цей день
Заголовки
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
Моя історія
Підтримати
Хроніка подій 1786 - 1790 років
26 серпня 1789 року Національні установчі збори Франції прийняли «Декларацію прав людини і громадянина», яка визначила загальні та індивідуальні права всіх громадян республіки. Вона надихнула авторів Білля про права США, Загальну декларацію Організації Об'єднаних Націй з прав людини, сьогодні входить до чинної конституцію П'ятої Французької республіки і є основоположним документом в історії прав людини.

Головні події 1786 - 1790 років


Всі події 1786 - 1790 років

8 серпня 1786 - Жителі Шамоні 29-річний Мішель Паккар і 24-річний Жак Бальма першими підкорили найвищу вершину Європи гору Монблан на льодовику Мер-де-Глас висотою 4810 м, тим самим відкривши епоху альпінізму.
30 листопада 1786 - Великий князь Тоскани Пьєтро Леопольдо I Габсбург ввів у дію новий кримінальний кодекс, яким вперше в сучасній історії була заборонена смертна кара і тортури ув'язнених; за його наказом були також знищені всі пристрої для страти.
1787
11 січня 1787 - Через шість років після відкриття планети Уран, англієць Вільям Гершель, відкрив і його супутник, Титан, радіусом 1610 кілометрів, що обертається навколо Урану на відстані 463300 кілометрів.
31 січня 1787 - У Лондоні почав роботу госпіталь "Лок" - перша у світі клініка для лікування венеричних хвороб.
9 квітня 1787 - Збори французьких нотаблів змусили французького короля Людовика XVI відправити у відставку головного контролера фінансів Шарля де Калонна, котрому не вдалось зупинити ріст державного боргу Франції і провести реформу фінансової системи країни, що загрожувало Франції банкрутством. Новим генеральним контролером фінансів був призначений головний опонент Калонна архієпископ Тулузький Етьєн Шарль де Ломені де Брієн. Однак і його реформи не дали позитивних результатів, і в 1788 році генеральне казначейство Франції оголосило про банкрутство.
13 травня 1787 - Перший караван суден із каторжниками вирушив із Англії до нової колонії Австралії.
25 травня 1787 - У Філадельфії, штат Пенсільванія, пд головуванням Джорджа Вашингтона розпочав роботу Конституційний конвент, покликаний написати нову конституцію Сполучених Штатів.
17 вересня 1787 - Конституційний конвент у Філадельфії переглянув Статті конфедерації (1777 р.) і затвердив нову редакцію конституції США, згідно з котрою союз незалежних штатів перетворювався у федеративну країну, главою держави, головнокомандуючим збройними силами ставав президент, що обирався на чотири роки, законодавча влада належала конгресу, а судова - верховному суду. За цей варіант конституції проголосувало 38 з 41 делегата, присутніх на засіданні.
29 жовтня 1787 - У Празі в Імперському театрі з великим успіхом пройшла прем'єра опери Моцарта «Дон Жуан»; композитор диригував оркестром.
7 грудня 1787 - Штат Делавер став першим з дев'яти колишніх британських колоній, хто ратифікував конституцію США, - 30 делегатів Конституційного зїзду в Довері одноголосно проголосували за її прийняття.
1788
18 січня 1788 - В Ботнічній затоці з'явились перші англійські поселенці, котрі мали заснувати у Австралії виправні колонії для злочинців.
26 січня 1788 - У сучасній Сіднейській бухті кинув якір британський Перший флот, що складався з 11 парусних суден, і на узбережжі затоки Порт-Джексон було засновано місто Сідней перше європейське поселення в Австралії, основу якого склали 778 в'язня (з них 192 жінки), вислані за межі Великобританії. Капітан флоту Артур Філліп проголосив про приєднання до Великобританії Нового Південного Вельсу, а себе - губернатором нової території.
7 квітня 1788 - Початок освоєння території американського Північного Заходу - перші американські першопроходці у місці злиття річок Огайо та Маскінг заснували перше постійне поселення.
25 червня 1788 - Вірджинія стала десятим і найбільшим штатом США. На довгий час Вірджинія стала головним політичним центром країни - саме тут народились автори конституції і вісім президентом країни.
