Наука і техніка


Востаннє оновлено - 28.04.2021 00:34

print
grid_off
Фотолінотип
фотонабірна машина, побудована як лінотип, в якій відливний апарат замінено фотографувальним пристроєм, а замість звичайних матриць застосовують фотоматриці із зображенням очка на торці.

Фотолітографія
1. Літографія із застосуванням фотографії (для нанесення малюнка на літографський камінь). 2. Фотомеханічний спосіб виготовлення форм плоского друку.

Фотолюмінесценція
люмінесценція, спричинена дією світла.

Фотометр
оптичний прилад, яким вимірюють світлові величини (силу світла, світловий потік, освітленість, яскравість тощо).

Фотометрія
розділ метрології, в якому вивчають вимірювання світлових величин (сили світла, освітленості, яскравості тощо) при випроміненні, поглинанні й розсіянні світла.

Фотомеханіка
сукупність способів репродукції в поліграфії (цинкографія, тифдрук, фотолітографія, фототипія).

Фотон
частинка світла, порція електромагнітного проміння будь-якої частоти. Ф. називають також квантами (квант світла, гамма-квант тощо).

Фотонімограф
фотонабірна машина для набору окремих рядків підписів, заголовків, написів на картах тощо.

Фотонний
пов'язаний з квантом світла (фотоном); Ф-а ракета — ракета, в якій рушійну силу передбачається створювати внаслідок реакції відкидуваного назад потоку фотонів.

Фотореле
чутливе реле, яке від діяння світла виконує відповідні вмикання або вимикання в електричних колах. Використовують для керування й сигналізації в автоматиці, електроніці.

Фотосетер
фотонабірна машина, побудована як рядковідливна машина інтертип.

Фотосинтез
процес утворення зеленими рослинами органічних речовин з вуглекислого газу й води за допомогою світлової енергії, що поглинається хлорофілом.

Фотостат
прилад для копіювання креслеників, виконаних на кальці, на світлочутливий папір (синьку).

Фотосфера
нижня частина атмосфери Сонця, що утворює його видиму яскраву поверхню.

Фототелеграф
апарат, яким передають на віддаль фотографії та інші зображення.

Фототипія
1. Різновид плоского друку з скляної або металевої пластинки, на яку фотографічним способом наносять відтворюване зображення. 2. Відбиток з такої пластинки.

Фототрансформатор
прилад для одержання фотоплану місцевості в певному масштабі під час аерофотознімання.

Фотохімічний
пов'язаний з фотохімією; Ф-і реакції — хімічні реакції, що відбуваються від діяння світла, напр., розпад бромистого срібла у світлочутливому шарі освітлюваної фотопластинки, фотосинтез тощо.

Фотохімія
розділ хімії, в якому вивчають хімічні процеси в речовині від діяння світла.

Фотохромія
кольорова фотографія, яка майже точно передає природні фарби.

Фотоцинкографія
те саме, що й цинкографія.

Фракціонування
дробова (фракційна) перегонка рідин — розділення суміші рідин на фракції, кожна з яких кипить у вузькому інтервалі температур. Застосовують Ф. у нафтовій промисловості для одержання бензину, гасу та інших продуктів.

Фракція
1. іст. Група людей, об'єднаних професійними, цеховими інтересами. 2. Організована група депутатів — членів якої-небудь партії — в парламенті чи іншій представницькій установі. 3. Угруповання у складі політичної партії. 4. хім. Частина суміші рідин, що відокремлюється дробовою (фракційною) перегонкою.

Францій
радіоактивний хімічний елемент, символ Fr, ат. н. 87; належить до лужних металів; ізотоп Fr 223 знайдено у продуктах радіоактивного розпаду актинію. Назву дано на честь Франції.

Фраунгоферові лінії
темні лінії в спектрі Сонця, зумовлені вбиранням світла певних довжин хвиль сонячною атмосферою, а деякі — атмосферою Землі. Від прізвища німецького фізика Й. Фраунгофера.

Фреза
1. Багатолезовий різальний інструмент, що складається з корпусу й різальних зубців із загостреними вершинами, яким обробляють площини, різні поверхні. 2. Ґрунтообробна машина, головним робочим органом якої є барабан, що обертається, з ножами або польовими гачками, за допомогою яких розпушують і переміщують грунт, знищують купини на луках, підрізають торф і т. ін.

