search
close
search
Зміст | Повний текст
Фідонет (англ. FidoNet) - міжнародна аматорська комп'ютерна мережа, побудована за технологією «з точки в точку». Створена в 1984 р., максимальної популярності досягла в 1990-х.
Фізіологія (гр., природознавство) - 1. Біологічна наука, що вивчає функції живого організму та процеси, які відбуваються в ньому, їх закономірності. 2. Життєві функції живого організму або його частин, процеси, що відбуваються в ньому та закони, що ними керують.
Фізіологія екологічна (від гр. φύσις — природа, οἶκος — житло, λόγος — знання) - розділ фізіології, що вивчає особливості життєдіяльності організмів в залежності від клімато-географічних умов середовища проживання.
Фізика (пол. fizyka з гр. φυσικά від гр. φύσις — єство, природа, характер) - 1. Наука про будову, загальні властивості та закони руху матерії. 2. Будова, загальні властивості й закони руху якої-небудь матерії, знання про таку будову, такі властивості, закони. 3. заст. Фізична будова і стан організму.
Фікологія (гр., водорость і ...логія) - заст. Наука про водорості.
Фіксатив (фр., закріплюючий) - розчин безбарвної смоли в ефірі, спирті або бензині, що служить для закріплення малюнків, виконаних легкосипкими матеріалами (олівцем, вуглем тощо).
Фіксатор (фр., закріплювач) - 1. Деталь або пристрій, яким закріплюють у певному положенні частини машин або механізмів. 2. біол. Спеціальна речовина для обробки біологічних об'єктів, щоб зберегти морфологічну будову й хімічний склад їх при гістологічних або цитологічних дослідженнях.
Філігранологія (іт. filigrana і ...логія) - спеціальна історична наукова дисципліна, що вивчає історію паперу та водяних знаків на ньому.
Філогенетика (гр., рід, плем'я і генетика) - розділ генетики, що вивчає перебудову генетичного матеріалу в філогенезі.
Філологія (гр., любов до вчених занять) - 1. Сукупність наук, що вивчають мову й літературу якогось народу; мова та література. 2. Факультет вузу, де вивчають ці науки.
Філософ (гр.) - 1. Фахівець з філософії; мислитель, що розробляє світоглядні питання. 2. перен. Спокійна, розсудлива людина, що не зважає на життєві невдачі.
Філософія (гр., любов до мудрості) - 1. Наука про найзагальніші закони розвитку природи, суспільства та мислення. 2. Теоретичні, методологічні принципи, що лежать в основі якої-небудь науки, галузі знань і т. ін. 3. перен. Абстрактні міркування стосовно чогось. 4. розм. Філософський факультет університету. 5. заст., розм. Середній з трьох класів (риторика, філософія, богослов'я) духовної семінарії.
Фільєр (фр., від волочити) - інструмент (волока з каліброваним отвором) волочильних станів, крізь який протягують дріт, прутки, труби тощо.
Фільєра (фр., від волочити) - пристрій (ковпачок або диск з каліброваними отворами) в прядильних машинах, крізь який продавлюють розчини чи розплави, утворюючи штучні нитки, штапельні волокна.
Фільмотайп (англ., плівка і відбиток) - фотонабірна машина з ручною установкою шрифтового шаблону (плівка завдовжки до ЗО м) і фотоматеріалу.
Фільмофон (фільм і ...фон) - апарат, що записує звук на кіноплівку і відтворює його.
Фільмпак (англ., від плівка і пакет) - світлонепроникна коробка з негативною фотоплівкою.
Фільтр (фр., від лат., повсть) - пристрій або речовина для розділення чого-небудь, напр., рідини (газу) і завислих у ній твердих домішок, розділення електромагнітних або звукових хвиль тощо.
Фільтрат (фр.) - рідина, яка пройшла через фільтр, піддана фільтрації.
Фільтрація (фр.) - проціджування, просочування рідин і газів через порувату перегородку (середовище).
Фільтрпрес (фільтр і прес) - апарат (рами і плита з фільтруючим матеріалом), в якому рідину, перемішувану під тиском, очищають від домішок.
Фільтрувальний - придатний для фільтрації, той, що належить до фільтрації. Ф. папір — непроклеєний чистий волокнистий папір для відокремлення завислих твердих частинок від рідини.
Фініметр (лат., межа, рубіж і ...метр) - манометр із шкалою , що показує тиск і кількість газу в кисневих та інших балонах.
Фінішер (іт.) - 1. Машина для ущільнення та обробки цементно-бетонного покриття дороги, аеродрому тощо. 2. Той, хто подає сигнал на льотному полі про закінчення польоту.
Фітинг (англ., від монтувати) - фасонна деталь (муфта, трійник, ніпель тощо), якою з'єднують (на різьбі) труби.
Фітогеографія (фіто... і гр. γεωγραφία — географія) - розділ ботанічної географії, що вивчає поширення рослин та їхніх угруповань на земній кулі.
Фітотрон (фіто... і гр., місцеперебування, зосередження) - споруда, в якій моделюють кліматичні умови. Використовують у науковій роботі для вивчення реагування рослин на зміну умов середовища, прискореного розмноження селекційного матеріалу та створення посухостійких, зимостійких форм рослин.
Флавони (лат., жовтий) - органічні гетероциклічні сполуки, більшість Ф. — жовті тверді речовини. Застосовують як барвники.
Фланець (нім.) - з'єднувальна частина (переважно диск з отворами для болтів) трубопроводів, резервуарів, валів тощо.
Флатер (англ., букв. — тремтіння) - самодовільні (спонтанні) небезпечні вібрації крила або хвостового оперення літака, що виникають під час польоту.
Флегма (гр., слиз) - 1. Незворушний спокій, що межує з байдужістю, холоднокровністю; апатичність, апатія, інертність. 2. спец. Згущена маса, що залишається після фракційної перегонки рідкої суміші в перегінному апараті.
Флегматизація (флегма) - додавання до ракетного палива речовин, які зменшують чутливість твердого палива до зовнішніх імпульсів або підвищують стабільність (флегматизацію) рідкого палива.
Флеш (2) (англ. flash — спалах) - 1. У картярських іграх — випадково показана карта. 2. Флеш-пам'ять — різновид напівпровідникової технології електричним чином перепрограмовуваної комп'ютерної пам'яті. Принцип роботи заснований на зміні та реєстрації електричного заряду в ізольованій області напівпровідникової структури. 3. Програмна платформа для створення веб-додатків і мультимедійних презентацій.
Флінтглас (англ., від кремінь і скло) - оптичне скло, що містить значну кількість окису свинцю (до 65%). Відзначається великим показником заломлення й прозорістю.
Флогістон (гр., горючий) - за уявленнями хіміків 18 ст., особлива невагома речовина — "вогняна матерія", що нібито міститься в усіх здатних горіти речовинах. У кінці 18 ст. помилкову флогістонну теорію замінила наукова — киснева теорія горіння.
Флокени (нім., букв.- пластівці) - дефекти внутрішньої будови сталі у вигляді тонких звивистих тріщин.
Флокули (лат., жмутик) - світлі й темні утворення (плями), які спостерігаються на Сонці в монохроматичному світлі певної довжини хвилі, напр., у променях кальцію або водню.
Флоридин (вл.) - глини з домішками окисів кальцію, магнію та лугів. Використовують для очищення нафтопродуктів та при гідрогенізації жирів. Від назви п-ова Флоріда, США. Інша назва — флоридинові глини.
Флороглюцин (гр., зелений, жовтуватий і солодкий) - органічна сполука, трьохатомний фенол, безбарвні або жовтуваті кристали. Ф. — чутливий реактив для визначення домішки деревної маси до паперу.
Флуктуація (лат., хвилювання, безперервний рух, від хвилююсь, тремчу) - 1. Випадкове відхилення якоїсь величини від її середнього значення. 2. мед. Коливання при доторкуванні; симптом наявності рідини в порожнині або тканинах з м'якими або пружно-еластичними стінками.
Флуоресценція (лат., потік та суфікс, що означає слабку дію) - короткочасне свічення деяких речовин після припинення освітлювання їх, один з різновидів люмінесценції. Від назви мінералу флюориту.
Флуорометр (флуор(есценція) і ...метр) - 1. Прилад для вимірювання тривалості флуоресценції. 2. Пристрій для визначення інтенсивності люмінесценції.
Флуороскоп (флуор(есценція) і ...скоп) - найпростіший прилад для спостереження люмінесценції. Застосовують для люмінесцентного аналізу в різних галузях техніки і в медицині.
Флюїд (лат., текучий) - 1. Рідина або газоподібна речовина, що виділяється з магматичного джерела. 2. Уявна невагома рідина, якою до 18 ст. пояснювали теплові, електричні й оптичні явища, а також горіння. 3. За містичними уявленнями спіритів — якийсь "психічний струм", що його нібито відсилає людина.
Флюоресценція (лат., потік та суфікс, що означає слабку дію) - короткочасне свічення деяких речовин після припинення освітлювання їх, один з різновидів люмінесценції. Від назви мінералу флюориту. Інша назва — флуоресценція.
Флюороскоп (флуор(есценція) і ...скоп) - найпростіший прилад для спостереження люмінесценції. Застосовують для люмінесцентного аналізу в різних галузях техніки і в медицині. Інша назва — флуороскоп.
Флюси (нім. Fluss — потік) - 1. Речовини, які додаються до вихідних матеріалів під час плавлення металів для регулювання складу шлаку, плавень. 2. Речовини, які наносять на поверхню з'єднуваних частин під час паяння, зварювання і т. ін. для видалення утворюваних окислів та забруднень при автоматичному зварюванні. 3. мед. Гнійне захворювання порожнини рота; періостит.
Флютбет (нім., від потік та постіль, ложе) - штучна підводна основа гребель та інших гідротехнічних споруд.
Фокальний (лат., вогнище, осередок) - фокусний, той, що належить до фокусу: Ф-а площина — площина, на якій розміщений фокус пучка променів, який виходить із світної точки і відбивається від сферичного дзеркала або заломлюється в лінзі.
Фокус (1) (лат. focus — вогнище, осередок) - 1. Точка, в якій збираються промені, відбиті сферичним дзеркалом або заломлені лінзою. 2. Точка, відношення віддалей якої від будь-якої точки на еліпсі, гіперболі, параболі до віддалі її від певної прямої (директриси) є сталою величиною. 3. Вогнище хворобливого процесу в організмі. 4. Ф. вимовний — місце утворення мовного звуку. 5. Центр, осередок чого-небудь (напр., землетрусу).
Фокусування (лат. focus — вогнище, осередок) - 1. Збирання променів у фокусі оптичної системи. 2. Наведення зображення на різкість при фото- або кінозніманні тощо.
Фольга (гол., від лат. folium — аркуш) - 1. Дуже тонкі блискучі листи або стрічки металів і сплавів, які використовуються для прикраси виробів, пакування харчових продуктів, тютюну, а також для виготовлення конденсаторів, електродів. 2. Матеріал, який використовують в поліграфії для нанесення зображень на оправи книг.
Фон (2) (фр.) - 1 . Звукові перешкоди; шум, тріск у телефоні, гучномовці, апараті звукового кіно і т. ін. 2. Одиниця рівня гучності звуку. 3. Природний рівень радіації.
Фонавтограф (від гр. φωνή — звук, αὐτός — сам, γράφω — писати) - перший з відомих звукозаписуючих пристроїв. Запатентований в 1857 році французом Едуардо Леоном Скоттом де Мартінвіллем. Ф. міг лише реєструвати візуальну форму звукових коливань, записуючи їх на голкою на пластинці з закопченого скла; відтворювати записаний звук було неможливо.
Фонограма (фоно... і ...грама) - запис звукових коливань на плівці, платівці тощо.
Фонографічний (фоно і гр. γράφω — пишу) - той, що стосується фонографа, пов'язаний з записом і відтворенням звуків; Ф-е письмо — звукове письмо на відміну від ідеографічного; літерний запис усної мови.
Фонометр (фоно... і ...метр) - прилад для суб'єктивного визначення рівня гучності звуку або шуму.
Фонон (гр., звук) - квант (частинка, порція) звуку — поняття, подібне до поняття порції світла — фотон.
Форвакуум (нім., перед і вакуум) - попереднє розрідження (перша стадія), коли утворюють високий вакуум за дві чи більше стадій.
Форинжектор (нім., попереду, перед та інжектор) - пристрій для попереднього прискорення елементарних частинок перед впусканням їх у камеру основного прискорювача.
Форкамера (англ., передній і камера) - невелика камера в дизельних і рідинних ракетних двигунах, у якій відбувається попереднє (перед надходженням в основну камеру) змішування і горіння компонентів рідкого палива.
Формалізація (від лат. forma — вид, образ) - в математичній логіці — метод, що полягає у заміні всіх змістових термінів символами, а всіх змістових тверджень — відповідними їм послідовностями символів або формулами.
Формальдегід (від лат., мурашка і альдегід) - органічна сполука, альдегід мурашиної кислоти; безбарвний газ з різким запахом, отруйний. Застосовують у виробництві пластмас, барвників, лікарських препаратів, у текстильній і паперовій промислововсті тощо.
Форманта (лат., створюючий) - 1. В акустиці — призвук, майже незмінний за частотою, властивий всім тонам даного музичного інструмента або голосу, який надає звучанню характерного забарвлення — тембру. 2. Область концентрації енергії в спектрі звуку мови або співацького голосу, а також музичного інструмента.
Форміати (лат., мурашка) - солі мурашиної кислоти.
Формування (лат., утворюю, формую) - 1. У ливарному виробництві — технологічний процес виготовлення ливарних форм, які заповнюватимуться рідким металом або сплавом. 2. У ковальському, штампувальному виробництві — деякі операції, що полягають у зміні форм заготовок при штампуванні. 3. Створення чогось (думки тощо). 4. Розвиток.
Формула (лат., образ, вид, форма) - 1. Загальне коротке визначення якогось положення, відношення, закону і т. ін., яке можна застосовувати до відповідного конкретного випадку. 2. Виражене буквами, числами, знаками умовне позначення відношення будь-яких величин, елементів і т. ін.
Форсаж (фр., від напружувати) - короткочасне збільшення тяги (потужності) двигуна проти її значення на номінальному (порівняно тривалому) режимі.
Форсунка (англ., нагнітальний насос) - пристрій, яким розпилюють рідке паливо (в топках печей, котлів, у камерах згоряння двигунів) або воду (у вентиляційних установках).
Фортран (англ., скорочення від "формульний транслятор") - одна з мов програмування, орієнтована на вирішення науково-технічних задач.
Фосген (від гр. φωτός — світло і γένος — рід) - задушлива отруйна речовина; безбарвний газ з запахом прілого сіна. Ф. як отруйна речовина застосовувався в роки Першої світової війни. Використовують у виробництві пестицидів, пластмас, барвників, безводних оксидів металів.
Фосфатази (від гр. φως-φορος — світлоносний) - гідролітичні ферменти, що каталізують відщеплення фосфорної кислоти з органічних сполук. Містяться в усіх клітинах організму людини, тварин й рослин.
Фосфати (від гр. φως-φορος — світлоносний) - солі фосфорної кислоти. Використовують як добрива, а також у техніці й медицині.
Фосфіди (від гр. φως-φορος — світлоносний) - сполуки фосфору з металами, а також деякими неметалами. Використовують переважно як напівпровідникові матеріали.
Фосфор (гр. φως-φορος — світлоносний) - хімічний елемент 5-ї групи третього періоду періодичної системи, неметал, символ Р, ат. н. 15; буває переважно білий і червоний, білий Ф. дуже отруйний. Застосовують у сірниковій промисловості, в металургії, сполуки Ф. — як добрива (суперфосфат, томасшлак) і в медицині.
Фосфоресценція (гр., світлоносний та лат., суфікс, що означає слабку дію) - свічення (1000 сек. до кількох годин) деяких речовин (напр., сірчистих сполук цинку, барію, стронцію) після припинення освітлювання їх; один з різновидів люмінесценції.
Фосфороліз (від гр. φως-φορος — світлоносний і ...ліз) - зворотний ферментативний процес розщеплення глікозидних зв'язків деяких біологічно важливих сполук (крохмалю, глікогену, сахарози, нуклеозидів) за допомогою неорганічного фосфату.
Фосфороскоп (від гр. φως-φορος — світлоносний і ...скоп) - прилад для спостереження фосфоресценції.
Фото... (від гр. Φωτόνιο — світло) - у складних словах відповідає поняттям: «той, що діє за допомогою світла», «заснований на дії світла».
Фотобактерії (від гр. Φωτόνιο — світло та бактерії) - бактерії, які утворюють речовини, що при окисленні випромінюють світло.
Фотогеліограф (від гр. Φωτόνιο — світло і геліо і гр. γράφω — пишу) - астрономічний інструмент, яким фотографують Сонце.
Фотограмметрія (від гр. Φωτόνιο — світло гр., запис і ...метрія) - визначення розмірів, форми й положення предметів у просторі вимірюванням їхніх фотографічних зображень.
Фотографія (від гр. φωτός — світло і γράφω — пишу) - 1. Спосіб одержання зображень об'єктів на спеціальних світлочутливих матеріалах. 2. Знімок (зображення) на таких матеріалах. 3. Майстерня, де виробляють такі знімки.
Фотодіод (від гр. Φωτόνιο — світло й діод) - двоелектродний напівпровідниковий прилад, дія якого грунтується на використанні фотоефекту.
Фотоекспонометр (від гр. Φωτόνιο — світло) - прилад, яким визначають експозицію при фотографуванні чи кінозніманні; експонометр.
Фотоелемент (від гр. Φωτόνιο — світло і елемент) - прилад, в якому виникає електричний струм (електронний потік) внаслідок діяння світла.
Фотоемульсія (від гр. Φωτόνιο — світло і емульсія) - те саме, що й світлочутлива емульсія.
Фотоефект (від гр. Φωτόνιο — світло й ефект) - повне або часткове вивільнення електронів від зв'язків з ядрами атомів речовини внаслідок дії на неї електромагнітного проміння (світла, рентгенівського чи гамма-проміння).
Фотокатод (від гр. Φωτόνιο — світло і катод) - катод фотоелемента, що випромінює електрони від діяння світла.
Фотоліз (від гр. Φωτόνιο — світло і ...ліз) - розклад хімічних сполук внаслідок діяння світла на них.
Про «Наука і техніка»
«Наука і техніка» © , 2014-10-2424.10.2014. Востаннє оновлено 28.04.2021 00:34. Кількість термінів - 842. Текст словника поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована». При використанні його матеріалів, пряме гіпертекстове посилання на сайт обов'язкове.
Поділитись
Розмістіть посилання словник «Наука і техніка» в Twitter, Facebook або надішліть посилання на нього електронною поштою. Ви також можете розмістити «Наука і техніка» на своєму сайті, роздрукувати або експортувати його у форматі pdf.
Сторінки: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10
Алфавітний покажчикНові статтіБлокнот
Останні переглянуті
Випадкова стаття
ПравописПро словникУвійти
«Словник іншомовних слів»
© Володимир Лук'янюк, 2001-24