Нові статті
Ринський (вл.) - рейнський гульден; поширена на підпольській Україні назва австрійського (а згодом - австро-угорського) гульдена (флорина).

5 грудня 2018

Полемологія (від гр. πόλεμος - ворожнеча і λογιχη - думка, слово) - міждисциплінарна галузь знань про причини виникнення конфліктів та воєн й умови збереження миру.
Логос (гр. λογιχη — слово, значення, думка, мова) - 1. філос. Загальний закону світу, знеособлений вічний розум. 2. Раціональне, логічне знання, яке протиставляється міфу як знанню ірраціональному і прийнятому на віру.

2 грудня 2018

Сакаліби (араб. - صقالبة з гр. σκλάβος) - початково - арабське найменування тюркського, слов'янського і угорського населення Східної Європи, згодом - візантійських військових, що в VII-XIII ст. перейшли на бік мусульман; саклаби, сіклаби.
Тайфа (ісп. taifa з араб. طائفة‎) - історико-географічна назва мусульманських еміратів, що постали після розпаду в 1031 році Кордовського халіфату.
Тромп (фр. trompe) - ступінчаста ніша у формі конуса у верхньому кутку приміщення; з її допомогою у квадратних кімнатах формується основа для восьмикутного чи сферичного купола.
Тромп

17 листопада 2018

Фейк (англ. fake - підробка) - інформаційна містифікація чи відверта дезінформація з метою введення в оману; шахрайство.

3 листопада 2018

Сфанц (від нім. Zwanzig - двадцять) - назва 20 австрійських срібних крейцерівцванцигера»), що у XVIII-XIX століттях були в обігу на території Буковини і Молдови.
Килим (тюрк. kilim з перс) - тканий виріб з кольорової вовни, шовку, бавовняної або лляної пряжі, як правило, прикріплений до підкладки, для покриття поверхонь з декоративною або практичною метою.
Сюзане (перс.سوزندو - шитий голкою) - вишитий, як правило, шовковими нитками, вручну настінний килим.
Більше нових термінів
Суп (фр. soupe) - рідка страва, що готується шляхом поєднання інгредієнтів з м'яса або овочів з великою кількістю рідини (найчастіше - води).
Екобіоморфа (від давньогр. οἶκος - помешкання, місцеперебування, βίος - життя і μορφή - вид, форма) - сукупність рослин, що в умовах пристосування до однакових умов середовища мають схожий тип структури та пов'язані з ним фізіологічні властивості.

20 жовтня 2018

Протосинкел (гр. πρωτοσύγκελλος від давньогр. πρῶτος - перший, старший і σύγκελλος - клітка) - 1. Історично - клірик, що проживав з єпископом в одній келії. 2. Зазвичай старший священик, архімандрит або хорєпископ обраний для допомоги єпископу у здійсненні його адміністративних обов'язками у відповідній єпархії.
Еклезіологія (від гр. ἐκκλησία - громада і λόγος - знання) - галузь християнського богослов'я, що вивчає природу і властивості Церкви як інституції, а також розуміння нею своєї місії та ролі.
Архімандрія (від гр. αρχι - старший і μάνδρα - огорожа) - церковний округ на чолі з архімандритом, у який входить один або декілька монастирів.
Антитринітарії (від гр. αντι - не і лат. Trinitas - Трійця) - віряни, що не визнають догмат Святої Трійці про єдину сутність трьох іпостасей Бога — Бога-Отця, Сина Божого і Святого Духа.
Перм (вл.) - останній геологічний період (299 - 252 млн років тому) палеозойської ери, що настав після кам'яновугільного і передував тріасовому періоду мезозою. Термін за назвою міста Перм у Росії запроваджено у 1841 році англійським геологом Родеріком Мерчісоном.
Клікбейт (англ. clickbait від click - клацання і bait - наживка) - текстовий заголовок або графічне зображення, які привертають увагу до матеріалу, як правило, в інтернеті шляхом гіперболізації чи маніпуляції й на шкоду якості або точності поданої інформації.
Нашатир (тюрк. nişadir з араб. - аміачна сіль) - водний розчин аміаку. У медицині використовується для збудження дихання, виведення із запаморочливого стану та дезінфекції, у побуті - для фарбування тканин і чищення скла та ювелірних прикрас; токсичний у великих концентраціях.
Камамбер (вл. camembert) - французький м'який сир з непастеризованого коров'ячого молока, під час приготування якого покривається характерною білою пліснявою і має специфічний різкий запах. Назва походить від однойменного села у Нормандії.
Більше нових термінів
Евріптеріди (лат. Eurypteroidea) - група вимерлих членистоногих класу Меростомові; ракоскорпіони або морські скорпіони. Жили із ордовикського до пермського періоду.

