Нові статті
Шпальта (пол. szpalta з нім. Spalte) - частина набірної форми, що включає в себе заголовки, кліше, колонцифри, формули та інші елементи, яка дає на папері відбиток сторінки видання.
Фідуцарні гроші (від лат. fiducia - довіра) - незабезпечені або частково забезпечені грошові знаки, які їх емітент формально зобов'язується обміняти на дорогоцінні метали.
Каролінери (сканд. швед. karoliner - королівський) - шведська піхота середини XVII - початку XVIII ст., озброєна холодною і вогнепальною зброєю і орієнтована на наступальний бій.
Каролінери

8 січня 2019

Ординарій (лат. ordinarius) - 1. У західній католицькій церкві - правлячий архієрей, як правило, єпископ; наприклад, папа римський - О. Вселенської церкви. 2. У східних католицьких церквах - архієпископ чи митрополит, що очолює церкву свого права.

5 січня 2019

Стімпанк (англ. steampunk від steam - пара і punk - панк) - піджанр наукової фантастики та декоративно-прикладного мистецтва і субкультура, що черпає своє натхнення у технологіях другої половини XIX століття, зокрема парових машин (звідки й назва). Як літературна течія С. виник у 1980-х роках, сам термін - у 1987 році, як протиставлення своєму провіснику кіберпанку.
Кіберпанк (англ. cyberpunk від cybernetics - кібернетика і punk - панк) - піджанр наукової фантастики, що торкається недалекого майбутнього, в якому високий технологічний розвиток поєднується з глибоким занепадом або радикальними змінами соціального ладу. Термін бере свою назву від однойменного оповідання американця Брюса Ветке 1983 року.
Кіберпанк

27 грудня 2018

Прекурсор (лат. precursor — попередник) - хім. хімічна речовина, необхідна для синтезу цільової сполуки. Наприклад, серин і холін є П. гліцину.
Шаперон (англ. chaperon) - хім. молекули, що сприяють створенню чи розпаду макромолекулярних структур, але не взаємодіють з ними.

26 грудня 2018

Таксидермія (давньогр. τάξις — переміщувати і δέρμα — шкіра) - галузь зоології і музейної справи, пов'язана з виготовленням опудал колекційних зразків тварин. Фахівець з Т. - таксидерміст.
Таксидермія

13 грудня 2018

Сипахи (тур. سپاهی від перс. سپاه — армія) - різновид важкої кавалерії часів Османської імперії, що поряд з яничарами до середини XVIII ст. складали основу її армії і виконували військові та поліцейські функції. С. були привілейованим військовим станом, що мав дохід з ленних володінь, за рахунок якого підтримував власну боєздатність та в разі потреби споряджував невеликий загін кінноти і зброєносців. Інша назва - спаги.
Сипахи
Більше нових термінів

7 грудня 2018

Ринський (вл.) - рейнський гульден; поширена на підпольській Україні назва австрійського (а згодом - австро-угорського) гульдена (флорина).

5 грудня 2018

Полемологія (від гр. πόλεμος - ворожнеча і λογιχη - думка, слово) - міждисциплінарна галузь знань про причини виникнення конфліктів та воєн й умови збереження миру.
Логос (гр. λογιχη — слово, значення, думка, мова) - 1. філос. Загальний закону світу, знеособлений вічний розум. 2. Раціональне, логічне знання, яке протиставляється міфу як знанню ірраціональному і прийнятому на віру.

2 грудня 2018

Сакаліби (араб. - صقالبة з гр. σκλάβος) - початково - арабське найменування тюркського, слов'янського і угорського населення Східної Європи, згодом - візантійських військових, що в VII-XIII ст. перейшли на бік мусульман; саклаби, сіклаби.
Тайфа (ісп. taifa з араб. طائفة‎) - історико-географічна назва мусульманських еміратів, що постали після розпаду в 1031 році Кордовського халіфату.
Тромп (фр. trompe) - ступінчаста ніша у формі конуса у верхньому кутку приміщення; з її допомогою у квадратних кімнатах формується основа для восьмикутного чи сферичного купола.
Тромп

17 листопада 2018

Фейк (англ. fake - підробка) - інформаційна містифікація чи відверта дезінформація з метою введення в оману; шахрайство.

