Медицина і фармацевтика


Востаннє оновлено - 24.05.2021 00:17

print
Термофор
прилад для теплолікування (електрична грілка).

Терпени
органічні речовини, вуглеводні, що їх добувають із смоли хвойних дерев, а також з деяких рослин; безбарвні леткі рідини. Застосовують у медицині, парфюмерії, харчовій промисловості тощо.

Тестикули
чоловічі парні статеві залози самців, в яких утворюються сперматозоїди та статеві гормони; яєчка, сім'яники.

Тестит
те саме, що й орхіт.

Тестостерон
чоловічий статевий гормон. Утворюється в чоловічих статевих залозах (сім'яниках); одержують також синтетично. Похідні Т.- метилтестостерон і тестостерон-пропіонат застосовують як лікарські препарати.

Тетанія
захворювання, що полягає у приступах загальних або місцевих корчів. Виникає внаслідок порушення функції прищитовидних залоз.

Тетанус
1. Тривале скорочення м'язів людини й тварин, яке виникає, коли до м'язів надходить ряд нервових імпульсів. Т. відіграє важливу роль у руховій діяльності організму, забезпечуючи виконання найрізноманітніших видів руху (ходіння, сидіння тощо). 2. Гостре інфекційне захворювання людини й тварин, спричинюване мікроорганізмом — правцевою паличкою. Інша назва — правець.

Тинітус
слухові відчуття дзвону або шуму, не пов'язані з механічними і коливальними процесами у вухах.

Тинктура
настойка лікарської речовини на воді, спирті чи ефірі.

Тиреоз
розлад секреції щитовидної залози.

Тиреотоксикоз
захворювання людини, що виникає при підвищеній секреторній функції щитовидної залози.

Тирозин
амінокислота, що входить до складу майже всіх білків. В організмі Т. є вихідною речовиною для синтезу гормонів тироксину і адреналіну.

Тироксин
гормон щитовидної залози. Стимулює обмін речовин, ріст і диференціацію тканин в організмі людини й тварин. Надмірне утворення Т. спричинює тиреотоксикоз.

Тиф
спільна назва інфекційних хвороб, які перебігають з гарячкою і потьмаренням свідомості: висипного тифу, паратифів, поворотного тифу й черевного тифу.

Тифліт
запалення сліпої кишки. Виникає при інфекції, інтоксикації, часто пов'язаний з апендицитом.

Тифлопедагогіка
галузь педагогіки, що вивчає процеси навчання й виховання сліпих і слабозорих дітей та підготовки їх до трудової діяльності.

Тифлотехніка
1. Галузь тифлопедагогіки, що розробляє технічні засоби для подолання сліпоти, розладів зору та їхніх наслідків. 2. Сукупність технічних засобів, призначених для корекції або компенсації дефектів зору.

Тифоїд
легка форма черевного тифу.

Тіамін
вітамін В1; в організмі людини й тварин бере участь у вуглеводному обміні. Недостача Т. в організмі призводить до порушення функції нервової системи, атрофії скелетних м'язів, тахікардії, до тяжкого захворювання — бері-бері. На Т. багаті печінка, нирки, дріжджі тощо.

Токофероли
вітаміни Е; група органічних сполук з протистерильною активністю. Недостача Т. в організмі людини й тварин спричинює розлад процесів розмноження і м'язову дистрофію. Містяться в рослинній їжі, особливо в зернах злаків і оліях. Інша назва — вітамін Е.

Токсемія
циркуляція в крові токсичних речовин, які спричинюють отруєння.

Токсикоз
хворобливий стан, що виникає внаслідок діяння на організм людини або тварини отрут і отруйних речовин (токсинів). Т. спостерігається при багатьох інфекційних хворобах (дизентерія, холера), харчових токсикоінфекціях, порушеннях видільної функції нирок (уремія) тощо.

Токсикологія
наука про отрути, їхню дію на організм, засоби боротьби з отруєннями та можливості використання отрут у різних галузях біології і медицини.

Токсини
отруйні білкові речовини, що їх утворюють головним чином мікроорганізми, а також деякі тварини (напр., змії, скорпіони) і рослини (напр., рицина).

Токсичний
отруйний; спричинюваний діянням токсинів (напр., токсичний грип, токсична диспепсія).

Токсичність
отруйність; здатність деяких хімічних речовин шкідливо діяти на організм людини і тварин.

Токсоплазми
рід паразитичних одноклітинних організмів класу джгутикових. Т. паразитують у людини, ссавців, а також у птахів. Спричинюють тяжке захворювання токсоплазмоз.

Токсоплазмоз
паразитарне захворювання людини й тварин, збудником якого є токсоплазма. Джерело інфекції — ссавці, птахи, хвора людина.

Томограф
рентгенівський апарат для здійснення пошарових знімків внутрішніх органів.

Томографія
метод рентгенологічного дослідження, що полягає в одержуванні тіньового зображення окремих шарів досліджуваного об'єкту за допомогою томографа.

Тонзиліт
запалення піднебінних мигдаликів у людини. Т. буває гострий і хронічний.

Топоскоп
прилад для просторового дослідження біологічних потенціалів мозку.

