Хроніка подій 48-28 до н.е. років

Головні події 48-28 до н.е. років

Вбивство Гнея Помпея Великого, 28 вересня 48 до н. е.
Введення Юліанського календаря, 1 січня 45 до н. е.
Юлій Цезар — пожитттєвий диктатор, 14 лютого 44 до н. е.
Убивство Юлія Цезаря, 15 березня 44 до н. е.
Убивство Марка Тулія Цицерона, 7 грудня 43 до н. е.
Перша поява 29 лютого у календарі, 29 лютого 42 до н. е.
Битва біля мису Акцій, 2 вересня 31 до н. е.
Самогубство Клеопатри VII, 12 серпня 30 до н. е.

Політичні лідери 48-28 до н.е. років

• Єгипет: Птолемей XIII Теос Філопатор (51-47 до н.е.), Клеопатра VII (51-30 до н.е.), Птолемей XV Цезаріон (44-30 до н.е.)
• Вірменія: Артавазд II (54-34 до н.е.), Арташез II (33-20 до н.е.)
• Парфія: Ород II (57-37 до н.е.), Пакор I (51-38 до н.е.), Фраат IV (37-2 до н.е.)
• Понтійське царство: Фарнак II (63-47 до н.е.), Дарій (47-37 до н.е.), Полемон I (37-8 до н.е.)
• Римська республіка: Юлій Цезар (48 до н.е., 46-45 до н.е., 44 до н.е.), Марк Емілій Лепід (46 до н.е., 43-36 до н.е.), Марк Антоній (43-33 до н.е.)

Всі події 48-28 до н.е. років

28 вересня 48 до н.е. • При спробі висадитись у єгипетському порту Пелусій за наказом фараона Птолемея XIII Філопатора підступно вбитий Гней Помпей Великий, триразовий консул, триразовий тріумфатор, військова слава якого не мала рівних протягом двох десятиліть. З його смертю завершився перший етап громадянської війни в Римі, куди переможцем зміг повернутись Гай Юлій Цезар.

10 липня 48 до н.е. • Під Дирахієм (нині — Дуррес, Албанія) відбулась битва між військами Юлія Цезаря та армією Гнея Помпея, підтримуваного більшістю Сенату. Програвши бій, Цезар сказав своє знамените "Сьогодні ми програли, але чи хтось з наших ворогів зможе скористатись з нашої поразки?"

9 серпня 48 до н.е. • Війська Гая Юлія Цезаря розбили чисельно переважаючу армію римського сенату, очолюваною Гнеєм Помпеєм, в битві біля Фарсалі (сучасна Фессалія, Греція), після чого Помпей був змушений рятуватись втечею до Єгипту. Це була вирішальна битва за одноосібну владу над Римом, що прискорило падіння Римської рабовласницької республіки.

47 до н.е. • Під час війни єгиптян з римлянами за династичну спадщину військами Цезаря підпалено александрійську пристань, що привело до пожежі у місті та загибелі частини Александрійської бібліотеки.

2 серпня 47 до н.е. • У бою біля Зели (сучасне місто Зілі, Туреччина) Гай Юлій Цезар розбив військо боспорського царя Фарнака II і послав про цю подію коротке повідомлення в Сенат: "Прийшов, побачив, переміг". Фарнак врятувався втечею в Синопу, звідки відплив у Крим.

4 січня 46 до н.е. • У ході громадянської війни в Римській республіці біля міста Руспіна у провінції Африка війська оптиматів під командою Тита Лабієна і Марка Петрея розбили армію Юлія Цезаря.

6 квітня 46 до н.е. • У битві біля Тапса (Туніс) легіони Гая Юлія Цезаря розбили перевежаюче військо республіканців. Невдовзі Квінт Цецилій Сципіон і Марк Порцій Катон-молодший, прихильники Гнея Помпея Великого, наклали на себе руки.