Фрезерування
1. Оброблювання (обточування, прорізування тощо) металевих, деревинних та інших матеріалів фрезою. 2. Обробіток (подрібнення, розпушування тощо) грунту або добування торфу фрезою.

Фрейдизм
психологічне й філософське вчення, що його розробили австрійський лікар-психіатр З. Фрейд та його послідовники. Прихильники Ф. головним рушієм людської поведінки вважають несвідомі потяги (особливо статеві). Фрейдист — послідовник Ф.

Фреони
технічна назва фтор- і хлорорганічних сполук, що їх застосовують як холодильні агенти в деяких холодильниках або як розпилювачі в аерозольних тубах; киплять при кімнатній температурі, високолеткі, інертні біля поверхні Землі. Товарний знак компанії DuPont.

Фризон
пухкі волокна, якими кокон шовкопряда прикріплюється до навколишніх предметів. У шовковій промисловості Ф. є відходами кокономотання, які використовують для виготовлення деяких сортів шовку.

Фрикційний
пов'язаний з тертям; Ф-а передача — механізм для передачі обертального руху між двома валами за допомогою сил тертя, що виникають між притиснутими один до одного насадженими на вали дисками.

Фрикція
1. Тертя фізичного механізму, яке створює силу протилежну руху. 2. Рух під час сексуального акту.

Фрікінг
злам телефонних автоматів, телефонних мереж і мереж мобільного зв'язку, з використанням прихованих від користувача або недокументованих функцій. У широкому розумінні — злам електронних систем через телекомунікаційні пристрої.

Фрікер
Людина, ща займається фрікінгом — зламом телекомунікаційних мереж.

Фторопласти
фторпохідні етилену, фторопласт-4 (політетрафторетилен) та фторопласт-3 (політрифторхлоретилен). Застосовують в авіаційній, радіотехнічній, хімічній промисловості, в машинобудуванні тощо.

Фуксин
органічна сполука, барвник, малостійкий до світла; зелені кристали з металічним блиском; водні розчини Ф. пурпурно-червоного кольору. Застосовують у виробництві деяких кислотних барвників.

Фунікулер
залізниця з канатною тягою для перевезення пасажирів на крутих підйомах і спусках.

Функія
декоративна трав'яниста рослина родини лілейних з красивим великим листям, яке не втрачає зеленого кольору протягом літа.

Функціонал
правило, за яким кожній функції з якогось класу функцій ставлять у відповідність дійсне або комплексне число.

Функція
1. книжн. Явище, яке залежить від іншого явища, є формою його виявлення і змінюється відповідно до його змін. 2. книжн. Робота кого-, чого-небудь, обов'язок, коло діяльності когось, чогось; повинність, місія. 3. фізіол. Специфічна діяльність організму людини, тварин, рослин, їхніх органів, тканин і клітин. 4. мат. Величина, яка змінюється зі зміною незалежної змінної величини (аргументу). 5. соціолог. Роль, яку виконує той чи інший елемент соціальної системи.

Фурма
пристрій, через який вдувають повітря або кисень у металургійні печі та агрегати, у вигляді наконечника (у доменних печах) або спеціальної трубки (у вагранках та конверторах).

Фурнітура
допоміжний матеріал (гудзики, пряжки, цвяхи, годинникові стрілки тощо) в деяких виробництвах.

Фурфурол
органічна гетероциклічна сполука, одержувана з висівок тощо; безбарвна рідина приємного запаху. Застосовують для одержання смол, як розчинник тощо.

Футеровка
цегляна або інша викладка, що захищає від діяння температури або хімічних середовищ внутрішні поверхні металургійних печей, топок тощо.

Футурологія
1. Галузь наукових досліджень, що охоплює перспективи соціальних процесів, наукове прогнозування майбутнього. 2. В соціології — наука про майбутнє.

Футшток
рейка або жердина з поділками, якою вимірюють невелику глибину моря, ріки, озера.

Фюзеляж
корпус літака, вертольота, планера або іншого літального апарата.

Хай-енд
ексклюзивна, найчастіше вкрай дорога апаратура (обладнання), найкраща у своїй галузі; стосується, як правило, звукозапису і звуковідтворення.

Хай-фай
стандарт звуковідтворення, який засвідчує близькість відтвореного звуку до оригіналу.

