Дім, кулінарія, побут


Востаннє оновлено - 2.05.2021 02:56

print
grid_off
Спагеті
макаронні вироби італійської кухні, які представляють собою вироби з тіста круглої форми, довжиною понад 15 см і є основою численних страв.

Стейк
1. Шматок обсмаженого м`яса, як правило, яловичини. 2. Страва зі шматком обсмаженого м`яса.

Суп
рідка страва, що готується шляхом поєднання інгредієнтів з м'яса або овочів з великою кількістю рідини (найчастіше — води).

Сурогат
замінник, що має деякі загальні властивості натурального продукту, але позбавлений основних якостей його.

Суспензія
суміш найдрібнішіх твердих частинок і рідини, в якій вони містяться в завислому стані.

Суфле
назва кулінарних виробів (кондитерських, молочних, м'ясних і т. ін.), до складу яких входять збиті яєчні білки змішані з різноманітними інгредієнтами.

Схема
1. Спрощене зображення в загальних рисах системи, будови чого-небудь або взаєморозташування, зв'язку частин чогось. 2. Виклад, опис, зображення чого-небудь у загальних, головних рисах, без деталізації, подробиць.

Сюзане
вишитий, як правило, шовковими нитками, вручну настінний килим.

Сюрприз
1. Те, чого хто-небудь не чекає, на що не сподівається; переважно несподіваний подарунок. 2. розм. Несподівана подія, обставина.

Табель
1. Список, перелік предметів разом з даними щодо них, розташованих у послідовному порядку; реєстр. 2. Дошка з жетонами або книга для обліку виходу на роботу робітників і службовців та закінчення ними роботи. 3. Відомість про успішність учня за чверть навчального року або за рік.

Табльдот
порядок харчування за спільним столом у пансіонах, курортних їдальнях, ресторанах, коли сніданок, обід і т. д. подаються у певний час і за єдиним для всіх меню.

Табурет
меблевий виріб для сидіння однієї людини; без спинки і підлокітників.

Таверна
невеликий шинок, корчма в Італії, Швейцарії та деяких південних країнах Європи.

Таксі
автомобіль громадського користування з оплатою проїзду за лічильником (таксометром) відповідно до тарифу.

Талія (2)
1. Найвужча частина тулуба, місце, де носять пояс; стан. 2. Частина тулуба від пахв до стегон.

Талон
1. Документ у вигляді невеличкого контрольного аркуша, що дає право одержати шось або дозвіл на що-небудь; квиток, (металевий) жетон. 2. Дублікат документа, що залишається в корінці чекової, ордерної і т. ін. книжок. 3. Основна частина цінного папера (акції, акредитива тощо).

Тальк

мінерал класу силікатів, блідо-зеленого, білого кольорів; лояк, агаліт, жировик. Використовують в електротехніці, як наповнювач — у парфюмерії, гумовій і паперовій промисловості.

Тамагочі
дитяча іграшка, віртуальний домашній вихованець. Торгова марка японської компанії Bandai.

Тамаринд
рід вічнозелених дерев родини бобових. Культивують у тропіках. Плоди Т. використовують у медицині і в кондитерській промисловості. В Україні Т. вирощують в оранжереях. Інша назва — індійський фінік.

Тамарьокутя
японський зелений чай з гострим ягідним присмаком і ароматом цитрусових та трав.

Тамбур (2)
вид вишивання або плетіння, коли кожна наступна петля нитки протягається гачком або голкою через попередню.

Тампакс
гігієнічний тампон для дренування або для спинення кровотечі. Торгова марка компанії Procter & Gamble.

Тапа
тканина з лубу (внутрішньої частини деревної кори). Поширена у народів Індонезії, Океанії, Африки, Центральної та Південної Америки.

Тапіока
1. Крохмальна речовина, що її добувають з коренів маніока. 2. Борошно або крупа з цієї речовини.

Тара
1. Те, в що упаковується товар для зберігання або транспортування; пакувальний матеріал 2. спец. Вага пакувального матеріалу, а також вага вагона, автомашини, у яких перевозять товари. 3. спец. Вантаж, шо править за рівновагу до посуду, в якому зважують товар.

Тартан

1. Синтетичний матеріал, використовуваний для покриття бігових доріжок і секторів для стрибків та метання на стадіоні. 2. Орнамент, що складається з перехрестних горизонтальних та вертикальних кольорових смуг.

Тафта

тонка, блискуча щільна бавовняна або шовкова тканина полотняного переплетення з туго скручених ниток. Використовується для пошиття ошатного одягу, декору і оббивки меблів, виготовлення спортивного інвентаря.

Тахіні
паста з насіння кунжуту, яка використовується для приготування страв і соусів східної та середземноморських кухонь; сезамова паста, тхіна.

Твід

високоякісна вовняна тканина з невеликим ворсом, зазвичай діагонального переплетення, з невеликими вкрапленнями меланжевого типу.

Твін
напіввовняна тканина з крученими нитками основи для жіночих літніх пальт.

Текстиль
тканинні вироби з м'яких природних або штучних волокон і ниток.

Текстовініт
вид штучної шкіри; являє собою бавовняну тканину, поверхня якої вкрита плівкою полівінілхлориду. Застосовують у виготовленні меблів, галантерейних виробів і взуття.

Телеантена
антена телевізора.

Телебачення
1. Передавання зображень на відстань за допомогою засобів електро- або радіозв'язку; телевізія. 2. Галузь радіотехніки, що досліджує і розробляє технічні засоби передачі зображень на відстань.

Телевізор
радіотехнічний пристрій для приймання на відстані зображення і його звукового супроводу.

Телетекст
мережева служба, що забезпечує передачу тексту і простих зображень через телевізійну мережу. За назвою компанії-виробника Teletext Ltd.

Температура
1. Ступінь нагрівання чого-небудь, тепловий стан тіла, речовини. 2. Ступінь теплоти тіла, речовини.

Тераса
1. Горизонтальний або трохи похилий майданчик у формі уступу вздовж схилу річкової долини, морського берега, озера, гір. 2. Природний або штучно створений майданчик (уступ) на схилі, який використовують під сільськогосподарські та лісові культури, а також для боротьби з ерозією грунту. 3. Літня (неопалювана) прибудова до будинку з дахом на стовпах, відкрита з боків або засклена.

Терилен
назва в Англії синтетичного волокна і тканини з нього, яке в Україні називають лавсаном.

Термоелемент
пристрій (спай дротинок або стрічок з різних матеріалів), де тепло перетворюється безпосередньо на електричну енергію. Інша назва — термопара.

Термозит
пористий штучний (з розплавлених шлаків) матеріал, який застосовують у виробництві теплоізоляційних бетонів, засипів тощо. Інша назва — шлакова пемза.

Термометр
прилад для вимірювання температури. Дія Т. заснована на зміні фізичних характеристик тіл (об'єму, електропровідності тощо) внаслідок нагрівання чи охолодження їх.

Термос
різновид термостата — посудина з подвійними скляними стінками всередині, яка запобігає охолодженню або нагріванню поміщеного в нім продукту. Товарний знак компанії Thermos GmbH

Термостат
1. Прилад, в якому підтримується постійна температура за допомогою автоматичних регуляторів. 2. Прилад для підтримування постійної температури в термічній печі, холодильному апараті тощо.

Тефлон
полімер тетрафторетилену, пластмаса, який володіє унікальними фізичними і хімічними властивостями. Торгова марка компанії DuPont. В Україні часом використовують називу фторлон.

Тик (3)
цупка лляна чи бавовняна тканина переважно саржового переплетення.

Тирамісу
італійський багатошаровий десерт, до складу якого входять сир маскарпоне, кава (зазвичай еспресо), курячі яйця, цукор і печиво савоярді.

Токсикоз
хворобливий стан, що виникає внаслідок діяння на організм людини або тварини отрут і отруйних речовин (токсинів). Т. спостерігається при багатьох інфекційних хворобах (дизентерія, холера), харчових токсикоінфекціях, порушеннях видільної функції нирок (уремія) тощо.

Токсини
отруйні білкові речовини, що їх утворюють головним чином мікроорганізми, а також деякі тварини (напр., змії, скорпіони) і рослини (напр., рицина).

Токсичний
отруйний; спричинюваний діянням токсинів (напр., токсичний грип, токсична диспепсія).

Токсичність
отруйність; здатність деяких хімічних речовин шкідливо діяти на організм людини і тварин.

Толь
покрівельний та гідроізоляційний матеріал (картон, просочений дьогтьовими речовинами), застосовуваний у будівництві.

Тонарм

пристрій, яким звукознімач (адаптер) закріплюють у програвачі грамофонних (вінілових) платівок.

Тонізувати
1. Поліпшувати функціональний стан органів, тканин і т. ін. живого організму. 2. Робити тонічним, наближати до тонічного (вірш).

Тонізуючий
той, що підвищує тонус, Т. засоби — засоби, що підвищують енергію організму, життєву активність.

Тонус
1. фізіол. Стан, коли тривале збудження нервової або м'язової тканини не супроводиться стомленням і зумовлює добре функціонування організму. 2. Життєва активність, рівень життєдіяльності. 3. перен. Загальний рівень настроєності, характер настрою.

Топ (2)
1. Верхня частина жіночого одягу без рукавів або жіночої білизни. 2. Верхня частина списку, рейтингу і т. п.

Торт
кондитерський виріб переважно круглої форми з бісквітного, пісочного та ін. тіста, покритий кремом, цукатами тощо.

Торшер

світильник на високій підставці, який стоїть на підлозі.

Торшон

1. Бавовняна тканина з негустим переплетенням ниток. 2. Папір а шорсткою (часто схожою на переплетення тканини) поверхнею, застосовуваний для малювання.

Тост
1. Застольна промова з побажанням. 2. Підсмажені шматочки хліба.

Тостер
пристрій для приготування тостів (підсмажених шматочків хліба).

Традесканція

рід багаторічних трав'янистих рослин родини камелінових. Поширені в Америці. В Україні культивують як кімнатну рослину. Від прізвища англійского ботаніка 17 ст. Дж. Традесканта.

Траур
1. Глибока скорбота, спричинена смертю кого-небудь або суспільним, загальнонаціональним лихом, яка виражається певними загальноприйнятими знаками. 2. Чорний одяг або особливі знаки на одязі, прапорах, портретах та ін. як символ глибокого суму.

Трафарет
1. Платівка з картону, металу тощо, в якій прорізано малюнки, літери або цифри для їх швидкого відтворення на якійсь поверхні. 2. перен. Загальноприйнятий або визнаний зразок, що його наслідують звичайно сліпо; шаблон, штамп, стереотип.

Трельяж
1. Дзеркало, що складається з трьох стулок. 2. Легка гратка, по якій в'ються рослини.

Тренд
основна тенденція зміни.

Трендсетер
особа, яка встановлює, задає певну тенденцію у розвитку чого-небудь; законодавець, новатор. Як правило, стосується моди, мистецтва.

Трико
1. Вовняна, вапіввовняна або бавовняна тканина узорчатого переплетення для верхнього одягу. 2. Спортивний або театральний трикотажний костюм, який щільно облягає тіло.

Трикотаж
машинна в'язана тканина.

Трикотин
тканина, схожа за пухкістю переплетення на трикотаж.

Трюмо

1. Меблева конструкція із тумбою та закріпленим на ній високим дзеркалом. Часто дзеркало може складатись із декількох рухомих частин. 2. архіт. дверний проріз, підтримуваний тимпаном.

Трюфель

1.Рід сумчастих істівних грибів, які ростуть під землею і мають високі смакові якості 2. Назва шоколадних цукерок, які формою нагадують ці гриби.

