність без групової ідентифікації.

Маргінес
безперспективна віддаленість, периферія, далека від головних тенденцій життя.

Маріхуана
наркотична речовина, отримувана із певного виду конопель, які містять велику кількість психоактивної речовини канабіноїда; анаша, ганджа. У медицині застосовується як знеболюючий, протиепілептичний, протисудомний препарат.

Маркетинг
система управління виробничою і реалізаційною діяльністю підприємств, яка забезпечує виявлення потреб споживачів, виробництво продукції та послуг, які відповідають цим потребам. М. включає дослідження ринку, сегментування і відбір цільових ринків, розробка і реалізація маркетингових заходів.

Маршрутизація
процес визначення маршруту проходження інформації в мережах зв'язку. Маршрути можуть задаватися адміністративно (статичні маршрути), або обчислюватися за допомогою відповідних алгоритмів, базуючись на інформації про топологію і стан мережі.

Мас-медіа
1. Засоби інформації, яким притаманні звернення до масової аудиторії, доступність багатьом людям, корпоративний зміст виробництва і розповсюдження інформації. 2. Організації, які контролюють подібні засоби масової інформації.

Маскот

відомий персонаж, що втілює спільноту, колектив, заклад чи бренд, і використовується у рекламних чи маркетингових цілях; персонаж-талісман.

Мачо
1. Чоловік яскраво вираженого мужнього типу, сексуально прямолінійний, який виявляє стереотипні чоловічі якості. 2. перен. агресивний, брутальний, сексуально стурбований.

Мейн-кун

порода кішок виведена в штаті Мен (США) імовірно від схрещування місцевих короткошерстих і завезених з Малої Азії довгошерстих кішок. Із-за великого розміру і специфічного забарвлення М. нагадували єнотів (звідки й назва). Відрізняються витривалістю, пристосовуваністю до середовища доброзичливим характером і є одними з найбільших у світі — довжина тіла дорослого представника породи, як правило, перевищує один метр, а вага може досягати 15 кг.

Мейнстрім
переважаючий на даний момент напрямок в певній сфері діяльності.

Мем
1. Одиниця культурної інформації, поширювана від однієї людини до іншої за допомогою імітації, навчання тощо. 2. У культурології — одиниця інформації, яка міститься у свідомості і діє на події таким чином, щоб у свідомості інших людей утворилося більше число його копій. 3. У соціології — одиниця суспільної взаємодії. 4. У психології — одиниця мислення, завдяки якій здійснюється його процес.

Менеджмент
1. Політика забезпечення прийнятих рішень в сфері бізнесу на основі комплексного аналізу факторів, що впливають на його ефективність. 2. Організація керівником ефективної роботи підлеглих, цілеспрямований вплив на них в інтересах успішного вирішення поставлених завдань.

Менталізм
вид виконавського мистецтва з публічної демонстрації психологічних або інтуїтивних здібностей і включає, напр., гіпноз, телепатію, ясновидіння, ворожіння, передбачення, психокінез, контроль свідомості, видатних здібностей пам’яті та уміння здійснювати швидкі математичні обчислення.

Менталітет
спосіб мислення, світосприйняття, духовна налаштованість, властиві групі.

Ментальність
спосіб мислення, загальна духовна налаштованість, установка індивіда або соціальної групи до навколишнього світу.

Мерчендайзер
товарознавець, який відповідає за викладку товару, установку супутнього обладнання і відповідних рекламних та інформаційних матеріалів.

Мерчендайзинг
комплекс маркетингових заходів для підвищення попиту на продукцію; мистецтво представити товар у торговому залі. Ці заходи дозволяють сформувати у споживачів позитивний імпульс, спрямований не тільки на купівлю, а також на створення іміджового образу торгової марки в свідомості покупця.

Меседж
1. Повідомлення, звернення. 2. розм. Інформація «між рядків».

Метросексуал
сучасний чоловік будь-якої сексуальної орієнтації, що маєь яскраво виражений естетичний смак і приділяє багато зусиль і часу на удосконалення свого зовнішнього вигляду та способу життя.

Мідквел
твір, що розвиває сюжет попередніх творів на ту ж тему, але його власна сюжетна лінія хронологічно відносяться до періоду всередині вихідного сюжету.

Мінівен
легковик із однооб'ємним кузовом, зазвичай із трьома рядами сидінь, із збільшенним внутрішнім об'ємом та можливістю трансформації салону за рахунок складних легкоз'ємних сидінь.

Мінет
різновид статевого акту, при якому статеве збудження у чоловіків викликається дією на його пеніс ротом, язиком, губами або горлом партнера. Синоніми: пенілінкція, фаллаторизм.

