search
close
search
Зміст | Повний текст
Лаж (іт.) - 1. Підвищення ринкової ціни золота в паперових грошах порівняно з кількістю грошових знаків, що номінально відповідають даній кількості золота. Інша назва — ажіо. 2. Підвищення ринкового курсу грошових знаків, векселів, цінних паперів і т. п. відносно їх номінальної вартості.
Лібералізм (фр. libéralisme від лат. liberalis — вільний) - 1. В первісному розумінні — вільнодумство. 2. Ідеологічна та громадсько-політична течія, яка проголошує права і свободи кожної окремої людини найвищою цінністю і визначає їх правовою основою суспільного і економічного порядку. 3. розм. Безпринципне, примиренське ставлення до негативних явищ, до ворогів.
Лібертаризм (фр. libertarismeвід фр. libertaire — анархіст) - лібертаріанство; політична філософія, в основі якої лежить правова заборона на застосування сили або загрози до іншої особи або її майна, всупереч волі цієї особи. Прихильники Л. виступають за право людини робити з собою та своєю власністю що завгодно, допоки це не заважає здійсненню аналогічного права іншими. Антонімавторитаризм.
Літер (лат., літера) - документ на право пільгового або безплатного проїзду людей, перевезення вантажів. Назва пов'язана з позначенням таких документів умовною літерою.
Лобізм (від англ. lobby — передпокій, приймальня) - система впливу на членів законодавчих органів, з метою ухвалення або неухвалення того чи іншого законопроекту, вигідного монополіям.
Лобіст (англ. lobbyist від lobby — передпокій, приймальня) - особа, яка здійснюється або організовує тиск на законодавців з метою прийняття або відхилення тих чи інших законодавчих актів в інтересах певних осіб або їх груп.
Лоро-конто (іт., букв. — їхній рахунок) - рахунок, відкритий банком своєму кореспондентові для внесення сум, що надходять на його користь; лоро. З цього рахунку провадять платежі за дорученням банку-кореспондента.
Маклер (нім., з гол.) - професіональний посередник при укладанні торговельних і біржових угод; фактор.
Макроекономіка (від гр. μακρος — великий і економіка) - економічна наука, що вивчає взаємозв'язки і пропорції розвитку економіки в цілому і окремих його галузей. Це дає можливість уявити загальну картину, основні тенденції, напрями економічного розвитку країни.
Маржа (фр., край, межа) - 1. Різниця між біржовою ціною товару і найбільшим розміром Можливої позички під цей товар. 2. Різниця між ціною, визначеною в біржовому бюлетені, та ціною покупця.
Маркетинг (англ., торгівля, спродаж) - система управління виробничою і реалізаційною діяльністю підприємств, яка забезпечує виявлення потреб споживачів, виробництво продукції та послуг, які відповідають цим потребам. М. включає дослідження ринку, сегментування і відбір цільових ринків, розробка і реалізація маркетингових заходів.
Менеджеризм (від англ. to manage — керувати) - теорія управління виробництвом, яка намагається поєднати орга-нізаційно-технічні функції управління з ідеологічним захистом ладу, коли влада діє в інтересах усіх верств суспільства.
Менеджмент (англ. to manage — керувати) - 1. Політика забезпечення прийнятих рішень в сфері бізнесу на основі комплексного аналізу факторів, що впливають на його ефективність. 2. Організація керівником ефективної роботи підлеглих, цілеспрямований вплив на них в інтересах успішного вирішення поставлених завдань.
Мерчендайзинг (англ. merchandising) - комплекс маркетингових заходів для підвищення попиту на продукцію; мистецтво представити товар у торговому залі. Ці заходи дозволяють сформувати у споживачів позитивний імпульс, спрямований не тільки на купівлю, а також на створення іміджового образу торгової марки в свідомості покупця.
Мікроекономіка (від гр. μіκρος — маленький та економіка) - економічна наука, що вивчає взаємозв'язки і пропорції в межах окремої ланки виробництва чи окремого підприємства, господарства.
Монетаризм (лат.) - теорія про зміну пропозиції грошей як першопричину коливань в економіці і прямий зв'язок між зміною маси грошей в обігу та величиною валового й національного продуктів.