26 липня 1788 - Британськими колоністами в Австралії засновано місто Сідней.
26 липня 1788 - Нью-Йорк став 11-м штатом США.
13 вересня 1788 - Нью-Йорк проголошено тимчасовою столицею північно-американських колоній.
1789
4 лютого 1789 - У Філадельфії на засіданні виборщиків, які представляли 10 з 11-и штатів, що ратифікували конституцію США, одноголосно, 69-а голосами, було обрано першого президента Сполучених Штатів Америки - ним став Джордж Вашингтон, командуючий Континентальною армією під час війни за незалежність від Британії північноамериканських колоній. Джон Адамс з Массачусетса отримав 34 голоси і був обраний віце-президентом. 30 квітня в Нью-Йорку відбулась інаугурація Джорджа Вашингтона.
4 березня 1789 - У Нью-Йорку відбулось перше засідання Конгресу США. Однак із 22 сенаторів і 59 представників від 11 штатів, які ратифікували конституцію, на початок сесії прибуло лише 9 сенаторів і 13 членів Палати представників.
30 квітня 1789 - У столиці США Нью-Йорку пройшла інаугурація Джорджа Вашингтона, першого президента країни Через три роки він був знову одноголосно обраний на другий термін президентства, після завершення якого відмовився балотуватись втретє.
20 червня 1789 - У Версалі, під Парижем, Депутати третього стану Генеральних штатів, підтримані нижчими шарами духовенства і дворянства, проголосили себе Національними зборами і постановили прийняти конституцію, що обмежувала б права короля. Спроба короля Людовика XVI розігнати Національні збори привела до повстання парижан і початку Французької революції.
6 липня 1789 - Французькі Національні збори проголосили себе Установчими зборами і заявили про суверенність прав народу по відношенню до влади короля.
11 липня 1789 - Французький король Людовик XVI відправив у відставку популярного в народі міністра фінансів Жака Неккера, що викликало заворушення у Парижі.
14 липня 1789 - Повсталі парижани штурмом взяли Бастілію, королівську тюрму-фортецю, котра уособлювала тиранію правлячої монархічної династії Бурбонів. Ця подія стала сигналом до початку Французької революції, десятиріччя політичної нестабільності і терору, знищення десятків тисяч людей.
5 серпня 1789 - Після хвилі селянських повстань французькі Установчі збори прйняли рішення відмінити в країні кріпосне право і позбавити поміщиків судових повноважень.
26 серпня 1789 - У Версалі Національні установчі збори Франції прийняли «Декларацію прав людини і громадянина», в основу якої покладено ідею рівноправності і свободи кожної людини від народження. Природними правами людини і громадянина оголошувалися свобода особистості, свобода слова, свобода переконань, право на опір гнобленню. Це був перший етап підготовки конституційної реформи у країні.
28 серпня 1789 - Основоположник зоряної астрономії Вільям Гершель відкрив шостий супутник Сатурна - Енцелад.
17 вересня 1789 - Англійський астроном Вільям Гершель відкрив сьомий супутник Сатурна - Мімас.
25 вересня 1789 - Перший конгрес США під головуванням Джеймса Медісона прийняв дванадцть поправок до конституції і направив їх у штати для ратифікації. Поправки, відомі як Білль про права, ставили за мету захистити права громадян країни, гарантувавши їм свободу слова, преси, зборів і сповідування релігії. У грудні 1791 року штат Вірджинія став 10-м із 14-и штатів, в котрому були ратифіковані 10 із 12 поправок і Білль набув чинності по всій території США. Дві незатверджені поправки стосувались пропорційної системи представництва в органах влади і регуляції питання фінансової підтримки виборчих кампаній кандидатів до конгресу. Перша з цих поправок так ніколи й не була прийнята, а інша була затверджена більш, ніж через 200 років - в 1992-у.
