цей день
Заголовки
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
Моя історія
Підтримати
Хроніка подій 1498 - 1504 років
8 вересня 1504 року у Флоренції на площі Сеньйорії віткрито чотириметрову статую «Давид» роботи Мікеланджело Буонарроті, яка зображає біблійного царя юдеїв перед вирішальним двобоєм із філістимлянином Голіафом. Вона практично зразу стала символом Флорентійської республіки, а згодом — цілої епохи Ренесансу. В даний час оригінал статуї знаходиться в Академії образотворчих мистецтв Флоренції, а для огляду публіки виставлена її повномірна репліка.

Головні події 1498 - 1504 років


Всі події 1498 - 1504 років

7 квітня 1498 - Після смерті французького короля Карла VIII престол успадкував Людовик XII Орлеанський. Наступного року він одружився з вдовою Карла VIII Анною Бретонською.
8 квітня 1498 - Звинуваченого у єресі, заарештовано флорентійського монаха Джироламо Савонаролу - громадяни міста не пробачили йому відмову пройти суд божий шляхом випробування вогнем. Для того, щоб довести, що пророцтва Савонароли брехня і обман, папа римський запровадив слідчу комісію з числа місцевої громади.
20 травня 1498 - В ході експедиції, яка почалась в липні 1497 року, кораблі португальського мореплавця Васко да Гама зупинились на рейді міста Калікут (нині Кожиконд) на західному узбережжі Індостану, відкривши для європейців морський шлях з Європи до Індії через Атлантичний та Індійський океани.
22 травня 1498 - Савонаролі, відлученому від церкви рік перед тим, пріоратом Флорентійської республіки оголошено смертну кару за спробу повалення влади папи Олександра VI.
7 червня 1498 - Христофор Колумб відправився у свою третю подорож до Нового Світу, в ході котрої він відкрив сучасний острів Гаїті, став його правителем, але за доносом був заарештований і відправлений до Іспанії в кандалах.
31 липня 1498 - Під час третьої експедиції іспанського мореплавця Христофора Колумба відкрито острів Тринідад.
1 серпня 1498 - Іспанський мореплавець Христофор Колумб вперше ступив на землю континентальної Америки в районі півострова Парія (сучасна Венесуела). Вважаючи, що це острів, Колумб назвав його Isla Santa (Святий Острів) і проголосив власністю Іспанії.
15 серпня 1498 - В ході свого третього плавання Христофор Колумб відкрив острів Гренада.
17 серпня 1498 - Чезаре Борджиа, син папи Олександра VI, став першим в історії кардиналом, який відмовився від свого сану. Того ж дня король Франції Людовик XII призначив його герцогом Валанським.
26 серпня 1498 - 23-літній Мікеланджело отримав від кардинала Жана де Білера замовлення на створення скульптурної групи собору Петра в Римі. «П'єта» або «Оплакування Христа» виконана із цільного шматка каррарського мармуру, є сьогодні світовим шедевром. Це єдина з робіт Мікеланджело, підписана ним самим.
1499
21 травня 1499 - За доносами, Христофора Колумба, котрий був правителем Еспанйоли (нині - острів Гаїті), звільнено з посади і замість нього призначено Франсиско Бовадилью, котрий прибувши через рік на острів арештував Колумба і відправив до Іспанії в кандалах.
10 липня 1499 - Корабель «Берріу» під командуванням Ніколау Коельйо, першим із флотилії Васко да Гами повернувся до Ліссабону через два роки після старту. Сам Васко да Гама, котрому вдалося відкрити східний шлях до Індії, прибув на батьківщину у вересні.
22 вересня 1499 - Підписано Базельський договір, що завершував війну між імператором Максиміліаном I і швейцарськими конфедератами. Головним його результатом стало фактичне відокремлення Швейцарської конфедерації від Священної Риської імперії. Причиною конфлікту була відмова швейцарців брати на себе витрати, пов'язані з імперською реформою 1495 року, і відмова визнати чинність загальноімперського суду. Бойові дії, що тривали з лютого 1499 року між швейцарськими кантонами Урі, Швіц, Унтервальден, Люцерн, Цюріх, Берн, Унтервалліс, Золотурн і Граубюнден та Швабським союзом, на який випала місія відстоювати інтереси імперії, завершився поразкою останнього і Швейцарія, формально залишаючись в складі імперії, стала фактично самостйним державним утворенням.
23 листопада 1499 - У Лондоні повішено Перкіна Варбека, фламандського авантюриста, котрий видавав себе за Річарда, герцогоа Йоркського, сина англійського короля Едуарда IV. Життя Перкіна Варбека відоме зі слів придворних істориків переможців, Тюдорів, але нема ніяких достовірних даних про те, чи дійсно вижив Річард, герцог Йоркський в застінках Тауера і чи це саме він, а не самозванець Варбек здійснив у 1497 році спробу захоплення влади в Англії.