3 листопада 2018

Сфанц (від нім. Zwanzig - двадцять) - назва 20 австрійських срібних крейцерівцванцигера»), що у XVIII-XIX століттях були в обігу на території Буковини і Молдови.
Килим (тюрк. kilim з перс) - тканий виріб з кольорової вовни, шовку, бавовняної або лляної пряжі, як правило, прикріплений до підкладки, для покриття поверхонь з декоративною або практичною метою.
Сюзане (перс.سوزندو - шитий голкою) - вишитий, як правило, шовковими нитками, вручну настінний килим.
Більше нових термінів
Суп (фр. soupe) - рідка страва, що готується шляхом поєднання інгредієнтів з м'яса або овочів з великою кількістю рідини (найчастіше - води).
Екобіоморфа (від давньогр. οἶκος - помешкання, місцеперебування, βίος - життя і μορφή - вид, форма) - сукупність рослин, що в умовах пристосування до однакових умов середовища мають схожий тип структури та пов'язані з ним фізіологічні властивості.

20 жовтня 2018

Протосинкел (гр. πρωτοσύγκελλος від давньогр. πρῶτος - перший, старший і σύγκελλος - клітка) - 1. Історично - клірик, що проживав з єпископом в одній келії. 2. Зазвичай старший священик, архімандрит або хорєпископ обраний для допомоги єпископу у здійсненні його адміністративних обов'язками у відповідній єпархії.
Еклезіологія (від гр. ἐκκλησία - громада і λόγος - знання) - галузь християнського богослов'я, що вивчає природу і властивості Церкви як інституції, а також розуміння нею своєї місії та ролі.
Архімандрія (від гр. αρχι - старший і μάνδρα - огорожа) - церковний округ на чолі з архімандритом, у який входить один або декілька монастирів.
Антитринітарії (від гр. αντι - не і лат. Trinitas - Трійця) - віряни, що не визнають догмат Святої Трійці про єдину сутність трьох іпостасей Бога — Бога-Отця, Сина Божого і Святого Духа.
Перм (вл.) - останній геологічний період (299 - 252 млн років тому) палеозойської ери, що настав після кам'яновугільного і передував тріасовому періоду мезозою. Термін за назвою міста Перм у Росії запроваджено у 1841 році англійським геологом Родеріком Мерчісоном.
Клікбейт (англ. clickbait від click - клацання і bait - наживка) - текстовий заголовок або графічне зображення, які привертають увагу до матеріалу, як правило, в інтернеті шляхом гіперболізації чи маніпуляції й на шкоду якості або точності поданої інформації.
Нашатир (тюрк. nişadir з араб. - аміачна сіль) - водний розчин аміаку. У медицині використовується для збудження дихання, виведення із запаморочливого стану та дезінфекції, у побуті - для фарбування тканин і чищення скла та ювелірних прикрас; токсичний у великих концентраціях.
Камамбер (вл. camembert) - французький м'який сир з непастеризованого коров'ячого молока, під час приготування якого покривається характерною білою пліснявою і має специфічний різкий запах. Назва походить від однойменного села у Нормандії.
 • Алфавітний покажчик
 • Нові статті
 • Словник у картинках 971
 • Тематичні словники
 • Останні переглянуті
 • Мій блокнот
 • Про словник
 • • Правопис
 • • Випадкова стаття
 • • Додати термін
 • • Увійти
 • Володимир Лук'янюк © 2001-19 У «Словнику» 20413 статей. Його матеріали поширюються за ліцензією «Creative Commons із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована». При використанні матеріалів сайту, пряме гіпертекстове посилання на сайт обов'язкове.
  ПІДТРИМАТИ