Медицина і фармацевтика


Востаннє оновлено - 24.05.2021 00:17

print
grid_off
Уайт-спірит
лаковий бензин — нафтова фракція, безколірна рідина з нерізким запахом, середньої леткості. Застосовують як змивальну речовину.

Ультрамікроби
найдрібніші живі істоти, як правило, невидимі в оптичний мікроскоп, проходять крізь фарфорові та інші бактеріальні фільтри і здатні розвиватись на штучних живильних середовищах. До У. належить група дрібних бактерій і група рикетсій.

Ультрамікротом
прилад, за допомогою якого одержують надтонкі зрізи для цитологічних досліджень.

Ультраструктура
найдрібніші електронно-мікроскопічні структурні елементи клітини (хромосоми тощо).

Ультрафільтр
пристрій для відокремлення рідини від колоїдних частинок проціджуванням крізь малопроникні перегородки.

Уніваленти
поодинокі, неспарені хромосоми в першому редукційному поділі.

Урати
солі сечової кислоти.

Уреаза
фермент, що розщеплює сечовину на вуглекислоту й аміак. У. виявлено в бактеріях, грибах, насінні вищих рослин та в організмі деяких безхребетних тварин.

Уремія
хворобливий стан людини й деяких тварин, спричинюваний самоотруєнням організму азотистими продуктами обміну речовин внаслідок недостатності функцій нирок.

Уретра
трубчастий утвір у людини й ссавців (крім однопрохідних), через який сеча виводиться з сечового міхура назовні. Інша назва — сечівник.

Уретрит
запалення слизової оболонки сечівника (уретри), що виникає внаслідок потрапляння в сечівник мікробів (головним чином гонококів і трихомонад) або подразнення механічними, хімічними чи термічними факторами.

Уретроскопія
дослідження сечівника (огляд його) шляхом введення спеціального приладу — уретроскопа.

Уретротомія
розтин сечівника при його звуженнях.

Уро...
у складних словах відповідає поняттям "сеча", "сечовина", "сечові органи".

Уробактерії
бактерії, що розкладають сечовину на аміак і вуглекислоту.

Уробілін
один з жовчних пігментів людини та багатьох тварин, який утворюється в кишечнику внаслідок ферментативого відновлення білірубіну. У. — один з кінцевих продуктів обміну речовин.

Урологія
розділ медицини, що вивчає хвороби сечової системи (нирок, сечоводів, сечового міхура) й чоловічої статевої системи, лікування і профілактику їх.

Урометр
прилад для визначення питомої ваги сечі.

Уротропін
те саме, що й гексаметилентетрамін.

Уртикарія
захворювання людини, зумовлене підвищеною чутливістю організму до деяких харчових продуктів, лікарських препаратів, укусів комарів тощо. Інші назви — кропивна лихоманка, кропив'янка.

Фавус
1. Заразне захворювання шкіри людини, спричинюване паразитичними грибами. 2. Заразне грибкове захворювання тварин (собак, котів, кролів, сільськогосподарських птахів та ін.). 3. Захворювання рослин (яблуні, груші, цитрусових, картоплі та ін.), спричинюване різними видами грибів і бактерій. Інша назва — парша.

Фаг
бактеріальний вірус, який викликає руйнування (лізис) бактерій та інших мікроорганізмів; бактеріофаг.

Фаготерапія
застосування бактеріофага з лікувальною та профілактичною метою (при деяких інфекційних захворюваннях).

Фагоцити
клітини організму багатоклітинних тварин і людини, здатні активно захоплювати щільні часточки і, якщо вони органічного походження, перетравлювати їх. У людини й вищих тварин Ф. є деякі форми лейкоцитів і сполучнотканинних клітин.

Фагоцитоз
захисне пристосування у тварин і людини, що полягає у захоплюванні й перетравлюванні особливими клітинами — фагоцитамимікроорганізмів, решток зруйнованих клітин та інших щільних часточок.

Фаланги
1. Те саме, що й сольпуги. 2. Трубчасті кістки, що утворюють скелет пальців хребетних тварин і людини.

Фарадизація
метод лікувального й діагностичного застосування змінного струму низької частоти. Від прізвища англійського фізика М. Фарадея.

