search
close
search
Шуканий термін: Жі
Результатів: 611
Точних результатів не знайдено.

Можливо ви шукали:

Жіронда: політична партія (жірондисти) часів Французької революції кінця 18 ст., що представляла інтереси великої торговельно-промислової буржуазії і перейшла на бік контрреволюції. Від назви департаменту Жіронда, звідки родом було багато лідерів партії. 2. перен. Партія, що схиляється до угоди з контрреволюцією.

Жірондист: 1. Член партії жірондистів, жіронди. 2. перен. Представник партії чи політичного угруповання, що схиляється до угоди з контрреволюцією.

Дивіться також:

А джіорно: штучне освітлення, яке імітує денне світло.

Абанація: юр. у римському праві — вигнання чужинця на рік поза межі вітчизни.

Абатиса: настоятелька, ігуменя жіночого католицького монастиря.

Абахта: гауптвахта, військова сторожівля.

Абідоський камінь: родовідна скрижаль єгипетських фараонів знайдена серед руїн м. Абідоса (Мала Азія). Налічує 76 картушів давньоєгипетських царів, починаючи з Менеса і закінчуючи Мережі I. У список не включені імена фараонів I і II перехідних періодів, а також п'яти царів XVIII-ї династії була виключена унаслідок передбачуваних гонінь Тутмоса III (Хатшепсут був виключений із-за гонінь Тутмоса III, а Ехнатон, Сменхкар, Тутанхамон і Ейє були виключені як єретики).

Абордаж: 1. Спосіб ведення морського бою що полягає у зчепленні бортами суден за допомогою гаків, багрів тощо для рукопашної сутички їхніх екіпажів; застосовувався за часів гребного й вітрильного флоту. 2. Зчеплення суден бортами для передачі вантажів або пасажирів.

Абра (2): традиційний арабський дерев'яний човен. Використовується для перевезення до 20 людей і невеликих вантажів. В наш час використовується як водне таксі в Дубаї, Об'єднаних Арабських Еміратах.

Абрис: 1. Обрис предмета, нанесений за допомогою ліній. 2. геод. Кресленик, виконаний від руки з позначенням на ньому даних промірів, потрібних для складання точного плану. 3. В поліграфії — контур малюнка і межі ділянок окремих кольорів та півтонів багатокольорового зображення, позначені на прозорому матеріалі (кальці, плюрі) для перенесення контура малюнка на літографський камінь.

Аванложа: 1. Невелике приміщення при вході у театральну ложу. 2. Внутрішня закрита частина театральної ложі.

Аванс: 1. Грошова сума або майнова цінність, що видається в рахунок майбутніх платежів. 2. перен. робити аванси — загравати; подавати надію.

Августинці: ченці католицького ордену Римо-католицької церкви, що виник в Італії у 12 ст. Його статут грунтувався на основі оригіналів творів єпископа Гіппону (Північна Африка) Августина Блаженного і був остаточно затверджений папою римським Олександром IV в 1256 році. У середині 15 ст. орден налічував 30 тисяч членів і мав близько 2 тисяч чоловічих та жіночих монастирів. Членом ордену Августинців був Мартін Лютер. У 16-17 ст. августинці займались місіонерською діяльістю в Китаї, Японії, Африці та Америці. Сьогодні орден налічує близько 5 тисяч членів.

Автокар: самохідний візок з двигуном внутрішнього згоряння для перевезень вантажів безрейковими дорогами на невелику віддаль.

Автомобіль: самохідна машина з тепловим (переважно внутрішнього згоряння) або електричним двигуном, якою перевозять по безрейкових дорогах пасажирів, вантажі або спеціальне устаткування.

Автотуризм: туристські подорожі на автомобілях.

Авуари: 1. Різні активи (гроші, чеки, векселі, перекази, акредитиви), за рахунок яких можуть бути проведені платежі. 2. Засоби банку (його каса, рахунки в інших банках, цінні папери, що можуть бути легко реалізовані, векселі тощо), які є на його рахунках у закордонних банках в іноземній валюті.

Агресія: 1. Неспровокований збройний напад однієї держави на іншу з метою загарбання її території, ліквідації або обмеження її нездоланності. 2. Войовнича ворожість по відношенню до оточуючих (про людину чи тварину).

Ада: мова програмування, розроблена в 1979-1980 роках для систем управління автоматизованими комплексами. Названа на честь Ади Лавлейс — першої жінки-програміста.

Адажіо: 1. Музичний темп, повільніший від анданте і швидший від ларго; п'єса або частина її, написана в характері А. 2. Назва музичного твору або його частин, що виконуються повільно, протяжно. 3. В балеті — повільні вправи для набуття стійкості; помірний сольний або дуетний танець.

Адам: 1. За біблійною легендою, ім'я першої людини, створеної богом з глини; "прабатько роду людського". 2. Адамова голова — а) зображення черепа під хрестом у поминальних граматках, на хрестах, на дверях; б) великий нічний метелик з родини сфінксів; в) вид павука. 3. Адамове яблуко (вл., анат.) — випнута хрящова частина гортані. 4. Адамове ребро (вл., жарт.) — ребро Адама, з якого Бог створив жінку; про жінку. 5. Адамові вівці (вл.) — а) верблюди; б) степове марево. 6. Адамові слізки (вл.) — горілка. 7. Адамова борода (вл.) — трава, яку носять як талісман.

Адермін: вітамін В,; міститься у дріжджах, пшеничних та рисових висівках, печінці. Нестача А, в їжі спричинює дерматити, анемію, м'язові корчі. Інша назва — піридоксин.

123..31keyboard_arrow_right
Алфавітний покажчикНові статтіБлокнот
Останні переглянуті
Випадкова стаття
ПравописПро словникУвійти
«Словник іншомовних слів»
© Володимир Лук'янюк, 2001-24