1500
26 січня 1500 - Іспанський мандрівник Вісенте Пінзон, командир одного з кораблів Христофора Колумба під час його першої експедиції до Нового Світу, висадився на пінічному-східному узбережжі території, відомої сьогодні як Бразилія. Пінзон прослідував на південь вздовж узбережжя, досягнув широти екватора і коротко дослідив устя ріки Амазонка. Цього ж року португалець Педро Елварес Кабрал також висадився в Бразилії і проголосив її власністю Португалії. Однак лише в 1530 році в Бразилії з'явились перші постійні європейські поселення - Сан-Вісенте і Сан-Паулу.
22 квітня 1500 - Португальський мореплавець і дослідник Педро Альваріш Кабрал відкрив територію, котру сьогодні називають Бразилією, і проголосив її власністю Португалії.
4 червня 1500 - Київ, згідно з Магдебурзьким правом звільнений від усіх торгових мит.
14 липня 1500 - В ході Російсько-литовської війни біля Ведроші (нині - Калузька область, Росія) відбувся бій між російським військом під керівництвом воєводи Данила Щені та армією великого гетьмана Литви, князя Костянтина Острозького. Обидві раті налічували по 40 тисяч людей, але керівник литовсько-польсько-української армії недооцінив силу суперників і був розбитий. Військо Острозького втратило 8 тисяч убитими, багатьох, у тому числі самого гетьмана і знатних воєвод, було взято в полон. Битва призвела до підписання мирного договору 1503 р., за яким до Московської держави відходили великі території, включаючи Північно-Східну Україну.
10 серпня 1500 - Португальський мореплавець Діогу Діаш, корабель якого із-за шторму поблизу мису Доброї Надії відстав від експедиції свого брата Бартоломеу, відкрив острів Мадагаскар.
25 листопада 1500 - Під час своєї третьої подорожі до Нового Світу Христофор Колумб за звинуваченням у зловживанні владою і безгосподарності був заарештований в Санто-Домінго іспанським губернатором Франсиско де Бобадільєю і в кандалах відправлений в Іспанію.
1501
13 травня 1501 - Амеріго Веспуччі відправився у свою другу експедицію, під час якої досягнув північного узбережжя Бразилії і, за його твердженням, не підкріпленим іншими свідченнями, устя ріки Ла-Плата і Патагонії (сучасна Аргентина).
1502
12 лютого 1502 - Португальський мореплавець Васко да Гама відплив з Ліссабона у свою другу подорож до Індії. На цей раз його метою було придушення заворушень у Калькутті. Ескадра да Гама придушила заворушень у Калькутті і було затверджено зверхність Португалії над усім західним узбережжям Індії. У 1519 Васко да Гама отримав звання графа ді Відіґейра, а через 5 років — титул віце-короля Індії.
11 березня 1502 - 15-річний Ісмаїл I Сефевід прийняв у Тебрізі титул шахіншаха Ірану і заснував монаршу династію Сефевідів. Нащадок шейха Сефі, якого прийнято вважати шиїтом і нащадком Алі, Ісмаїл I завоював Північний Азербайджан, Іран, Ірак (з Багдадом включно), Хорасан і заснував першу іранську (перську) державу в Новітній історії, зробивши шиїзм державною релігією.
3 травня 1502 - Іспанський конкістадор Алонсо де Охеда заснував колонію Санта-Крус, перше європейське поселення на території Південної Америки (нині - провінція Арагуа, Венесуела), яка проіснувала три місяці.
11 травня 1502 - Христофор Колумб на чолі флотилії з чотирьох суден і екіпажем у 150 чоловік відплив з Кадіса у свою останню, четверту подорож до Нового Світу. На цей раз він відкрив Панамський перешийок, територію сучасних Гондураса і Коста-Ріки, Кайманові острови.
21 травня 1502 - Під час Третьої португальської експедиції до Індії мореплавець Жуан да Нова відкрив острів св. Єлени (сьогодні - острів Вознесіння).
15 червня 1502 - Під час своєї останньої експедиції Христофор Колумб відкрив острів Мартініку.
22 липня 1502 - До Ліссабону повернулись учасники португальської експедиції, в якій на посаді астронома брав участь Амеріго Веспуччі. Це плавання принесло йому світову славу як першовідкривачеві Нового Світу. Землі, відкриті експедиціями Веспуччі і Колумба, їх сучасники сприймали як різні частини світу, вважаючи, що Колумб знайшов лише новий, західний, шлях до уже відомої Індії. Саме тому нову частину світу німецький географ Мартін Вальдземюллер назвав у честь Веспуччі - Америкою (Americus).