Торакокаустика
операція перепалювання плевральних зрощень (спайок) між легенями й грудною стінкою у хворих на туберкульоз.

Торакопластика
операція вирізування кількох ребер з метою зміни об'єму грудної клітки. Застосовують при кавернозному туберкульозі та при застарілих гнійних плевритах різного походження.

Торакоскоп
інструмент з оптичною та освітлювальною системами для дослідження плевральної порожнини людини.

Торакоскопія
дослідження плевральної порожнини за допомогою торакоскопа.

Торакс
грудна клітка.

Травма
порушення цілості й функцій органів та тканин тіла людини або тварини внаслідок ушкодження їх чинниками навколишнього середовища (механічні, термічні, хімічні, електричні тощо). Психічна Т. — надмірне нервове збудження.

Травматологія
розділ хірургії, що вивчає причини травм, види їх, перебіг та методи лікування й профілактики.

Транквілізатор
психотропний лікарський препарат, який знімає нервове збудження і діє заспокійливо, пом'якшуючи невротичні прояви, страх, тривогу, емоційну напругу, розлади сну.

Транс
псих. Змінений функціональний стан центральної нервової системи, що характеризується посиленою центральною свідомістю та пригніченою периферійною, при якому людина не усвідомлює або погано усвідомлює себе, не реагує на зовнішні подразники, але здатна до певних, наперед заданих, дій.

Трансплантат
тканини та органи рослинних і тваринних організмів, а також людини, які використовують для пересаджування (трансплантації).

Трансплантація
1. Пересаджування частини рослини на інше місце цієї ж рослини або на іншу рослину; прищеплення. 2. Пересаджування та приживлення органів або окремих ділянок тканини живого організму; пересадка.

Транссексуальність
мед. — стан невідповідності між анатомічною статтю індивіда і його гендерною ідентичністю.

Транссудат
рідина, яка скупчується в тканинах і порожнинах організму людини та ряду тварин при недостатній діяльності серця, нирок, печінки, порушеннях загального живлення.

Транссудація
процес просочування рідинної частини крові крізь стінки кровоносних судин у тканини й порожнини тіла.

Трансферази
група ферментів, під впливом яких відбуваються реакції внутрішньомолекулярного й міжмолекулярного перенесення атомів або груп атомів в організмі людини, тварин і рослин.

Трансфузіологія
наука про переливання крові.

Трахеїт
запалення слизової оболонки трахеї. Спричинюється охолодженням, деякими захворюваннями, палінням тютюну тощо.

Трахеотомія
операція розтину трахеї з наступним введенням у неї спеціальної трубки для відновлення дихання.

Трахея
частина дихальних шляхів деяких хвостатих земноводяних, плазунів, птахів, ссавців і людини, через які повітря проходить до легень. Інша назва — дихальне горло.

Трахома
хронічне інфекційне захворювання очей, спричинюване фільтрівним вірусом.

Трахоматозний
1. Той, що стосується трахоми (напр., трахоматозний вірус). 2. Хворий на трахому.

Трематоди
1. Клас паразитичних плоских червів. Інша назва — дигенетичні присисні. 2. Назва, часто застосовувана до всіх паразитичних плоских червів — присиснів.

Трематодози
глистяні захворювання людини і тварин. Збудники — плоскі черви з класу трематод. Паразитують у кишечнику, печінці, легенях, кровоносній системі, нирках, сечовому міхурі тощо.

Тремор
мимовільні ритмічні м'язові скорочення, що спостерігаються при деяких функціональних і органічних захворюваннях нервової системи.

Треонін
амінокислота, входить до складу багатьох білків, синтезується в рослинах та мікроорганізмах.

Трепан
хірургічний інструмент для свердління кістки (напр., черепа).

Трепанація
операція розкриття кісткової порожнини. Роблять Т. черепа для операцій на мозку, сосковидного відростка при мастоїдиті, трубчастої кістки при остеомієліті.

Трепанувати
робити трепанацію.

Тригонокефалія
клиновидна форма голови із звуженою лобною і розширеною потиличними частинами.

Тризм
судорожне стиснення щелепів — спостерігається як ранній симптом правця, менінгіту, епілепсії та інших органічних захворювань центральної нервової системи. Буває також при істерії.

Трипаносоми
рід одноклітинних організмів класу джгутиконосців. Паразити хребетних тварин і людини, збудники трипаносомозів. Поширені переважно в тропіках та субтропіках.

Трипаносомози
захворювання людини й тварин, спричинювані трипаносомами. Напр., сонна хвороба, хвороба Шагаса (у людини), підсідал, су-ауру (у тварин). Т. людини трапляються переважно в Африці й Південній Америці.

Трипсин
травний фермент людини й вищих тварин. Міститься в соці підшлункової залози. Бере участь у розщепленні білків і пептидів.

Триптофан
амінокислота, що входить до складу багатьох білків. В організмі людини й деяких тварин є вихідною речовиною для синтезу нікотинової кислоти.

Трихіна
паразитичний круглий черв'як, який спричинює трихіноз. Личинки Т. потрапляють у поперечносмугасті м'язи, де вкриваються щільною оболонкою (інкапсулюються).

