Культура і мистецтво


Востаннє оновлено - 29.07.2022 23:41

print
grid_off
Мелодекламація
читання віршів або прози, супроводжуване для більшої виразності акомпанементом чи наспівом певної мелодії.

Мелодія
1. Художньо усвідомлена логічна послідовність музичних звуків, організованих ритмічно і ладово-інтонаційно. 2. Наспівне співзвуччя; мотив, наспів, нота.

Мелодрама
1. Драма з музикою та співом. 2. Драматургійний жанр, для якого характерні перебільшені драматичні ефекти та моралізація; твір цього жанру. 3. перен. Про яку-небудь подію, переживання, що відзначається неприродністю, зовнішніми ефектами.

Меломан
пристрасний любитель музики, співу.

Мелос
узагальнене поняття мелодійної, пісенної основи в музиці.

Мелотипія
друкування нот засобами поліграфії.

Мем
1. Одиниця культурної інформації, поширювана від однієї людини до іншої за допомогою імітації, навчання тощо. 2. У культурології — одиниця інформації, яка міститься у свідомості і діє на події таким чином, щоб у свідомості інших людей утворилося більше число його копій. 3. У соціології — одиниця суспільної взаємодії. 4. У психології — одиниця мислення, завдяки якій здійснюється його процес.

Менестрель
1. Професійний співець і музикант у середньовічній Франції і Англії. В 12 — 13 ст. перебували, головним чином, на службі у сеньйора. 2. В 14 — 18 ст. М. називалися також мандрівні народні музиканти. 3. перен. Співець, поет.

Менует
1. Старовинний французький танець з повільними і плавними рухами. 2. Твір з музичним розміром менуета.

Меццо-сопрано
1. Жіночий голос, середній за регістром між сопрано й контральто. 2. Співачка з таким голосом.

Мідквел
твір, що розвиває сюжет попередніх творів на ту ж тему, але його власна сюжетна лінія хронологічно відносяться до періоду всередині вихідного сюжету.

Мінезингер
німецький поет-співець, автор і виконавець творів лицарської лірики 12-15 ст.

Мінотавр
у давньогрецькій міфології чудовисько тілом людини й головою бика, якого Мінос годував живими людьми. Убитий Тезеєм.

Містерії
1. В країнах античного світу (Греція, Рим) та Стародавнього Сходу (Єгипет, Персія) таємні релігійні обряди (дромени), церемонії на честь деяких богів, до участі в яких допускалися лише посвячені (місти), напр., елевсінські М. на честь Деметри і вакхічні на честь Діоніса. 2. Інколи релігійні процесії з елементами вистави у східних релігіях (напр., шахсей-вахсей). 3. Популярний жанр середньовічного (14 — 16 ст.) релігійного театру в Західній Європі — середньовічна релігійна драма на біблійні сюжети.

Міфологія
1. Сукупність міфів того чи іншого народу. 2. Наука про міфи.

Модерато
муз. помірний темп, середній між андантино й алеґрето.

Модератор
1. Пристрій в музичних клавішних інструментах для приглушення звуку. 2. Особа, що проводить соціологічне дослідження, керівник фокус-групи. 3. Пристрій для гальмування рідини чи газу. 4. Особа, що контролює дотримання правил в мережевих форумах, чатах чи конференціях.

Модерн

1. Напрям у мистецтві і літературі кінця 19-початку 20 ст., для якого характерні манірність, стилізаторство й символіка; модернізм. 2. Стиль, характерний для цього напряму. Інші назви — ар-нуво, югендштиль, ліберті.

Модернізм
1. Течія у мистецтві й літературі, суб'єктивізм в художній творчості, для якої характерний відхід від демократичних і гуманістичних традицій художньої культури. 2. Один з напрямів у сучасній релігійній філософії, який проповідує оновлення католицьких догм у дусі нової філософії (т. зв. інтуїтивізму, волюнтаризму).

Модильйон

різновид консолі, яка підтримує виносну частину карниза.

Модулор
розроблений французьким архітектором Ле Корбюзьє набір гармонійних пропорцій, заснований на зрості людини з піднятою рукою, що універсально застосовні до архітектури і механіки.

Мозаїка

1. Зображення або візерунок, зроблений з окремих, щільно припасованих один до одного і закріплених на цементі або мастиці різнокольорових шматочків скла, мармуру, камінців і т. ін. 2. Мистецтво складати такі зображення або візерунки. 3. перен. Строката суміш різнорідних елементів. 4. Вірусна хвороба рослин, ознакою якої є поява плям на листі.

Моль (2)
муз. мінорний.

Мольберт
дерев'яний верстат для живопису, на якому встановлюють підрамок з полотном, картон, дошку тощо.

Монумент
архітектурна чи скульптурна споруда на честь визначної події або особи; пам'ятник, надгробок на могилі.

Монументальний
1. Який є монументом. 2. Властивий монументу; М. живопис — пов'язаний з архітектурою, переважно настінні розписи (напр., фрески). 3. перен. Який вражає своїми розмірами, величністю; величний, грандіозний. 4. перен. Ґрунтовний, глибокий за змістом, змістовний.

Мораліте
у середньовічному театрі Західної Європи — жанр повчальної драми з алегоричними дійовими особами.

Муляж
зліпок з гіпсу, глини, воску чи парафіну, точна форма предмета (напр., скульптур, архітектурних деталей, деяких експонатів у музеях і на виставках).

Мурал

1. Декоративний розпис стіни або стелі з гармонійним включенням в композицію архітектурних елементів робочої поверхні; стінопис. 2. Твір, виконаний у подібній техніці.

Мустьєрська культура
археологічна культура середнього палеоліту, поширена в Європі, Азії та Африці. Від назви печерної стоянки Ле-Мустьє в Південно-Західній Франції.

Муштабель
довгий легкий кийок, що його використовує художник під час роботи як опору для рук.

Мхедрулі

алфавіт, використовуваний у деяких південно-кавказьких (у першу чергу — грузинській) мовах. Читається зліва направо. У сучасному алфавіті — 33 букви, які позначають окремий звук.

Натуралізм
1. Методологічний принцип, притаманний деяким філософським теоріям, що намагаються пояснити розвиток суспільства законами природи (географічним середовищем, біологічними й расовими особливостями людей). 2. Система певних естетичних поглядів і метод у мистецтві і л-рі, що вимагають фотографічно точного копіювання окремих явищ життя, ігноруючи заради зовнішньої правдоподібності художнє узагальнення, типізацію. 3. В етиці — характерний для багатьох теорій принцип обгрунтування моралі, за яким етичні поняття (зокрема, поняття блага) виводять з природного начала (законів космосу, органічного світу тощо).

Неокласицизм
течія у літературі та мистецтві 2-ї половини 19-початку 20 ст., що базувалася на стилізації зовнішніх форм античного мистецтва, італійського Відродження і частково неокласицизму.

Нікаб

мусульманський жіночий головний убір, що закриває обличчя, з вузьким прорізом для очей

Німфа

1. У давньогрецькій і давньоримській міфології божество в образі жінки, яке уособлює сили природи (морів, річок, джерел, гір, долин, лугів тощо). Розрізняли Н. морських, річкових, струмків (океаніди, нереїди, наяди), гір (ореади), долин (напеї), лугів (лимоніади), дерев (дріади), а також окремих місць і територій. У міфах Н. беруть участь в раді богів, їх пирах, ведуть безтурботне життя — співають, танцюють, розважаються з сатирами. 2. Одна з стадій зародкового розвитку більшості членистоногих тварин, шо розвиваються з неповним перетворенням; організм, що перебуває на цій стадії розвитку.