30 липня 1502 - Під час своєї четвертої подорожі Христофор Колумб, висадившись на острові Гуанаха (нині - департамент Іслас-де-ла-Байя, Гондурас), вперше зустрів представників народу майя.
17 серпня 1502 - Христофор Колумб оголосив Гондурас власністю Іспанії.
5 жовтня 1502 - В ході своєї останньої, четвертої експедиції Христофор Колумб відкрив територію, відому сьогодні як Коста-Ріка.
13 листопада 1502 - Венеціанський сенат видав друкарю Альду Мануцію десятилітню превілею на монопольне використання винайденого ним шрифту - курсиву; за легендою, гравер Франческо Гріффо, котрий виготовляв для Мануція шрифти, взяв за зразок почерк поета Петрарки.
1503
1503 - Італійський художник Леонардо да Вінчі почав роботу над портретом дружини флорентійського чиновника Лізи дель Джокондо. Так і незавершений три роки, він став відомий як «Мона Ліза» і вважається найвидатнішим, найвпізнаванішим і найбільш дослідженим витвором мистецтва у світі.
10 травня 1503 - Під час своєї останньої подорожі до Нового Світу Христофор Колумб відкрив Кайманові острови, котрі були ним названі Черепаховими із-за неймовірно великої кількості цих тварин на островах.
8 серпня 1503 - У Холірудському абатстві Единбургу король Шотландії Яків IV Стюарт одружився з Маргарет Тюдор, старшою дочкою англійського короля Генріха VII і Єлизавети Йоркської.
30 жовтня 1503 - Королева Кастилії Ізабелла видала указ про туземців іспанських колоній, котрий забороняв захоплення і вивезення до Європи американських індіанців.
1 листопада 1503 - Після смерті Олександра VI Борджиа папою римським обрано Джуліано делла Ровере під іменем Юлій II. Меценат, покровитель мистецтв, в 1596 році він почав будівництво собору св. Павла в Римі.
1504
29 лютого 1504 - Під час своєї четвертої подорожі Христофор Колумб висадився на сучасному острові Ямайка. Знаючи про повне місячне затемнення, яке мало відбутися в цей день (що було обчислено ще в 1474 році), Колумб під загрозою "втрати Місяця" зумів отримати від аборигенів необхідний для експедиції провіант.
2 липня 1504 - По смерті Штефана III Великого господарем Молдови став його син Богдан III Сліпий.
8 вересня 1504 - Під Оршею відбулась битва між 30-тисячним військом князя Костянтина Острозького, гетьмана Великого князівства Литовського, Руського та Жемайтійського та 80-тисячним московським військом на чолі з воєводою Іваном Челядниним. Зазнавши поразки, московські війська відступили до Смоленська.
8 вересня 1504 - У Флоренції на площі Сеньйорії віткрито чотириметрову статую «Давид» роботи Мікеланджело Буонарроті. Вона зображає біблійного царя юдеїв Давида перед вирішальним двобоєм із філістимлянином Голіафом і стала символом боротьби флорентійців проти тиранії, а згодом — цілої епохи Ренесансу. В даний час оригінал статуї знаходиться в Академії образотворчих мистецтв Флоренції.
Народилися в 1498 - 1504 роках
1498 - 10 травня 1521, Себастіан Брант, німецький письменник, поет («Корабель дурнів»).
1498 - 21 травня 1542, Ернандо де Сото, іспанський мореплавець і конкістадор; першим дослідив територію сучасних західних штатів США.
1500
1500 - 1564, Баттіста Агнесе, генуезький картограф; автор першої карти Московської держави (1525), атласу світу (1542).
1500 - 29 серпня 1532, Уаскар, дванадцятий правитель Імперії Інків; брат Атауальпа.
1500 - 1560, Жан-Франсуа Роберваль, французький мандрівник і корсар, перший генерал-лейтенант Нової Франції.
1500 - 1579, Гонсало Хіменес де Кесада, іспанський конкістадор; засновник міста Богота (1536).
24 лютого 1500 - 21 вересня 1558, Карл V (Карл Габсбург), король Німеччини (1519-20 рр.), король Кастилії й Арагону (1516-56 рр.), імператор Священної Римської імперії (1520-56 рр.); найвизначніший політик XVI століття - останній монарх, проголошений римським імператором.
1 листопада 1500 - 13 лютого 1571, Бенвенуто Челліні, італійський скульптор (Персей), ювелір, письменник.
1501
24 вересня 1501 - 21 вересня 1576, Джироламо Кардано, італійський фізик, математик, філософ, винахідник карданного механізму, автор формули для розв'язку кубічних рівнянь (1545).
1502
1502 - 29 серпня 1533, Атауальпа, останній імператор (Сапа Інка) Інків.
1502 - 20 серпня 1572, Мігель Лопес де Легаспі, іспанський конкістадор; засновник міст Себу (1567) та Маніла (1571) на Філіппінах.