Тупей

1. Зачіска у вигляді високо зачісаного назад волосся. Інші назви — тупе, начіс, хохол. Була поширена в XVIII столітті. 2. Волосяна подушечка, яка підкладається під волосся для надання висоти зачісці.

Тюль
прозора сітчаста гладенька або візерунчаста тканина. Від назви французького міста Тюлль.

Тюльпан
багаторічна декоративна трав'яниста рослина родини лілійних з великими квітами, що звичайно мають форму ковпачка і різне забарвлення.

Уайт-спірит
лаковий бензин — нафтова фракція, безколірна рідина з нерізким запахом, середньої леткості. Застосовують як змивальну речовину.

Уїкенд
час відпочинку й розваг від суботи до понеділка в Англії, США та деяких інших країнах.

Ультразвук
звук, який створюється коливанням дуже високої частоти і не сприймається вухом людини.

Ультрафіолет
невидиме оком людини електромагнітне проміння, яке в спектрі електромагнітного проміння займає проміжне положення між видимим і рентгенівським промінням. Інша назва — ультрафіолетове проміння.

Універсам
великий магазин із самообслуговуванням, який має продуктовий, промтоварний, господарський відділи.

Університет
1. Вищий навчальний заклад, наукова установа з різними гуманітарними та природничо-математичними факультетами. 2. Назва навчальної установи для підвищення загальноосвітніх, спеціальних і політичних знань.

Унітаз
санітарно-технічне пристосування для відправлення в першу чергу дефекації людей, яке встановлюється в туалетах і забезпечене системою автоматичного або напівавтоматичного змиву. За назвою іспанської фірми «Unitas», яка випускала У. з 1909 року.

Урюк

висушені з кісточками плоди абрикоса.

Устриця
рід двостулкових молюсків. Поширені в Атлантичному океані, Середземному й Чорному морях. Розводять також штучно. Їстивні; об'єкт промислу.

Утилізація
використання чогось для переробки; доцільне застосування відходів, лишків у господарстві.

Фай
цупка тонка однокольорова тканина з шовку або шерсті з поперечними рубчиками.

Файдешин
шовкова тканина з дрібним рубчиком.

Фанза
1. Житло каркасного типу в Китаї. 2. Легка китайська шовкова тканина.

Фарфор
1. Мінеральна маса з сумішу каоліну, пластичної глини, кварцу й польового шпату (переважно білого кольору), яка після відповідної обробки просвічується в тонкому шарі, використовується для виготовлення тонкого посуду, виробів декоративного та прикладного характеру, ізоляційних матеріалів і т. ін.; порцеляна. 2. Вироби з такої маси.

Сторінки: 1 2 3 4 5 6

Зміст:

Спагеті
Стейк
Суп
Сурогат
Суспензія
Суфле
Схема
Сюзане
Сюрприз
Табель
Табльдот
Табурет
Таверна
Таксі
Талія (2)
Талон
Тальк
Тамагочі
Тамаринд
Тамарьокутя
Тамбур (2)
Тампакс
Тапа
Тапіока
Тара
Тартан
Тафта
Тахіні
Твід
Твін
Текстиль
Текстовініт
Телеантена
Телебачення
Телевізор
Телетекст
Температура
Тераса
Терилен
Термоелемент
Термозит
Термометр
Термос
Термостат
Тефлон
Тик (3)
Тирамісу
Токсикоз
Токсини
Токсичний
Токсичність
Толь
Тонарм
Тонізувати
Тонізуючий
Тонус
Топ (2)
Торт
Торшер
Торшон
Тост
Тостер
Традесканція
Траур
Трафарет
Трельяж
Тренд
Трендсетер
Трико
Трикотаж
Трикотин
Трюмо
Трюфель
Тупей
Тюль
Тюльпан
Уайт-спірит
Уїкенд
Ультразвук
Ультрафіолет
Універсам
Університет
Унітаз
Урюк
Устриця
Утилізація
Фай
Файдешин
Фанза
Фарфор