Нумізматика і колекціонування


Востаннє оновлено - 9.02.2021 22:13

print
grid_off
Сукре (2)
спільна грошова одиниця країн АЛБА — альянсу країн Латинської Америки і Карибського басейну.

Сфанц
назва 20 австрійських срібних крейцерівцванцигера»), що у XVIII-XIX століттях були в обігу на території Буковини і Молдови.

Сфрагістика
допоміжна історична дисципліна, яка вивчає печатки, допомагає встановити походження їх, час виготовлення і справжність.

Таель
грошова одиниця Китаю до 1933 р.; лян(2).

Таксидермія

галузь зоології і музейної справи, пов'язана з виготовленням опудал колекційних зразків тварин. Фахівець з Т. — таксидерміст.

Тала
грошова одиниця Західного Самоа, поділяється на 100 сене.

Талер (1)
старовинна срібна монета, яку вперше почали карбувати в Чехії. Назва Т. з деякими змінами застосовувалась у багатьох європейських країнах до 1907 р.

Талер (2)
1. Металева плита в друкарських машинах, на якій встановлюють друкарську форму. 2. Стіл з оббитою цинком дошкою або чавунною плитою, на якому друкарську форму готують до друку.

Тетартерон

золота, а пізніше — бронзова чи мідна монета у Візантійській імперії з кінця X до середини XIII століття вагою близько 4 г. Інша назва — тартерон.

Тикаль
те саме, що й бат.

Тріскеліон

геральдичний символ у вигляді з'єднаних разом трьох геометричних фігур або стилізованих об'єктів; тріскель.

Тугра

тогра; персональний знак правителя (султана, халіфа, хана), що містить його ім'я і титул. Оформляється у вигляді орнаментально прикрашеної арабської в'язі (не обов'язково арабською мовою).

Тугрик
грошова одиниця Монголії, поділяється на 100 мушу.

Туман

1. Томан; іранська золота монета, що її карбували з XVIII ст. до 1932 року. Поділялась на 10 кранів або 10 тисяч динарів. 2. Скупчення у повітрі продуктів конденсації водяної пари; імла.

Унція
1. Міра маси (ваги), застосовувана в деяких країнах. В англійській системі мір, напр., У. дорівнює 28,35 г. 2. Аптекарська міра в різних країнах. 3. У. тройська (31,1035 г) застосовується як одиниця ваги дорогоцінних металів. 4. Монета в Стародавньому Римі, пізніше — в Іспанії, Італії та деяких інших країнах. 5. Як міра об'єму, 1 У. = 1/20 пінти = 1/160 галона (Велика Британія) або 1/16 пінти = 1/128 галона у США.

Фалеристика
колекціонування значків.

Фальсифікація
1. Підроблення чого-небудь. 2. Умисне викривлення або неправильне тлумачення тих чи інших явищ, подій, фактів. 3. Підроблена річ, яку видають за справжню; підробка.

Фараон
1. Титул царя в Стародавньому Єгипті, монарх. 2. Прізвисько поліцая. 3. заст. Вид азартної гри в карти (звичайно без великих ставок).

Фартинг
англійська монета вартістю 1/4 пенні (1/960 фунта стерлінгів). Випускалась з ХІІІ ст. До 1827 року Ф. був найдрібнішою монетою Великобританії.

Финь
дрібна розмінна монета Китайської Народної Республіки, 1/100 юаня, або 1/10 цзяо.

Фідуцарні гроші
незабезпечені або частково забезпечені грошові знаки, які їх емітент формально зобов'язується обміняти на дорогоцінні метали.

Філігранологія
спеціальна історична наукова дисципліна, що вивчає історію паперу та водяних знаків на ньому.

Філателія
колекціонування й вивчення поштових і гербових марок, конвертів і листівок з марками та штампами, а також інших засобів оплати поштової кореспонденції різних країн.

Філер (1)

розмінна монета Угорщини, яка була в обігу з 1892 по 1999 рік. У різний час була сотою частиною австро-угорської крони, угорської крони, пенге та форинта.

Філокартія
колекціонування листівок.

Філс
дрібна розмінна монета: Іраку, 1/100 іракського динара; Іорданії, 1/100 іорданського динара та інших країн.

Філуменія
колекціонування сірникових коробок і етикеток.

