search
close
search
Зміст | Повний текст
Фарш (від лат. farcio — начиняю) - подрібнена м'ясна або рибна м'якоть з додаванням овочів та приправ.
Фасад (фр., від обличчя, лице) - 1. Зовнішній, лицьовий бік будівлі, що звичайно виходить на вулицю; фасада, лице, чоло, фронт, фас. 3. перен. Про обличчя, вигляд людини спереду.
Фасон (фр.) - 1. Крій, модель, зразок, за якими шиють (або пошито) одяг, взуття, головні убори тощо. 2. перен. Певний спосіб, певна манера вдягатися, ходити, поводитися тощо; стиль, мода. 3. перен. Показний шик, хизування, форс, франтівство, показуха, шикування.
Фастфуд (від англ. fast — швидкий і food — їжа) - 1. Прискорене харчування зі спрощенням форми прийому страви і способу її приготування. 2. Заклад швидкого харчування.
Фата (санскр., пата — тканина) - весільний головний убір нареченої; серпанок.
Фаянс (фр. faïence) - 1. Мінеральна маса з особливих сортів глини з домішками гіпсу та інших речовин, що використовується для виготовлення керамічного посуду, статуеток і т. ін. 2. Вироби з такої маси, обпалені та вкриті поливою.
Фен (2) (англ., від лат., віялка) - пристрій для просушування волосся, рук тощо струменем нагрітого повітря.
Фермуар (фр., від замикати, загороджувати) - 1. Застібка-оздоба на дорогому намисіт. 2. спец. Долото для художнього різьблення, а також для витискання орнаментів на шкірі.
Фестон (фр., з іт., від свято) - 1. Невеличкий, зубчастої або округлої форми виступ, низкою яких оздоблюють краї чого-небудь (завіси, скатертини, сукні тощо). 2. Живописна, ліпна і т. ін. оздоба, що має вигляд зубчастого або хвилястого візерунка, гірлянди тощо; один з виступів, зубчиків такої оздоби.
Фетр (фр., повсть) - матеріал, одержаний після валяння пуху, переважно кролячого, рідше з відходів хутра інших звірів.
Фешенебельний (англ., від фасон, мода) - модний, елегантний, той що відповідає вимогам витонченого смаку, світського тону.
Фібра (лат., волокно) - 1. Матеріал, що його виготовляють, просочуючи непроклеєний ганчірковий папір концентрованим розчином хлористого цинку. Застосовують як електро- і теплоізоляційний матеріал, для ущільнення місць з'єднання у приладах і апаратах, для виготовлення чемоданів тощо. 2. В анатомії — жилка, нерв, волокно живої тканини. 3. Вживається як символ душевних сил, що в сукупності становлять суть людської істоти.
Фіксатуар (фр.) - помада для волосся.
Фікус (лат., смоква) - рід деревних, кущових і ліанових рослин родини шовковицевих. Поширені переважно в тропіках і субтропіках обох півкуль. В Україні один вид — інжир, що його культивують як плодове дерево. Ф. вирощують у кімнатах як декоративні.
Філігрань (іт. filigrana від лат. filum — нитка і granum — зерно) - 1. Тонкий кручений золотий, срібний, мідний і т. ін. дріт, зігнутий у складний мереживний узор; ювелірний виріб з таким узором, узорами. 2. Предмети, посуд з таким узором, узорами. 3. Водяний знак на папері.
Філе (1) (фр. filet — ниточка) - 1. М'ясо найвищого сорту із середньої частини хребта туші; філей, полядвиця. 2. Поздовжні половинки рибної тушки, очищеної від нутрощів, плавців і луски; звичайно спресовані і заморожені.
Філе (2) (фр. filet — ниточка) - 1. Ажурне в'язання; виріб, вив'язаний таким способом. 2. Вишивка на сітчастій тканині; мереживо.
Фільварок (з пол. folwark від нім. Vorwerk — хутір) - відокремлене поселення-господарство, що належить одному власникові; хутір, виселок.