17 березня 45 до н.е. • Поблизу міста Мунда (сучасна Іспанія) відбулась остання битва Гая Юлія Цезаря в громадянській війні проти республіканців, в якій він здолав війська Помпея Молодшого. Після перемоги Цезар зміг вільно повернутися в Рим і правити як диктатор.

1 січня 45 до н.е. • Набув чинності введений Юлієм Цезарем новий календар, що базувався на тривалості сонячного року, а не на місячних циклах, і вперше початок року став відраховуватись саме з 1 січня, а не з 1 березня.

20 березня 44 до н.е. • Під час урочистих похорон Гая Юлія Цезаря римський консул Марк Антоній оголосив заповіт імператора — своїм спадкоємцем він оголосив усиновленого внучатого небожа Гая Октавія.

2 вересня 44 до н.е. • Римський політик і оратор Марк Тулій Цицерон виголосив першу із своїх 14 політичних промов, філіпік, направлених проти Марка Антонія, друга і душеприкажчика недавно убитого Гая Юлія Цезаря. Сподіваючись на відновлення республіки, Цицерон виступив на боці сенату у його протистоянні з Антонієм і поплатився за це — після заключення триувірату між Антонієм, Октавіаном і Лепідом, Цицерон був занесений у проскрипційні списки (списки людей, що підлягали знищенню) і в грудні наступного року був убитий за наказом Марка Антонія.

15 березня 44 до н.е. • Біля 60 прибічників республіки об'єднались для вбивства тирана і під час засідання сенату в Римі закололи 56-річного римського диктатора Гая Юлія Цезаря. Головними змовниками були Гай Касій Лонгін, Марк Юній Брут і Децим Юній Брут, а приводом для вбивства стала невдала спроба Марка Антонія коронувати Цезаря як царя.

14 лютого 44 до н.е. • Імператор Гай Юлій Цезар учетверте став диктатором і всупереч римській традиції отримав повноваження без всяких часових обмежень. Публічна заява про намір правити вічно викликала невдоволення у вищих колах Риму і стала причиною змови проти Цезаря його найближчих соратників.

7 грудня 43 до н.е. • У Формії поблизу Риму при спробі втекти від розправи був убитий найпослідовніший прихильник Республіки 63-річний сенатор Марк Тулій Цицерон. Його відрубана голова і рука були доставлені в Рим і прибиті до ораторської трибуни Форуму, звідки він часто звертався до римлян з викривальними промовами проти узурпаторів влади.

14 квітня 43 до н.е. • В ході громадянської війни у Цизальпінській Галлії (нині — північ Італії) відбулась битва на Галльському форумі, в якій війська прибічників Цезаря під командуванням Гая Вібія Панси Цетроніана завдали поразки військам армії Марка Антонія.

21 квітня 43 до н.е. • Убивця Цезаря Децим Брут і його спільник Октавій нанесли Марку Антонію поразку в битві біля Мутини. В цей же день Цицерон виголосив останню зі своїх 14 промов проти Марка Антонія, оголошеного ворогом батьківщини, і згодом поплатився за це — Антоній, Октавіан і Ліпід заключили триувірат, і Цицерон, занесений у проскрипційні списки, в кінці року був убитий.

11 листопада 43 до н.е. • В Болоньї Октавій, Марк Антоній і Лепід уклали другий триумвірат, щоб оголосити війну Марку Юнію Бруту і Гаю Касію Лонгіну, вбивцям Цезаря, котрі втекли з Риму. На відміну від першого, другий триумвірат був прийнятий у законодавчому порядку і визнаний сенатом, котрий на п'ять років наділив триумвирів диктаторськими повноваженнями. Одним із перших рішень триумвірату було складення проскрипцій — списків оголошених поза законом людей, що підлягали знищенню.

23 жовтня 42 до н.е. • Після поразки у битві при Філіппах покінчив життя самогубством 43-річний Марк Юній Брут, один з головних змовників у справі замаху і вбивства диктатора Гая Юлія Цезаря, організованої два роки перед тим у сподіванні зберегти у Римі республіку.