Мобінг
цькування або емоційне насильство групою осіб з метою примусу індивіда до певних дій.

Могул
дисципліна фрістайлу, змагання зі спуску з гори на лижах спеціальною горбистою трасою, що має нахил 27 градусів, із виконанням акробатичних стрибків. Результат спортсмена визначається за часом проходження траси та суддівською оцінкою якості стрибків. Трампліни для таких змагань бувають трьох різновидів: великий, висота якого 3,5 м з нахилом 65 градусів, середній, висотою 3,2 м з нахилом 63 градусів, та малий, відповідно 2,1 м та 55 градусів. М. входить до програми Олімпійських ігор з 1992 р.

Мода
1. Нетривале панування у суспільстві певних смаків, що виявляються у зовнішніх формах побуту, особливо в одязі; завід, заведенція. 2. перен. Загальне визнання, популярність у певний час; манера, звичка, поведенція. 3. Зразки предметів одягу, взуття, що відповідають таким смакам. 4. перен. Манера поведінки, звичка.

Моддінг
зміна конструкції і дизайну електронних, як правило комп'ютерних, пристроїв з метою покращення їх стилістичних і технічних характеристик.

Модератор
1. Пристрій в музичних клавішних інструментах для приглушення звуку. 2. Особа, що проводить соціологічне дослідження, керівник фокус-групи. 3. Пристрій для гальмування рідини чи газу. 4. Особа, що контролює дотримання правил в мережевих форумах, чатах чи конференціях.

Мондіалізм
сукупність переконань і поглядів, які полягають в позитивній оцінці встановлення наддержавних законів і федеративної структури на всій планеті, при повазі розмаїття культур і особистостей.

Монетаризм
теорія про зміну пропозиції грошей як першопричину коливань в економіці і прямий зв'язок між зміною маси грошей в обігу та величиною валового й національного продуктів.

Монітор (2)
пристрій для виведення інформації, який забезпечує візуальне представлення даних у зручній для сприйняття людиною формі.

Моніторинг
наукові, технічні, технологічні, організаційні заходи, що забезпечують систематичний контроль за станом і тенденціями розвитку природних і техногенних процесів.

Мурал

1. Декоративний розпис стіни або стелі з гармонійним включенням в композицію архітектурних елементів робочої поверхні; стінопис. 2. Твір, виконаний у подібній техніці.

Нанометр
одиниця виміру довжини в Міжнародній системі одиниць (СІ), що дорівнює одній мільярдній частині метра (тобто 10-9 метра). Позначається як нм або nm. Застаріла назва — мілімікрон.

Нанотехнологія
міждисциплінарна область фундаментальної і прикладної науки, в якій вивчаються закономірності фізичних і хімічних систем розміром порядка декількох нанометрів хоча б в одному з лінійних вимірів; наномолекулярні технології.

Наратив
1. Виклад взаємозалежних подій у вигляді послідовності слів або образів. 2. Інтерпретація, пов'язана не з об'єктивною закономірністю, а з контекстом події.

Сторінки: 1 2 3 4 5 6

Зміст:

Кетч
Кіберпанк
Кіборг
Ківі (2)
Кіднепінг
Кітч
Клікбейт
Клонування
Когнітивність
Когнітивна свобода
Кодифікація
Кол-центр
Колектор
Колтан
Конотація
Консенсус
Консолідація
Консоль
Консюмеризм
Контркультура
Контроверсійний
Конфіденційність
Копілефт
Копірайтер
Копірайтинг
Краш-тест
Креативність
Кросовер
Ксерокопія
Ксерокс
Кунілінгус
Купе
Лайкра
Лайфхак
Ламер
Лаунж
Левітація
Легітимність
Легітимний
Лего
Лейбл
Ліберал
Лібералізм
Лібертаризм
Лімузин
Ліпосакція
Лобізм
Лобіст
Логін
Логістика
Лофт
Лофт
Лук (2)
Луп
Мажор
Макроекономіка
Маргінал
Маргінес
Маріхуана
Маркетинг
Маршрутизація
Мас-медіа
Маскот
Мачо
Мейн-кун
Мейнстрім
Мем
Менеджмент
Менталізм
Менталітет
Ментальність
Мерчендайзер
Мерчендайзинг
Меседж
Метросексуал
Мідквел
Мінівен
Мінет
Мобінг
Могул
Мода
Моддінг
Модератор
Мондіалізм
Монетаризм
Монітор (2)
Моніторинг
Мурал
Нанометр
Нанотехнологія
Наратив