Трихінела
паразитичний круглий черв'як, який спричинює трихіноз; тирхіна. Личинки Т. потрапляють у поперечносмугасті м'язи, де вкриваються щільною оболонкою (інкапсулюються).

Трихінельоз
глистяне захворювання людини і тварин; трихіноз. Збудник круглий черв'як трихіна. Захворювання людини можливе при вживанні в їжу сирого, недостатньо провареного або прожареного зараженого м'яса свиней.

Трихіноз
глистяне захворювання людини і тварин. Збудник круглий черв'як трихіна. Захворювання людини можливе при вживанні в їжу сирого, недостатньо провареного або прожареного зараженого м'яса свиней.

Трихінозний
заражений трихінами.

Трихофітія
заразне грибкове захворювання шкіри, волосся, нігтів у людини та тварин, спричинюване рослинними мікроскопічними грибами роду трихофітон.

Трихоцефальоз
глистяне захворювання людини. Збудник — волосоголовець людський. Зараження відбувається при вживанні в їжу забруднених яйцями волосоголовця овочів, фруктів, води тощо.

Тромб (2)
згусток крові, що утворюється в кровоносних судинах людини або тварини.

Тромбін
фермент, який зумовлює зсідання крові. Утворюється в плазмі крові з білкової речовини — протромбіну.

Тромбоз
процес утворення згустків крові (тромбів) у кровоносних судинах людини й тварин. Утруднює або припиняє місцевий кровообіг, шо може призводити до інфаркту міокарда, інсульту, тромбофлебіту тощо.

Тромбопластин
речовина, що прискорює зсідання крові; бере участь у перетворенні протромбіну на тромбін. Т. міститься в тканинному соці і кров'яних платівках. Інша назва — тромбокіназа.

Тромботропін
білок, що виробляється в печінці. Циркулює в плазмі крові, потрібний для утворення активного тромбопластину.

Тромбофлебіт
запалення вени, що супроводиться утворенням тромбу. Буває при варикозному (стійкому) розширенні вен, у післяродовий період, після хірургічних операцій тощо.

Тромбоцити
формені елементи крові тварин і людини.

Трофіка
процес надходження в організм поживних речовин, потрібних для його нормальної життєдіяльності; складова частина обміну речовин. Інша назва — живлення.

Трофічний
той, що стосується нервової трофіки, Т. нерв — нерв, що регулює обмін речовин і живлення тканин.

Трофоневроз
розлад живлення органів і тканин організму в зв'язку з ураженням нервів.

Туберкули
вузлики в тканинах організму, спричинювані туберкульозною паличкою.

Туберкулін
спеціально оброблена витяжка з культури збудника туберкульозу (палички Коха). Застосовують для діагностики туберкульозу.

Туберкульоз
загальне інфекційне захворювання людини і деяких тварин, що уражає здебільшого легені, кістки, шкіру, суглоби, кишечник. Збудник — особлива мікробактерія, т. з. паличка Коха. Інша назва — сухоти.

Туляремія
гостра інфекційна хвороба людини й тварин (головним чином гризунів). Збудником Т. є специфічний мікроб. Людина заражається безпосередньо від гризунів або через переносників. Від назви місцевості Туларе (Каліфорнія).

Тумор
пухлина.

Турнікет
1. Обертова хрестовина, яку встановлюють для проходження людей по одному. 2. Інструмент, яким затискують судини для спинення кровотечі.

Тутор
ортопедичний апарат, призначений для створення нерухомості суглоба і для фіксації кінцівки.

Сторінки: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Зміст:

Термофор
Терпени
Тестикули
Тестит
Тестостерон
Тетанія
Тетанус
Тинітус
Тинктура
Тиреоз
Тиреотоксикоз
Тирозин
Тироксин
Тиф
Тифліт
Тифлопедагогіка
Тифлотехніка
Тифоїд
Тіамін
Токофероли
Токсемія
Токсикоз
Токсикологія
Токсини
Токсичний
Токсичність
Токсоплазми
Токсоплазмоз
Томограф
Томографія
Тонзиліт
Топоскоп
Торакокаустика
Торакопластика
Торакоскоп
Торакоскопія
Торакс
Травма
Травматологія
Транквілізатор
Транс
Трансплантат
Трансплантація
Транссексуальність
Транссудат
Транссудація
Трансферази
Трансфузіологія
Трахеїт
Трахеотомія
Трахея
Трахома
Трахоматозний
Трематоди
Трематодози
Тремор
Треонін
Трепан
Трепанація
Трепанувати
Тригонокефалія
Тризм
Трипаносоми
Трипаносомози
Трипсин
Триптофан
Трихіна
Трихінела
Трихінельоз
Трихіноз
Трихінозний
Трихофітія
Трихоцефальоз
Тромб (2)
Тромбін
Тромбоз
Тромбопластин
Тромботропін
Тромбофлебіт
Тромбоцити
Трофіка
Трофічний
Трофоневроз
Туберкули
Туберкулін
Туберкульоз
Туляремія
Тумор
Турнікет
Тутор