Хакер
1. Кваліфікований фахівець в галузі комп'ютерних систем, який захоплюється їх детальним дослідженням і питанням підвищення їх можливостей на противагу більшості користувачів, які воліють обмежуватись вивченням необхідного мінімуму. 2. Зловмисник, який добуває конфіденційну інформацію в обхід систем захисту комп'ютерних мереж.

Характрон
електроннопроменева трубка, використовувана, напр., для виведення інформації з обчислювальних машин. Розроблена в США в 1941 році і відноситься до знакодрукуючих електроннопроменевих приладів миттєвої дії. Відтворені на екрані Х. символи формуються за допомогою трафарету — непрозорої пластинки з набором мікроотворів у вигляді зображуваних символів.

Хедер (1)
жатна, робоча частина зернових комбайнів, що складається з різального апарата, мотовила й транспортера.

Хедлайнер
1. Спеціаліст із написання заголовків. 2. Людина, що найбільше привертає увагу певного заходу (вистави, концерту, фестивалю). 3. Фотонабірна машина з ручною установкою шрифтових шаблонів і фотоматеріалу.

Хемілюмінесценція
свічення тіл, що виникає внаслідок хімічних реакцій (напр., свічення фосфору при невільному окисленні).

Хемітрон
різновид електроннопроменевої трубки, використовують, напр., для візуального подання інформації при взаємодії людини з обчислювальною машиною.

Хемо...
у складних словах відповідає поняттям "хімія" або "хімічний процес".

Хемосинтез
процес утворення органічних речовин живими істотами з вуглекислого газу та інших неорганічних речовин без участі світла. Властивий певним видам бактерій.

Хемосорбція
різновид сорбції, за якої частинки вбирача і вбираної речовини хімічно взаємодіють.

Хемотаксис
рух (притягнення або відштовхування) організмів (головним чином одноклітинних) і клітин, що вільно рухаються (сперматозоїдів, лейкоцитів), під впливом хімічних подразнень.

Хімізація
прискорений розвиток хімічної промисловості, впровадження хімічних процесів, методів виробництва і речовин у різні галузі господарства, широке використання хімічних продуктів у виробництві і для культурно-побутових потреб.

Хіміотерапія
лікування хімічними препаратами, що діють вибірково (специфічно) на збудників захворювань (мікробів, вірусів, найпростіших), а також на клітини пухлин. Інша назва — хемотерапія.

Хімія
1. Наука про склад, будову, властивості та перетворення речовин. 2. Практичне використання цієї науки, її законів у житті.

Хіоносфера
шар атмосфери, всередині якого можливий сталий додатній баланс твердих атмосферних опадів. Х. оточує Землю суцільною оболонкою потужністю до 10 км.

Хірургія
галузь клінічної медицини й лікувально-профілактичного обслуговування населення, що вивчає захворювання, основним методом лікування яких є оперативне втручання.

Хітин
вуглевод; природний азотовмісний полісахарид. Основний компонент зовнішнього скелета ракоподібних, павуків і комах та оболонок клітин деяких грибів.

Хлор
хімічний елемент, символ Cl, ат. н. 17; належить до галогенів, жовтувато-зелений газ з різким задушливим запахом, отруйний. Використовують у виробництві барвників, лікарських та інших речовин, для вибілювання тканин, паперу, дезинфекції тощо.

Хлорати
солі хлорнуватої кислоти, безбарвні кристалічні речовини, отруйні. Застосовують у піротехніці, виробництві сірників тощо.

Хлорацетофенон
органічна сполука, безбарвні кристали; належить до сльозоточивих отруйних речовин.

Хлорбензол
органічна сполука, похідна бензолу, безбарвна рідина. Застосовують як розчинник, у виробництві деяких лаків, барвників тощо.

Хлориди
солі хлористоводневої (соляної) кислоти, напр., хлорид натрію (хлористий натрій, або кухонна сіль).

Хлорин
різновид синтетичного волокна з полівінілхлориду, з якого виготовляють фільтри для кислот і лугів, риболовецькі сіті тощо.

Хлорофіл
зелений пігмент рослин, за участю якого відбувається фотосинтез. Міститься в хлоропластах (у водоростей — хроматофорах).

Хон
інструмент (металева головка з абразивними брусками) для хонінгування.

Хонінгування
чистове обточування циліндричних поверхонь хоном.

