Наука і техніка


Востаннє оновлено - 28.04.2021 00:34

print
grid_off
Тахеометрія
розділ геодезії, в якому вивчають методи визначення взаємного положення точок місцевості.

Тахіметр
1. Застаріла назва тахеометра. 2. Прилад для вимірювання швидкості течії води.

Тахограма
графічний запис змін швидкості обертання (напр., вала машини) залежно від часу.

Тахограф
прилад, що фіксує зміну швидкості обертання деталей машин або механізмів у вигляді кривої лінії. Т. застосовують для контролю та вимірювання кількості обертів валів турбін, центрифуг, двигунів внутрішнього згоряння тощо.

Тахометр
прилад, яким вимірюють кутову швидкість обертового тіла.

Твістор
запам'ятовувальний елемент — відрізок дроту з магнітною поверхнею, легке намагнічування якого спрямовується по гвинтовій лінії та з керуючою обмоткою навколо дроту.

Теза
1. Положення, висловлене в книжці, доповіді, статті тощо, правдивість якого треба довести. 2. лог. Вихідне положення, що вимагає доведення. 3. У філософії Гегеля — вихідний пункт процесу розвитку, перший ступінь тріади.

Тезаурус
сукупність понять з певної галузі науки, нагромаджених людиною чи колективом. У вузькому розумінні — словник для пошуку слів якоїсь мови за їхнім змістом.

Текстоліт
багатошаровий спресований пластичний матеріал. Являв собою бавовняну тканину, просочену штучними смолами. Застосовують для виготовлення довговічних деталей, а також як електроізоляційний матеріал.

Текстологія
галузь філології, що займається історією і критикою текстів літературних пам'яток та історичних документів, їх відновленням і публікацією.

Телеавтоматика
галузь автоматики, що охоплює теорію й принципи побудови систем керування із застосуванням методів і засобів телемеханіки та сукупність телемеханічних пристроїв.

Телебінокль
спеціальний бінокль, що дає можливість ясно бачити дуже віддалені предмети.

Телевізор
радіотехнічний пристрій для приймання на відстані зображення і його звукового супроводу.

Телеграма

1. Повідомлення, передане телеграфом. 2. Аркуш або бланк з текстом такого повідомлення.

Телеграф
1. Апарат, що забезпечує передавання й приймання на віддалі (по проводах або радіо, оптичними засобами) різних повідомлень. 2. Підприємство зв'язку, обладнане комплексом пристроїв для телеграфного зв'язку.

Телеграфія
галузь зв'язку, що займається швидким передаванням (і прийманням) телеграфних повідомлень на великі віддалі.

Телеекран
частина телевізора, на якій відтворюється прийняте зображення.

Телекамера
частина телевізійного обладнання, що приймає і передає зображення.

Телекомплекс
комплекс телевізійних студій, приміщень для апаратури тощо.

Телекс
1. Абонентський телеграфний зв'язок, здійснюваний за допомогою телефонної мережі. 2. Апарат, призначений для такого зв'язку.

Телеметр
далекомір, оптичний прилад для вимірювання віддалей. Застосовують у військовій справі, а також при кіно- і фотозйомках для визначення віддалей до об'єктів, що їх фотографують.

Телеметрія
сукупність технічних засобів і методів вимірювання на віддалі різних фізичних, технічних та інших величин у промислових, енергетичних, транспортних та інших установках.

Телемеханізація
оснащення технічних об'єктів засобами телемеханіки для керування об'єктами на віддалі та об'єднання їх у єдині комплекси з централізованим керуванням.

Телемеханіка
наука про вимірювання, регулювання й контроль параметрів будь-яких об'єктів, а також керування цими об'єктами на значній віддалі; відповідна галузь техніки.

Телеоб'єктив
складний об'єктив до фотоапарата, який дає змогу мати зображення більшого розміру і з більших віддалей, ніж це можливо при звичайних об'єктивах.

