Міфологія, релігія, античність


Востаннє оновлено - 21.04.2021 02:25

print
grid_off
Ветеран
1. В Стародавньому Римі солдат, звільнений за віком з армії. 2. Старий воїн, учасник минулої війни. 3. перен. Людина, яка багато років прослужила в армії або довго працювала на якійсь ниві діяльності (В. виробництва, В. науки).

Вівтар
1. У давніх народів місце для жертвоприношень, жертовник. 2. Східна підвищена частина християнського храму, призначена для відправлення служби.

Віґілія
1. Нічна варта у стародавніх римлян. 2. День перед великим святом у католиків.

Вікаріат
церковно-адміністративна одиниця у ряді християнських церков, що очолюється вікарієм; вікаріатство, вікарна єпархія.

Вікарій
1. Правитель адміністративного округу в Римській імперії. 2. У Священній Римській імперії — регент, який заміняв імператора під час міжцарів'я або в разі його хвороби, неповноліття або тривалої відсутності. 3. Заступник або помічник архієрея в православній церкві, єпископа, священика — в католицькій, в англіканській — другий після пастора приходський священник.

Вікторія
1. В давньоримській міфології богиня перемоги. 2. Рід багаторічних водяних трав'янистих рослин родини лататтєвих. Поширені в тропіках Південної Америки. Мають великі плаваючі листки до 2 м. Культивують у ботанічних садах як декоративну рослину.

Віла
русалка у сербів.

Вілани
категорія феодально залежних селян у країнах Західної Європи за середньовіччя, у Франції, Німеччині, Італії — особисто вільні селяни, які за землю відбували різні повинності, в Англії — кріпаки.

Вілла
1. В Стародавньому Римі сільська садиба. 2. Комфортабельний будинок з парком або садом в околицях міста або в курортній місцевості.

Вішапи
кам'яні статуї, що зображують риб, або стовпи з розтягнутою на них шкірою бика. В давнину були пов'язані з культом божеств родючості й води.

Вішну
одне з найвищих божеств (поряд з Брахмою і Шива) в індуїзмі і брахманізмі, бог-охоронець. Має десять аватар, дев'ять з яких побували на Землі і виконали свої місії. Зображається раджею з блакитною шкірою і чотирма руками. В руках тримає лотос, булаву, мушлю та чакру.

Вішнуїзм
один з основних напрямів індуїзму. Визнає найвищим божеством одного з богів індуїстської трійці (трімурті)- Вішну.

Водан
Вотан; верховний бог у давньогерманській міфології.

Волхв
1. Маг, мудрець. 2. Чаклун, чарівник, ворожбит.

Вольтер'янство
1. Світогляд, в основі якого лежать погляди французького філософа-просвітителя Вольтера (Франсуа Марі Аруе); вольтер'янізм. 2. Назва ідейно-політичних і релігійно-філософських течій кінця 18 — початку 19. ст., пов'язаних з ученням Вольтера.

Вотан
верховний бог у давньогерманській міфології.

Вуду (1)
синкретична релігія, яка сформувалась на острові Гаїті у середовищі рабів, привезених із Західної Африки, на основі змішування їх народних релігій із додаванням елементів католицизму.

Вуду (2)
обряд умивання в ісламі, обовязковий при здійсненні намазу, тавафа, торкання до Корану та інших видів поклоніння.

Вулкан

1. У римській міфології — бог вогню, чия кузня була на однойменному острові, звідки й назва. 2. Геологічне утворення, переважно у формі конусоподібної гори з кратером на вершині, через який відбувається виверження лави, гарячих газів, попелу; розрізняють діючі й згаслі В.

Вульґата
латинський переклад Біблії, що використовується у римо-католицькій церкві.

Вурдалак
у сербських народних віруваннях — вовкулака, оборотень, що висмоктує кров з людей.

Гавіт
ряса католицького священика.

Гагіологія
наука про святих; агіологія.

Гадес
у грецькій міфології — бог підземного царства — Плутон; підземний світ, пекло.

Гаджі
хаджі; почесний титул мусульманина, який здійснив хадж.

Гадит
збірка висловів, афоризмів, які приписують Мухаммедові і визнають, як і Коран, за підручник "праведного життя".

Газават
битви і військові походи, в яких брав участь пророк Мухаммед. У широкому розумінні — релігійна війна проти невірних.

Газі
1. За середньовіччя учасник повстання (газавату). 2. В деяких країнах Сходу спеціальні загони, які вербувалися переважно з бідняків і декласованих елементів для захисту кордонів і придушення народних повстань. 3. Почесний титул у багатьох мусульманських країнах, який надавався воєначальникам; що особливо відзначилися.

Гайк
міфічний прабатько вірмен.

