Наука і техніка


Востаннє оновлено - 28.04.2021 00:34

print
grid_off
…хорд
у складних словах вказує на зв'язок з поняттями "струна", "дріт", "звук", напр., реохорд, трихорд.

…хром
у складних словах відповідає поняттям "колір", "фарба", "забарвленість", напр., генатохром.

…хроми
у складних словах відповідає поняттям "колір", "фарба", "забарвленість", напр., цитохроми.

…хромія
у складних словах відповідає поняттям "колір", "фарба", "забарвленість", напр., поліхромія.

…цен
у складних словах відповідає поняттю "новий", напр., міоцен.

…ценоз
у складних словах відповідає поняттю "сукупність", напр., біогеоценоз.

Автоблокування
1. Система автоматичної зміни режиму дії або зупинки об'єкта, яка запобігає помилкам в управлінні ним. 2. Автоматична система регулювання руху поїздів.

Автобус
автомобіль загального користування вагонного типу, розрахований на 9 і більше пасажирів.

Автовокзал
комплекс споруд для обслуговування пасажирів міжміських і приміських автобусних сполучень та технічного обслуговування автобусів.

Агар-агар

сухий гідрофільний колоїдний полісахаридний комплекс, одержуваний з морських водоростей екстрагуванням гарячою водою, попередньо обробленою лугами сировини. Зовні А. — прозорі пластинки без кольору та смаку або грубий та дрібний порошок. Не розчиняється в етанолі (95%) та органічних розчинниках; плавиться при 100˚С, при охолодженні твердне. У холодній воді набрякає, але не розчиняється; майже повністю розчиняється у 200 частинах гарячої води при температурі не нижче 90°С. Використовують як поживне середовище для лабораторної культури мікроорганізмів, а також у кондитерському виробництві.

Адитип
фотонабірна машина з ручною установкою шрифтового шаблону і механічним переміщенням фотоматеріалу. Застосовується й картографії.

Аеростат
літальний апарат, наповнений газом, легшим від повітря, за рахунок чого створюється підйомна сила; повітряна куля.

Алонж

1. Пряма або зігнута скляна трубка, якою рідина з холодильної частини пристроїв, де відбувається дистиляція, стікає в приймач. 2. тех. Прилад для уловлювання несконденсованої пари цинку в процесі добування його. 3. спорт. Гранична відстань, з якої боксер може нанести удар. 4. Аркуш паперу, який прикріплюють до векселя для передатних написів, якщо на вексельному бланку вони не вміщуються. 5. Перука з довгими хвилястими пасмами, популярна з XVII ст.

Ампер
1. Одиниця сили електричного струму. 2. Одиниця магніторушійної сили. Від прізвища французького хіміка А. Ампера.

Ампер-година
кількість електрики, що протікає через провідник або прилад за 1 год, якщо величина струму дорівнює 1 А. 1А-год = 3600 кулонам.

Ампераж
сила електричного струму, виражена в амперах.

Амперметр
прилад, за допомогою якого вимірюють силу електричного струму в амперах.

Анагліф
1. Барельєфи у греко-римському різьбярстві. 2. Метод отримання стереоефекту для стереопари звичайних зображень за допомогою колірного кодування зображень, призначених для лівого і правого ока.

Анагліфія

спосіб репродукування, що дає змогу одержати об'ємне (стереоскопічне) зображення.

Ангстрем
одиниця довжини. 1А=10-10м. Застосовують в оптиці та в атомній і ядерній фізиці. Від прізвища шведського фізика Й. Ангстрема.

Аншпуг
1. Шарнірно-важільний лом для пересування вручну окремих залізничних вагонів. 2. Важіль для підіймання або пересування вантажів на кораблі. 3. Дерев'яний кіл, що утримує палі в потрібному положенні при забиванні їх копром.

Апгрейд
модернізація пристрою (як правило, комп'ютера) шляхом заміни окремих його компонентів на більш потужні або швидкодійні.