Фільдекос (фр., букв. — шотландська нитка) - кручена бавовняна пряжа, схожа на шовкову. 3 Ф. виготовляють трикотажні вироби.
Фільм (англ., плівка) - 1. Твір кіномистецтва, кінокартина, кіно, картина, стрічка, кінострічка. 2. Тонка прозора плівка з нанесеним на неї світлочутливим шаром, яку використовували для фотографічного й кінематографічного знімання.
Фільмоскоп (фільм і ...скоп) - апарат для демонстрування нерухомих зображень діафільму.
Фільтр (фр., від лат., повсть) - пристрій або речовина для розділення чого-небудь, напр., рідини (газу) і завислих у ній твердих домішок, розділення електромагнітних або звукових хвиль тощо.
Фільтрат (фр.) - рідина, яка пройшла через фільтр, піддана фільтрації.
Фільтрація (фр.) - проціджування, просочування рідин і газів через порувату перегородку (середовище).
Фільц (нім., повсть) - 1. Повстеподібна застилка, утворена на поверхні суконних тканин при валянні. 2. Застаріла назва технічних сортів повсті для прокладок у машинобудуванні.
Фінік (гр.) - 1. Дерево родини пальмових із солодкими поживними плодами. 2. Плід цього дерева з червоно-брунатною шкірочкою та соковитим нудно-солодким м'якушем.
Фініфть (гр., від змішую) - емаль для покриття металевих виробів і накладання узору на фарфор.
Фітонциди (гр. φυτóν — рослина і лат. caedo — вбиваю) - бактерицидні речовини, що утворюються багатьма вищими рослинами (цибуля, часник, хрін, цитрусові тощо). Застосовують для лікування трихомонозу, дизентерії, інфікованих ран і опіків тощо.
Флер (нім., з голл., від лат., волохатий) - 1. Тонка, прозора, звичайно шовкова тканина. 2. перен. Напівпрозорий покрив, серпанок.
Флердоранж (фр. fleur d'orange — апельсиновий цвіт) - 1. Білі квітки померанцевого дерева. В деяких країнах є однією з деталей весільного вбрання нареченої. 2. Напій, настояний на таких квітах.
Фломастер (вл.) - різновид ручки для малювання широкими соковитими лініями, що має стрижень з фетру або повсті, насичений тушшю або чорнилом. Торгова марка компанії Cushman and Denison Mfg. Co. (США).
Флористика - розділ ботаніки, предметом якого є вивчення та систематичний опис усіх видів рослин, що ростуть у певній країні, області, районі і становлять флору даної території.
Фойє (фр., букв. — вогнище, осередок) - приміщення в театрі, кінотеатрі, будинку культури і т. ін. біля глядачевого залу, призначене для перебування глядачів перед початком вистави, сеансу та для відпочинку під час перерви, антракту.
Фольга (гол., від лат. folium — аркуш) - 1. Дуже тонкі блискучі листи або стрічки металів і сплавів, які використовуються для прикраси виробів, пакування харчових продуктів, тютюну, а також для виготовлення конденсаторів, електродів. 2. Матеріал, який використовують в поліграфії для нанесення зображень на оправи книг.
Фонотека (фоно(грама) і ...тека) - 1. Систематизоване зібрання фонограм. 2. Приміщення, де зберігають фонограми. 3. Установа, що збирає, зберігає й видає фонограми в тимчасове користування.
Фонтан (від лат. fontana — джерело) - природне або штучно викликане явище витікання вверх або вбік рідини під дією тиску.
Фонтанж (фр. fontange від лат. fontana — джерело) - висока дамська зачіска епохи Людовика XIV (17 ст.) у вигляді пасм волосся заплетених поміж накрохмалених мережив.
Форшмак (нім Vorschmack — закуска) - страва з подрібненого м'яса або риби, запечена з картоплею, сметаною, цибулею і перцем.