Монократія (від гр. μονος — один, єдиний і κράτος — влада, народовладдя) - форма правління, при якій верховна влада належить одній особі; єдиновладдя, самодержавство.
Монометалізм (гр.) - грошова система, за якою один валютний метал (золото, срібло) служить загальним еквівалентом та основою грошового обігу.
Монометалізм (моно... і метал) - грошова система, в якій на відміну від біметалізму один валютний метал (золото або срібло) є загальним еквівалентом і основою грошового обігу.
Монополізувати (гр.) - установлювати монополію на що-небудь.
Монополіст - великий капіталіст, що входить до монополістичного об'єднання.
Монополія (гр., від один і продаю) - 1. Виключне право окремої особи. групи людей, держави тощо на виробництво, торгівлю, промисел і т. ін. 2. Велике об'єднання, що виникло на грунті концентрації виробництва й капіталу а метою встановлення панування у певній галузі господарства та одержання максимальних прибутків; картель, трест, концерн, синдикат.
Монопсонія - єдиний покупець конкретного виду товару або послуги на ринку.
Неолібералізм (від давньогр. νέος — новий і лат. liberalis — вільний) - напрям лібералізму, який покладає на державу функцію регулювання економіки в частині встановлення принципів конкуренції та законів вільного ринку, розглядаючи вільний ринок і необмежену конкуренцію як основні засоби забезпечення прогресу і досягнення соціальної справедливості на основі економічного зростання.
Непотизм (від лат. nepos, род. відм. nepotis — онук, племінник) - заміщення посад за протекцією, влаштування родичів на прибуткові посади; кумівство.
Нетто (іт., букв.- чистий) - 1. Вага товару без упаковки (тари). 2. Ціна товару за вирахуванням знижок. 3. Чистий прибуток або доход бюджету після вирахування витрат.
Номінал (лат., іменний) - 1. Вартість, вказувана на грошових знаках, акціях та облігаціях — номінальна вартість. 2. Зазначена в прейскуранті або на товарі його ціна — номінальна ціна.
Облігація (від лат. obligatio — зобов'язання, порука) - 1. Цінний папір, що дає його власникові прибуток у вигляді процентів або виграшу. 2. Сертифікат, який являє собою зобов'язання погасити грошовий борг через певний час з обумовленими процентами і відповідності з визначеним графіком.
Овердрафт (англ. overdraft — перевитрата) - кредитування банком розрахункового рахунку клієнта для оплати ним розрахункових документів при недостатності або відсутності на розрахунковому рахунку клієнта-позичальника грошових коштів.
Опціон (лат., вільний вибір) - 1. Застереження в договорі морського перевезення (чартері) щодо права заміни одного вантажу іншим або одного порту призначення іншим. 2. Умова, що включається в біржові угоди на строк, за яким одній з сторін надається право вибору між альтернативними елементами угоди. 3. Контракт, що дає право (але не обов'язок) одній із сторін купити що-небудь за ціною, визначеною в день підписання угоди.
Оферта (лат., запропонований) - в цивільному праві — пропозиція однієї особи іншій укласти угоду з докладним переліком усіх її умов.
Офшор (від англ. off shore — поза берегом) - фінансовий інститут, який надає спеціальні податкові та інші пільги іноземним компаніям, зареєстрованим в країні розташування О.
Офшорна зона (від англ. off shore — поза берегом) - держава або її частина, яка на певних умовах надає особливий режим сприяння (реєстрації, діяльності, ліцензування, оподаткування та ін.) компаніям-нерезидентам за умови, як правило, ведення самої діяльності за межами даної держави.
Пай (2) (тур., частина, жереб, доля) - 1. Частка, яка вноситься в капітал якого-небудь товариства (кооперативного, акціонерного і т. ін.) кожним його членом або дістається кожному при його розподілі; акція, уділ. 2. Частка, яку вносить у що-небудь спільне окремий учасник або яка припадає на кого-небудь. 3. Життєві умови, обставини і т. ін., в які потрапляє хтось; чиясь доля, фортуна.
Паритет (нім., від лат. paritas — рівність) - 1. Рівність сторін у їхніх взаємовідносинах. 2. ек. Золотий П. — стійке співвідношення у золоті грошових одиниць різних країн.
Порто (іт., від нести, відносити) - поштово-телеграфні витрати, що їх кредитні, торговельні та інші організації, а також приватні особи відносять на своїх клієнтів.