29 лютого 42 до н.е. • У календарі вперше з'явилася нова дата, 29 лютого, введена Юлієм Цезарем. Рік, котрий містить 29 лютого називається високосним і складається рівно з 52-х тижнів і двох днів. Він наступає кожні чотири роки у роки, кратні чотирьом, крім тих, що закінчуються на 00 (для того, щоб такий рік вважався високосним, він повинен ділитись на 400).

39 до н.е. • У ході громадянської війни в Римській республіці, щоб покласти край морській блокаді Італії, тріумвіри Марк Антоній і Гай Юлій Цезар у Мізенумі (нині Мізено, Італія) під Неаполем уклали договір з оголошеним поза законом Секстом Помпеєм, погодившись визнати його владу на вже зайнятих ним Сардинії і Сицилії, передати під його контроль Корсику та Пелопоннес (Ахею) у Греції і пообіцяли йому консульство в 33 році до н. е. Мізенумський договір діяв три роки, доки Помпей не відновив бойові дії проти республіки після відмови Марка Антонія поступитись своїми грецькими володіннями.

3 вересня 36 до н.е. • У битві при Навлосі (Сицілія) Марк Віпсаній Агріппа, полководець римського консула Октавіана, здобув перемогу над Секстом Помпеєм, сином Гнея Помпея, котрий боровся з триувіратом.

2 вересня 31 до н.е. • У битві біля мису Акцій, що на іонічному узбережжі Греції, останній великій морській битві античності, консула Октавіана під командуванням Марка Агріппи завдав нищівної поразки об'єднаному флоту консула-десигната Марка Антонія і єгипетської цариці Клеопатри. Це фактично визначило долю громадянської війни і сприяло утвердженню Октавіана «першим среди рівних» сенаторів Римської республіки, що почала поступово трансформуватись у монархію.

12 серпня 30 до н.е. • Після невдалої спроби отримати від римського консула Октавіана, який захопив Олександрію, гарантій збереження свободи і передачі царства своїм дітям, 39-річна цариця Єгипту Клеопатра VII покінчила життя самогубством . Зі стратою через 11 днів її сина-співправителя Цезаріона Єгипет втратив державність і був перетворений на римську провінцію.

31 липня 30 до н.е. • В ході останньої війни Римської республіки війська Октавіана завдали поразки Марку Антонію у битві при Александрії. Отримавши наступного дня неправдиву звістку про те, що Клеопатра покінчила із собою, Антоній мечем заколов себе.

23 серпня 30 до н.е. • Після захоплення Єгипту за наказом римського імператора Октавіана Августа страчено Марка Антонія Антіла, старшого сина Марка Антонія, і Птолемея Цезаріона, останнього фараона Птолемеєвого Єгипту, імовірного сина Юлія Цезаря і Клеопатри.

12 січня 29 до н.е. • Всього втретє у римській історії за рішенням римського сенату зачинено двері храму Януса в Римі в знак закінчення громадянських війн, що тривали майже 100 років (на час війни двері відчинялись в очікуванні воїнів). У серпні Октавіан святкував потрійний тріумф — перемогу біля Акції (31 р. до н.е.), завоювання Єгипту (30 р. до н.е.) і перемогу над далматинцями.

Народились в 48-28 до н.е. роках

23 червня 47 до н.е. — †23 серпня 30 до н.е., Птолемей XV Філопатор Філомотор Цезар (Цезаріон), останній фараон Єгипту (44—30 роки до н.е.) з династії Птолемеїв; син єгипетської цариці Клеопатри і римського диктатора Юлія Цезаря.

45 до н.е. — †6 жовтня 23Ван Ман (Цзюйцзюнь), перший й останній китайський імператор династії Сінь, узурпатор престолу династії Хань (9-23 рр. н. е.).

20 березня 43 до н.е. — †17 до н.е.Публій Овідій Назон, римський поет ("Наука кохання", "Метаморфози"), останній з поетів «золотої доби» римської літератури

16 листопада 42 до н.е. — †16 березня 37 • Тиберій Юлій Цезар Август Тиберій (Тиберій Клавдій Нерон), другий римський імператор (14-37 рр.); з династії Юліїв-Клавдіїв.

14 січня 38 до н.е. — †14 вересня 9 до н.е.Децим Нерон Клавдій Друз (Германік, Друз-старший), римський полководець, консул (9 рік до н. е.), підкорювач германських племен ретів, фризів, хавків і батавів; прийомний син імператора Августа, брат імператора Тиберія, дід по батькові імператора Калігули і прадід імператора Нерона по матері.

30 до н.е. — †37 • Маробод, вождь германського племінного союзу на чолі з маркоманами на території сучасної Богемії (8 до н. е.-7 рр.).

Померли в 48-28 до н.е. роках

28 вересня 48 до н.е. • Гней Помпей Великий, римський полководець, тріумвір (59-53 рр. до н. е.), триразовий консул (70, 55, 52 рр. до н. е.), триразовий тріумфатор (79, 71, 61 рр. до н. е.). Пом. 2072 роки тому у 58 років (нар. 29 вересня 106 до н. е.).

44 до н.е. • Публій Нігідій Фігул, римський філософ, вчений, політик та письменник пізньої Римської республіки. Пом. 2068 років тому у 54 роки (нар. 98 до н. е.).

15 березня 44 до н.е. • Гай Юлій Цезар, римський політик, полководець, письменник; консул, диктатор Римської республіки (49-44 рр. до н. е.). Пом. 2068 років тому у 56 років (нар. 12 липня 100 до н. е.).

43 до н.е. • Ідумейський, прокуратор Юдеї (48-43 рр. до н. е.) під римською зверхністю; батько Ірода Великого, засновник династії Іродіадів Пом. 2067 років тому у 57 років (нар. 100 до н. е.).

7 грудня 43 до н.е. • Марк Тулій Цицерон, римський державний діяч, оратор, письменник ("Про обов'язки", "Про славу", "Про філософію"). Пом. 2067 років тому у 63 роки (нар. 3 січня 106 до н. е.).

13 січня 41 до н.е. • Птолемей XIII (Птолемей Теос Філопатор), цар Єгипту (51-47 рр. до н. е.) з династії Птолемеїв, співправитель своїх сестер Клеопатри VII і Арсіної IV; син Птолемея XII. Пом. 2065 років тому у 20 років (нар. 61 до н. е.).

1 серпня 30 до н.е. • Марк Антоній, римський полководець та державний діяч, триумвір (43-33 рр. до н. е.), тричі консул (44, 34, 31 до н. е.). Пом. 2054 роки тому у 53 роки (нар. 14 січня 83 до н. е.).

12 серпня 30 до н.е. • Клеопатра VII Філопатор, єгипетська цариця (51-30 рр. до н. е.) з македонської династії Птолемеїв; донька Птолемея XII, остання з правителів еліністичного Єгипту. Пом. 2054 роки тому у 39 років (нар. 2 листопада 69 до н. е.).

23 серпня 30 до н.е. • Птолемей XV Філопатор Філомотор Цезар (Цезаріон), останній фараон Єгипту (44—30 роки до н.е.) з династії Птолемеїв; син єгипетської цариці Клеопатри і римського диктатора Юлія Цезаря. Пом. 2054 роки тому у 17 років (нар. 23 червня 47 до н. е.).


ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН

Головні події 48-28 до н.е. років

Вбивство Гнея Помпея Великого

28 вересня 48 до н. е.

Введення Юліанського календаря

1 січня 45 до н. е.

Юлій Цезар — пожитттєвий диктатор

14 лютого 44 до н. е.

Убивство Юлія Цезаря

15 березня 44 до н. е.

Убивство Марка Тулія Цицерона

7 грудня 43 до н. е.

Битва біля мису Акцій

2 вересня 31 до н. е.

Самогубство Клеопатри VII

12 серпня 30 до н. е.

ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН