search
close
search
Зміст | Повний текст
Сноуборд (англ. snowboard — снігова дошка) - спортивний снаряд, призначений для швидкісного спуску з засніжених схилів і гір. Складається з ковзної поверхні, що стикається з снігом, підставки, на яку встановлено кріплення для ніг і металевого канта, що проходить по краю усього снаряди та призначеного для управління рухом.
Сноубординг (англ. snowboarding — ковзання дошкою по снігу) - вид спорту, що полягає в спуску із засніжених схилів і гір на спеціальному снаряді — сноуборді. Підрозділяється на декілька різновидів — спортивний, фрірайд, фрістайл, джибінг.
Сноубордкрос (англ. snowboard cross) - зимовий олімпійський вид спорту, дисципліна сноубордингу, в якій спортсмени змагають у швидкісному спуску спеціально підготовленою трасою. У С. одночасно стартує група сноубордистів, зазвичай чотири. Входить до програми Олімпійських ігор, починаючи з Турінської олімпіади 2006 р. Інша назва — бордеркрос.
Снукер (англ. snooker) - різновид більярдної гри, в якій слід набрати максимальну кількість очок шляхом закочування кольорових куль у лузи. Для С. використовується більший від традиційного стіл і спеціальної форми лузи.
Спаринг-партнери (спаринг і партнер) - партнери для тренування (спортсмени, команди, що змагаються між собою), близькі за рівнем спортивної підготовки.
Спартакіада - масові змагання з різних видів спорту. Від імені вождя повстання рабів у Стародавньому Римі Спартака (1 ст. до н. е.)
Спінінг (англ., від обертатися) - спортивна снасть для ловіння хижої риби на блешні.
Спінакер (гол.,англ.) - додаткове трикутне вітрило на спортивних вітрильних човнах.
Спорт (англ., від розважатися, з старофр., букв. — відносити) - 1. Фізичні вправи (гімнастика, атлетика, спортивні ігри, туризм і т. ін.), які мають на меті розвиток і зміцнення організму. 2. перен. Заняття, яким дуже захоплюються, яке здійснюють із завзяттям та пристрастю.
Стретчинг (англ. stretching — розтягування) - комплекс вправ для розвитку гнучкості тіла.
Табло (фр., від лат., дошка) - сигнальний щит зі світловими чи електромагнітними показниками, що відбивають стан контрольованого устаткування, хід технологічного прогресу, результати змагань тощо.
Тайм (англ., букв. — час) - частина спортивної гри, що відбувається протягом певного часу (у футболі — половина призначеної для гри часу).
Тайм-аут (англ., букв.- поза часом, тобто вилучене з основного часу) - перерва в спортивній грі на вимогу команди, передбачена правилами гри (напр., у баскетболі).
Тамагочі (вл.) - дитяча іграшка, віртуальний домашній вихованець. Торгова марка японської компанії Bandai.
Теніс (англ.) - спортивна гра, що полягає в перекиданні ракеткою невеликого м'яча через низьку сітку, натягнуту поперек невеликого прямокутного стола; настільний Т. — пінг-понг.
Терморегуляція (від гр. θερμός — теплий і лат., впорядковую) - сукупність фізіологічних процесів, що підтримують температуру тіла у людини й теплокровних тварин (ссавців і птахів) на сталому рівні.
Тонізувати (лат.) - 1. Поліпшувати функціональний стан органів, тканин і т. ін. живого організму. 2. Робити тонічним, наближати до тонічного (вірш).
Тонізуючий (лат.) - той, що підвищує тонус, Т. засоби — засоби, що підвищують енергію організму, життєву активність.
Тонус (гр. τόνος — напруження) - 1. фізіол. Стан, коли тривале збудження нервової або м'язової тканини не супроводиться стомленням і зумовлює добре функціонування організму. 2. Життєва активність, рівень життєдіяльності. 3. перен. Загальний рівень настроєності, характер настрою.
Торс (іт., гр., пагін) - 1. Тулуб людини. 2. Скульптурне зображення тулуба людини.
Тоталізатор (фр., від підсумовувати) - 1. На перегонах механічний лічильник, що показує грошові ставки, зроблені на якогось коня. 2. Бюро, що приймає грошові ставки на коней і сплачує виграші. 3. Гра на гроші під час таких перегонів.
Траверс (2) (фр., переїзд, переправа) - перехід альпініста за маршрутом, що йде по гребеню гірського хребта і з'єднує кілька вершин.
Травма (гр., рана) - порушення цілості й функцій органів та тканин тіла людини або тварини внаслідок ушкодження їх чинниками навколишнього середовища (механічні, термічні, хімічні, електричні тощо). Психічна Т. — надмірне нервове збудження.
Трамплін (фр., з іт., від ходуля) - 1. Пристрій, споруда для підсилення польоту людини при виконанні різних спортивних стрибків. 2. Вузька доріжка, що піднімається вгору на морських кораблях для запуску в політ літака за допомогою катапульти. 3. перен. Підпора, вихідний пункт для будь-яких дій.
Трапеція (гр., букв. — столик) - 1. мат. Чотирикутник, в якому дві протилежні сторони (основи) паралельні, а дві інші (бічні) не паралельні; трапез. 2. спорт. Гімнастичний прилад, що складається з горизонтальної поперечки, підвішеної на двох тросах або мотузках.
Треджен (англ., від йти через силу) - один з видів плавання вільним стилем, який за технікою нагадує кроль.
Трек (англ., букв. — слід, стежка, шлях) - 1. Спортивна споруда, призначена для проведення велосипедних (іноді мотоциклетних) гонок. 2. Слід, який залишає частинка в речовині (напр., у фотоемульсії).
Тренаж (англ., виховувати, навчати) - тренування, а також комплекс вправ для тренування в чому-небудь.
Тренажер (тренаж) - моделюючий пристрій для опрацювання робочих навиків або тренування льотчиків і космонавтів.
Тренер (англ., від виховувати, навчати) - спеціаліст з певного виду спорту, який керує тренуванням спортсменів.
Тренінг (англ.) - спеціальний тренувальний режим.
Тренування (англ., виховувати, навчати) - система підготовки організму людини або тварин з метою пристосування його до підвищених вимог і складних умов роботи. Застосовується у виробничій діяльності, спорті, для космічних польотів тощо. Основою Т. є комплекс спеціальних вправ.
Трицепс (лат. triceps — триголовий) - триголовий м'яз (плеча, гомілки).
Тур (фр., оберт, від токарний верстат) - 1. Один оберт по колу в танці. 2. Етап гри, змагання. 3. Один із запланованих і заздалегідь забезпечених строків опоросу у свиней.
Тура (фр., від лат., башта) - шахова фігура, що формою нагадує вежу.
Туризм (фр., від обхід, об'їзд) - подорожі, які здійснюються за певними маршрутами по своїй країні або за кордоном, поєднуючи відпочинок з пізнавальною метою; у ряді випадків мають елементи спорту.
Турнік (фр., вертітися, обертатися) - гімнастичний снаряд, що складається з горизонтального сталевого стержня (круглого перерізу), укріпленого на двох вертикальних стояках.
Турнір (нім., від старофр.) - 1. військ. Змагання лицарів у середньовічній Західній Європі. Проводились здебільшого на конях. 2. спорт. Змагання між окремими учасниками або командами за круговою системою, де учасники (або команди) зустрічаються між собою один або кілька разів.
Туше (фр., від торкати) - 1. Спосіб дотику до клавішів під час гри на фортепіано. 2. Момент спортивної боротьби, коли один з борців притиснутий лопатками до килима. 3. Спосіб накладання штрихів у живопису.
Тхеквондо (кор. 태권도 — шлях руки та ноги) - бойове мистецтво самооборони без зброї — здійснюється голими руками і ногами для ураження одного або декількох суперників. Олімпійський вид спорту з 2000 року.
Універсіада (універс(итет) і (олімп)іада) - студентські спортивні змагання.
Фалеристика (гр., металеві прикраси) - колекціонування значків.
Фальстарт (англ., неправильний старт) - неправильно взятий старт, коли хтось з учасників змагань почав рух до сигналу.
Фан (англ. fan — прихильник) - шанувальник чого-небудь чи кого-небудь.
Фант (гол., від нім., застава) - 1. Гра, учасники якої виконують як штраф які-небудь, звичайно жартівливі, завдання, визначені жеребкуванням. 2. Предмет, який дає учасник гри як штраф для визначення жеребкуванням завдання.
Ферзь (перс., полководець) - найсильніша фігура в шаховій грі, яку можна пересувати на будь-яке число клітин по прямій лінії або по діагоналі в усіх напрямках; королева.
Фехтування (нім.) - вид спорту, двобій спортивною холодною зброєю — на рапірах, шпагах, шаблях.
Фіберглас (англ., від волокно і скло) - пружний матеріал (скловолокно, просочене пластиком), з якого виготовляють переважно спортивний інвентар.
Фініш (англ., від лат., межа, рубіж) - 1. Заключна, вирішальна частина спортивних змагань на швидкість і витривалість. 2. Кінцевий пункт дистанції в спортивних змаганнях. 3. Певна відстань перед кінцевим пунктом спортивного змагання.
Фінал (іт., від лат., кінець) - 1. Закінчення, завершення якоїсь справи, події, явища; кінець, підсумок. 2. Завершальна частина музичного або театрального твору, конструктивно виділена й призначена для великого ансамблю. 3. Завершальна частина спортивного змагання, на якій виявляються переможці.
Фінт (іт., удавання) - спорт, обманний рух, удаваний випад.
Фітнес (від англ. to fit — відповідати за формою) - 1. Загальна фізична підготовленість організму людини. 2. біол. індивідуальна досконалість особини, що виражається в успіху передачі генетичної інформації нащадкам. 3. Оздоровча методика, що дозволяє змінити форми тіла, його вагу і надовго закріпити досягнутий результат.
Флеш (2) (англ. flash — спалах) - 1. У картярських іграх — випадково показана карта. 2. Флеш-пам'ять — різновид напівпровідникової технології електричним чином перепрограмовуваної комп'ютерної пам'яті. Принцип роботи заснований на зміні та реєстрації електричного заряду в ізольованій області напівпровідникової структури. 3. Програмна платформа для створення веб-додатків і мультимедійних презентацій.
Флеш (3) (англ. flush — давати пагони) - 1. У грі в покер — всі карти однієї масті, зібрані у одного гравця; масть. 2. Серія з трьох і більше воріт для слалома, встановлених одні за одними на схилі. 3. Брунька чайного куща із двома сусідніми, наймолодшими листками (чайний трилистник). Чай, вироблений з Ф., вважається стандартним по якості чаєм.
Фляєр (англ. flyer — літаючий) - кінь, який досяг (на скачках або бігах) найвищої швидкості на коротких дистанціях.
Фокстрот (від англ. fox — лисиця і trot — швидкий крок) - парний танець американського походження.
Фол (англ., букв. — брудний, нечесний) - у баскетболі — персональна помилка; у футболі — груба, небезпечна гра, недозволений прийом, умисний удар противника, поштовх, підніжка тощо.
Форвард (англ., букв. — передній) - 1. Гравець футбольної, хокейної та деяких інших команд, який атакує противника, щоб забити м'яч, шайбу у його ворота. 2. Форвардний контракт — угода між двома сторонами про майбутню поставку предмету контракту за наперед обумовленою ціною, яка укладається поза біржею й обов’язкова до виконання для обох сторін зазначеної угоди.
Форсинг (англ., від нагнітати) - у боксі — тактичний прийом, який характеризується безперервними атаками.
Форхенд (англ. forehand — передня рука) - у тенісі — удар праворуч, тобто такий удар, коли права рука, яка тримає ракетку, звернена закритою долонею уперед.
Фотофініш (від гр. Φωτόνιο — світло і фініш) - прилад для точного визначення фінішу учасників спортивного змагання. Складається із секундоміра й кінознімального устаткування.
Фрірайд (англ. freeride — вільна їзда) - катання на сноуборді або гірських лижах поза підготовленими трасами і, як правило, поза областю обслуговування гірськолижної індустрії.
Фрісбі (вл.) - спортивний снаряд у вигляді пластмасового літаючого круга діаметром 20-25 сантиметрів із загнутими краями. Торговий знак компанії «WEE-O».
Фрістайл (англ. free style — вільний стиль) - загальна назва різноманітних дисциплін, в яких лижники змагаються не тільки на швидкість проходження певної дистанції, а й у виконанні лижних трюків. Зимовий олімпійський вид спорту (з 1988 р.).
Футбол (англ., від ступня й м'яч) - спортивна гра, в якій гравці кожної з двох команд, б'ючи м'яч ногами, головою або тулубом, намагаються провести його у ворота супротивника якомога більше разів; копаний м'яч.
Хардтоп (англ. hard — жорсткий, top — верх) - кузов легкового автомобіля з твердим дахом без бічних стійок з бічним склом, що опускається.
Хаф-пайп (англ. half-pipe — півтруби) - 1. Конструкція для екстремальних видів спорту (напр., сноубординг, скейтбординг) що своїм виглядом нагадує поперечний переріз труби. 2. Зимовий вид спорту, змагання з якого проходять на хаф-пайпі, вкритого снігом, з двома зустрічними скатами і простором між ними, що дозволяє спортсмену виконувати стрибки та трюки при кожному переміщенні від однієї стіни до іншої.
Хокей (англ. hockey) - спортивна командна гра на льодяному (з м'ячем чи шайбою) або трав'яному (з м'ячем) майданчику.
Цейтнот (нім. Zeitnot від Zeit — час і Not — потреба) - 1. Нестача часу на обдумування ходів у шахових і шашкових партіях. 2. перен. Нестача часу.
Цугцванг (нім. Zugzwang — примуси до ходи) - у шахах таке розташування фігур, коли кожний черговий хід одного з партнерів погіршує його позицію або веде до матеріальних втрат чи навіть до програшу партії.
Чат (англ. chat — балачка) - мережевий засіб для швидкого обміну текстовими повідомленнями між користувачами інтернету у режимі реального часу.
Чатуранга (санскр.) - староіндійська гра, попередниця шахів. Ч. означає буквально чотири члени, тобто чотири роди військ: колісниці, слони, кіннота й піхота. Фігури мали чотири кольори. Кількість гравців — чотири.
Чемпіон (англ., фр., від лат., б'юся, борюся) - переможець чемпіонату; в ширшому розумінні — переможець у будь-якому спортивному змаганні на першість; першун.
Чемпіонат (фр.) - одна з форм спортивних змагань на першість з якого-небудь виду спорту для виявлення переможця — чемпіона.
Чіл-аут (від англ. chill out — розслабитися) - 1. Спокійна розслабляюча музика; софт-техно. 2. Приміщення в клубах і барах, де танцюючі відпочивають від енергійного танцю, слухаючи повільну музику.
Чірлідінг (від англ. cheer — схвальний вигук і leading — першість) - черлідінг. 1. Вид розважального виступу, призначений для привернення глядацької уваги до спортивних командних ігор, в якому поєднані елементи акробатики, гімнастики, танців; групова підтримка. 2. Вид спорту (з 1998 р.) із фізичних вправ, в яких поєднане шоу і танцювально-акробатичні елементи.
Шайба (нім., кільце, диск) - 1. Металеве кільце або пластинка з отвором, що їх закладають під гайку або головку болта. 2. спорт. Диск із гуми або пластмаси для гри в хокей.
Шанс (фр., удача, випадковість) - 1. Умова, яка забезпечує удачу, успіх в чому-небудь; ймовірність, можливість здійснення чогось; нагода, можливість, оказія, змога. 2. Обставини.
Шарада (фр. charade від прованс., базікання, бесіда) - загадка, побудована на визначенні якогось слова за його частинами або складами, поданими описово, що можуть становити собою й окремі слова.
Шах (перс., володар, цар) - 1. Титул монарха в деяких східних країнах. 2. У шахах — безпосередній напад якою-небудь фігурою на короля супротивника, від якої він може закритися фігурою свого кольору, пересунутися на неатаковане поле або збити нападаючу фігуру.
Шахи (перс., шах — володар, цар) - 1. Гра між двома противниками на квадратній дошці, поділеній на 64 поля, кожному з яких надається по 16 фігур, що їх вони можуть переміщати лише за певними правилами. Мета гри — дати мат ворожому королеві. 2. Набір фігур для шахової гри.
Шейпінг (англ. shaping — надання форми) - вид ритмічної гімнастики на основі строго регламентованих вправ, призначений для зміни форми тіла.
Шикана (фр. chicane) - послідовність тісних звивистих поворотів на трасі перегонів.
Шингарди (англ., від гомілка і захист) - 1. Щитки, гнучкі пристосування з шкіри або брезенту з набивкою всередині, які надівають у спортивних іграх на ноги, щоб захистити від можливих ударів. 2. У боксі — спеціальні рукавички без пальців, що заміняють "боксерські бинти". Використовують лише на тренуваннях.
Шоу (англ.) - вистава розважально-естрадного жанру.
Шпагат (нім., від іт., тонкий мотузок) - 1. Зсукана, випрядена товста нитка, що використовується для упаковування, зв'язування, зшивання і т. ін.; шворка. 2. спорт. Фігура в гімнастиці, для виконання якої гімнаст повільно опускається, розводячи ноги до повного стискання їх з підлогою, так, що вони утворюють одну пряму лінію.
Шраги (англ. to shrug — знизувати плечима) - силові вправи для розвитку трапецевидних м'язів, суть яких полягає у піднятті якомога вище плечей при статичному утриманні руками навантаження (гантелей, штанги і тп.).
Штанга (нім., букв.- стрижень, прут) - 1. Металевий стрижень, що є деталлю багатьох інструментів і механізмів. 2. Ш. бурова — сталевий стрижень, що з'єднує буровий інструмент (напр., долото), опущений у свердловину, з приводним двигуном. 3. Основний спортивний снаряд у важкій атлетиці. Складається з грифа для захвата руками та дисків для зміни ваги.
Юніор (лат., молодий, юний) - спортсмен віком 18-20 років, який бере участь у змаганнях у своїй віковій групі.
Про «Спорт і розваги»
«Спорт і розваги» © , 2013-10-2424.10.2013. Востаннє оновлено 29.12.2020 22:34. Кількість термінів - 269. Текст словника поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована». При використанні його матеріалів, пряме гіпертекстове посилання на сайт обов'язкове.
Поділитись
Розмістіть посилання словник «Спорт і розваги» в Twitter, Facebook або надішліть посилання на нього електронною поштою. Ви також можете розмістити «Спорт і розваги» на своєму сайті, роздрукувати або експортувати його у форматі pdf.
Сторінки: 1  2  3
Алфавітний покажчикНові статтіБлокнот
Останні переглянуті
Випадкова стаття
ПравописПро словникУвійти
«Словник іншомовних слів»
© Володимир Лук'янюк, 2001-24