Словник морських термінів


Востаннє оновлено - 8.04.2021 22:51

print
grid_off
Грунтови
парусинові стрічки або трос, що облягають підвішену шлюпку й запобігають її розхитуванню.

Дейдвуд
підводний край корми, що лежить між ахтерштевнем і кілем. У Д. проходить труба, через яку гребний вал виходить назовні.

Дракар

довгий (35-60м) вузький дерев'яний корабель вікінгів з високо заломленим носом і кормою. Кораблі приводилися в рух веслами, а пізніше — рейковим вітрилом. Великі Д. мали до 35 пар весел і розвивали швидкість до 10-12 вузлів.

Дрейф
1. Переміщення судна від діяння хвиль, вітру тощо. 2. Д. нульового рівня — зміна в часі величини вихідної напруги, що її визначають, коли немає корисного вхідного сигналу.

Дрифтер
1. Невелике судно для лову риби плавними сітками. Під час лову дрейфує. 2. Вітрило великого розміру (стаксель), що використовується при слабкому вітрі.

Екіпаж
1. Ресорний візок. 2. Особовий склад, який обслуговує корабель, літак, танк. 3. Берегова військова частина(флотський Е.), що служить для поповнення флотських команд.

Ель-Ніньйо
тепла сезонна течія поверхневих вод пониженої солоності в східній частині Тихого океану.

Жвака-галс
короткий відрізок ланцюга, що з'єднує кінець якірного ланцюга з корпусом корабля.

Зейль
корабельне вітрило.

Зеніт

1. Найвища точка неба над головою спостерігача; обрій, овид, горизонт, видноколо, виднокруг, крайнебо, небозвід, небокруг, круговид, кругогляд. 2. Точка перетину вертикальної лінії з небесною сферою. 3. перен. Найвищий ступінь, точка чогось; апогей, вершина.

Зефір
1. У давніх греків теплий західний вітер. 2. поет. Легкий теплий вітерець. 3. Тонка бавовняна тканина. 4. Кондитерський виріб — вид пастили. 5. Один з кращих сортів овечої вовни.

Зондем
полотно над палубою корабля, що захищає пасажирів від сонця.

Зюйд-вест
1. Південний захід. 2. Південно-західний вітер.

Кабельтов
1. Позасистемна одиниця довжини для вимірювання невеликих відстаней, 0,1 морської милі. 1 К. міжнародний дорівнює приблизно 185,2 м, 1 К. Великобританії = 185,3184 м, , 1 К. США = 219,456 м. 2. Прядивний трос спеціального звивання діаметром 50 — 100 мм.

Каботаж
пасажирське чи товарне судноплавство, що здійснюється вздовж узбережжя між портами того самого моря чи різних морів звичайно однієї держави; побережна, надбережна плавба. В межах одного моря — малий К., в межах кількох морів — великий К.; флот прибережного плавання.

Камбуз
кухня на кораблі; камбуза.

Каравела

дво- три- або чотирищоглове морське вітрильне судно з складною системою прямих та косих вітрил, які дозволяли рухатися за будь-якого вітру і здійснювати подорожі на значні відстані. Відомі з XIII ст. По типу парусного спорядження поділяють на К.-латина (косі вітрила на всіх щоглах) і К.-редонда (прямі вітрила на фок- і грот-щоглах, і косе (латинське) вітрило на бізані.

Каракал
вид хижих ссавців родини котячих. Поширений в пустелях та передгір'ях Африки й Азії. Зовнішньо нагадує рись.

Каторга
1. Грецьке, пізніше турецьке, гребне судно з трьома рядами весел. 2. У Росії та СРСР — кримінальне покарання у вигляді підневільної праці у віддалених та малонаселених регіонах.

Каюта
окреме приміщення на судні для пасажирів або екіпажу, а також для різних службових потреб; кабіна.

Кільсон
днищева поздовжня пов'язь (брус) на кораблях без подвійного дна.

Кілювати
1. Нахиляти судно (для ремонту) так, щоб кіль вийшов із води. 2. Покарання (до 18 ст.) зв'язаного матроса протяганням під кілем вітрильного судна з одного борта на другий. Таке катування часто закінчувалося смертю матроса.

Клівер
косе трикутне вітрило, що його встановлюють перед передньою щоглою.

