Наука і техніка


Востаннє оновлено - 28.04.2021 00:34

print
grid_off
Фідонет
міжнародна аматорська комп'ютерна мережа, побудована за технологією «з точки в точку». Створена в 1984 р., максимальної популярності досягла в 1990-х.

Фізіологія
1. Біологічна наука, що вивчає функції живого організму та процеси, які відбуваються в ньому, їх закономірності. 2. Життєві функції живого організму або його частин, процеси, що відбуваються в ньому та закони, що ними керують.

Фізіологія екологічна
розділ фізіології, що вивчає особливості життєдіяльності організмів в залежності від клімато-географічних умов середовища проживання.

Фізика
1. Наука про будову, загальні властивості та закони руху матерії. 2. Будова, загальні властивості й закони руху якої-небудь матерії, знання про таку будову, такі властивості, закони. 3. заст. Фізична будова і стан організму.

Фікологія
заст. Наука про водорості.

Фіксатив
розчин безбарвної смоли в ефірі, спирті або бензині, що служить для закріплення малюнків, виконаних легкосипкими матеріалами (олівцем, вуглем тощо).

Фіксатор
1. Деталь або пристрій, яким закріплюють у певному положенні частини машин або механізмів. 2. біол. Спеціальна речовина для обробки біологічних об'єктів, щоб зберегти морфологічну будову й хімічний склад їх при гістологічних або цитологічних дослідженнях.

Філігранологія
спеціальна історична наукова дисципліна, що вивчає історію паперу та водяних знаків на ньому.

Філогенетика
розділ генетики, що вивчає перебудову генетичного матеріалу в філогенезі.

Філологія
1. Сукупність наук, що вивчають мову й літературу якогось народу; мова та література. 2. Факультет вузу, де вивчають ці науки.

Філософ
1. Фахівець з філософії; мислитель, що розробляє світоглядні питання. 2. перен. Спокійна, розсудлива людина, що не зважає на життєві невдачі.

Філософія
1. Наука про найзагальніші закони розвитку природи, суспільства та мислення. 2. Теоретичні, методологічні принципи, що лежать в основі якої-небудь науки, галузі знань і т. ін. 3. перен. Абстрактні міркування стосовно чогось. 4. розм. Філософський факультет університету. 5. заст., розм. Середній з трьох класів (риторика, філософія, богослов'я) духовної семінарії.

Фільєр
інструмент (волока з каліброваним отвором) волочильних станів, крізь який протягують дріт, прутки, труби тощо.

Фільєра
пристрій (ковпачок або диск з каліброваними отворами) в прядильних машинах, крізь який продавлюють розчини чи розплави, утворюючи штучні нитки, штапельні волокна.

Фільмотайп
фотонабірна машина з ручною установкою шрифтового шаблону (плівка завдовжки до ЗО м) і фотоматеріалу.

Фільмофон
апарат, що записує звук на кіноплівку і відтворює його.

Фільмпак
світлонепроникна коробка з негативною фотоплівкою.

Фільтр
пристрій або речовина для розділення чого-небудь, напр., рідини (газу) і завислих у ній твердих домішок, розділення електромагнітних або звукових хвиль тощо.

Фільтрат
рідина, яка пройшла через фільтр, піддана фільтрації.

Фільтрація
проціджування, просочування рідин і газів через порувату перегородку (середовище).

Фільтрпрес
апарат (рами і плита з фільтруючим матеріалом), в якому рідину, перемішувану під тиском, очищають від домішок.

Фільтрувальний
придатний для фільтрації, той, що належить до фільтрації. Ф. папір — непроклеєний чистий волокнистий папір для відокремлення завислих твердих частинок від рідини.

Фініметр
манометр із шкалою , що показує тиск і кількість газу в кисневих та інших балонах.

Фінішер
1. Машина для ущільнення та обробки цементно-бетонного покриття дороги, аеродрому тощо. 2. Той, хто подає сигнал на льотному полі про закінчення польоту.

Фітинг
фасонна деталь (муфта, трійник, ніпель тощо), якою з'єднують (на різьбі) труби.

Фітогеографія
розділ ботанічної географії, що вивчає поширення рослин та їхніх угруповань на земній кулі.