Телерадіола
телевізор, радіоприймач та програвач, скомпоновані в одному апараті.

Телерекординг
1. Телевізійне обладнання для записування телевізійних програм на кінострічку. 2. Запис телевізійної передачі.

Телеретранслятор
ретранслятор для передавання телевізійних програм.

Телесателіт
штучний супутник Землі, призначений для ретрансляції телевізійних сигналів.

Телескоп
1. астр. Оптичний прилад для спостереження за небесними світилами. 2. Акваріумна рибка з виряченими очима та подвійним шлейфоподібним хвостом.

Телестереоскоп
оптичний прилад. Пейзаж через Т. виглядає рельєфніше, ніж через стереоскоп.

Телетайп
електромеханічна друкарська машина, яка використовується для передачі між двома абонентами текстових повідомлень через найпростіший електричний канал (зазвичай по парі дротів). За назвою компанії-виробника Teletype.

Телетайпсетер
пристрій до наборного рядковідливного автомата, що забезпечує передавання набору у вигляді перфорованої стрічки, якою керує автомат на віддалі по лініях телеграфного зв'язку.

Теломеризація
хім. утворення полімерної сполуки, коли до кількох молекул ненасиченої сполуки приєднується одна молекула насиченої сполуки. Використовують Т. для одержання синтетичних мийних та дезинфікуючих засобів, синтитичних волокон, розчинників тощо.

Телур
хімічний елемент, символ Те, ат. н. 52; сріблясто-сірий крихкий метал. Використовують як доравку до металів і сплавів, для вулканізації каучуків, забарвлення скла, як напівпровідник тощо.

Телурій
прилад, який наочно зображує рух Землі навколо Сонця.

Тельфер
машина для підіймання й горизонтального переміщення вантажів, тобто таль з електричним приводом. Інша назва — електроталь.

Температура
1. Ступінь нагрівання чого-небудь, тепловий стан тіла, речовини. 2. Ступінь теплоти тіла, речовини.

Тенакль
підставка для кріплення на друкарській касі сторінок рукопису.

Тендер
1. Причіпна частина паровоза, де містяться запаси води, мастила, палива тощо. 2. Невелике допоміжне (з двигуном) або спортивне (з вітрилом) судно. 3. Гвинтова стяжка для натягування тросів або дроту. 4. Конкурсний відбір претендентів на реалізацію проекту на основі порівняльного аналізу їх проектів чи пропозицій.

Тензиметрія
сукупність методів вимірювання тиску насиченої пари.

Тензометр
прилад для вимірювання деформацій, спричинених механічними напруженнями в деталях конструкцій, у зразках матеріалів тощо.

Тензор
узагальнення понять скаляра, вектора (напр., Т. напруження, Т. деформації). Т. задається набором з 3r чисел і особливими законами перетворення. Число r називається рангом Т. Скаляр є Т. нульового рангу, вектор — Т. першого рангу.

Тенсіометр
прилад, яким вимірюють поверхневий натяг рідини.

Теодоліт

геодезичний прилад для вимірювання на місцевості вертикальних і горизонтальних кутів.

Теорема
1. мат. Твердження, правильність якого встановлюється доведенням. 2. Висновок, який можна зробити з основних положень логіки.

Теоретичний
1. Властивий теорії, той, що стосується теорії. 2. Добутий шляхом логічних операцій або математичних розрахунків.

Теорія
1. Логічне узагальнення досвіду, суспільної практики, яке грунтується на глибокому проникненні в суть досліджуваного явища і розкриває його закономірності. 2. Учення про певну сукупність явиш, галузь знань, створене на підставі такого узагальнення. 3. Сукупність узагальнених положень, які становлять певну науку чи розділ науки. 4. Загальні засади певної науки, ремесла, а також абстраговане знання цих засад.

Терафлекс
скло, яке пропускає світло, затримуючи теплову частину електромагнітного проміння.