Нона
1. муз. Дев'ятий ступінь діатонічної гами; інтервал між першим та дев'ятим ступенями. 2. літ. Строфа, що складається з дев'яти рядків, переважно хореїчного розміру і з таким же римуванням.

Нотографія
1. Опис змісту й зовнішнього оформлення нотних видань; складання переліків, оглядів, покажчиків музичних творів.

Ню
мист. Зображення оголеного тіла людини; акт.

Обертон
складовий тон основного звука, що має більше коливань, ніж основний звук. Склад обертонів визначає забарвлення звуку, або тембр.

Одіозний
який викликає негативне ставлення до себе; небажаний, неприйнятний.

Опера
1. Музично-драматичний твір, що поєднує інструментальну музику з вокальною і призначений для виконання в театрі; театральна вистава, що відтворює такий твір на сцені. 2, Театр, де виконують такі твори.

Опера-буфф
італійська комедійна опера на побутовий сюжет.

Оперета
1. Музично-драматичний твір, здебільшого розважального характеру, в якому співи і танок поєднуються з розмовним діалогом. 2. Театр, де виконують такі твори.

Оратор
той, хто володіє мистецтвом виголошування промов; промовець, ритор, красномовець, трибун.

Орган (2)
найбільший духовий клавішний музичний інструмент, що складається з набору труб, в які нагнітається повітря; за звуковим обсягом близький до симфонічного оркестру.

Органола
1. Електричний язичковий клавішно-пневматичний музичний інструмент, звучання якого близьке до органного. Повітря в О. подається електричним вентилятором, зміна швидкості обертання якого приводить до зміни гучності. 2. Багатотембровий електричний синтезатор.

Оркестріон
1. Невеликий переносний орган, зконструйований німецьким музикантом Г. Фоглером у 1785 році. 2. Автоматичний механічний інструмент для імітації звучання оркестру. Має вигляд шафи, всередині якої поміщено пружинний або пневматичний механізм, який приводиться в дію при вкиданні монети. Інша назва — оркестрина.

Орнамент
1. Оздоблювальний візерунок на ритмічному повторенні геометричних елементів або стилізованих рослинних чи тваринних мотивів. 2. перен. Елементи оздоблення мови, музичного твору і т. ін.

Орнаментальний
той, що має характер орнаменту; О. стиль — стиль в образотворчому мистецтві, в якому переважає орнамент.

Орнаментація
1. Прикрашання орнаментом. 2. Те саме, що й орнаментика.

Орнаментика
1. Сукупність елементів орнаменту у певному художньому стилі або творі мистецтва, архітектури. 2. Мистецтво, техніка орнаментування. 3. Сукупність звуків, що прикрашають основний мелодійний малюнок.

Ортодоксія
неухильне додержання певного вчення, поглядів, тверда послідовність у поглядах.

Па
1. Танцювальний крок (хід); ритмічний рух з певною поставою ніг. 2. Танцювальний елемент у балеті.

Панк

молодіжна субкультура, в основі якої лежить категоричний протест протест проти будь-яких моральних і звичаєвих правил.

Панфлейта

багатоствольна флейта, яка складається з двох і більше порожнистих трубок різної довжини. Назва походить від імені давньогрецького бога Пана, атрибутом якого була П.

Паранджа

старовинний одяг мусульманських жінок у Середній Азії, що вкривав жінку з голови до ніг і закривав обличчя сіткою (чачваном); бурка.

Паркапзук
вірменський духовий інструмент — дві або більше трубок, зєднаних через резервуар у вигляді шкіряного мішка або міхура тварини.

Пародія
1. Сатиричний літературний, музичний і т. ін. твір, що використовує які-небудь риси іншого твору, а також його форму. 2. Сатиричне, іронічне наслідування кого-, чого-небудь. 3. перен. Невдале, лише зовнішнє наслідування чого-небудь, що перекручує суть того, що наслідують.