Порто-франко (іт., вільний порт) - певна територія (порт або приморська область) у деяких країнах, у межах якої дозволяється ввезення й вивезення іноземних товарів без сплати мита.
Прекаризація (англ. precarious від лат. precarium — сумнівний) - трудові стосунки, які можуть бути розірвані роботодавцем у будь-який момент. У широкому розумінні — неповноцінна правова і соціальна гарантія зайнятості.
Прокурист (нім., від лат., керую, веду справу від чийогось імені) - в деяких країнах довірена особа підприємства з необмеженими повноваженнями на укладання торговельних угод.
Промоутер (від англ. to promote — сприяти) - особа, що займається цілеспрямованою рекламою товару з метою просування його на ринок.
Проспериті (англ., букв. — процвітання) - вживана назва нетривалого періоду часткового піднесення економіки між економічними кризами.
Протекціонізм (лат., прикриття, захист) - 1. Економічна політика держав, спрямована на захист національної економіки від іноземної конкуренції. Реалізується шляхом фінансового заохочення вітчизняної промисловості, стимулювання експорту, обмеження імпорту. 2. розм. Система добору людей на службу, влаштування службових справ за протекцією, за знайомством.
Профіт (фр. profit — користь від лат. успіх) - вигода, прибуток, зиск.
Профіцит - позитивне сальдо. По відношенню до бюджету — перевищення доходної частини бюджету над розхідною. Для торгового балансу — перевищення експорту над імпортом (у грошовому вираженні).
Ратифікація (лат., затверджений і ...фікація) - ухвала; затвердження верховним органом державної влади міжнародного договору, який з цього моменту набирає юридичної сили для даної держави.
Реверс (англ., від лат., зворотний) - 1. Зворотний бік монети або медалі. 2. техн. Пристосування для зміни напряму руху машини або обертання окремих її робочих частин у зворотний бік. 3. Зобов'язання про зворотний викуп заставлених векселів. 4. Зобов'язання купувати певні товари тільки у даного об'єднання. 5. Гарантійний лист, що його видає вантажовідправник капітанові судна, беручи на себе риск за можливі збитки. 6. Грошове забезпечення, що його вимагали дореволюційні закони в Росії від молодих офіцерів, коли вони брали шлюб. 7. Механізм, яким змінюють напрям руху робочих частин машини на зворотний. 8. У тенісі — удар над головою зліва.
Ревокація (лат., відкликання) - 1. Скасування вже даного розпорядження. 2. Відкликання дипломатичного представника чи уповноваженої особи державою або організацією, що їх призначила, з країни перебування у свою країну. 3. Пропозиція того, хто видав чек, анулювати цей чек.
Реімбурсація (від англ. reimburse — відшкодування) - часткове або повне відшкодування третьою стороною видатків на придбання населенням медичних препаратів, котрою, як правило, виступає державний або позабюджетний фонд медичного страхування.
Рейганоміка (англ. reaganomics від вл.) - економічна політика уряду президента США Рональда Рейгана, який у 1980-х роках, спираючись на економічні концепції неоконсерватизму та неолібералізму, у короткі строки домігся виходу країни з кризи і суттєвого зростання економічних показників.
Реміз (фр.) - 1. Сплата грошей виписуванням переказного векселя на одержувача. 2. У фехтуванні попереджувальний укол, удар. 3. У деяких картярських іграх — недобір встановленого числа взяток.
Реституція (лат. restitutio — відновлення) - 1. У міжнародному праві — форма матеріального відшкодування збитку в результаті неправомірного міжнародного акту шляхом відновлення стану, що існував до його вчинення. 2. У цивільному праві — наслідок недійсності угоди , що полягає в поверненні сторонами всього отриманого за угодою.
Ретрата (іт., від лат., тягну назад) - поворотний переказний вексель. Інша назва — ретурт.
Римеса (іт., передача, переказ) - у міжнародних розрахунках різні форми платіжних засобів в іноземній валюті (вексель, чек, переказ).
Ріелтор (англ.) - агент, торговий посередник під час купівлі-продажу нерухомості.
Роялті (англ. royalty від фр. roialte — королівський, державний) - регулярна ліцензійна винагорода за використання патентів, авторських прав, природних ресурсів та інших видів власності.