Тербій
хімічний елемент, символ Tb, ат. н. 65: блискучий метал, належить до лантаноїдів. Застосовують у різних сплавах, люмінофорах, для виготовлення скла, лаків, фарб тощо. Від назви селища Ітербю у Швеції, де його вперше знайдено.

Терикон
конусоподібний насип з порожніх (без корисної копалини) порід біля шахти або рудника.

Терилен
назва в Англії синтетичного волокна і тканини з нього, яке в Україні називають лавсаном.

Термін (2)
1. Слово або словосполучення, що означає чітко окреслене спеціальне поняття якої-небудь галузі науки, техніки, мистецтва, суспільного життя тощо. 2. розм. Будь-яке слово, будь-який вислів, вираз.

Термінатор
1. заст. Учень, що вчиться ремесла в майстра. 2. Межа між освітленою Сонцем і темною частинами небесного тіла. 3. Поглинач енергії лінія електропередачі (еквівалент навантаження).

Термінологія
1. Розділ лексики, що охоплює терміни різних галузей знань. 2. Сукупність термінів якоїсь галузі науки, техніки, мистецтва або всіх термінів даної мови.

Термістор
напівпровідниковий опір, що його величина залежить нелінійно від температури. Застосовують Т. як елементи вимірювальних приладів, регулятори температури тощо.

Терміт
горюча порошкувата суміш алюмінію з окислом металу, що її застосовують при зварюванні, як запалювальну речовину тощо.

Термо...
у складних словах відповідає поняттям "температура", "тепло".

Термоанемометр
прилад для вимірювання швидкості вітру, дія якого грунтується на залежності тепловіддачі нагрітого тіла від швидкості потоку повітря.

Термоантрацит
антрацит, підданий тепловій обробці. Застосовують як металургійне паливо та як напівфабрикат для виробництва вугільних електродів.

Термобарокамера
герметична камера, в якій можна змінювати температуру й тиск повітря. За допомогою Т. вивчають вплив змін температури і тиску на людину, тварин і рослини, лікують людей, тренують космонавтів тощо.

Термобатарея
кілька з'єднаних послідовно або паралельно термоелементів.

Термобатиграф
судновий прилад для реєстрації розподілу температури води за глибиною. Використовують в океанографічних дослідженнях.

Термовізор

пристрій для спостереження за розподілом температури досліджуваної поверхні, яке відображається як колірне поле, де певній температурі відповідає певний колір; тепловізор.

Термограф
самописний прилад, що реєструє зміни температури повітря, води або якого-небудь тіла.

Термографія

1. Зображення в інфрачервоних променях, що показує картину розподілу температурних полів; теплове зображення. Діапазон Т. від -50° C до більш, ніж 2000° C. 2. Спосіб фіксації зображення в інфрачервоних променях на термочутливих матеріалах. 3. Спосіб копіювання рукописних, друкованих та інших штрихових чорно-білих оригіналів за допомогою термочутливих матеріалів.

Термодинаміка
розділ фізики, що вивчає закономірності теплового руху і вплив його на властивості фізичних тіл.

Термодифузія
дифузія складових частин розчину або газової суміші, зумовлена різницею температур.

Термоелектрика
розділ фізики, що вивчає явища, які пов'язують між собою електричний струм та потоки тепла в речовинах і контактах між ними.

Термоелектричний
той, що стосується термоелектрики; Т. елемент — те саме, що й термоелемент; Т. термометр — електричний термометр, діяння якого грунтується на залежності термоелектрорушійної сили термоелемента від температури місця спаю (зварного шва); застосовують для вимірювання високих температур.

Термоелектрогенератор
пристрій для безпосереднього перетворення тепла на електричну енергію.

Термоелектрони
електрони, що їх висилають дуже нагріті металеві тіла.