Пастораль

у європейській літературі і мистецтві 14-18 ст. — жанр, який характеризується ідилічним зображенням пастухів і пастушок на лоні природи, а також твір такого жанру.

Патефон

механічний пристрій для програвання грамофонних платівок — портативний грамофон. Від назви французької фірми Пате.

Патина
зеленувато-коричневий наліт на поверхні виробів з міді, бронзи та латуні або біляста плівка на поверхні крем'яних знарядь, що утворюється внаслідок дії атмосферних опадів і т. ін. чи завдяки обробці спеціальними окислювачами, звичайно з декоративною метою.

Патуа
лінгв. говірка на основі французької мови. У широкому розумінні — місцева говірка на основі домінуючої мови: напр., на Ямайці патуа — це говірка на основі англійської з елементами голландської мови та мови місцевих індіанців.

Пегас
1. У давньогрецькій міфології чарівний кінь (іноді крилатий), що піднімався на Олімп і доставляв Зевсові блискавки. За іншою легендою — кінь, від удару копита якого нібито забило джерело, вода якого надихала поетів. 2. перен. Осідлати Пегаса — стати поетом. 3. Сузір'я в Північній півкулі неба.

Пектораль
1. Дорогоцінна металева нагрудна прикраса, що її носили як ознаку влади фараони, єврейські первосвященики, римські сановники. Відома у скіфів. 2. Хрест із благородного металу з реліквіями, що його носять на грудях кардинали, єпископи й абати.

Пензель
1. Інструмент для живопису або малярних робіт у вигляді пучка штучних або природних волосків, закріплених на держаці. 2. перен. оздоблення одягу чи головного убору у вигляді пучка ниток (волокн); китиця.

Пеплум

1. У Стародавній Греції і Стародавньому Римі жіночий верхній одяг з легкої тканини, який одягався на туніку. 2. Жанр історичного кіно з використанням біблейських або історичних сюжетів, міфів стародавнього світу; масштабні за своїми постановочними особливостями і технічними засобами.

Перистиль
в античній архітектурі колонада, портик, галерея навколо площі, саду, двору тощо.

Перфоманс
одна з форм сучасного мистецтва, в якій обов'язковими елементами твору є час, простір, тіло виконавця і його взаємодія із аудиторією. Термін вперше використаний у 1952 році американським композитором Джоном Кейджем.

Піаніно
великий ударно-клавішний музичний інструмент, що має форму високого ящика з вертикально натягнутими струнами всередині і з горизонтально розташованою клавіатурою на виступі спереду; різновид фортепіано.

Пігмаліон

1. За давньогрецькою міфологієюскульптор, який закохався у вирізьблену ним статую Галатеї. Афродіта оживила її, і Г. стала його дружиною. 2. перен. Людина, закохана у своє творіння.

Піджин
говірка, що виникає при міжетнічних контактах за участю трьох і більше мов. Як правило, має невеликий словниковий запас (порядка 1000 слів). У деяких випадках П., при передачі з покоління в покоління, може перетворитись у самостійну мову (напр. креольська).

Пін-ап

1. Стиль плакатної графіки, для якого характерне ідеалізоване зображення красивих дівчат у спокусливій і фривольній формі. 2. Розтиражований образ секс-символу.

Пірует
1. В балеті — один або кілька повних обертів танцюриста на носку. 2. У фігурному катанні на ковзанах, стрибках у воду, гімнастиці — обертання спортсмена по вертикальній осі. 3. У верховій їзді — поворот коня на задніх ногах. 4. У цирковому мистецтві — круговий поворот під час стрибка в повітрі. 5.перен. Різкий поворот, несподіваний стрибок (у поведінці, в ході думки тощо).

Піфос
велика гостродонна глиняна посудина. У Стародавній Греції у П. зберігали господарські запаси. Відома також у народів Кавказу та Середньої Азії.

Позумент
золота чи срібна стрічка використовувана для прикраси одягу чи меблів.