Асинхронний
той, що не збігається в часі; А-на культура — сукупність особин одного виду (популяція) одноклітинних водоростей, що перебувають на різних стадіях розвитку; А. машина — електрична машина змінного струму, у якої швидкість обертання ротора не дорівнює швидкості обертання магнітного поля статора.

Астролябія

прилад для вимірювання кутів, яким до XVIII ст. визначали положення небесних світил для визначення широти i довготи, а пізніше робили геодезичні вимірювання.

Астрометрія
розділ астрономії, що займається побудовою системи координат і визначенням точних положень та руху небесних тіл.

Астрономія
наука про будову і розвиток небесних тіл, про Всесвіт.

Баг
жарг. у програмуванні — помилка, збій, дефект, який спричиняє неправильний або несподіваний результат.

Багерний насос
гідравлічна машина лопатевого типу для переміщення води з завислими частинками золи, шлаку, піску тощо.

Базис
1. Основа, опора, фудамент, база. 2. геод. Основна, точно виміряна на місцевості лінія, за якою визначають довжину інших ліній і роблять обчислення. 3. геол. Б. ерозії — рівень басейну, в який впадає водний потік. До загального (або головного) Б. ерозії належить Світовий океан, до місцевого (або тимчасового) проточні озера, місця впадіння притоки в головну річку. 4. Б. економічний — сукупність виробничих відносин певного суспільства, що відповідають характерові й певному рівневі розвитку продуктивних сил.

Бампер
автомобільний буфер.

Бел
логарифмічна одиниця відношення енергій, потужностей, звукових тисків. Здебільшого вживають децибел (1 дБ = 0,1 Б.). Від прізвища американського винахідника Александера Грема Белла.

Бертолетова сіль
сіль хлорнуватої кислоти, безбарвна кристалічна речовина. Застосовують у виробництві сірників, вибухових речовин, у медицині тощо. Від прізвища французького хіміка К. Бертоле.

Бесемерівський процес
процес виробництва сталі продуванням стиснутого повітря у конвертері крізь рідкий бесемерівський (кременистий) чавун. Від прізвища англійського інженера Г. Бессемера.

Бета (1)...
у складних словах означає стан речовини (напр., бета-залізо) або зв'язок з бета-частинками (напр., бета-радіоактивність).

Бета-дефектоскопія
метод виявлення дефектів у тонких металевих виробах (напр., з фольги) за допомогою бета-проміння.

Бета-залізо
структура заліза, якої воно набуває при температурі 769-910° С.

Біакс
феритовий елемент. Використовувався у деяких запам'ятовувальних пристроях обчислювальних машин.

Біном
мат. двочлен; Б. Ньютона — формула розвинення в ряд цілого додатного степеня двочлена.

Бітуми
природні (нафта, озокерит, асфальт) і штучно одержані (продукти переробки нафти й кам'яного вугілля) тверді пластичні або в'язкі суміші вуглеводнів і їхніх похідних. Застосовують здебільшого у дорожньому будівництві, у виробництві покрівельних, гідроізоляційних матеріалів.

Біфіляр
електричний провідник, складений удвоє або намотаний після цього на котушку.

Бланфікс
мінеральна фарба з сірчанокислого барію. Застосовують як наповнювач при виготовленні паперу.

Бленкер
1. Пристрій на телефонному комутаторі, за допомогою якого абонент викликає телефоністку; блінкер. 2. Залізничний автоматичний сигнальний прилад на комутаторах блокувальних систем.

Блокшив
корпус застарілого судна, з якого знято обладнання і який пристосовано для житла або іншої мети; блокшип.

Блутус
технологія бездротового радіозв'язку між різноманітними типами електронних пристроїв. Створена у 1998 році і названа на честь датського короля Гаральда Гнилозубого, що першим поширив свою владу на Норвегію і Швецію.

Блюм
заготовка квадратного перерізу, утворена прокатуванням сталевого зливка на блюмінґу, з якої виготовляють рейки, балки тощо; блум.

Бодо
букводрукувальний телеграфний апарат, який дає змогу передавати кілька телеграм одним дротом в обох напрямах. Від прізвища французького винахідника Жана Бодо (1845-1903 рр.).