5 жовтня 1789 - Через відмову короля Людовика XVI підписати постанови, прийняті Установчими зборами, зокрема "Декларацію прав людини і громадянина", відміну феодальної системи і церковної десятини, революціонери організували "похід торговок на Версаль". Формальним приводом для цієї акції стала витівка королівської охорони на приватному банкеті: офіцери розтоптали революційну кокарду - триколор - і прикріпили собі роялістські кокарди. Ця подія сталась на фоні різкого підняття цін на хліб і великого загального безробіття. 5 жовтня близько 7 тисяч жінок з передмісятя Сент-Антуан і базарного кварталу Парижа вирушили до Версалю; до них приєдналось 20 тисяч солдатів Національної гвардії, і ранком наступного дня демонстратнти проникли безпосередньо в покої королеви і змусили короля прийняти рішення Установчих зборів, а ще через день - всю королівську сім'ю переїхати в Париж. Установчі збори заявили, що вони не можуть бути відокремлені від короля і були змушені також відправитись до столиці.
1790
2 квітня 1790 - Після 12 років тюремного ув'язнення і року примусового лікування у божевільні маркіз де Сад вийшов на свободу. Через 11 років його знову буде заарештовано і поміщено у ту ж психіатричну лікарню, де він і проживе решту 13 років свого життя.
29 травня 1790 - Род-Айленд останньою з американських колоній Британії ратифікував конституцію і став 13-м штатом США.
12 липня 1790 - Французькі Установчі збори відділили церкву Франції від Риму і прирівняли священників до державних службовців.
16 липня 1790 - Конгрес США визначив округ Колумбія як місцеположення уряду США і надав йому спеціальний, незалежний від жодного штату, статус.
19 липня 1790 - В ході Російсько-турецької війни ескадра адмірала Федора Ушакова під час Керченської битви розбила турецький флот, запобігши висадці турецьких військ у Криму.
31 липня 1790 - Семюель Гопкінс отримав перший в США патент на метод гашення вапна (патент не був першим по порядку - просто до цього часу патенти видавались ненумерованими).
17 серпня 1790 - Столицю США перенесено з Нью-Йорка до Філадельфії.
22 грудня 1790 - В ході Російсько-турецької війни 1787-91 років російські війська штурмом взяли фортецю Ізмаїл на ріці Дунай, що фактично визначило результат всієї війни, яка закінчилась підписанням у 1792 році Ясського миру.
Народилися в 1786 - 1790 роках
1787 - 22 вересня 1828, Шака каСензангакона, вождь зулусів, засновник і перший правитель (інкосі) держави КваЗулу.
24 лютого 1787 - 16 грудня 1859, Вільгельм Карл Грімм, німецький письменник, казкар, молодший брат Якоба Грімма ("Кіт у чоботях", "Бременські музиканти", "Білосніжка і сім гномів", "Спляча красуня").
10 березня 1787 - 22 жовтня 1835, Устим Якимович Кармалюк, український народний герой, керівник боротьби селян Поділля проти кріпацтва (1813-35 рр.).
16 березня 1787 - 6 липня 1854, Георг Сімон Ом, німецький фізик, автор одного з основних законів електричних кіл (закон Ома).
17 липня 1787 - 8 жовтня 1826, Фрідріх Крупп, німецький промисловець, засновник династії.
26 жовтня 1787 - 7 лютого 1864, Вук Стефанович Караджич, сербський філолог і фольклорист, основоположник сербської літературної мови на народно-розмовній основі; укладач "Граматики сербської мови", "Сербського словника".
18 листопада 1787 - 10 липня 1851, Луї Дагер, французький художник і винахідник, першим розробив приктично придатний спосіб виготовлення фотознімків, названий його іменем - дагеротипія.
1788
22 січня 1788 - 19 квітня 1824, Джордж Ноель Гордон Байрон, англійський поет-романтик ("Манфред", "Дон Жуан", "Каїн", "Паломництво Чайльд Гарольда").
5 лютого 1788 - 2 липня 1850, Роберт Піл, британський державний діяч, прем'єр-міністр (1834-35, 1841-46 рр.), засновник Консервативної партії на базі існуючої партії торі.
22 лютого 1788 - 21 вересня 1860, Артур Шопенгауер, німецький філософ-ідеаліст ("Парерга і параліпомена").
10 травня 1788 - 14 липня 1827, Огюстен Жан Френель, французький фізик; разом з англійцем Томасом Юнгом вважається основоположником хвильової оптики.