Термоелемент
пристрій (спай дротинок або стрічок з різних матеріалів), де тепло перетворюється безпосередньо на електричну енергію. Інша назва — термопара.

Термоемісійний
той, що пов'язаний з термоелектронною емісією.

Термоемісія
термоелектронна емісія; вихід електронів за межі речовини під дією температури (нагрівання).

Термозит
пористий штучний (з розплавлених шлаків) матеріал, який застосовують у виробництві теплоізоляційних бетонів, засипів тощо. Інша назва — шлакова пемза.

Термозитобетон
різновид легкого бетону (наповнювач — термозит, або шлакова пемза). Застосовують для виготовлення стінових панелей, блоків та перекриттів.

Термоізоляція
захист різних споруд і апаратури від втрат тепла. Інша назва — теплоізоляція.

Термокамера
випробувальний пристрій, головним елементом його є резервуар, всередині якого можна змінювати температуру повітря за заданим режимом.

Термокомпресія
зварювання металевих виробів тиском при високій температурі (напр., у виробництві транзисторів).

Термокопір
апарат для виготовлення копій документів на термочутливому папері.

Термолюмінесценція
люмінесценція тіл від нагрівання їх.

Термометр
прилад для вимірювання температури. Дія Т. заснована на зміні фізичних характеристик тіл (об'єму, електропровідності тощо) внаслідок нагрівання чи охолодження їх.

Термометрія
методи вимірювання температури й прилади, що для цього застосовуються.

Термопара
елемент термоелектричного перетворювача у вигляді двох провідників із різнорідних матеріалів, з' єднаних на одному кінці; використовується для вимірювання температури, а також для прямого перетворення енергії тепла в електричну енергію.

Термопластики
пластмаси, які багаторазово при нагріванні переходять з твердого стану в рідкий; термопласти.

Терморегулятори
прилади для автоматичного підтримування температури будь-якого середовища на заданому рівні. Застосовують у холодильниках тощо.

Термос
різновид термостата — посудина з подвійними скляними стінками всередині, яка запобігає охолодженню або нагріванню поміщеного в нім продукту. Товарний знак компанії Thermos GmbH

Термосифон
система охолодження двигунів, у якій циркуляція води в оболонках циліндрів і в радіаторі зумовлюється різною її густиною в нагрітому і охолодженому станах.

Термоскоп
прилад, яким визначають різницю температур, не вимірюючи кожну з них.

Сторінки: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Зміст:

Тахеометрія
Тахіметр
Тахограма
Тахограф
Тахометр
Твістор
Теза
Тезаурус
Текстоліт
Текстологія
Телеавтоматика
Телебінокль
Телевізор
Телеграма
Телеграф
Телеграфія
Телеекран
Телекамера
Телекомплекс
Телекс
Телеметр
Телеметрія
Телемеханізація
Телемеханіка
Телеоб'єктив
Телерадіола
Телерекординг
Телеретранслятор
Телесателіт
Телескоп
Телестереоскоп
Телетайп
Телетайпсетер
Теломеризація
Телур
Телурій
Тельфер
Температура
Тенакль
Тендер
Тензиметрія
Тензометр
Тензор
Тенсіометр
Теодоліт
Теорема
Теоретичний
Теорія
Терафлекс
Тербій
Терикон
Терилен
Термін (2)
Термінатор
Термінологія
Термістор
Терміт
Термо...
Термоанемометр
Термоантрацит
Термобарокамера
Термобатарея
Термобатиграф
Термовізор
Термограф
Термографія
Термодинаміка
Термодифузія
Термоелектрика
Термоелектричний
Термоелектрогенератор
Термоелектрони
Термоелемент
Термоемісійний
Термоемісія
Термозит
Термозитобетон
Термоізоляція
Термокамера
Термокомпресія
Термокопір
Термолюмінесценція
Термометр
Термометрія
Термопара
Термопластики
Терморегулятори
Термос
Термосифон
Термоскоп