7 червня 1502 - 10 квітня 1585, Григорій XIII (Уго Бонкомпаньї), Папа римський (з 1572 р.), активний противник Реформації; вніс зміни в календарну систему (Григоріанський календар, 1582 р.).
1503
11 січня 1503 - 24 серпня 1540, Франческо Параміджаніно (Франческо Маццола), італійський живописець, представник маньєризму ("Мадонна з довгою шиєю").
23 жовтня 1503 - 1 травня 1539, Ізабелла Португальська, імператриця Священної Римської імперії, королева Німеччини, Іспанії, Неаполя і Сицилії.
14 грудня 1503 - 2 липня 1566, Мішель Нострадамус (Нотрдам), лейб-медик французького короля Карла IX, винахідник медичного засобу для боротьби з чумою (1546), астролог, автор астрологічних календарів і пророкувань (Центурії).
1504
1504 - 29 лютого 1528, Патрік Гамільтон, шотландський проповідник; один з перших послідовників протестантизму в Шотландії.
30 квітня 1504 - 1570, Франческо Приматіччо, французький художник («Викрадення Єлени»), архітектор, скульптор доби маньєризму італійського походження.
Померли в 1498 - 1504 роках
23 травня 1498 - Джироламо Савонарола, флорентійський поет, монах-домініканець; у 1494 році проголосив Христа королем Флоренції і при підтримці Франції заснував Флорентійську теократичну республіку. У 1497 році був відлучений від церкви, а через рік, після поразки французького короля Карла VIII Венеціанській лізі у боротьбі за неаполітанський престол, - страчений на вогнищі як єретик. 519 років тому, в 46 років (нар. 21 вересня 1452 р.).
16 вересня 1498 - Томас Торквемада, Великий інквізитор Іспанії; розробив систему органів інквізиції, склав її кодекс, створив процедуру інквізиційного суду та увів у масову практику аутодафе. 519 років тому, в 78 років (нар. 14 жовтня 1420 р.).
1499
1 жовтня 1499 - Марсіліо Фечіно, італійський філософ, гуманіст, астролог, засновник флорентійської Платонівської академії. 518 років тому, в 66 років (нар. 19 жовтня 1433 р.).
23 листопада 1499 - Перкін Варбек, фламандський авантюрист, претендент на англійський престол в часи короля Генріха VII. 518 років тому, в 25 років (нар. 1474 р.).
1500
29 травня 1500 - Бартоломеу Діаш ді Новаіш, португальський мореплавець, першим з європейців обігнув Африку з півдня, відкрив мис Доброї Надії і вийшов у Індійський океан. 517 років тому, в 49 років (нар. 1451 р.).
1501
3 січня 1501 - Нізамаддін Мір Алішер Навої, узбецький поет ("Хамсе"), мислитель, державний діяч. 516 років тому, в 60 років (нар. 9 лютого 1441 р.).
17 червня 1501 - Ян I Ольбрахт, польский король (1492—1501), Глогувський князь (1491—1498), третій син Казимира IV Ягеллончика та Елжбети Австрійської з династії Габсбургів. 516 років тому, в 42 роки (нар. 27 грудня 1459 р.).
1503
11 лютого 1503 - Єлизавета Йоркська, дочка короля Едуарда IV Йорка, дружина короля Генріха VII Тюдора; єдина англійська королева, яка була дочкою, сестрою, племінницею, дружиною, матір'ю і бабусею англійських королів. 514 років тому, в 37 років (нар. 11 лютого 1466 р.).
18 серпня 1503 - Олександр VI (Родріго Борджиа), 214-ий папа римський (1492-1503 рр.); племінник папи Калікста III, батько Чезаре і Лукрації Борджиа. 514 років тому, в 72 роки (нар. 1 січня 1431 р.).
28 грудня 1503 - П'єро Лоренцо Медічі (П'єро Нещасний), сеньйор Флорентійської республіки (1492-4 рр); старший син Лоренцо Медічі. 514 років тому, в 31 рік (нар. 15 лютого 1472 р.).
1504
2 липня 1504 - Стефан III (Стефан Великий), господар Молдови (1457—04 рр.). 513 років тому, в 75 років (нар. 1429 р.).
26 листопада 1504 - Ізабелла Трастамара, королева Кастілії та Леону (з 1474), покровителька подорожей Христофора Колумба; дружина Фердинанда II Арагонського, династичний шлюб з яким став початком об'єднання Іспанії. 513 років тому, в 53 роки (нар. 22 квітня 1451 р.).
Остання висадка людини на Місяць
Наука і техніка
Остання висадка людини на Місяць

Головні події 1498 - 1504 років

© 2001-17 Володимир Лук'янюк
Про


Наверх