Саботаж (фр., від стукати черевиками) - 1. Навмисний зрив роботи шляхом прямої відмови від неї або свідомо недбалого її виконання; одна з форм економічної боротьби робітників проти підприємців. 2. Прихована, замаскована протидія будь-яким заходам.
Саботувати (фр.) - 1. Ухиляючись від роботи або виконуючи її недбало, несумлінно, викликати певні політико-економічні ускладнення. 2. Приховано зривати виконання важливих заходів, вказівок і т. ін.
Сальдо (іт., розрахунок) - 1. Різниця між приходом (дебетом) і видатком (кредитом) бухгалтерського обліку. 2. ек. Різниця між грошовими надходженнями і платежами з усіх видій розрахунків однієї держави з іншою.
Сертифікат (фр., від лат., вірний і роблю) - 1. Документ, що засвідчує склад, якість продукції, а також сортність, асортимент тощо, і додається до товарів, які надходять у продаж. 2. фін. Позикове фінансове зобов'язання держави. 3. Назва білета деяких державних позичок.
Синдикат (фр., гр., захисник) - 1. Одна з форм монополії, метою якої є одержання надприбутку шляхом організації збуту продукції, характеризується, з одного боку, збереженням виробничої самостійності об'єднаних підприємств і, з другого, — втратою комерційної самостійності. 2. У Франції та в деяких країнах — назва професійних спілок.
Соло-вексель (іт., один, єдиний і вексель) - звичайний вексель з підписом однієї особи, яка має здійснити платіж.
Спред (англ. spread — поширення, розтягування) - 1. Категорія харчових продуктів на основі суміші рослинних і тваринних (молочних) жирів з масовою часткою загального жиру від 40 до 95%. 2. фін. Різниця між кращими цінами купівлі (аск) і продажу (бід) в один і той же час на певний біржовий актив (чим менше спред, тим ліквідніший актив).
Стагнація (лат., болото, стояча вода) - 1. Застій у виробництві, торгівлі тощо. 2. Застій крові у венах.
Стагфляція (від лат. stagnatio — нерухомість і inflatio — надування) - кризовий стан економіки, при якому стагнація у виробництві відбувається одночасно з інфляцією.
Стартап (від англ. start-up — запуск) - компанія з невеликою історією розвитку, яка знаходиться в фазі становлення і вивчення перспектив ринку.
Стивідор (англ., з ісп., від укладати вантаж) - особа (представник фірми), що відає завантаженням і розвантаженням судна в іноземних портах.
Сторно (іт., від переводити назад) - спосіб виправлення помилок у бухгалтерському обліку, допущених при записах господарських операцій.
Стрес-тест (англ. stress test — випробування навантаженням) - перевірка стійкості системи (технічної чи організаційної) в умовах перевищення меж нормального функціонування з метою визначення форм і способів відмови системи та її поведінки в режимі максимальних навантажень.
Субвенція (лат. subvenio — приходжу на допомогу) - форма фінансової допомоги держави окремим галузям господарства, банкам, підприємствам у періоди економічних криз або з метою — для розгортання військової промисловості і пов'язаних з нею галузей.
Суверенний дефолт - невиплата країною зобов’язань по державних запозиченнях.
Тайм-чартер (англ., від строк і привілей, закон) - договір про оренду морського судна на певний строк.
Тайм-шит (англ., від час і аркуш, відомість) - судновий документ на вантажні операції, що його складають в іноземних портах.
Такса (1) (лат. taxa — ціна) - офіційно визначена стабільна розцінка на товари чи послуги.
Таксація (лат., оцінювання) - 1. Оцінка, встановлення такси. 2. Т. лісу — оцінка лісу; визначення запасу деревини, віку насаджень, щорічного приросту їх тощо.
Талон (фр., від лат., п'ята) - 1. Документ у вигляді невеличкого контрольного аркуша, що дає право одержати шось або дозвіл на що-небудь; квиток, (металевий) жетон. 2. Дублікат документа, що залишається в корінці чекової, ордерної і т. ін. книжок. 3. Основна частина цінного папера (акції, акредитива тощо).
Тантьєма (фр., букв. — частка, частина, від стільки) - одна з форм додаткової винагороди членів правлінь акціонерних товариств, страхових компаній, банків та інших підприємств.