Кліпер
1. У 19 ст. — вітрильне швидкохідне трищоглове судно. 2. У 19 ст. — вітрильне-гвинтовий швидкохідний військовий корабель. 3. Вітрильно-моторне швидкохідне промислове судно.

Кок
кухар на кораблі.

Контрагалс
галс, протилежний тому, яким іде зустрічне судно.

Корабель
морехідне судно, яке має озброєння та інші технічні засоби для виконання бойових завдань, має військовий екіпаж і входить до складу військово-морських сил. В українській військово-політичній і науково-технічній лексиці щодо суден цивільного флоту (рибальських, вантажних, пасажирських та інших) термін К. не вживається.

Корсар
морський розбійник, що з дозволу верховної влади воюючої держави захоплював торгові кораблі ворога ( а іноді і судів нейтральних держав); капер, приватир.

Крамбол

1. Балка з двома-трьома блоками на зовнішньому кінці для підіймання якоря на корабель; кат-балка. 2. Кран-балка.

Кубрик
1. Житлове приміщення для команди на суднах. 2. Одна з палуб парусного військового корабля.

Лаг
1. Навігаційний прилад для вимірювання швидкості руху судна або пройденого ним шляху. 2. Борт судна. 3. Розрив у часі між подією і проявом її результату. Л. інвестиційний — розрив у часі між здійсненням інвестицій і їх окупністю. 4. Відрізок часу використання винаходу, який не приносить ефекту. 5. розм. Затримка у часі.

Лаглінь
тонкий трос (лінь), що з'єднує поплавок простого лага з котушкою.

Лагуна
1. Невеликий за площею мілководний природний басейн, відокремлений від моря неширокою смугою суходолу або сполучений з ним вузькою протокою. 2. Внутрішня водойма коралових островів (атолів).

Леєр
туго натягнутий і закріплений обома кінцями трос (вірьовка), призначений для оберігання людей від падіння за борт, для встановлення косих вітрил, просушування білизни тощо.

Лібурна
староримське легке вітрильне військове судно з двома рядами весел, вузьке і довге (близько 30 м у довжину і 5м у ширину), водотоннажністю до 80 т.

Лімберс
канал між кільсоном і першим поясом внутрішньої обшивки суден, яким трюмна вода стікає у водозбірний колодязь. Інша назва — лімбербордовий канал.

Ліхтер

вантажне, переважно несамохідне, однотрюмне морське судно типу баржі для безпричальних вантажних операцій при навантаженні або розвантаженні на рейді суден, які не можуть зайти в порт з причини великої осадки та стати до причальної стінки.

Лот (1)
прилад для вимірювання глибини моря, річки тощо з борта судна; глибомір, оливниця.

Льє
старовинна французька одиниця відстані (4,444 км, або 5,555 км), яка становить 1/25° або 1/20° дуги земного меридіана.

Люгер

невелике дво- або трищоглове вітрильне судно з рейовим оснащенням; логер.

Марс (2)
майданчик на верхівці щогли. Служить для спостережень, кріплення блоків вантажних стріл тощо.

Меридіан
1. М. географічний — уявна лінія від перетину земної кулі площиною, що проходить через будь-яку точку земної поверхні і вісь обертання Землі; меридіани з паралелями утворюють градусну сітку. 2. М. небесний — велике коло небесної сфери, яке проходять через полюси світу й зеніт. 3. М. магнітний — лінія, що є проекцією силової лінії магнітною поля Землі на земну поверхню.

Миля
позасистемна міра віддалі, яка в різних країнах становить від 0,52 до 11,2 км. М. статутна — 1609 м, М. морська — довжина однієї мінути дуги земного меридіана — 1652 м. М. морська міжнародна — 1852 м, М. морська англійська — 1853 м., М. турецька (коротка) — 1670 м, М. козацька (довга) — 8350 м, М. російська (7 вест) — 7468 м.

Мідль
поперечний переріз судна в найширшому місці; мідель.

Мол
захисна споруда в порту у вигляді стіни чи дамби, що виступає у море.

Мусон
вітер сезонного характеру, який дме в нижніх шарах тропосфери і регулярно, двічі на рік (взимку та влітку) змінює напрям на протилежний — улітку дме з океану на материк, а взимку — з материка на океан.

Мушкель
дерев'яний молоток, яким конопатять дерев'яні судна, палуби тощо.

Наварх
в Стародавній Греції начальник флоту.