Букса
металева закрита коробка з підшипником, який спирається на шийку локомотивної або вагонної осі.

Бульдозер
1. Гусеничний чи колісний трактор або тягач з навісним робочим органом — відвалом (щитом). 2. Згинальний прес для машинного гнуття у штамах (у холодному чи гарячому стані) деталей із заготовок різного перерізу.

Буна
регуляційна споруда для захисту від розмивання берега або гідротехнічної споруди.

Вакуум
1. Розріджений стан газу. 2. Простір, у якому немає зовсім речовини і який являє собою фізичне поле в незбудженому стані.

Валентність
1.Число, яке показує, з скількома одновалентними атомами може сполучатися атом даного елемента або сполуки; скільки таких атомів він може, замістити. 2. Здатність атомів віддавати або приєднувати певне число електронів. 3. лінгв. Здатність слів сполучатися з певними іншими словами.

Вапори
нафтові масла для змащення машин, в яких використовують перегріту пару.

Вертекс
точка небесної сфери, до якої переважно спрямовані пекулярні рухи зір (власні переміщення, незалежні під руху Сонячної системи).

Вертикал
велике коло небесної сфери, яке проходить через зеніт і будь-яку точку небесної сфери.

Віндзейль
переносний нагнітальний вентилятор у вигляді довгого парусинового рукава із вставленими обручами; служить для вентиляції внутрішніх приміщень судна.

Віпер
перекидач рудних вагонеток.

Габілітація
1. Захист наукової теми з метою отримання права викладати в університеті. 2. Довення переваги чогось.

Габітус
зовнішній вигляд тваринного або рослинного організму, кристала, мінералу.

Газойль
фракція нафти, застосовувана переважно як паливо для дизелів і як сировина для каталітичного крекінгу.

Гараж
приміщення чи комплекс споруд для зберігання, технічного обслуговування й поточного ремонту автомобілів, мотоциклів.

Гейзенбаг
у програмуванні — помилка, яка зникає або змінює свої властивості при спробі її виявлення; плаваюча помилка.

Гексагон

шестикутник; многокутник, що має шість вершин та шість сторін. Правильний Г. — шестикутник, у якого всі кути і всі сторони між собою рівні.

Геркон

щільно закритий перемикач з пружинними контактами, що виготовлені з феромагнітного матеріалу й стикаються під впливом магнітного поля.

Гідродинаміка
розділ гідромеханіки, де вивчається рух рідин без урахування їхньої стисливості, а також взаємодія рідин з твердими тілами при їхньому відносному русі.

Голографія
спосіб записування і відтворення просторової структури світлової хвилі й одержання об'ємного зображення об'єкта.

Гофри
1. Дрібні хвилеподібні складки на матерії, металевих листах, трубах тощо. 2. Візерунки на скляних листах. 3. Завитки у косах.

Графен

плоский одноатомний шар атомів вуглецю із гексагональною структурою.

Графік (1)
1. Наочне зображення кількісної залежності різних явищ, процесів тощо. 2. Докладний розклад за днями, годинами, хвилинами ходу виконання виробничого плану. 3. мат. Г. функції — крива, що зображує залежність функції від незалежної змінної, абсциси точок якої дорівнюють значенням незалежної змінної, а ординати — відповідним значенням функції.

Дейтерій
важкий ізотоп водню (водень-2). Застосовують в атомній енергетиці і під час наукових досліджень.

Дефростер
1. Камера в холодильнику, що має опалення й посилену циркуляцію повітря; служить для утеплювання деяких продуктів (яєць, фруктів тощо). 2. Пристрій для обдування теплим повітрям вітрового скла автомобіля проти обмерзання.

Джеспіліт
тонкосмугастий залізистий кварцит, що складається з магнетито-гематитових і кварцових прошарків; залізна руда.

Дисторсія
аберація оптичних систем, при якій лінійне збільшення змінюється по полю зору, порошуючи подібність між об'єктом та його зображенням. Зображення без Д. називається ортоскопічним.

Драйвер
комп'ютерна програма, за допомогою якої інші програми можуть отримувати доступ до апаратного забезпечення пристроїв, підключених до комп'ютера.