Галатея

1. У грецькій міфології — морська німфа, дочка Нерея і Доріди. 2. Статуя, яку, за грецькими переказами, вирізьбив Пігмаліон і оживив своїм коханням. 3. Денний метелик з чорними крильцями у білі плями.

Гамбрінус
1. Легендарний фламандський король, якого вважають винахідником пива. 2. Пиво.

Ганджур
священна книга буддистів.

Ганімед
1. У давньогрецькій міфології вродливий юнак, якого Зевс, викравши у батьків, зробив виночерпієм. 2. Один з чотирьох великих супутників Юпітера; мала планета № 1036.

Гастат
воїни першої лінії важкої піхоти давньоримського легіону IV–II століть до н. е. Були екіповані важкими шкіряними обладунками, які скріплювалися на грудях і спині великою металевою пластиною, на голові носили металевий шолом, для захисту використовувався випуклий щит овальної форми (скутум). Були озброєні двома важкими метальними дротиками (пілумами), коротким мечем — гладіус.

Гафіз
людина, що знає напам'ять Коран.

Геба
у грецькій міфології — богиня краси і молодості, дочка Зевса і Гери.

Геєна

1. Долина на південно-західній околиці Єрусалима, яка здобула горезвісну репутацію через ідолопоклонство і служіння чужим богам, жертовне спалювання немовлят богам Молоху та Ваалу. 2. міф. Пекло, символ вічних мук.

Гейнал
релігійна пісня, яку грають сурмачі на сході і заході сонця.

Геката
у давньогрецькій міфології богиня місяця й ночі, чарівниця, що панує над демонами й лякає людей привидами.

Гекатонхейри
у грецькій міфології — сторукі і п'ятдесятиголові велетні-потвори (Бріарей, Котт, Гієс), яких олімпійські боги закликали на допомогу, щоб подолати титанів.

Геопоніки
грецькі й римські письменники, що писали про сільське господарство.

Георгіки
антична поезія, що оспівувала сільське життя, побут, природу, працю.

Геракл
1. Грецький міфічний герой (у римлян — Геркулес), син Зевса і жінки Алкмени, що був надзвичайно сильний. 2. перен. Силач, атлет.

Геркулес
1. Персонаж давньоримської міфології (грецький відповідник — Геракл) 2. Вівсяні крупи спеціального приготування. 3. Сузір'я Північної кулі. 4. Великий жук, що живе у тропічній Америці. 5. перен. силач, атлет.

Геркулесові стовпи
1. Дві скелі з обох боків Гібралтарської протоки, які, за міфами, поставив Геркулесс на згадку про свої подвиги. 2. перен. межа чогось.

Герметизм
релігійно-філософська течія епохи еллінізму і пізньої античності, що поєднувала елементи філософських вчень з астрологією, магією та окультизмом, і носила підкреслено езотеричний (відкритий лише для обраних) характер. Інші назви — герметика, герметична філософія.

Гет
1. Релігійний процес розірвання шлюбу в юдаїзмі. 2. Документ, що засвідчує факт завершення такого процесу; лист-повідомлення про розлучення.

Гідрія

давньогрецька керамічна посудина з трьома ручками для носіння води або зберігання попелу померлих. Інша назва — кальпія.

Гідра
1. В давньогрецькій міфології потвора з тілом змії і дев'ятьма головами дракона. 2. перен. страховисько. 3. Сузір'я Південної півкулі.

Гіматій

верхній одяг стародавніх греків — чотирикутний шматок вовняної тканини до 4 метрів у довжину, який одягався, як правило, зверху хітона і драпірувався навколо фігури, прикриваючи тіло в залежності від погоди чи ситуації. Г. використовувався і в часи Візантійської імперії.

Гімн
1. У Стародавній Греції урочиста, хвалебна пісня на честь богів і героїв. 2. Урочиста пісня, прийнята як символ державної (напр., державний Г. України). 3. Музичний твір (в оперному, симфонічному, хоровому мистецтві), в якому виражається піднесення, урочистість.

Гістріон
у Стародавньому Римі й за середньовіччя, переважно у Франції, — народний актор (одночасно музикант, співак, оповідач, акробат тощо).

Гладіатор
1. у Стародавньому Римі раб чи обранець, що мусив битися на смерть із собі подібним або дикими звірами на потіху глядачам. Зі 106 року до н. е. бої Г. стали публічним видовищем; з 63 року Г. мали право стати вільні жінки. Гладіаторські бої були заборонені в Римі у 404 році. 2. перен. братовбивця, дикун, барбар.

Гладіус

1. Короткоклинковий римський меч довжиною 55 — 85 см., прийнятий на озброєння у Римській імперії з IV століття до н. е. по ІІ століття н. е. і був типовою холодною зброєю легіонерів; виготовлявся із заліза. 2. біол. Недорозвинена мушля кальмара.

Глосарій
тлумачний словник рідко вживаних слів і виразів.

Глосолалія
1. В релігійних культах деяких сект — вигукування в стані екстазу безглуздих слів, звукосполучень, що сприймаються сектантами як "боговіщання". 2. У фольклорі (замовляннях, приспівах) звукосполучення, позбавлене будь-якого змісту. 3. мед. Розлад мовлення.

Гоморра
1. Міфічне місце, що існувало там, де нині Мертве море, і було знищене Богом за нечесність його мешканців. 2. перен. Місце нечесності і розпусти.

Гомункул
1. За уявленнями середньовічних алхіміків, маленька, схожа на людину істота, яку можна створити штучно. 2. розм. Штучна, нежиттєздатна, вигадана людина.

Горгона Медуза

у давньогрецькій міфології страшна жіноча істота, від погляду якої кам'яніло все живе. Єдиною із сестер володіла даром зачаровувати людей поглядом і була смертною.

Госпел
жанр духовної християнської музики, який розвинувся в першій третині XX століття в США. Зазвичай розрізняють негритянський Г. і білий Г. Спільним є те, що і той і інший народилися в середовищі методистських церков американського Півдня.

Готичний

1. Той, шо стосується готики (напр., Г-а архітектура, Г. стиль). 2. Г. стиль — художній стиль середньовічного мистецтва в країнах Західної і Центральної Європи 12 — 15 ст., ознаками якого є аркади, вежі, стрілки, шпилі, багата орнаментика. Найяскравіше виявився в культовій архітектурі (собори в Ам'єні, Реймсі, Парижі). 2. Г-е письмо — різновид латинського письма середньовічних рукописів і хронік, Г. мінускул. 3. Г. шрифт — кутастий шрифт.

Гриф (1)
1. Великий хижий птах ряду соколоподібних. 2. Міфічний крилатий лев з орлиною головою. 3. Архітектурна оздоба у формі листка. 4. Те саме, що й грифон.

Грифон

1. Міфічна істота з тулубом і задніми лапами левиці, головою і крилами (або кігтями на передніх лапах) орла — цар всіх істот. 2. Порода хортів. 3. У мистецтві — декоративний мотив.

Гугеноти
прихильники кальвінізму у Франції 16 — 18 ст.

Гурія
у мусульманській міфології — вродлива, вічно юна діва, що живе в раю і розважає праведних.

Гяур
1. Поняття ісламу для позначення що не вірить у Аллаха (Єдиного Бога) і посланницьку місію пророка Мухаммада. 2. У мусульман зневажливе назвисько всіх іновірців.

Даосизм
1. Один з основних напрямів давньокитайської філософії, за яким природа й життя людей підпорядковані не волі неба, а загальному законові — дао, який існує поза свідомістю людини. 2. Одна з китайських релігій. Виникла в 2 ст. до н. е.

Деїзм
релігійно-філософське вчення, яке визнає Бога і створення ним світу, але водночас відкидає його втручання в явища природи і суспільного життя, заперечує більшість надприродних чи містичних явищ, а для пізнання світу вважає достатніми розум і спостереження за природним світом.

Демонізм
1. Віра в існування злих духів; характерна для більшості релігій персоніфікація зла в образі демона. 2. перен. Особливість вдачі людей, які дістають насолоду від страждань інших.

Джайнізм
релігійно-філософське вчення, що виникло в 6 ст. до н. е. в Індії. В основу Д. покладено культ Джіни — боголюдини, що нібито перемогла всі земні пристрасті і вказала людству шлях до спасіння.

Джин (2)
міфологічні істоти, одна з трьох категорій створених Аллахом розумних істот (дві інші — ангели і люди). Згідно з Кораном, джини створені з вогню, що немає диму, мають повітряні чи вогняні тіла, здатні приймати будь-яку личину, виконувати складні роботи, бувають чоловічої і жіночої статі, живуть у пустелях, горах і лісах; поділяються на декілька категорій, серед них — гуль, іфріт, марід та сіілат.

Джихад
1. Поняття в ісламі, яке позначає боротьбу за те, що є для мусульманина найблагороднішою і найвищою метою. 2. У більш широкому сенсі — боротьба зі своїми пристрастями, постійне зусилля у справі поширення ісламу, ведення війни в ім'я Аллаха.

Диспенсація
1. Приготування і видача ліків. 2. У католицькій церкві — прощення, відпущення гріхів. 3. Індивідуальний дозвіл відступити від норм закону, як правило, релігійного.

Діоніс
у міфології давніх греків — бог рослинності, родючості, вологи, а також покровитель виноградарства і виноробства; Діонісій. У римлян це Вакх.

Дольмени

стародавні поховальні споруди у вигляді величезних кам'яних брил і плит, поставлених вертикально й перекритих зверху кам'яною плитою.

Егіда
1. В давньогрецькій міфології (за Гомером) щит, який виготовив Гефест і потрясаючи яким Зевс наводив жах на ворогів. У післягомерівський період Е. — демон, породжений Геєю, який своїм вогняним подихом спустошував цілі країни. Богиня Афіна вбила його, а з його шкіри зробила собі щит. 2. перен. Під егідою — під захистом, наглядом, під покровительством.

Едикт
1. У Стародавньому Римі заява, що містила програму діяльності магістрату або службової особи (претора, консула). 2. Особливо важливий указ імператора чи короля.

Едил
у Давньому Римі — молодша посадова особа, помічник народного трибуна, наглядач плебейського архіву і скарбниці в храмі Церери. З 367 до н. е. до пари плебейських Е. додали пару Е. патриціанських — 4 Е. завідували 4-ма районами міста Рим: слідкували за чистотою вулиць, станом храмів, громадських закладів, цінами і т. д.

Едуї
давнє кельтське плем'я, що жило в межиріччі Сони і Луари (сучасна Франція). У 50-х рр. до н. е. їх територія увійшла до складу Римської республіки.

Езопівська мова
замасковане висловлювання думок. Від імені давньогрецького байкаря Езопа.

Езотеризм
комплекс специфічних інтерпретацій реальності, що претендують на таємний характер і підтверджуються особливими психодуховних практиками.

Езотерика
сукупність понять, вчень, вірувань, основний зміст яких прихований від звичайних людей і доступний лише посвяченим, що пройшли через певні обряди та володіють певним ступенем пізнання. Інша назва — езотерія.

Езотеричний
той, що містить внутрішній, глибинний або таємний, прихований смисл. Протилежне — екзотеричний. Е-не знання — таємне вчення, відоме лише вузькому колу обраних осіб.

Ейкумена
1. За уявленням давніх греків, населена територія Землі з Елладою в центрі. 2. Сукупність населених людиною областей Землі. Інша назва — ойкумена.

Еквіти
історично — військова кавалерія у Давньому Римі з числа патриціанська знаті, після реформи VI ст. до н. е. — частина вищого цензового розряду римських громадян, з III ст. до н. е. — другий після сенаторів привілейованих суспільний стан; вершники.

Екзарх
1. У Стародавній Греції — керівник хору при храмі. 2. У Давньому Римі — глава жерців при храмі. 3. У візантійській імперії — намісник імператора, правитель області. 4. У православ'ї — глава церковної округи (екзархату).

Екзархат
1. Адміністративно-територіальна одиниця Візантії 6-7 століть за межами метрополії, що управлялась намісником (екзархом). Е. створювалися в окраїнних областях. 2. У християнстві — церковна округа.

Екзотеричний
загальнодоступний, призначений для публічного викладу. Протилежне — езотеричний.

Еклезіологія
галузь християнського богослов'я, що вивчає природу і властивості Церкви як інституції, а також розуміння нею своєї місії та ролі.

Ексод
в античному театрі — заключна частина трагедії, урочистий відхід акторів зі сцени.

Сторінки: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Зміст:

Ветеран
Вівтар
Віґілія
Вікаріат
Вікарій
Вікторія
Віла
Вілани
Вілла
Вішапи
Вішну
Вішнуїзм
Водан
Волхв
Вольтер'янство
Вотан
Вуду (1)
Вуду (2)
Вулкан
Вульґата
Вурдалак
Гавіт
Гагіологія
Гадес
Гаджі
Гадит
Газават
Газі
Гайк
Галатея
Гамбрінус
Ганджур
Ганімед
Гастат
Гафіз
Геба
Геєна
Гейнал
Геката
Гекатонхейри
Геопоніки
Георгіки
Геракл
Геркулес
Геркулесові стовпи
Герметизм
Гет
Гідрія
Гідра
Гіматій
Гімн
Гістріон
Гладіатор
Гладіус
Глосарій
Глосолалія
Гоморра
Гомункул
Горгона Медуза
Госпел
Готичний
Гриф (1)
Грифон
Гугеноти
Гурія
Гяур
Даосизм
Деїзм
Демонізм
Джайнізм
Джин (2)
Джихад
Диспенсація
Діоніс
Дольмени
Егіда
Едикт
Едил
Едуї
Езопівська мова
Езотеризм
Езотерика
Езотеричний
Ейкумена
Еквіти
Екзарх
Екзархат
Екзотеричний
Еклезіологія
Ексод