Полонез
1. Урочистий бальний танок. Походить від польського народного танцю. 2. Музичний твір у ритмі цього танцю.

Полька
старовинний чеський швидкий за темпом парний танок з дводольним тактом.

Поп-арт
формалістична течія мистецтва 2-ї половини 20 ст., що на противагу абстрактному мистецтву, має підкреслено "предметний" характер". Митці цього напряму наслідують стиль реклам і коміксів, використовують у своїх композиціях побутові предмети, промислові відходи тощо.

Попурі
музична п'єса, в якій чергуються різні популярні мотиви з опер, пісень тощо.

Порфіра
1. Довга пурпурна мантія, що одягається монархом в урочистих випадках, символ влади монарха. 2. Морська їстівна водорость з групи багрянок (червоних водоростей).

Порцеляна

1. Один з видів кераміки, отримуваний з високотемпературно термічно обробленої суміші каоліна, кварцевого піску і польового шпату; фарфор. 2. Вироби з цього матеріалу. Особливо цінується П., яка просвічується.

Постімпресіонізм
умовна назва напряму, що прийшов на зміну імпресіонізму в мистецтві кінця ХІХ — початку ХХ ст. На відміну від імпресіоністів, представники П. намагалися створити більш узагальнений і цілісний образ світу.

Престо
1. муз. Дуже швидкий темп. 2. Назва музичної п'єси або частини музичного твору (сонати, симфонії, квартету та ін.) в такому темпі.

Примітивізм
1. Спрощений підхід до складних питань. 2. Напрям у мистецтві, що характеризується наслідуванням художніх образів і прийомів первісного мистецтва, форми ранніх, ще не розвинених стилів.

Пріап

у давньогрецькій міфології — бог родючості; у римлян — бог садів, полів і творчих сил природи, покровитель чуттєвих насолод. Зображавався з надмірно розвиненим статевим членом в стані постійної ерекції.

Пріквел
книга, кінофільм або комп'ютерна гра, час дії яких відбувається до подій раніше створеного твору і передують їм по внутрішній хронології.

Провінціалізм
1. Слово або вираз, що запозичені з місцевих говорів і не ввійшли до літературної мови, діалектизм. 2. заст. Деяка відсталість, обмеженість, пов'язана з проживанням у віддаленій від центру, глибокій провінції.

Прометей
1. У давньогрецькій міфології один з титанів, який викрав у Зевса вогонь для людей. 2. Символ людини, яка прагне робити добро.

Пропілеї
парадний, архітектурно оформлений вхід у місто, до архітектурного ансамблю.

Сторінки: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Зміст:

Мелодекламація
Мелодія
Мелодрама
Меломан
Мелос
Мелотипія
Мем
Менестрель
Менует
Меццо-сопрано
Мідквел
Мінезингер
Мінотавр
Містерії
Міфологія
Модерато
Модератор
Модерн
Модернізм
Модильйон
Модулор
Мозаїка
Моль (2)
Мольберт
Монумент
Монументальний
Мораліте
Муляж
Мурал
Мустьєрська культура
Муштабель
Мхедрулі
Натуралізм
Неокласицизм
Нікаб
Німфа
Нона
Нотографія
Ню
Обертон
Одіозний
Опера
Опера-буфф
Оперета
Оратор
Орган (2)
Органола
Оркестріон
Орнамент
Орнаментальний
Орнаментація
Орнаментика
Ортодоксія
Па
Панк
Панфлейта
Паранджа
Паркапзук
Пародія
Пастораль
Патефон
Патина
Патуа
Пегас
Пектораль
Пензель
Пеплум
Перистиль
Перфоманс
Піаніно
Пігмаліон
Піджин
Пін-ап
Пірует
Піфос
Позумент
Полонез
Полька
Поп-арт
Попурі
Порфіра
Порцеляна
Постімпресіонізм
Престо
Примітивізм
Пріап
Пріквел
Провінціалізм
Прометей
Пропілеї