Навігація
1. Розділ науки про судноводіння, основні завдання якого — вибір найвигіднішого шляху, проведення ним судна тощо. 2. Період, в який судноплавство на різних морях і річках можливе.

Надир

точка небесної сфери, протилежна зеніту.

Нактоуз

металева (із спеціального немагнітного сплаву) або дерев'яна шафа, у верхній частині якої встановлено корабельний компас.

Оверштаг
поворот вітрильного судна, що переходить на другий галс проти вітру.

Ост
1. Назва східної сторони світу у мореплавстві та метеорології. 2. Східний вітер. 3. Один з чотирьох головних румбів у компасі, які ділять горизонт на чотири частини.

Пасат
постійний вітер у тропічних широтах земної кулі, найчіткіше виявлений над океанами.

Перископ
оптичний прилад (труба з дзеркалами, призмами) для оглядання місцевості з укриттів, танків, поверхні моря з підводних човнів, а також для спостереження за процесами у високотемпературних, іонізаційних камерах тощо.

Пінас

вітрильно-гребне судно невеликої осадки, поширене у в XVI-XVIII ст. Використовувалось у мілководних акваторіях для перевезення вантажів, військових операцій, переслідування, патрулювання, супроводження кораблів вищого класу.

Пірат
1. Морський грабіжник; розбійник, корсар. 2. Особа, що порушує закони про авторські права щодо інтелектуальної власності. 3. В широкому розумінні — той, хто грабує, винищує і т. ін., поводить себе, як розбійник; бандит, гангстер.

Рангоут
сукупність круглих дерев'яних балок і сталевих труб, що становлять частину оснащення судна і призначені для несення вітрил, встановлення сигнальних вогнів, антен, вантажопідйомних пристроїв і т. ін.

Рандеву
1. Наперед умовлене побачення, призначене на певний час і в певному місці. 2. У морському флоті — обумовлене місце зустрічі кораблів, що плавають нарізно, а також сама зустріч.

Рейдер
військовий корабель, що виконує самостійні завдання з метою знищення морських транспортних засобів противника.

Рея

металевий чи дерев'яний брус, прикріплюваний до щогли або стеньги судна для поставлення прямих вітрил або кріплення фалів сигнальних фігур.

Риф (1)

1. Пасмо підводних або невисоких надводних скель на мілководді, що утворюється внаслідок руйнування скелястих берегів або нагромадження скелетів коралів (кораловий Р.), молюсків тощо. 2. Прийом мелодійної техніки джазу, що полягає в багаторазовому повторенні групою інструментів короткої мелодійної фрази.

Риф (2)
поперечний ряд протягнутих крізь вітрила зав'язок, за допомогою яких можна зменшувати площу вітрила; "брати рифи" — зменшувати площу вітрил при сильному вітрі.

Рифити
брати рифи, зменшувати площу вітрила.

Ролкер
судно для перевезення колісної техніки (автомобілів, вагонів і т. п.), які завантажуються горизонтально через апарель.

Ростра
1. Таран з металевим наконечником на носовій частині військових кораблів часів Стародавнього Риму; застосовувався для нанесення ударів кораблю супротивника. Як правило, споруджувався у вигляді голови якоїсь тварини. 2. Ораторська трибуна на римському форумі, прикрашена носами ворожих кораблів, захоплених римлянами в ході Латинської війни 340 — 338 рр. до н. е.

Ростри
1. Сукупність запасних рангоутних дерев на парусному судні. 2. Частина палуби середньої надбудови у вигляді платформи, на якій розміщують шлюпки.

Рубка
1. Закрите приміщення на верхній палубі (чи в надбудові над нею), стіни якого не дотикаються до бортів судна. 2. Назва різних спеціальних приміщень (напр., Р. радіостанції, радіорубка).

Спонсон
1. морськ. Ділянка верхньої палуби судна, що виступає за лінію борта; бортовий виступ. 2. морськ. Насадка на дно глісуючого судна, що утворює додаткову утримуючу поверхню. 3. морськ. Бортовий поплавок катамарану. 4. військ. Виступ на борту броньованиої машини.

Стаксель

основне косе трикутне вітрило, яке підіймають по штагу або леєру попереду фокщогли або між іншими щоглами. Вітрильне судно з кількома щоглами може нести С. на кожній щоглі.

Тайм-чартер
договір про оренду морського судна на певний строк.

Тайм-шит
судновий документ на вантажні операції, що його складають в іноземних портах.