Фрак (фр. frac) - чоловічий двобортний одяг в талію, з вирізаними спереду полами та довгими фалдами ззаду, який одягають в урочистих випадках, на офіційних прийомах, для виступу в концертах і т. ін. Носять з білими жилетом, сорочкою і краваткою-метеликом.
Фрапучино (англ. frappuccino) - торгова назва холодного кавового напою з морозивом, яка продається в мережі кав'ярень Starbucks.
Френч (вл.) - приталена куртка військового зразка з чотирма великими накладними кишенями. По імені англійського фельдмаршала Дж. Френча.
Фрикасе (фр., від смажити) - смажене або варене м'ясо з приправою.
Фритюр (фр. friture) - тваринний або рослинний жир або їх суміш, розігріті до високої температури.
Фритюрниця (від фр. friture) - пристрій для обсмаження у фритюрі.
Фрі (від фр. friture — смажений) - уасмажений у великій кількост жиру до утворення рум'яної кірки. Наприклад., картопля Ф.
Фрікасе (фр. fricassée від fricasser — смажити) - рагу з білого м'яса в соусі з вершкового масла і пшеничного борошна.
Фуксія (вл.) - рід рослин родини анагрових. Кущі, невеликі дерева, ліани. Поширені в тропічній Америці. Багато видів вирощують як декоративні оранжерейні та кімнатні рослини. Від прізвища німецького ботаніка 16 ст. Л. Фукса.
Фуле (фр.) - вовняна тканина із саржевим переплетенням. З Ф. шиють жіночі пальта.
Фуляр (фр., від топтати, валяти) - 1. Тонка шовкова тканина полотняного переплетення. 2. Сорт ситцю. 3. Шовкова шийна чи носова хустка.
Фундук (тур.) - 1. Кущова або деревна рослина роду ліщини, що росте на півдні. 2. Їстівний плід такої рослини; горіх.
Фурнітура (фр., від доставляти, постачати) - допоміжний матеріал (гудзики, пряжки, цвяхи, годинникові стрілки тощо) в деяких виробництвах.
Фуршет (фр. fourchette) - 1. 1.Святкова вечеря без гарячих страв. 2. Сніданок, обід, вечеря навстоячки із самообслуговуванням; шведський стіл.
Хай-фай (англ. high fidelity — висока точність) - стандарт звуковідтворення, який засвідчує близькість відтвореного звуку до оригіналу.
Халат (араб. خلعت‎ — одяг) - 1. Довгий чоловічий і жіночий одяг з рукавами, що підперізується на поясі. Традиційно у народів Азії — верхній одяг. 2. Спеціальний робочий одяг для деяких професій (напр., лікарський Х.). 3. В Індії ХІХ століття — будь-який подарунок посадової особи (хана, вождя) підлеглому як винагорода за службу.
Халва (араб. حَلاوة — солодощі) - східний десерт, що виготовляється з цукру, горіхів і подрібненому насінні олійних культур із застосуванням піноутворювача (солодковий корінь, яєчний білок).
Хамон (ісп. jamón — окіст) - сировялений свинячий окіст — іспанський національний делікатес.
Хардтоп (англ. hard — жорсткий, top — верх) - кузов легкового автомобіля з твердим дахом без бічних стійок з бічним склом, що опускається.
Хетчбек (англ. hatch — люк, back — з-заду) - тип кузова легкового автомобіля із одним або двома рядами сидінь та з трьома чи п'ятьма дверима, одні з яких із-заду.
Хіджаб (араб. حجاب — покривало) - жіночий одяг, головне призначення якого — приховати фігуру, обриси тіла жінки. Носіння жінкою Х. — одне з основних положень шаріату. У європейських країнах під Х. розуміють традиційну жіночу хустку.
Хінкалі (груз. ხინკალი) - страва кавказької кухні у вигляді звареного у воді невеликого пиріжка з прісного тіста з начинкою із м'ясного фаршу і кінзи.
Хіромантія (від гр. χείρ — рука і μαντεία — пророкування, ворожіння) - ворожіння по лініях на долонях рук і провіщання на цій основі майбутнього людини.