Фарингіт
хронічне або гостре запалення слизової оболонки глотки у людини і деяких тварин. Причиною Ф. у людини є місцеве охолодження, інфекції, вдихання газу, пилу тощо.

Фарингоскопія
огляд глотки й піднебіння за допомогою спеціального дзеркала.

Фармакогнозія
розділ фармації, що вивчає лікарську сировину переважно рослинного, а також тваринного походження.

Фармакологія
наука, що вивчає закономірності взаємодії між лікарськими речовинами і організмом, вплив ліків на організм та визначає методи й принципи їх застосування. Разом із фармацевтикою складає науку про ліки.

Фармакопея

1. Збірник нормативних положень, які регламентують якість лікарських засобів, методи контролю їх якості і аналізу їх складу. Державна Ф. перебуває під державним наглядом і має юридичну силу для всіх суб'єктів, що займаються виробництвом (виготовленням), зберіганням і застосуванням лікарських засобів. 2. Фармакопейна стаття — нормативно-технічний документ, який встановлює вимоги до лікарського засобу, його пакування, умов і терміну зберігання та методів контролю якості.

Фармакотерапія
лікування фармакологічними (лікарськими) препаратами.

Фармакохімія
хімія лікарських речовин. Вивчає способи утворення, фізико-хімічні властивості, методи аналізу й способи зберігання лікарських речовин.

Фармацевтика
фармація; наука, що займається вишукуванням, вивченням, розробкою способів добування, обробки, виготовлення й зберігання лікарських засобів і препаратів та матеріалів, що їх застосовують у медицині й ветеринарії, а також питанням їх стандартизації та контролю.

Фасції
1. Сполучнотканинні плівки, що обгортають кожний м'яз окремо й групи м'язів або вистилають внутрішні порожнини тіла (внутрішньогрудна, внутрішньочеревна й тазова фасції). 2. У Стародавньому Римі пучок пруття з сокиркою — символ влади царів. Взято за емблему італійським фашизмом.

Фемінізація
1. Розвиток у особин чоловічої статі жіночих вторинних статевих ознак (напр., високого, "жіночого" голосу у чоловіків). Пов'язана з порушенням діяльності залоз внутрішньої секреції. 2. Спадковий варіант чоловічого псевдогермафродитизму, при якому хворі мають чоловічий генотип, але жіночий фенотип. 3. Збільшення частки особин жіночої статі в певній сукупності організмів. 4. соціол. Зростання ролі жінки в соціальних, політичних або економічних процесах.

Фенілаланін
одна з незамінних амінокислот. Виявлена в організмі людини, тварин і рослин у вільному стані та в складі більшості білків. В організмі може перетворюватися на іншу амінокислоту — тирозин.

Фенілкетонурія
спадкове захворювання, яке призводить до розвитку недоумства і пов'язане з порушенням обміну фенілаланіну в організмі.

Фермент
1. біолог. Складна білкова речовина тваринних і рослинних організмів, що сприяє прискоренню хімічних процесів, які відбуваються в них. Ф. широко застосовують у медицині, харчовій та легкій промисловості. Інша назва — ензими. 2. перен. Про те, що сприяє розвиткові, посиленню чого-небудь; каталізатор.

Ферментація
процес розкладу органічних речовин, переважно вуглеводів під впливом ферментів.

Ферментологія
розділ біохімії, який вивчає ферменти. Інша назва — ензимологія.

Фібрин
нерозчинний білок крові, який утворюється з розчинного білка фібриногену під впливом ферменту тромбіну. Утворенням Ф. закінчується процес зсідання крові.

Фібриноген
розчинний білок плазми крові, що належить до групи глобулінів. При зсіданні крові перетворюється на нерозчинний білок — фібрин.

Фібриноліз
фізіологічний процес розчинення фібрину під впливом фібринолізину. Ф. усуває тромби в судинах після припинення крововиливів, а також тромби, що виникають у судинах при захворюваннях (тромбозах). Ф. — процес, протилежний зсіданню крові.

Фібринолізин
білковий препарат ферменту, який розчиняє фібрин. Ефективний лікувальний засіб при тромбозах різного походження, при інфаркті міокарду, тромбофлебітах.

Фіброаденома
доброякісна пухлина із з'єднувальної і залозистої тканин.

Фібробласти
одна з різновидностей клітин сполучної тканини хребетних тварин і людини. Беруть участь в утворенні міжклітинної речовини і фіброцитів.

Фіброз
патологічний процес в організмі ряду тварин та людини, що полягає в надмірному розвитку зрілої волокнистої сполучної тканини. У людини найчастіше спостерігається Ф. печінки (цироз печінки),нирок (нефросклероз), серцевого м'яза (кардіосклероз), стінок кровоносних судин (артеріосклероз) тощо.

Фіброміома
доброякісна пухлина, яка складається з м'язової і сполучної тканин.

Фіброма
доброякісна пухлина, що розвивається з сполучної тканини.

Фіброцити
одна з різновидностей клітин сполучної тканини хребетних тварин і людини. Являють собою остаточно диференційовані фібробласти. Фіга

Фізіатрія
те саме, що й фізіотерапія.

Фізіологічний
той, що стосується функцій організму (його фізіології). Ф-а хімія — те саме, що й біохімія, Ф. розчин — розчин кухонної солі, що має однаковий з кров'ю осмотичний тиск.

Фізіотерапія
галузь медицини, що вивчає дію на організм природних факторів (води, світла, повітря) та перетворених фізичних факторів (електрики, променевої енергії, штучних джерел світла тощо) і застосування їх з лікувальною й профілактичною метою.

Фізостигмін
алкалоїд, що міститься в насінні фізостигми. В медицині застосовують саліциловокислу сіль Ф. при очних і деяких нервово-м'язових захворюваннях. Інша назва — езерин.

Філогенетика
розділ генетики, що вивчає перебудову генетичного матеріалу в філогенезі.

Філохінон
вітамін К, потрібний для нормального зсідання крові. В організмі бере участь у синтезі протромбіну в печінці. Міститься в зелених частинах рослин. Аналогом Ф. є синтетичний препарат вікасол.

Фільтр
пристрій або речовина для розділення чого-небудь, напр., рідини (газу) і завислих у ній твердих домішок, розділення електромагнітних або звукових хвиль тощо.

Філяріози
глистяні захворювання, спричинювані круглими червами філяріями, що паразитують у людини і ряду хребетних тварин. Характеризуються набряками шкіри, утворенням вузлів під шкірою, ураженням очей тощо. Переносниками є комарі, мошки, гедзі.

Фімоз
мед. патологічна вузькість отвору крайньої плоті, через який виходить головка пенісу.

Фіноз
захворювання людини й тварин, спричинюване личинками стьожкових червів — фінками.

Фістула
1. Стара назва одноствольних, а пізніше й багатоствольних флейт. 2. Те саме, що й фальцет. 3. Неприродний канал або отвір, що сполучає якусь порожнину, орган чи патологічне вогнище в тканинах людини або тварин з поверхнею тіла або з якимось органом.

Фітонциди
бактерицидні речовини, що утворюються багатьма вищими рослинами (цибуля, часник, хрін, цитрусові тощо). Застосовують для лікування трихомонозу, дизентерії, інфікованих ран і опіків тощо.

Фітостерини
органічні речовини з групи стероїдів — стерини рослинного походження. Практичне застосування дістали ергостерин і стигмастерин.

Фітотерапія
лікування лікарськими рослинами.

Флебіт
запалення вени. Спричиняється бактеріями з групи коків — стафілококами або стрептококами.

Флебограма
крива запису пульсових коливань вен у людини й тварин.

Флеболіт
венозний камінь, що утворюється при тромбофлебіті внаслідок проростання тромба сполучною тканиною і відкладання в ньому солей вапняку.

Флебологія
розділ медицини, який займається вивченням хвороб вен та лікуванням їх.

Флегматик
людина з сильним, врівноваженим, але інертним типом вищої нервової діяльності.

Флегмона
гостре розлите гнійне запалення сполучної тканини. Виникає при потраплянні гнійних мікробів безпосередньо в тканину або через кров та лімфу.

Флексор
м'яз, що згинає суглоб; згинач.

Флуорографія
фотографування зображення з екранів, що флуоресціюють. Застосовують у медицині як метод діагностичного розпізнавання захворювань деяких внутрішніх органів людини.

Флуороскоп
найпростіший прилад для спостереження люмінесценції. Застосовують для люмінесцентного аналізу в різних галузях техніки і в медицині.

Флюорографія
фотографування зображення з екранів, що флуоресціюють. Застосовують у медицині як метод діагностичного розпізнавання захворювань деяких внутрішніх органів людини. Інша назва — флуорографія.

Флюороз
хронічне захворювання людини, спричинюване тривалим діянням на організм сполук фтору. Спостерігається у місцевостях з підвищеним вмістом фтору у питній воді, а також як професійне отруєння.

Флюороскоп
найпростіший прилад для спостереження люмінесценції. Застосовують для люмінесцентного аналізу в різних галузях техніки і в медицині. Інша назва — флуороскоп.

Фобія
1. Нав'язливий, непереборний страх при деяких психічних захворюваннях, іноді при перевтомі, після психічного зворушення. 2. Неприязнь, ненависть до кого-небудь, чого-небудь.

Фолікулін
статевий гормон жінок і самок ссавців. Утворюється в фолікулах яєчника. Застосовують як лікарський препарат при порушенні внутрішньосекреторної функції яєчників, а також при лікуванні раку передміхурової залози. Інша назва — естрон.

Фолікуліт
гнійне запалення устя волосяного мішечка. Спричинюється тертям одягу, розчісуванням і забрудненістю шкіри.

Фолікули
різні утвори, що мають вигляд мішечка або пухирця, в організмі людини й тварин. Розрізняють Ф. яєчника, Ф. щитовидної залози, волосяні Ф.; Ф. називають також найпростіші лімфатичні вузли, розсіяні по кишковому тракту, та скупчення їх.

Фонендоскоп
інструмент для вислухування серця й легень з резонатором для підсилення звуків.

Фонокардіографія
графічний запис звукових явищ, зумовлених діяльністю серця. Здійснюють за допомогою приладу — фонокардіографа.

Формалін
40%-ний водний розчин формальдегіду. Застосовують для дезинфекції, дублення шкур, протруювання насіння, у виробництві пластмас тощо.

Формальдегід
органічна сполука, альдегід мурашиної кислоти; безбарвний газ з різким запахом, отруйний. Застосовують у виробництві пластмас, барвників, лікарських препаратів, у текстильній і паперовій промислововсті тощо.

Форміати
солі мурашиної кислоти.

Фосфатази
гідролітичні ферменти, що каталізують відщеплення фосфорної кислоти з органічних сполук. Містяться в усіх клітинах організму людини, тварин й рослин.

Фосфати
солі фосфорної кислоти. Використовують як добрива, а також у техніці й медицині.

Фосфатиди
органічні речовини з групи ліпоїдів. Основна складова частина клітинних структур усіх організмів. Відіграють важливу роль у кровотворенні як транспортна форма жирів. Інша назва — фосфоліпіди.

Сторінки: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Зміст:

Уайт-спірит
Ультрамікроби
Ультрамікротом
Ультраструктура
Ультрафільтр
Уніваленти
Урати
Уреаза
Уремія
Уретра
Уретрит
Уретроскопія
Уретротомія
Уро...
Уробактерії
Уробілін
Урологія
Урометр
Уротропін
Уртикарія
Фавус
Фаг
Фаготерапія
Фагоцити
Фагоцитоз
Фаланги
Фарадизація
Фарингіт
Фарингоскопія
Фармакогнозія
Фармакологія
Фармакопея
Фармакотерапія
Фармакохімія
Фармацевтика
Фасції
Фемінізація
Фенілаланін
Фенілкетонурія
Фермент
Ферментація
Ферментологія
Фібрин
Фібриноген
Фібриноліз
Фібринолізин
Фіброаденома
Фібробласти
Фіброз
Фіброміома
Фіброма
Фіброцити
Фізіатрія
Фізіологічний
Фізіотерапія
Фізостигмін
Філогенетика
Філохінон
Фільтр
Філяріози
Фімоз
Фіноз
Фістула
Фітонциди
Фітостерини
Фітотерапія
Флебіт
Флебограма
Флеболіт
Флебологія
Флегматик
Флегмона
Флексор
Флуорографія
Флуороскоп
Флюорографія
Флюороз
Флюороскоп
Фобія
Фолікулін
Фолікуліт
Фолікули
Фонендоскоп
Фонокардіографія
Формалін
Формальдегід
Форміати
Фосфатази
Фосфати
Фосфатиди