Евольвента

крива, описувана вільним кінцем нерозтяжної нитки, що закріплена в певній точці даної кривої (еволюти) і намотується на цю криву.

Еволюта

плоска крива, що є основою для побудови за певним правилом іншої кривої — евольвенти.

Еджер
частина прокатного стану, з вертикальним розташуванням робочих валів, призначена для обтискання з боків металу, що прокатується.

Екваторіум

астрономічний обчислювальний прилад для визначення положення небесних тіл (Місяця, Сонця або планет).

Еквіпотенціальний
однаковий з чимсь щодо величини потенціалу; Е-на поверхня — поверхня, в усіх точках якої однаковий потенціал.

Екраноплан

літальний апарат, призначений для польотів поблизу земної поверхні, на висоті 0,1-0,2 ширини крила. Відрізняється від літака близкістю опорної поверхні. Інша назва — судно на динамічній повітряній подушці.

Експандер
1. Електричний пристрій, що "розширює" діапазон між сильними і слабкими звуковими сигналами. 2. Пневматичний двигун, що діє під впливом стиснутого газу. 3. Інструмент для розширення котельних труб. 4. Розширювальний пристрій у машинах для проходження свердловин під землею.

Експрес-аналіз
сукупність методів кількісного хімічного аналізу, що дають змогу швидко контролювати певний виробничий чи технологічний процес.

Електростанція
підприємство, що виробляє електричну енергію.

Ендотермічний
той, що вбирає тепло; Е-ні реакції — хімічні реакції, які відбуваються з вбиранням тепла (напр., розклад вапняку на негашене вапно й вуглекислий газ).

Ендси
обрізки дощок до 2,4 м завдовжки.

Ескаватор
самохідна землерийна машина, що складається зі стріли, ковша та кабіни на обертовій платформі, для виймання та переміщення ґрунту, гірської породи тощо

Ізотони
атоми різних хімічних елементів, у ядрах яких є однакова кількість нейтронів.

Інвайронменталізм
течія в географії, яка географічному середовищу відводить вирішальну роль у розвитку суспільства й суспільного виробництва. Один з напрямів географічного детермінізму.

Індентер
наконечник, вдавлюванням якого вимірюють твердість матеріалів; індентор.

Інтертип
складальна рядковідливна машина, схожа за конструкцією на лінотип.

Інтерфейс
1. Сукупність засобів, методів і правил, що забезпечують взаємодію пристроїв обчислювальної системи, програм та (або) користувача. 2. Сукупність описів і узгоджень про процедуру передачі управління в підпрограму та повернення в вихідну програму.

Сторінки: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Зміст:

…хорд
…хром
…хроми
…хромія
…цен
…ценоз
Автоблокування
Автобус
Автовокзал
Агар-агар
Адитип
Аеростат
Алонж
Ампер
Ампер-година
Ампераж
Амперметр
Анагліф
Анагліфія
Ангстрем
Аншпуг
Апгрейд
Асинхронний
Астролябія
Астрометрія
Астрономія
Баг
Багерний насос
Базис
Бампер
Бел
Бертолетова сіль
Бесемерівський процес
Бета (1)...
Бета-дефектоскопія
Бета-залізо
Біакс
Біном
Бітуми
Біфіляр
Бланфікс
Бленкер
Блокшив
Блутус
Блюм
Бодо
Букса
Бульдозер
Буна
Вакуум
Валентність
Вапори
Вертекс
Вертикал
Віндзейль
Віпер
Габілітація
Габітус
Газойль
Гараж
Гейзенбаг
Гексагон
Геркон
Гідродинаміка
Голографія
Гофри
Графен
Графік (1)
Дейтерій
Дефростер
Джеспіліт
Дисторсія
Драйвер
Евольвента
Еволюта
Еджер
Екваторіум
Еквіпотенціальний
Екраноплан
Експандер
Експрес-аналіз
Електростанція
Ендотермічний
Ендси
Ескаватор
Ізотони
Інвайронменталізм
Індентер
Інтертип
Інтерфейс