Ходзитя (яп. ほうじ茶 — смажений і сушений) - сорт зеленого чаю, який виробляється в Японії; за основу беруть листя бантя обо сентя і без ферментації обсмажують в фарфоровому посуді на деревному вугіллі, в результаті чого чайні листки набувають коричнуватого забарвлення, специфічний запах і смак. Завдяки термічній обробці, в Х. малий вміст кофеїну, що дозволяє пити його незадовго до сну.
Хол (англ. hall) - велике приміщення для очікування (в готелі, театрі, кіно), зал, вестибюль.
Хронометр (від гр. χρόνος — час) - 1. Точний переносний годинник з балансиром, який застосовується в астрономії, геодезії, Мореплавстві тощо. 2. Кишеньковий годинник із надзвичайно точним ходом.
Хурма (перс. خرما — фінік) - 1. Південне плодове дерево або чагарник родини ебенових. Дерева живуть до 500 років. Існує до 200 видів. 2. Оранжево-червоні солодкі, з терпкуватим смаком плоди цього дерева або чагарника. Багаті на вітамін С, протеїн, йод, залізо, магній, калій, каротин.
Целофан (від лат. cellula — комірка і гр., ясний, світлий) - прозора гнучка плівка з віскози. Застосовують як пакувальний матеріал, у поліграфії тощо.
Целюлоза (від лат. cellula — комірка) - високомолекулярний вуглевод — полісахарид, волокниста речовина, головна складова частина оболонки рослинних клітин. Інша назва — клітковина. Ц. не розчиняється у воді і діетиловому ефірі і етиловому спирті. Ц. не розщеплюється під дією розбавлених кислот, стійка до дії лугів і слабких окисників. Під дією концентрованих розчинів мінеральних кислот і підігріву целюлоза піддається гідролізу, кінцевим продуктом якого є глюкоза.
Церемонія (лат. caerimonia — благоговіння, культовий обряд, торжества) - 1. Прийнятий або встановлений порядок здійснення якого-небудь урочистого обряду, а також сам обряд. 2. Умовності в поводженні, властиві церемонній людині.
Цикламен (лат. cyclamen від гр. κυκλάμινος — круглий) - рід багаторічних трав'янистих рослин родини первоцвітих. Поширені переважно в горах Середземномор'я і Передньої Азії. Отруйні. Багато видів вирощують як декоративні. Інша назва — альпійська фіалка.
Циліндр (гр. κύλινδρος — валик) - 1. мат. Тіло, обмежене замкненою циліндричною поверхнею та двома паралельними січними площинами. 2. тех. Частина парової машини або двигуна внутрішнього згоряння у вигляді закритої металевої коробки, в якій рухається поршень. 3. Високий твердий чоловічий капелюх циліндричної форми з невеликими твердими полями.
Цимес (євр. צימעס — до їжі) - 1. Десертна страва єврейської кухні у вигляді солодкого овочевого рагу на основі моркви, квасолі або гороху з додаванням помідорів, родзинок, ананасу, яблук, чорнослива. 2. розм. найкраще, саме те.
Цитрин (іт., від лат., лимонне дерево) - вічнозелена рослина роду цитрус родини рутових. Кущ або деревце. Розводять у субтропічних країнах. 3 плодів виготовляють варення й цукати.
Цитрусові (лат., лимонне дерево) - субтропічні й тропічні плодові дерева та кущі родини рутових (апельсин, лимон, мандарин, цитрон та інші). Плоди споживають свіжими і переробленими; з квіток, листків, пагонів одержують ефірну олію.
Цоколь (іт.) - 1. Нижня частина постаменту, скульптури, зовнішньої стіни будинку, яка розміщена безпосередньо на фундаменті і трохи виступає. 2. Частина електронної або освітлювальної лампи, через яку здійснюється роз'ємний контакт електродів лампи з електричним колом.
Цукати (пол., з іт., від лат., сік) - зацукровані фрукти.
