Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Незалежність Чорногорії
3 червня 2006 року в результаті проведеного 21 травня референдуму, участь в якому взяло 86% виборців, парламент Чорногорії проголосила незалежність від Державного Союзу Сербії і Чорногорії.
На обкладинці: Прапор і герб Чорногорії
5004
Політика
Володимир Лук'янюк
Після розпаду Австро-Угорщини чорногорський король Нікола I Петрович зрікся престолу, і 26 листопада 1918 року Чорногорія, не зумівши поновити свою міжнародну суб'єктність, увійшла до складу Держави словенців, хорватів і сербів на чолі із сербським королем Петром Карагеоргієвичем. 6 січня 1929 року його син Олександр I шляхом державного перевороту встановив військово-монархічну диктатуру і перейменував державу у Королівство Югославія.
В роки Другої Сітової війни формально було поновлено незалежність Чорногорського королівства під протекторатом Італії. Проте король так і не був призначений і в 1943 році Чорногорія була окупована німецькими військами. Після закінчення війни на парламентських виборах у листопаді 1945 року перемогли комуністи на чолі з Йосипом Броз Тіто і 29 листопада 1945 року було проголошено створення Демократичної Федеративної Югославії (перейменованої наступного року у Федеративну Народну Республіку Югославія, ФНРЮ), до складу якої Чорногорія увійшла 31 січня 1946 року у формі Соціалістичної Республіки.
Завдяки авторитету Тіто Югославія, у 1963 році перейменована у Соціалістичну Федеративну Республіку (СФРЮ), досягла значних успіхів у економіці і міжнародній політиці, зумівши налагодити тісні звязки як із СРСР та Варшавським договором, так і з США та країнами НАТО. Однак смерть Тіто у 1980 році, розпад соціалістичної системи і шовіністична політика нових сербських лідерів привели до глибокої економічної кризи і міжнаціональних конфліктів, наслідком чого було проголошення у 1991 році незалежності Словенії і Хорватії.
Це стало початком громадянської війни, яка завершилась виходом зі складу СФРЮ Боснії і Герцеговини та Македонії — 27 квітня 1992 року СФРЮ припинила своє існування і її спадкоємицею стала Союзна Республіка Югославія (СРЮ) у складі Сербії та Чорногорії. Цього ж року на територію Боснії і Герцеговини, а згодом і автономного краю Косово, де почались міжконфесійні і міжетнічні конфлікти, були введені війська НАТО.
Загальнодержавний занепад на фоні поразки у війні з НАТО і нездатність керівництва Сербії, яка домінувала у СРЮ, налагодити рівноправний діалог із Чорногорією, котра претендувала на право вести власну зовнішню і економічну політику, дали поштовх до росту націоналізму у Чорногорії. Щоб стримати її сепаратиські настрої, 4 лютого 2003 року рішенням парламенту була прийнята нова конституція СРЮ, яка перетворила Союзну Республіку Югославію у конфедеративну державу під назвою Союзна держава Сербії та Чорногорії.
Однак, це не зупинило дезінтеграційні процеси і 21 травня 2006 року, коли Чорногорія вже мала із Сербією митний кордон і власну валюту, в республіці був проведений референдум, за підсумками якого 3 червня паламент Чорногорії проголосив її незалежність; через два дні незалежність проголосила і Сербія, що повернуло ці дві держави до статусу 1878 року, коли були проголошені незалежність Чорногорії і Себії від Османської імперії.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 29 травня 2016. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Махатми Ганді
Правила життя
Правила життя Махатми Ганді
Політика
Європа
Новітня історія
Наш час

Головні події 3 червня

#ЦейДень
Все про 3 червня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left2 червня
4 червняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward