Нові статті
Протосинкел (гр. πρωτοσύγκελλος від давньогр. πρῶτος - перший, старший і σύγκελλος - клітка) - 1. Історично - клірик, що проживав з єпископом в одній келії. 2. Зазвичай старший священик, архімандрит або хорєпископ обраний для допомоги єпископу у здійсненні його адміністративних обов'язками у відповідній єпархії.
Еклезіологія (від гр. ἐκκλησία - громада і λόγος - знання) - галузь християнського богослов'я, що вивчає природу і властивості Церкви як інституції, а також розуміння нею своєї місії та ролі.
Архімандрія (від гр. αρχι - старший і μάνδρα - огорожа) - церковний округ на чолі з архімандритом, у який входить один або декілька монастирів.
Антитринітарії (від гр. αντι - не і лат. Trinitas - Трійця) - віряни, що не визнають догмат Святої Трійці про єдину сутність трьох іпостасей Бога — Бога-Отця, Сина Божого і Святого Духа.
Перм (вл.) - останній геологічний період (299 - 252 млн років тому) палеозойської ери, що настав після кам'яновугільного і передував тріасовому періоду мезозою. Термін за назвою міста Перм у Росії запроваджено у 1841 році англійським геологом Родеріком Мерчісоном.
Клікбейт (англ. clickbait від click - клацання і bait - наживка) - текстовий заголовок або графічне зображення, які привертають увагу до матеріалу, як правило, в інтернеті шляхом гіперболізації чи маніпуляції й на шкоду якості або точності поданої інформації.
Нашатир (тюрк. nişadir з араб. - аміачна сіль) - водний розчин аміаку. У медицині використовується для збудження дихання, виведення із запаморочливого стану та дезінфекції, у побуті - для фарбування тканин і чищення скла та ювелірних прикрас; токсичний у великих концентраціях.
Камамбер (вл. camembert) - французький м'який сир з непастеризованого коров'ячого молока, під час приготування якого покривається характерною білою пліснявою і має специфічний різкий запах. Назва походить від однойменного села у Нормандії.
Евріптеріди (лат. Eurypteroidea) - група вимерлих членистоногих класу Меростомові; ракоскорпіони або морські скорпіони. Жили із ордовикського до пермського періоду.

18 жовтня 2018

Профітролі (фр. profiterole від profit - користь) - 1. Десерт у вигляді невеликих тістечок із начинкою зі збитих вершків, заварного крему чи морозива, прикрашених шоколадним, карамеллю чи цукровою пудрою. 2. Можуть також подаватись до бульйону з грибною, м'ясною чи сирною начинкою або без неї.
Більше нових термінів
Брі (вл. фр. brie) - французький м'який сир з коров'ячого молока характерного блідого кольору із сіруватим відтінком цвілі, що надає йому легкий запах нашатирного спирту. Назва походить від однойменного регіону на схід від Парижа.

16 жовтня 2018

Терапевт (від давньогр. τεραπευτής - той, що доглядає) - лікар, що спеціалізується на виявленні, лікуванні, профілактиці внутрішніх хвороб; спеціаліст у галузі терапії.
Парціальний (від лат. partialis - частковий) - частковий; П. тиск - частка тиску певного газу у суміші газів, П. об'єм - об'єм, який мав би газ, якби його тиск дорівнював тиску суміші.
Інфамія (лат. infamia - безчестя) - 1. У Речі Посполитій - повне або часткове позбавлення громадянських прав і державного захисту шляхтича за скоєння особливо тяжких злочинів. 2. Втрата доброго імені; безчестя.

14 жовтня 2018

Фанаріоти (вл.) - 1. Нащадки грецького духовенства і аристократії, що залишились у Константинополі після його захоплення у 1453 році османами. Назва походить від району Фанар у Константинополі, де міститься резиденція Вселенського патріарха. 2. розм. Етнічна грецька еліта, що була на службі у Османській імперії.
Силабус (лат. syllabus - список, каталог від гр. συλλαβή - склад) - список; напр., «Syllabus Errorum» - перелік засуджених римською церквою вчень і принципів, виданий 1864 році.
Сальмонельоз (лат. salmonellosis) - інфекційне захворювання тварин, птахів та людей, яке спричинюють бактерії роду Сальмонела, і характеризується переважним ураженням травної системи з розвитком діареї, інтоксикації та зневоднення організму, а іноді й сепсису і гнояків у внутрішніх органах.
Сальмонела (вл.) - рід неспороносних бактерій родини ентеробактерій, патогенні для людей та тварин при пероральному введенні. Деякі види С. є збудниками черевного тифу, паратифів та інших сальмонельозів. Названий на честь американського ветеринара Даніеля Сальмона, який у 1885 році описав мікроорганізми.

8 жовтня 2018

Нахзац (нім. Nachsatz) - однозгинний лист щільного паперу, що з'єднує книгу із задньою частиною її обкладинки; задній форзац.

6 жовтня 2018

Хіротесія (від гр. χείρ - рука і τίθημι - покладати) - у християнстві — посвяччення у нижчі чини кліру (четці та іподиякони) чи ступені церковної ієрархії.
Більше нових термінів
Хіротонія (гр. χειροτονία від χείρ - рука і τονεω - покладаю) - християнський обряд, під час якого відбувається таїнство поставлення в священнослужителі'; рукопокладення, поставлення, висвячення.
Хіротонія

4 жовтня 2018

Ікономія (гр. οἰκονομία - облаштування справ) - вирішення церковних питань з позиції поблажливості, практичної користі, зручності. Протилежне - акривія.
Акривія (гр.ἀκρίβεια - точність, ретельність) - точне слідування церковним канонам при вирішенні питань догматичного характеру. Протилежне - ікономія.

3 жовтня 2018

Дисторсія (від лат. distorsio - викривлення) - аберація оптичних систем, при якій лінійне збільшення змінюється по полю зору, порошуючи подібність між об'єктом та його зображенням. Зображення без Д. називається ортоскопічним.
Ортоскопічний (від давньогр. ορθός - прямий, правильний і σκοπέω - дивлюсь) - такий, що відображає об'єкт без спотворень.
Імперій (лат. imperium від imperare - командувати) - у Стародавньому Римі - право діяти від імені держави в певній сфері суспільного життя. Надавався царям, в республіканський час - старшим магістратам (за деяким виключенням).

28 вересня 2018

Традиціоналізм (від лат. traditio - передача) - соціально-філософська доктрина, що відстоює збереження тих культурних, соціальних, історичних чи релігійних цінностей, в основі яких лежать первісні і загальні істини.
Елітарний (від фр. elite - найкраще, добірне, обране) - витончений, самодостатній. Е. культура - виняткова культура, розрахована на вузьке коло поціновувачів, як протиставлення до масової культури.
Елітаризм (від фр. elite - найкраще, добірне, обране) - соціально-політологічна концепція, в основі якої лежить поділ суспільства на обраних, еліту, і масу. Протиставляється - егалітаризму.
Правила життя Рональда Рейгана
Цей день в історії
Правила життя Рональда Рейгана
 • Алфавітний покажчик
 • Нові статті
 • Словник у картинках 956
 • Тематичні словники
 • Останні переглянуті
 • Мій блокнот
 • Про словник
 • • Правопис
 • • Випадкова стаття
 • • Додати термін
 • • Увійти
 • Володимир Лук'янюк © 2001-18 У «Словнику» 20391 стаття. Його матеріали поширюються за ліцензією «Creative Commons із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована». При використанні матеріалів сайту, пряме гіпертекстове посилання на сайт обов'язкове.
  ПІДТРИМАТИ