Хопер
саморозвантажний вагон з кузовом — бункером, яким перевозять сипкі вантажі.

Хорда

1. мат. Відрізок, що сполучає дві будь-які точки кривої лінії або поверхні. 2. анат. Осьовий (становить поздовжню вісь тіла) скелет хордових тварин і людини. В більшості з них є лише в зародку.

Хордометр
інструмент для вимірювання товщини струн.

Хорологія (1)
1. Розділ біології, який вивчає області поширення (ареал) окремих видів, родів і родин тварин та рослин. 2. Напрям у географії, який вивчає об'єкт з точки зору його причинно-наслідкових зв'язків з оточуючими об'єктами.

Хорологія (2)
сукупність наук про вимірювання часу.

Хост
пристрій, який надає послуги у форматі «клієнт-сервер» в режимі серверу; у широкому розумінні — будь-який комп'ютер, який підключений до локальної або глобальної мережі і виконує функції серверу.

Хостинг
1. Послуга по наданню обчислювальних потужностей для фізичного розміщення інформації на сервері. 2. Послуга по розміщенню обладнання клієнта із забезпеченням його підключення до інформаційних каналів (колокація).

Хром
1. Хімічний елемент, символ Cr, ат. н. 24; твердий сірувато-білий метал. Застосовують для покриття (хромування) поверхні інших металів, у виробництві жаротривких і нержавіючих сталей тощо. Сполуки Х. застосовують як фарби, окислювачі, дубителі, протрави при фарбуванні. 2. М'яка тонка шкіра, видублена хромовими солями; використовують для верхніх частин взуття.

Хромати
солі хромової кислоти, кристалічні речовини жовтого кольору, сильні окислювачі. Застосовують переважно у текстильній і шкіряній промисловості.

Хромато...
у складних словах означає "колір", "забарвлення". Наприклад, хроматоскоп.

Хроматографія
метод розділення й аналізу сумішей речовин, який грунтується на різній сорбції складових частин яким-небудь вбирачем (вперше цей метод було застосовано при дослідженні пігментів рослин). Інша назва — хроматографічний аналіз.

Хроматометрія
метод кількісного аналізу, при якому основним реагентом є титрований розчин біохромату калію.

Хроматоскоп
різновид нерухомого калейдоскопа із забарвленими камінцями й скельцями, прикріпленими до обертового валка.

Хромель
жаростійкий сплав хрому з нікелем, застосовуваний для виготовлення нагрівальних приладів, пірометрів тощо.

Хромо...
у складних словах означає "колір", "забарвлення". Наприклад, хроматофори.

Хромолітографія
1. Літографське відтворення зображень багаторазовим друкуванням різними фарбами з відповідної кількості каменів. 2. Відбиток, одержаний таким способом.

Сторінки: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Зміст:

Фотолінотип
Фотолітографія
Фотолюмінесценція
Фотометр
Фотометрія
Фотомеханіка
Фотон
Фотонімограф
Фотонний
Фотореле
Фотосетер
Фотосинтез
Фотостат
Фотосфера
Фототелеграф
Фототипія
Фототрансформатор
Фотохімічний
Фотохімія
Фотохромія
Фотоцинкографія
Фракціонування
Фракція
Францій
Фраунгоферові лінії
Фреза
Фрезерування
Фрейдизм
Фреони
Фризон
Фрикційний
Фрикція
Фрікінг
Фрікер
Фторопласти
Фуксин
Фунікулер
Функія
Функціонал
Функція
Фурма
Фурнітура
Фурфурол
Футеровка
Футурологія
Футшток
Фюзеляж
Хай-енд
Хай-фай
Хакер
Характрон
Хедер (1)
Хедлайнер
Хемілюмінесценція
Хемітрон
Хемо...
Хемосинтез
Хемосорбція
Хемотаксис
Хімізація
Хіміотерапія
Хімія
Хіоносфера
Хірургія
Хітин
Хлор
Хлорати
Хлорацетофенон
Хлорбензол
Хлориди
Хлорин
Хлорофіл
Хон
Хонінгування
Хопер
Хорда
Хордометр
Хорологія (1)
Хорологія (2)
Хост
Хостинг
Хром
Хромати
Хромато...
Хроматографія
Хроматометрія
Хроматоскоп
Хромель
Хромо...
Хромолітографія