18 жовтня 2018

Профітролі (фр. profiterole від profit - користь) - 1. Десерт у вигляді невеликих тістечок із начинкою зі збитих вершків, заварного крему чи морозива, прикрашених шоколадним, карамеллю чи цукровою пудрою. 2. Можуть також подаватись до бульйону з грибною, м'ясною чи сирною начинкою або без неї.
Брі (вл. фр. brie) - французький м'який сир з коров'ячого молока характерного блідого кольору із сіруватим відтінком цвілі, що надає йому легкий запах нашатирного спирту. Назва походить від однойменного регіону на схід від Парижа.

16 жовтня 2018

Терапевт (від давньогр. τεραπευτής - той, що доглядає) - лікар, що спеціалізується на виявленні, лікуванні, профілактиці внутрішніх хвороб; спеціаліст у галузі терапії.
Парціальний (від лат. partialis - частковий) - частковий; П. тиск - частка тиску певного газу у суміші газів, П. об'єм - об'єм, який мав би газ, якби його тиск дорівнював тиску суміші.
Інфамія (лат. infamia - безчестя) - 1. У Речі Посполитій - повне або часткове позбавлення громадянських прав і державного захисту шляхтича за скоєння особливо тяжких злочинів. 2. Втрата доброго імені; безчестя.

14 жовтня 2018

Фанаріоти (вл.) - 1. Нащадки грецького духовенства і аристократії, що залишились у Константинополі після його захоплення у 1453 році османами. Назва походить від району Фанар у Константинополі, де міститься резиденція Вселенського патріарха. 2. розм. Етнічна грецька еліта, що була на службі у Османській імперії.
Силабус (лат. syllabus - список, каталог від гр. συλλαβή - склад) - список; напр., «Syllabus Errorum» - перелік засуджених римською церквою вчень і принципів, виданий 1864 році.
Сальмонельоз (лат. salmonellosis) - інфекційне захворювання тварин, птахів та людей, яке спричинюють бактерії роду Сальмонела, і характеризується переважним ураженням травної системи з розвитком діареї, інтоксикації та зневоднення організму, а іноді й сепсису і гнояків у внутрішніх органах.
Сальмонела (вл.) - рід неспороносних бактерій родини ентеробактерій, патогенні для людей та тварин при пероральному введенні. Деякі види С. є збудниками черевного тифу, паратифів та інших сальмонельозів. Названий на честь американського ветеринара Даніеля Сальмона, який у 1885 році описав мікроорганізми.
 • Алфавітний покажчик
 • Нові статті
 • Словник у картинках 958
 • Тематичні словники
 • Останні переглянуті
 • Мій блокнот
 • Про словник
 • • Правопис
 • • Випадкова стаття
 • • Додати термін
 • • Увійти
 • Володимир Лук'янюк © 2001-18 У «Словнику» 20403 статті. Його матеріали поширюються за ліцензією «Creative Commons із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована». При використанні матеріалів сайту, пряме гіпертекстове посилання на сайт обов'язкове.
  ПІДТРИМАТИ