Тайфун
сильний вітер із зливою, що виникає в тропічних широтах західної частини Тихого океану; тропічний циклон великої сили.

Такелаж
загальна назва всіх снастей на судні.

Талреп
пристрій для натягування снастей такелажу.

Танкер
судно для перевезення рідких вантажів без тари.

Тартана

невелике (до 25 м у довжину і 5 м у ширину) однопалубне трищоглове судно. Були поширені до кінця XIX ст. в деяких країнах Середземномор'я.

Твіндек
міжпалубний простір на торговому судні з двома або більше палубами. На Т. розташовані пасажирські або вантажні приміщення.

Термобатиграф
судновий прилад для реєстрації розподілу температури води за глибиною. Використовують в океанографічних дослідженнях.

Термотанк
пристрій на судні для вентиляції з одночасним підігріванням або охолоджуванням повітря.

Тир (2)
суміш із смоли, каніфолі й сала, якою на судні вкривають стоячий такелаж і рангоут.

Тонна
1. Одиниця маси. У метричній системі дорівнює 1000 кг. Англійська імперська Т. (довга Т.) дорівнює близько 1016,0469088 кг, англійська суднова Т. — близько 907,185 кг. 2. Американська (коротка Т.), дорівнює 907.18474 кг. 3. Реєстрова тонна — міра об'єму морських торговельних суден (близько 2,83 м3). 4. Фрахтова Т. — одиниця виміру розміру фрахту, тобто плати власнику транспортних засобів за надані їм послуги з перевезення вантажів або пасажирів. Залежно від виду вантажу в тоннах фрахтових оцінюється або його обсяг, або його вага. Для легких об'ємних вантажів дорівнює 40 кубічних футів або 1,12 м3; для важких, малооб'ємних вантажів рівна англійській Т. або 2240 торговим фунтам або 1016,0469088 кг.

Тонна-миля
одиниця виміру транспортної роботи морського судна.

Тоннаж
водотоннажність (вантажність) у тоннах судна або групи суден.

Топ (1)
верхній кінець вертикальних рангоутних дерев, напр., щогли, стеньги тощо.

Топенант
снасть для підтримування й піднімання горизонтальних і похилих рангоутних дерев.

Топсель

невелике рейкове вітрило, що його піднімають над іншим рейковим або косим вітрилом.

Топтимберс
верхня частина шпангоута на дерев'яному судні.

Торнадо

атмосферний вихор, що виникає в грозовій хмарі і поширюється вниз, часто до самої поверхні землі, у вигляді хмарного рукава висотою до сотень метрів; смерч.

Траверс (1)
1. Напрям, перпендикулярний до курсу судна або до його діаметральної площини. 2. У фортифікації — поперечне укриття в окопах, траншеях і ходах сполучення. 3. Штучна споруда у вигляді дамби, яка йде від берега до глибокого місця в руслі ріки. Служить для захисту берега від течії, що утворюється при високому рівні води. 4. Боковий рух коня головою до стінки манежу.

Сторінки: 1 2 3

Зміст:

Грунтови
Дейдвуд
Дракар
Дрейф
Дрифтер
Екіпаж
Ель-Ніньйо
Жвака-галс
Зейль
Зеніт
Зефір
Зондем
Зюйд-вест
Кабельтов
Каботаж
Камбуз
Каравела
Каракал
Каторга
Каюта
Кільсон
Кілювати
Клівер
Кліпер
Кок
Контрагалс
Корабель
Корсар
Крамбол
Кубрик
Лаг
Лаглінь
Лагуна
Леєр
Лібурна
Лімберс
Ліхтер
Лот (1)
Льє
Люгер
Марс (2)
Меридіан
Миля
Мідль
Мол
Мусон
Мушкель
Наварх
Навігація
Надир
Нактоуз
Оверштаг
Ост
Пасат
Перископ
Пінас
Пірат
Рангоут
Рандеву
Рейдер
Рея
Риф (1)
Риф (2)
Рифити
Ролкер
Ростра
Ростри
Рубка
Спонсон
Стаксель
Тайм-чартер
Тайм-шит
Тайфун
Такелаж
Талреп
Танкер
Тартана
Твіндек
Термобатиграф
Термотанк
Тир (2)
Тонна
Тонна-миля
Тоннаж
Топ (1)
Топенант
Топсель
Топтимберс
Торнадо
Траверс (1)