Цукото (іт. zuccotto — маленький гарбуз) - італійський напівзаморожений десерт у вигляді куполоподібного бісквітного торта з морозивом або вершками з додаванням горіхів, фруктів, ягід, шоколаду та лікеру (коньяку чи рому).
Чай (кит.: 茶) - напій, що отримується заварюванням, варінням або настоюванням підготовленого листа чайного куща. Чаєм також називається, власне, листя чайного куща, готове для заварювання чайного напою. У розширеному сенсі — будь-який листяний або трав'яний настій.
Чайхана (перс., чай-хане, від кит., чай і перс., хане — приміщення, будинок) - чайна в країнах Середньої Азії.
Чакра (санскр. चक्र — коло, кільце, диск) - 1. Індійська метальна зброя — плоске металеве кільце, відточене по зовнішньої кромці. 2. В індуїзмі — один з центрів сили і свідомості; в сучасному індуїзмі — Ч. відповідають різні нервові сплетення і залози.
Чалма (тюрк.) - теж саме, що й тюрбан — чоловічий (рідше жіночий) головний убір у вигляді шматка тканини, обмотаного навколо голови на тюбетейку, феску або шапку. Поширений серед ряду народів Північної Африки, Аравійського півострова, Індії та Азії.
Чарм (англ. charm — чарівність) - 1. Маленька підвіска на браслеті, яка може служити прикрасою або нести певне смислове навантаження. 2. Браслет з такою підвіскою.
Чебуреки - пиріжок із прісного тіста з баранячим фаршем та гострими приправами, засмажений в олії; іноді як начинку використовують сир.
Черімоя (з інд. мов кечуа — холодне насіння) - тропічна рослина родини аннонових висотою до 10 метрів з їстівними плодами; черімола, кремове яблуко. Поширене в гірських районах Південної Америки. Культивується також в прохолодних районах країн з субтропічним кліматом.
Чесуча (кит. 柞丝绸) - цупка шовкова тканина, а також тканини з бавовняних ниток в основі й штучного шовку в пітканні.
Чилі (ісп. chili) - 1. Червоний гострий перець. 2. Страва, основними інгредієнтами якої є гострий перець (чилі) і подрібнене м'ясо.
Чіппендейл (вл.) - умовна назва стилістичного течії в мистецтві англійських меблів середини XVIII ст., основоположником котрої був майстер-мебляр і художник Томасом Чіппендейл (1718-1779 рр.).
Чіпси (англ., від луска, тріска) - хрусткі шматочки підсмаженої картоплі.
Чоботи (тюрк.) - взуття з високими халявами з текстилю, натуральної шкіри або синтетичних матеріалів.
Шагрень (фр. chagrin — горе) - 1. М'яка шорстка шкіра з характерним малюнком, яку виготовляють з козячих, кінських, овечих та інших шкур. 2. Папір, спеціальна тканина для оббивки, книжкових палітурок і т. ін., що своїм виглядом нагадують цю шкіру. 3. Мікронерівності на поверхні мінералу.
Шаль (перс. شال) - великий щматок легкої тканини, який пов'язується на голову або плечі'; хустка.
Про «Дім, кулінарія, побут»
«Дім, кулінарія, побут» © , 2013-10-1717.10.2013. Востаннє оновлено 2.05.2021 02:56. Кількість термінів - 500. Текст словника поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована». При використанні його матеріалів, пряме гіпертекстове посилання на сайт обов'язкове.
Поділитись
Розмістіть посилання словник «Дім, кулінарія, побут» в Twitter, Facebook або надішліть посилання на нього електронною поштою. Ви також можете розмістити «Дім, кулінарія, побут» на своєму сайті, роздрукувати або експортувати його у форматі pdf.
Сторінки: 1  2  3  4  5  6
Алфавітний покажчикНові статтіБлокнот
Останні переглянуті
Випадкова стаття
ПравописПро словникУвійти
«Словник іншомовних слів»
© Володимир Лук'янюк, 2001-24