Флорин
1. Старовинна флорентійська, а згодом і інших держав, золота й срібна монета. 2. Колишня англійська монета у два шилінги. 3. Грошова одиниця Нідерландів (голландський гульден), поділяється на 100 центів.

Фоліс

1. У Давньому Римі — мішечок для зберігання дрібних грошей. 2. Міра грошей у Давньому Римі — Ф. золота бстановив 72 соліда, Ф. срібла — 15 денаріїв. 3. Римські мідні гроші, з вмістом 2-4% срібла, після грошової реформи 293-296 рр. імператора Діоклетіана. 4. Назва візантійської мідної монети, введеної Анастасієм І (491-518 рр.). Вартість позначалася грецькими літерами: M (= 1 Ф. або 40 нуммій), K (= 1/2 Ф. або 20 нуммій), I (= 1/4 Ф. або 10 нуммій), E (= 1/8 Ф. або 5 нуммій).

Форинт
грошова одиниця Угорської Народної Республіки, поділяється на 100 філерів.

Франк
1. Французька золота й срібна монета. 2. Грошова одиниця Малі, колишня грошова одиниця Франції, Бельгії, Монако (поділяється на 100 сантимів), Швейцарії (поділяється на 100 раків), та інших країн. 3. Головна валюта зони франка.

Фрідріхсвільгельмсдор
золота монета Пруссії, карбована за часів королів Фрідріхів Ввльгельмів II, III і IV.

Фрідріхсдор
золота монета Пруссії, карбована з 1740 по 1855 р. допоки не була замінена на срібну валюту; прусський пістоль. Ф. дорівнював 5 талерам. Аверс монет різний, але завжди на ньому зображувався портрет короля; на реверсі зображений орел і військові обладунки.

Фунт (1)
1. Міра ваги, що дорівнювала 409,5 г і застосовувалася на території Росії, України, Білорусі з 10 ст., до запровадження Метричної системи мір. 2. Міра ваги в країнах з англійською системою мір (в Англії, Бельгії та ін.), що дорівнює 453,6 г. 3. Римський Ф. (327,45 г) — грошова і вагова одиниця Європи раннього Середньовіччя; лібра. 4. Ф. Карла Великого (408 г) — грошова і вагова одиниця Європи у VIII — XI ст.

Фунт (2)
1. Грошова одиниця ряду країн (Австралії, Гани, Нігерії, Нової Зеландії та ін.). 2. Фунт стерлінгів — грошова одиниця Англії.

Халал

розмінна монета Саудівської Аравії, 1/100 ріала.

Халк (1)

давньогрецька мідна монета вартістю 1/8 обола або 1/48 драхми, а також одиниця виміру маси (0,09 грама).

Хан
1. Титул монарха, феодального правителя в багатьох країнах Сходу в середні віки. 2. Родовитий дворянський титул у деяких країнах Сходу, а також особа, що має цей титул.

Хао
розмінна монета Демократичної Республіки В'єтнам, яка випускалась з 1946 року; 1/10 донга. З 1958 року почала випускатись у вигляді банкнот.

Харді
низькопробна срібна та золота монета, що випускалася у Франції в XIV — XV ст.

Хобі
захоплення, улюблене заняття на дозвіллі.

Цванцигер
моната номіналом 20 крейцерів, яка випускалась в Австрії, Угорщині та Південній Німеччині у XVIII столітті.

Цезар

1. Історично — когномен роду Юліїв у Стародавньому Римі. 2. У I-II ст. — титул правителя Римської імперії, рівнозначний принцепсу чи августу. 3. З III по IV ст. — молодший співправитель (і, як правило, наступник) августа. Останнім Ц. був Констанцій II (317-361 рр.)

Цент
розмінна монета Канади, 1/100 канадського долара; Голландії, 1/100 голландського ґульдена; Ліберії, 1/100 ліберійського долара; Шрі-Ланка, 1/100 цейлонської рупії; США, 1/100 долара.

Цехін
старовинна венеціанська золота монета (різновид золотого дуката), яку карбували з 1284 р. Була поширена і в інших європейських державах.

Цзяо
розмінна монета Китайської Народної Республіки, 1/10 юаню.

Цісар
імператор в Австро-Угорщині.

