сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search menu
Хроніка подій 615 - 645 років
20 серпня 636 року перемогою Арабського халіфату завершилась п'ятиденна битва зі значно переважаючою армією Візантійської імперії. Вона дозволила арабам завоювати Палестину і протягом двох десятиліть підкорити Сирію, Єгипет, Західну Вірменію, Ірак та Персію, де була ліквідована Держава Сасанідів. Це була перша хвиля мусульманських завоювань, яка сприяла поширенню ісламу за межі Аравійського півострова.

Політичні лідери 615 - 645 років

Арабський халіфат: Абу-Бакр (632-634), Омар ібн Хаттаб (634-644), Осман ібн Аффан (644-656) • Болгарське ханство: Курбат (632-665) • Держава Сасанідів: Хосров II Парвіз (591-628), Кавад II (628), Ардашир III (628-630), Фаррухан Шахрвараз (630), Хосров III Міхр (629), Борандохт (629-630, 631-632), Шапур V Шахрвараз (630), Пероз II (630), Азармедохт (630-631), Фаррук Ормізд V (630-631), Ормізд VI (630-631), Хосров IV (631), Фаррукзад Хосров V (631), Єздигерд III (632-652) • Королівство Ломбардія: Агілульф (590-616) • Королівство вестготів: Сісенанд (631-636), Хінтіла (636-639), Тульґа (640-642), Гіндасвінт (642-653) • Королівство франків: Хлотар II (584-629), Піпін Ланденський (623-629, 639-640), Дагоберт I (629-639), Хлодвіг II (639-657) • Східна Римська імперія: Іраклій I (610-641), Костянтин III (641), Іраклон (641), Констант II (641-668).

Головні події 615 - 645 років

Всі події 615 - 645 років

615 - Рятуючись від аварів і слов'ян, що захопили місто Епідаврум в Далмації, на острові Лаус ілірійцями засновано поселення Рагуза (нині - Дубровник, Хорватія).
29 липня 615 - 12-річний Пакаль Великий у місті Паленке успадкував трон правителя Баакульского царства майя.
616 - По смерті Етельфріта з династії Еоппінгів другим королем Нортумбрії став Едвін Святий з роду Іффінгів.
616 - По смерті Агілульфа королем Ломбардії став його 14-літній син Адалоальд, що правив при регентстві своєї матері Теоделінди. Через душевну хворобу втратив підтримку знаті, в 626 році був зміщений Аріоальдом, чоловіком своєї сестри Гундіберги, і за таємничих обставин невдовзі помер у Равенні.
18 червня 618 - Війська Лі Юаня, військового губернатора міста Тайюань, зайняли Лоян і повалили владу імператора Ян-ді з династії Суй. Після його страти Лі Юань був проголошений імператором-засновником династії Тан, що правила Південно-Східним Китаєм протягом наступних трьох століть.
619 - Син убитого хана оногурів Аскала 14-літній Курбат, що виховувався при дворі імператора Іраклія, у Константинополі прийняв християнство.
619 - Війська шахіншаха Хосрова II Парвіза захопили Олександрію Єгиетську.
20 вересня 622 - Пророк Мухаммед разом зі своїми прихильниками залишив Мекку і переселився в Медину, населену іудеями. Тут було створено першу мусульманську громаду, збудовано першу мечеть. Пізніше, за часів правління халіфа Умара, перший день року по місячному календарю, коли відбулось переселення (хіджра) Мухаммеда, визнаний початком мусульманської ери.
24 вересня 622 - Пророк Мухаммед завершив свою "хіджру" (втечу) з Мекки, котру він залишив побоюючись переслідувань, до Ястріба (Медини), де зумів об'єднати ворогуючі мединські племена і створити першу мусульманську громаду.
623 - На території сучасної Чехії та Австрії створене перше слов'янське державне утворення - держава Само, назване за іменем ватажка повсталих проти Аварського каганату. Смерть Само у 661 році призвела до внутрішнього розколу, а потім і розпаду держави під натиском аварців.
29 липня 626 - В ході Персько-візантійської війни розпочалася десятиденна облога столиці Візантійської імперії Константинополя аварами і союзними їм племенами слов'ян і булгар.
7 серпня 626 - Невдачею закінчилась десятиденна облога Константинополя аварами і союзними їм племенами слов'ян і булгар - не маючи достатньо продовольства і так і незумівши здолати захисні стіни, вони були змушені відступити на Балкани.
627 - Після двомічної облоги війська Візантії за підтримки хозар захопили столицю Картлі місто Тбілісі.
12 квітня 627 - У Еофервіку (нині Йорк) разом із найближчим оточення прийняв хрещення король Нортумбрії Едвін з династії Іффінгів.
12 грудня 627 - Під Ніневією в Месопотамії відбулась вирішальна битва Ірано-візантійської війни, у якій війська імператора Іраклія здобули переконливу перемогу, завдяки якій відновили контроль над Малою Азією, Близьким Сходом і Закавказзям.
3 квітня 628 - Персидський цар Кавадх заключив мирний договір з Візантійською імперією, котрій вимушено повернув захоплені ним Вірменію, Месопотамію, Сирію, Палестину та Єгипет.
11 січня 630 - Мусульмани на чолі з пророком Мухаммедом захопили Мекку, де були зруйновані усі ідоли поблизу Кааби. Прийнявши присягу жителів міста, через 15 днів Мухаммед на чолі 12-тисячного війська відправився у похід проти язичників, яких у січні здолав у долині Хунейна.
631 - Згідно хроніки Фредегара «Historia Francorum» у битві під Вогатізбургом війська князя держави Само завдали поразки франкському війську короля Австразії Дагоберта I.
631 - Згідно «Саги про Інглінгів» напівлегендарний конунг Олав Лісоруб був назавжди вигнаний зі столиці свеїв міста Упсала і перебрався в область Вермланд, яку він разом із соратниками першим розчистив і заселив.
631 - Війська Хозарського каганату під керівництвом полководця Чорпана Тархана здійснили похід у Вірменію, де розбили перські війська.
21 березня 631 - Війська візантійського імператора Іраклія I повернули контроль над Єрусалимом. Виданий невдовзі імператором указ про примусовий перехід юдеїв у християнство спровокував різанину в околицях Єрусалиму і в Галіліеї.
27 квітня 631 - На 18-у місяці правління вбито 9-літнього шаха Ардашира III. Новим правителем Держави Сасанідів став узурпатор Фаррухан Шахрвараз, колишній полководець Хосрова II.
9 червня 631 - Лише після 40 днів правління вбитий самопроголошений шахіншах Фаррухан Шахрвараз. На престол Держави Сасанідів зійшла Борандохт, дочка колишнього шаха Хосрова II. Вона правила рік, доки не була повалена сином усунутого нею узурпатора Шапуром V Шахрваразом.
632 - Хан Кубрат об'єднав тюркомовні протоболгарські племена, створивши племінну конфедерацію Велика Болгарія, що займала південно-східні території нинішньої України, Росії та Північного Кавказу.
19 березня 632 - У містечку Гадір Хум між Меккою і Мединою пророк Мухаммед виступив перед своїми сподвижниками (як вважається їх було порядка 100 тисяч) з проповіддю, в якій наказав присягнути на вірність його зятю і двоюрідному брату Алі ібн Абу Талібу. На думку шиїтів це означало призначення Абу Таліба спадкоємцем пророка, але таке трактування оскаржується сунітами, які у словах Мухаммеда вбачають лише визнання його високих заслуг у справі поширення віри.
8 квітня 632 - У Бле вбито короля Аквітанії Харіберта II і його малолітнього сина, що дозволило його зведеному брату королю Австразії, Нейстрії і Бургундії Дагоберту I захопити Аквітанію та Гасконь і стати найсильнішим монархом з династії Меровінгів.
8 червня 632 - У Медині на руках своє третьої і коханої дружини Айшах помер Мухаммед, пророк мусульман, засновник однієї з найпоширеніших сьогодні релігій світу.
9 червня 632 - В Медині Абу Бакр ас-Саддик, тесть і один з найближчих соратників пророка Мухаммеда, був обраний першим халіфом мусульман. За два роки свого правління він поширив владу Праведного халіфату на всю Аравію і сформував державу, здатну вести переможні війни з Персією і Візантією.
16 червня 632 - На трон Перської імперії зійшов Єздігерд III, останній шах Сасанідської династії.
липень 634 - Біля Айнадайна (нині - Ізраїль) відбулась перша велика битва між Візантією і Праведним халіфатом - отримавши переконливу перемогу, мусульмани захопили Палестину і Південну Сирію.
23 серпня 634 - По смерті у Медині Абу Бакра другим халіфом став Умар ібн аль-Хаттаб, зять пророка Мухаммеда і один з його найближчих сподвижників. За час його деятилітнього правління Праведний халіфат підкорив Державу Сасанідів і більше половини Візантійської імперії.
19 вересня 634 - Після майже місячної облоги мусульмани на чолі з Халідом ібн аль-Валідом захопили Дамаск, перше велике місто Візантійської імперії. За умовами капітуляції всі бажаючі жителі міста отримали право безперешкодно залишити його протягом трьох днів.
26 листопада 634 - На березі Єфрата недалеко від Куфи армія персів під командуванням Бахмана Джадхуїха завдала поразки війську мусульман, очолюваним Абу Убайда аль-Такафі. Як показало майбутнє, це була єдина перемога Держави Сасанідів під час арабського завоювання Персії.
20 серпня 636 - Між Візантією і Арабським халіфатом відбулась битва біля ріки Ярмук (нині - Сирія), в якій араби здобули перемогу і захопили майже всю Палестину. Це була перша хвиля мусульманських завоювань, яка сприяла поширенню ісламу за межі Аравійського півострова.
березень 637 - Після двомісячної облоги мусульмани захопили столицю Держави Сасанідів місто Ктесифон. Шахіншах Єздігерд III разом з двором і скарбницею був змушений рятуватись втечею до Мідії.
квітень 637 - Біля містечка Джалуле у передгір'ях Загроса відбулась остання битва у війні між Державою Сасанідів і Арабським халіфатом. Вона розтягнулась у часі до листопада, закінчившиь поразкою персів і втечею шахіншаха Єздігерда III спочатку до Ісфахана, а потім до Мерва (нині - Туркменія), де він був убитий у 651 році, коли вже практично вся Персія вже була підкорена мусульманами.
квітень 637 - Після піврічної облоги 20-тисячна мусульманська арімія Амра ібн аль Аса захопила Єрусалим.
жовтень 637 - Після чотирьох місяців облоги Алеппо здалось мусульманській армії Халіда ібн аль-Валіда.
21 грудня 640 - Після семимісячної облоги мусульмани захопили Вавилон.
11 лютого 641 - У віці 66-и років помер Іраклій I, східноримський імператор з 610 року, за час правління якого Візантія втратила Палестину, Сирію і Єгипет, завойовані арабами. Йому наслідували сини Іраклон і Костянтин III.
642 - В ході арабського завоювання Ірану відбулась битва біля Нехавенда, в якій війська Арабського халіфату розбили армію шаха Єздігерда III. Ця поразка підірвала устої держави Сасанідів і за десятиліття привела до її падіння.
30 квітня 642 - У Толедо на престол Королівства вестготів короновано Гіндасвінта, полководця, який після придушення повстання басків усунув від влади короля Тульґу.