Фітотрон
споруда, в якій моделюють кліматичні умови. Використовують у науковій роботі для вивчення реагування рослин на зміну умов середовища, прискореного розмноження селекційного матеріалу та створення посухостійких, зимостійких форм рослин.

Флавони
органічні гетероциклічні сполуки, більшість Ф. — жовті тверді речовини. Застосовують як барвники.

Фланець
з'єднувальна частина (переважно диск з отворами для болтів) трубопроводів, резервуарів, валів тощо.

Флатер
самодовільні (спонтанні) небезпечні вібрації крила або хвостового оперення літака, що виникають під час польоту.

Флегма
1. Незворушний спокій, що межує з байдужістю, холоднокровністю; апатичність, апатія, інертність. 2. спец. Згущена маса, що залишається після фракційної перегонки рідкої суміші в перегінному апараті.

Флегматизація
додавання до ракетного палива речовин, які зменшують чутливість твердого палива до зовнішніх імпульсів або підвищують стабільність (флегматизацію) рідкого палива.

Флеш (2)
1. У картярських іграх — випадково показана карта. 2. Флеш-пам'ять — різновид напівпровідникової технології електричним чином перепрограмовуваної комп'ютерної пам'яті. Принцип роботи заснований на зміні та реєстрації електричного заряду в ізольованій області напівпровідникової структури. 3. Програмна платформа для створення веб-додатків і мультимедійних презентацій.

Флінтглас
оптичне скло, що містить значну кількість окису свинцю (до 65%). Відзначається великим показником заломлення й прозорістю.

Флогістон
за уявленнями хіміків 18 ст., особлива невагома речовина — "вогняна матерія", що нібито міститься в усіх здатних горіти речовинах. У кінці 18 ст. помилкову флогістонну теорію замінила наукова — киснева теорія горіння.

Флокени
дефекти внутрішньої будови сталі у вигляді тонких звивистих тріщин.

Флокули
світлі й темні утворення (плями), які спостерігаються на Сонці в монохроматичному світлі певної довжини хвилі, напр., у променях кальцію або водню.

Флоридин
глини з домішками окисів кальцію, магнію та лугів. Використовують для очищення нафтопродуктів та при гідрогенізації жирів. Від назви п-ова Флоріда, США. Інша назва — флоридинові глини.

Флороглюцин
органічна сполука, трьохатомний фенол, безбарвні або жовтуваті кристали. Ф. — чутливий реактив для визначення домішки деревної маси до паперу.

Флуктуація
1. Випадкове відхилення якоїсь величини від її середнього значення. 2. мед. Коливання при доторкуванні; симптом наявності рідини в порожнині або тканинах з м'якими або пружно-еластичними стінками.

Флуоресценція
короткочасне свічення деяких речовин після припинення освітлювання їх, один з різновидів люмінесценції. Від назви мінералу флюориту.

Флуорометр
1. Прилад для вимірювання тривалості флуоресценції. 2. Пристрій для визначення інтенсивності люмінесценції.

Флуороскоп
найпростіший прилад для спостереження люмінесценції. Застосовують для люмінесцентного аналізу в різних галузях техніки і в медицині.

Флюїд
1. Рідина або газоподібна речовина, що виділяється з магматичного джерела. 2. Уявна невагома рідина, якою до 18 ст. пояснювали теплові, електричні й оптичні явища, а також горіння. 3. За містичними уявленнями спіритів — якийсь "психічний струм", що його нібито відсилає людина.

Флюоресценція
короткочасне свічення деяких речовин після припинення освітлювання їх, один з різновидів люмінесценції. Від назви мінералу флюориту. Інша назва — флуоресценція.

Флюороскоп
найпростіший прилад для спостереження люмінесценції. Застосовують для люмінесцентного аналізу в різних галузях техніки і в медицині. Інша назва — флуороскоп.

Флюси
1. Речовини, які додаються до вихідних матеріалів під час плавлення металів для регулювання складу шлаку, плавень. 2. Речовини, які наносять на поверхню з'єднуваних частин під час паяння, зварювання і т. ін. для видалення утворюваних окислів та забруднень при автоматичному зварюванні. 3. мед. Гнійне захворювання порожнини рота; періостит.

Флютбет
штучна підводна основа гребель та інших гідротехнічних споруд.