Тариф (іт., з араб.) - система ставок, за якими оплачують виробничі й невиробничі послуги, працю тощо (напр., Т. транспортні, комунальні, митні, оплати праці).
Тарифікація - визначення тарифу на основі певної класифікації об'єктів оподаткування або оплати (напр., Т. робіт, Т. робітників).
Тезаврація (гр., скарб) - приватне нагромадження золота як скарбу. В широкому розумінні включає також нагромадження золота банками, скарбницями, різними фондами.
Тендер (англ., від обслуговувати) - 1. Причіпна частина паровоза, де містяться запаси води, мастила, палива тощо. 2. Невелике допоміжне (з двигуном) або спортивне (з вітрилом) судно. 3. Гвинтова стяжка для натягування тросів або дроту. 4. Конкурсний відбір претендентів на реалізацію проекту на основі порівняльного аналізу їх проектів чи пропозицій.
Технічний дефолт - невиконання позичальником додаткових умов кредитної угоди, підтримки певного рівня фінансових показників компанії впродовж дії угоди тощо. Технічний дефолт не означає банкрутство компанії чи неможливість виплачувати зобов’язання по кредитах.
Титул (лат. titulus — напис) - 1. Спадкове або надане монархом звання (граф, князь, барон тощо), з яким пов'язані особливі права і привілеї. Система Т. найхарактерніша для феодальної ієрархії. 2. Т. чемності — у аристократії деяких країн особистий Т., який використовується як основний спосіб іменування спадкоємців титулованих дворян. 3. В юриспруденції — підстави якого-небудь права (нанр., Т. купівлі-продажу). 4. В Україні — найменування кошторису капітального будівництва об'єктів, включених до титульних списків. 5. Перша сторінка книги, на якій вміщено заголовок, прізвище автора, назву видавництва, рік та місце видання.
Травелерсчек (англ.) - дорожній чек, вид акредитива, який використовують за кордоном для одержання грошей у будь-якому пункті, де є банк.
Транзит (лат., проходження, перехід) - 1. Перевезення вантажів або пасажирів з однієї держави до іншої або з одного населеного пункту до іншого через проміжні пункти. 2. Транзитом — переїжджаючи (або перевозячи щось) куди-небудь без пересадки (без перевантаження) на проміжних пунктах.
Трансакція (лат., звершення) - операція, угода (політична, юридична), що супроводиться взаємними поступками.
Трансфер (від англ. to transfer — преміщувати) - 1. Переказ іноземної валюти або передача золота з однієї країни в іншу. 2. Передавання іменних цінних паперів (акцій) однією особою у власність іншої відповідним написом або заявою. 3. спорт. Перехід спортсмена з однії команди в іншу. 4. У туристичній галузі — перміщення подорожуючих з місця прибуття до місця проживання. 5. Переміщення правових норм з одного закону до іншого під час систематизації та кодифікації законодавства.
Трансферт (фр., від лат., переношу, переміщую) - 1. Переказ іноземної валюти або передача золота з однієї країни в іншу. 2. Передавання іменних цінних паперів (акцій) однією особою у власність іншої відповідним написом або заявою. Інша назва — трансфер.
Трансфертний (фр.) - переказний.
Трасант (нім., від іт., виписувати вексель) - особа, що видає тратту, тобто переводить свій платіж на іншу особу.
Трасат (нім.) - особа, яка має сплатити за переказним векселем.
Про «Словник економічних термінів»
«Словник економічних термінів» © , 2012-05-2727.05.2012. Востаннє оновлено 26.08.2022 00:27. Кількість термінів - 416. Текст словника поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована». При використанні його матеріалів, пряме гіпертекстове посилання на сайт обов'язкове.
Поділитись
Розмістіть посилання словник «Словник економічних термінів» в Twitter, Facebook або надішліть посилання на нього електронною поштою. Ви також можете розмістити «Словник економічних термінів» на своєму сайті, роздрукувати або експортувати його у форматі pdf.
Сторінки: 1  2  3  4  5
Алфавітний покажчикНові статтіБлокнот
Останні переглянуті
Випадкова стаття
ПравописПро словникУвійти
«Словник іншомовних слів»
© Володимир Лук'янюк, 2001-24