Народились в 615 - 645 роках

619 - 686, Абдаллах ібн Аббас, теоретик мусульманського права, засновник династії Аббасидів; двоюрідний брат пророка Мухаммеда.
623 - квітень 685, Марван I, 4-й халіф Омейядського халіфату; засновник династії Марванідів, що правили до 750 року.
624 - 651, Єздигерд III, останній шахіншах Держави Сасанідів (632-51 рр.).
7 листопада 630 - 15 вересня 668, Констант II (Костянтин Бородатий), імператор Візантії (641-668 рр.) з династії Іраклія.
635 - 16 грудня 714, Піпін Герістальський, мажордом Австразії (680-714 рр.).
640 - 716, Муса ібн Нусайр, державний діяч Арабського халіфату, підкорювач Магрибу і Андалузії.
640 - 700, Аспарух, хан болгарських тюрків з династії Дуло, засновник першої Болгарської держави на Дунаї; син хана Кубрата.
645 - 20 травня 685, Егфріт, король Нортумбрії (670-685 рр.) з династії Ідінгів.

Померли в 615 - 645 роках

24 лютого 616 - Етельберт I, король Кенту, перший християнський правитель на території Англії. 1403 роки тому, в 56 років (нар. 560 р.).
11 березня 618 - Суй Ян-ді, другий китайський імператор (604—617 рр.) династії Суй. 1401 рік тому, в 49 років (нар. 569 р.).
628 - Бабай Великий, несторіанський богослов, діяч Ассірійської церкви Сходу. 1391 рік тому, в 77 років (нар. 551 р.).
18 жовтня 629 - Хлотар II (Хлотар Великий), король франків (584-629 рр.) у Нейстрії, король всіх франків (613-629 рр.) з династії Меровінгів. 1390 років тому, в 45 років (нар. 584 р.).
8 червня 632 - Мухаммед, святий і пророк, засновник релігії іслам. 1387 років тому, в 61 рік (нар. 22 квітня 571 р.).
22 серпня 634 - Абу-Бакр ас-Саддик, перший арабський халіф (632—634 рр.). 1385 років тому, в 62 роки (нар. 572 р.).
25 червня 635 - Гаоцзу (Лі Юань), китайський імператор (618—626 рр.), засновник династії Тан. 1384 роки тому, в 69 років (нар. 566 р.).
11 лютого 641 - Іраклій I, візантійський імператор (610-641 рр.), засновник вірменської династії, яка правила Візантією понад сто років. 1378 років тому, в 66 років (нар. 575 р.).
3 листопада 644 - Умар ібн аль-Хаттаб, другий мусульманський правоведний халіф (634-644 рр.), засновник світової ісламської імперії. 1375 років тому, в 59 років (нар. 585 р.).
Леннарт Мері «Виступ на урочистому обіді в Гамбурзі»
Пряма Мова
Леннарт Мері «Виступ на урочистому обіді в Гамбурзі»

Головні події 615 - 645 років

keyboard_arrow_left599
661keyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward