Землетрус
на Гаїті
12 січня 2010 року о 16 годині 53 хвилини за місцевим часом на Гаїті стався землетрус магнітудою 7 балів з епіцентром в південно-західній частині острова, який привів до руйнації більшої частини столиці країни і загибелі 222 570 людей.На обкладинці: Зруйнований Порт-о-Пренс, 2010 рік
13616
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Острів Гаїті був відкритий Христофором Колумбом 5 грудня 1492 року під час його першої подорожі в пошуках західного шляху до Індії. Названий спочатку "Іспанським островом", його назва з часом трансформувалась в Еспаньйолу, а після перемоги повсталих рабів у 1804 році, які заснували державу Гаїті, ця назва її західної частини поширилась і на весь острів.

Знаходячись в сейсмічно активній зоні на стиці Карибської та Північно-американської тектонічної плит, Гаїті регулярно зазнавав землетрусів, перший з яких був задокуменований в 1564 році, а найруйнівніший стався 7 травня 1842 року — в результаті руйнувань і цунамі загинуло понад 10 тисяч чоловік. 12 січня 2010 року о 16 годині 53 хвилини за місцевим часом на Гаїті стався землетрус магнітудою 7 балів з епіцентром в районі міста Леоган (Південний Захід острова), після якого до 24 січня було зареєстровано ще 54 поштовхи.

Землетрус викликав серйозні пошкодження в більшості міст регіону, включаючи столицю країни місті Порт-о-Пренс, і його жертвами стали близько 3 мільйонів чоловік, 222 570 яких вважаються загиблими, серед яких були архієпископ Порт-о-Пренсу, лідер політичної опозиції і глава місії ООН з допомоги Гаїті. Були зруйновані до 70% будівель, включаючи президентський палац, будівлю парламенту, головний художній музей Порт-о-Пренс, Свято-Троїцький кафедральний собор, місцеву в'язницю і готель "Крістофера", де розміщувались представництва більшості міжнародних організацій. Матеріальні збитки, завдані Гаїті, яка вважається однією з найбідніших держав світу, були оцінені в 5,6 млрд євро.

Із-за значних руйнувань, яких зазнали також аеропорт і порт Порт-о-Пренсу, тривалий час не вдавалось налагодити надання ефективної міжнародної допомоги із рятувальних робіт, медичного обслуговування та гуманітарної підтримки, що створило небезпеку поширення епідемій, привело до росту насильства і великої кількості біженців у сусідню Домініканську Республіку.

Через півроку після землетрусу нерозібраними залишались 98% зруйнованих будівель, під якими все ще знаходились тисячі тіл, в тимчасових наметових містечках, більшість з яких не мало електрики, водопостачання і каналізації, проживало півтора мільйона чоловік, а із зібраного мільярду євро міжнародної допомоги уряд Гаїті використав лише 2%. Його бездіяльність привела до гуманітарної катастрофи, різкого погіршення криміногенної ситуації і спалаху епідемії холери, що почалася в Гаїті в жовтні 2010 року і до серпня 2013 року поширилась на Домініканську республіку та Кубу, забравши життя понад 8 тисяч чоловік.

Грецька Декемвріана
Сьогодні
Грецька Декемвріана
Друк 1
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 17 грудня 2016. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 12 січня

Сицилійська революція

1848
#ЦейДень

Все про 12 січня

Події, факти, персоналії

Вісло-Одерська операція Червоної армії

1945

Операція «Блок»

1972