Фокальний
фокусний, той, що належить до фокусу: Ф-а площина — площина, на якій розміщений фокус пучка променів, який виходить із світної точки і відбивається від сферичного дзеркала або заломлюється в лінзі.

Фокус (1)
1. Точка, в якій збираються промені, відбиті сферичним дзеркалом або заломлені лінзою. 2. Точка, відношення віддалей якої від будь-якої точки на еліпсі, гіперболі, параболі до віддалі її від певної прямої (директриси) є сталою величиною. 3. Вогнище хворобливого процесу в організмі. 4. Ф. вимовний — місце утворення мовного звуку. 5. Центр, осередок чого-небудь (напр., землетрусу).

Фокусування
1. Збирання променів у фокусі оптичної системи. 2. Наведення зображення на різкість при фото- або кінозніманні тощо.

Фольга
1. Дуже тонкі блискучі листи або стрічки металів і сплавів, які використовуються для прикраси виробів, пакування харчових продуктів, тютюну, а також для виготовлення конденсаторів, електродів. 2. Матеріал, який використовують в поліграфії для нанесення зображень на оправи книг.

Фон (2)
1 . Звукові перешкоди; шум, тріск у телефоні, гучномовці, апараті звукового кіно і т. ін. 2. Одиниця рівня гучності звуку. 3. Природний рівень радіації.

Фонавтограф
перший з відомих звукозаписуючих пристроїв. Запатентований в 1857 році французом Едуардо Леоном Скоттом де Мартінвіллем. Ф. міг лише реєструвати візуальну форму звукових коливань, записуючи їх на голкою на пластинці з закопченого скла; відтворювати записаний звук було неможливо.

Фонограма
запис звукових коливань на плівці, платівці тощо.

Фонографічний
той, що стосується фонографа, пов'язаний з записом і відтворенням звуків; Ф-е письмо — звукове письмо на відміну від ідеографічного; літерний запис усної мови.

Фонометр
прилад для суб'єктивного визначення рівня гучності звуку або шуму.

Фонон
квант (частинка, порція) звуку — поняття, подібне до поняття порції світла — фотон.

Форвакуум
попереднє розрідження (перша стадія), коли утворюють високий вакуум за дві чи більше стадій.

Форинжектор
пристрій для попереднього прискорення елементарних частинок перед впусканням їх у камеру основного прискорювача.

Форкамера
невелика камера в дизельних і рідинних ракетних двигунах, у якій відбувається попереднє (перед надходженням в основну камеру) змішування і горіння компонентів рідкого палива.

Формалізація
в математичній логіці — метод, що полягає у заміні всіх змістових термінів символами, а всіх змістових тверджень — відповідними їм послідовностями символів або формулами.

Формальдегід
органічна сполука, альдегід мурашиної кислоти; безбарвний газ з різким запахом, отруйний. Застосовують у виробництві пластмас, барвників, лікарських препаратів, у текстильній і паперовій промислововсті тощо.

Форманта
1. В акустиці — призвук, майже незмінний за частотою, властивий всім тонам даного музичного інструмента або голосу, який надає звучанню характерного забарвлення — тембру. 2. Область концентрації енергії в спектрі звуку мови або співацького голосу, а також музичного інструмента.

Форміати
солі мурашиної кислоти.

Формування
1. У ливарному виробництві — технологічний процес виготовлення ливарних форм, які заповнюватимуться рідким металом або сплавом. 2. У ковальському, штампувальному виробництві — деякі операції, що полягають у зміні форм заготовок при штампуванні. 3. Створення чогось (думки тощо). 4. Розвиток.

Формула
1. Загальне коротке визначення якогось положення, відношення, закону і т. ін., яке можна застосовувати до відповідного конкретного випадку. 2. Виражене буквами, числами, знаками умовне позначення відношення будь-яких величин, елементів і т. ін.

Форсаж
короткочасне збільшення тяги (потужності) двигуна проти її значення на номінальному (порівняно тривалому) режимі.

Форсунка
пристрій, яким розпилюють рідке паливо (в топках печей, котлів, у камерах згоряння двигунів) або воду (у вентиляційних установках).

Фортран
одна з мов програмування, орієнтована на вирішення науково-технічних задач.

Фосген
задушлива отруйна речовина; безбарвний газ з запахом прілого сіна. Ф. як отруйна речовина застосовувався в роки Першої світової війни. Використовують у виробництві пестицидів, пластмас, барвників, безводних оксидів металів.

Фосфатази
гідролітичні ферменти, що каталізують відщеплення фосфорної кислоти з органічних сполук. Містяться в усіх клітинах організму людини, тварин й рослин.

Фосфати
солі фосфорної кислоти. Використовують як добрива, а також у техніці й медицині.

Фосфіди
сполуки фосфору з металами, а також деякими неметалами. Використовують переважно як напівпровідникові матеріали.

Фосфор

хімічний елемент 5-ї групи третього періоду періодичної системи, неметал, символ Р, ат. н. 15; буває переважно білий і червоний, білий Ф. дуже отруйний. Застосовують у сірниковій промисловості, в металургії, сполуки Ф. — як добрива (суперфосфат, томасшлак) і в медицині.

Фосфоресценція
свічення (1000 сек. до кількох годин) деяких речовин (напр., сірчистих сполук цинку, барію, стронцію) після припинення освітлювання їх; один з різновидів люмінесценції.

Фосфороліз
зворотний ферментативний процес розщеплення глікозидних зв'язків деяких біологічно важливих сполук (крохмалю, глікогену, сахарози, нуклеозидів) за допомогою неорганічного фосфату.

Фосфороскоп
прилад для спостереження фосфоресценції.

Фото...
у складних словах відповідає поняттям: «той, що діє за допомогою світла», «заснований на дії світла».

Фотобактерії
бактерії, які утворюють речовини, що при окисленні випромінюють світло.

Фотогеліограф
астрономічний інструмент, яким фотографують Сонце.

Фотограмметрія
визначення розмірів, форми й положення предметів у просторі вимірюванням їхніх фотографічних зображень.

Фотографія

1. Спосіб одержання зображень об'єктів на спеціальних світлочутливих матеріалах. 2. Знімок (зображення) на таких матеріалах. 3. Майстерня, де виробляють такі знімки.

Фотодіод
двоелектродний напівпровідниковий прилад, дія якого грунтується на використанні фотоефекту.

Фотоекспонометр
прилад, яким визначають експозицію при фотографуванні чи кінозніманні; експонометр.

Фотоелемент
прилад, в якому виникає електричний струм (електронний потік) внаслідок діяння світла.

Фотоемульсія
те саме, що й світлочутлива емульсія.

Фотоефект
повне або часткове вивільнення електронів від зв'язків з ядрами атомів речовини внаслідок дії на неї електромагнітного проміння (світла, рентгенівського чи гамма-проміння).

Фотокатод
катод фотоелемента, що випромінює електрони від діяння світла.

Фотоліз
розклад хімічних сполук внаслідок діяння світла на них.

Сторінки: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Зміст:

Фідонет
Фізіологія
Фізіологія екологічна
Фізика
Фікологія
Фіксатив
Фіксатор
Філігранологія
Філогенетика
Філологія
Філософ
Філософія
Фільєр
Фільєра
Фільмотайп
Фільмофон
Фільмпак
Фільтр
Фільтрат
Фільтрація
Фільтрпрес
Фільтрувальний
Фініметр
Фінішер
Фітинг
Фітогеографія
Фітотрон
Флавони
Фланець
Флатер
Флегма
Флегматизація
Флеш (2)
Флінтглас
Флогістон
Флокени
Флокули
Флоридин
Флороглюцин
Флуктуація
Флуоресценція
Флуорометр
Флуороскоп
Флюїд
Флюоресценція
Флюороскоп
Флюси
Флютбет
Фокальний
Фокус (1)
Фокусування
Фольга
Фон (2)
Фонавтограф
Фонограма
Фонографічний
Фонометр
Фонон
Форвакуум
Форинжектор
Форкамера
Формалізація
Формальдегід
Форманта
Форміати
Формування
Формула
Форсаж
Форсунка
Фортран
Фосген
Фосфатази
Фосфати
Фосфіди
Фосфор
Фосфоресценція
Фосфороліз
Фосфороскоп
Фото...
Фотобактерії
Фотогеліограф
Фотограмметрія
Фотографія
Фотодіод
Фотоекспонометр
Фотоелемент
Фотоемульсія
Фотоефект
Фотокатод
Фотоліз