20 вересня 1788 - 25 січня 1852, Фадей Фадейович Беллінсгаузен, російський мореплавець, керівник експедиції, під час якої була відкрита Антарктида (1820).
16 листопада 1788 - 6 лютого 1850, Дмитро Миколайович Бантиш-Каменський, український історик і археограф ("Історія Малої Росії", "Словник достопам'ятних людей Руської землі").
17 листопада 1788 - 23 серпня 1863, Михайло Семенович Щепкін, російський актор (Малий театр).
1789
21 серпня 1789 - 23 травня 1857, Огюстен Луї Коші, французький математик, один з основоположників теорії аналітичних функцій.
15 вересня 1789 - 14 вересня 1851, Джеймс Фенімор Купер, американський письменник (Піонер, Слідопит, Останній з могіканів, Звіробой).
1790
27 січня 1790 - 13 жовтня 1865, Петро Петрович Гулак-Артемовський, український поет, байкар ("Пан і собака", "Солопій та Хівря", "Тюхтій та Чванько").
29 березня 1790 - 18 січня 1862, Джон Тайлер, американський поілтичний діяч, 10-й президент США (1841 - 45 рр.).
4 липня 1790 - 1 грудня 1866, Джордж Еверест, англійський географ, геодезист; першим визначив висоту найвищої вершини планети гори Джомолунгма (в честь нього вона має і друге ім'я).
17 листопада 1790 - 26 вересня 1868, Август Фердинанд Мебіус, німецький математик; довів існування односторонніх поверхонь (стрічка Мьобіуса).
23 грудня 1790 - 4 березня 1832, Жан Франсуа Шампольон, французький історик, єгиптолог, автор основних принципів розшифровування ієрогліфічного письма і першої граматики давньоєгипетської мови.
Померли в 1786 - 1790 роках
23 березня 1786 - Моріц-Август Беневський, польський авантюрист, король Мадагаскару (1785). 231 рік тому, в 40 років (нар. 20 вересня 1746 р.).
17 серпня 1786 - Фрідріх Великий (Фрідріх II Гогенцоллерн), прусський король (1740-86 рр.); полководець. 231 рік тому, в 74 роки (нар. 24 січня 1712 р.).
15 листопада 1787 - Кристоф Віллібальд Глюк, німецький композитор ("Орфей і Еврідіка", "Паріс і Єлена"). 230 років тому, в 73 роки (нар. 2 липня 1714 р.).
1788 - Жан Франсуа де Гало Лаперуз, французький мореплавець, дослідник Тихого океану (відкрив протоку між островами Сахалін і Хоккайдо, котра сьогодні носить його ім'я). 229 років тому, в 47 років (нар. 23 серпня 1741 р.).
16 квітня 1788 - Жорж Луї Леклерк де Бюффон, французький природознавець, автор 36-томної "Природничої історії" (1749-1788), в котрій висунув ідею єдності рослинного і тваринного світу. 229 років тому, в 81 рік (нар. 7 вересня 1707 р.).
2 серпня 1788 - Томас Гейнсборо, англійський живописець, один з найвизначніших портретистів і пейзажистів 18 ст. 229 років тому, в 61 рік (нар. 14 травня 1727 р.).
20 лютого 1790 - Йосиф II (Йосиф Габсбург), король Німеччини (з 1764 р.), імператор Священної Римської імперії (з 1765 р); старший син Марії Терезії. 227 років тому, в 49 років (нар. 13 березня 1741 р.).
17 квітня 1790 - Бенджамін Франклін, американський письменник, поет, винахідник, державний діяч (один з авторів "Декларації незалежності США" і Конституції США). 227 років тому, в 84 роки (нар. 17 січня 1706 р.).
17 липня 1790 - Адам Сміт, англійський філософ, економіст, автор теорії трудової вартості ("Дослідження природи і причин багатств народів"). 227 років тому, в 67 років (нар. 16 червня 1723 р.).

Головні події 1786 - 1790 років

20 червня 1789 року у Версалі, під Парижем, Депутати третього стану Генеральних штатів, підтримані нижчими шарам..
20 червня 1789
© 2001-17 Володимир Лук'янюк
Про


Наверх