Чакрам
срібна монета князівства Траванкор (південь Індії) з кінця XVII ст. і до введення рупії в 1906 році. В обігу були монети номіналом 1 Ч. (вагою 5 7/16 грана), 2 Ч. (11 6/16 грана), півчакрама (2 8/16 грана); поділялась на кеші (1/16 Ч.).

Чентезимо
колишня розмінна монета: Італії, Сан-Маріно, 1/100 італійської ліри; Ватикану, 1/100 ватиканської ліри.

Шевальє
дворянський титул у феодальній Франції.

Шекель
1. Міра маси золота та срібла у стародавніх євреїв і інших семітських народів; Ш. срібла (монета масою близько 11,4 грамів) служив стандартною грошовою одиницею на Близькому Сході. 2. Валюта держави Ізраїль з 24 лютого 1980 року.

Шилінг
1. Монета Англії, 1/20 фунта стерлінгів, та багатьох інших країн, 1/20 національних грошових одиниць. 2. Грошова одиниця: Австрії, поділяється на 100 грошей; Кенії, Сомалі, Танзанії, поділяється на 100 центів, та інших країн.

Шляхта
1. Провідний суспільний привілейований соціальний стан, форма аристократії у Польщі, Литві та Україні у XIV — XVIII століттях. 2. розм. Аристократія, нобілітет, знать.

Шляхтич
приналежний до шляхти за походженням; аристократ.

Штандарт
1. Прапор кавалерійських частин у дореволюційній російській і деяких іноземних арміях. 2. Прапор глави держави (імператора, короля, президента), що підіймається на час перебування його на військовому судні (судновий Ш.), в палаці (палацовий Ш.).

Штат (1)
1. Державно-територіальна одиниця в складі деяких федеративних держав, яка користується тим або іншим ступенем самоврядування; стейт, держава. 2. Назва станово-представницьких установ, які існували в Нідерландах і Франції.

Штатгальтер
1. Намісник монарха в Нідерландах та їхніх окремих провінціях у 15 — 16 ст. 2. Голова виконавчої влади в республіці Об'єднання провінцій (Голландії) до кінця 18 ст. 3. В Німеччині до 1918 р. — намісник, правитель області, провінції тощо.

Штемпель
1. Прилад, інструмент з опуклим зображенням якого-небудь малюнка або напису, що служить для одержання відбитка, для накладання печатки, клейма; печатка, штамп. 2. заст. Гербова марка.

Штюбер
дрібна білонна (пізніше — мідна) монета, що з кінця XV до початку XIX ст. карбувалась у німецьких державах на північному заході Священної Римської імперії німецької нації; стубер.

Юань
грошова одиниця Китаю і відповідна їй монета, поділяється на 100 финів.

Яґеллони
династія польських королів (1386 — 1572 рр.) і Великих князів литовських (1377 — 1572 рр.) литовського походження (одна з ліній Ґедиміновичів), першим представником якої був Ягелло, який після одруження з Ядвіґою став польським королем під ім'ям Володислава II (поль. Władysław II). Представники династії Я. правили також у Чехії (1471-1526) та Угорщині (1440-44, 1490-1526). Останнім монархом династії Я. був Сигізмунд II Август (1520 — 1572 рр.).

Ярл
1. У Скандинавії за середньовіччя знатна людина, пізніше — глава області або ряду областей, що підпорядковувалися безпосередньо королю, аналог європейського граф. 2. У Швеції в 12- 13 ст. титул головнокомандуючого на морі.

Сторінки: 1 2 3

Зміст:

Сукре (2)
Сфанц
Сфрагістика
Таель
Таксидермія
Тала
Талер (1)
Талер (2)
Тетартерон
Тикаль
Тріскеліон
Тугра
Тугрик
Туман
Унція
Фалеристика
Фальсифікація
Фараон
Фартинг
Финь
Фідуцарні гроші
Філігранологія
Філателія
Філер (1)
Філокартія
Філс
Філуменія
Флорин
Фоліс
Форинт
Франк
Фрідріхсвільгельмсдор
Фрідріхсдор
Фунт (1)
Фунт (2)
Халал
Халк (1)
Хан
Хао
Харді
Хобі
Цванцигер
Цезар
Цент
Цехін
Цзяо
Цісар
Чакрам
Чентезимо
Шевальє
Шекель
Шилінг
Шляхта
Шляхтич
Штандарт
Штат (1)
Штатгальтер
Штемпель
Штюбер
Юань
Яґеллони
Ярл