Нові статті
Профітролі (фр. profiterole від profit - користь) - 1. Десерт у вигляді невеликих тістечок із начинкою зі збитих вершків, заварного крему чи морозива, прикрашених шоколадним, карамеллю чи цукровою пудрою. 2. Можуть також подаватись до бульйону з грибною, м'ясною чи сирною начинкою або без неї.
Брі (вл. фр. brie) - французький м'який сир з коров'ячого молока характерного блідого кольору із сіруватим відтінком цвілі, що надає йому легкий запах нашатирного спирту. Назва походить від однойменного регіону на схід від Парижа.

16 жовтня 2018

Терапевт (від давньогр. τεραπευτής - той, що доглядає) - лікар, що спеціалізується на виявленні, лікуванні, профілактиці внутрішніх хвороб; спеціаліст у галузі терапії.
Парціальний (від лат. partialis - частковий) - частковий; П. тиск - частка тиску певного газу у суміші газів, П. об'єм - об'єм, який мав би газ, якби його тиск дорівнював тиску суміші.
Інфамія (лат. infamia - безчестя) - 1. У Речі Посполитій - повне або часткове позбавлення громадянських прав і державного захисту шляхтича за скоєння особливо тяжких злочинів. 2. Втрата доброго імені; безчестя.

14 жовтня 2018

Фанаріоти (вл.) - 1. Нащадки грецького духовенства і аристократії, що залишились у Константинополі після його захоплення у 1453 році османами. Назва походить від району Фанар у Константинополі, де міститься резиденція Вселенського патріарха. 2. розм. Етнічна грецька еліта, що була на службі у Османській імперії.
Силабус (лат. syllabus - список, каталог від гр. συλλαβή - склад) - список; напр., «Syllabus Errorum» - перелік засуджених римською церквою вчень і принципів, виданий 1864 році.
Сальмонельоз (лат. salmonellosis) - інфекційне захворювання тварин, птахів та людей, яке спричинюють бактерії роду Сальмонела, і характеризується переважним ураженням травної системи з розвитком діареї, інтоксикації та зневоднення організму, а іноді й сепсису і гнояків у внутрішніх органах.
Сальмонела (вл.) - рід неспороносних бактерій родини ентеробактерій, патогенні для людей та тварин при пероральному введенні. Деякі види С. є збудниками черевного тифу, паратифів та інших сальмонельозів. Названий на честь американського ветеринара Даніеля Сальмона, який у 1885 році описав мікроорганізми.

8 жовтня 2018

Нахзац (нім. Nachsatz) - однозгинний лист щільного паперу, що з'єднує книгу із задньою частиною її обкладинки; задній форзац.
Більше нових термінів

6 жовтня 2018

Хіротесія (від гр. χείρ - рука і τίθημι - покладати) - у християнстві — посвяччення у нижчі чини кліру (четці та іподиякони) чи ступені церковної ієрархії.
Хіротонія (гр. χειροτονία від χείρ - рука і τονεω - покладаю) - християнський обряд, під час якого відбувається таїнство поставлення в священнослужителі'; рукопокладення, поставлення, висвячення.
Хіротонія

4 жовтня 2018

Ікономія (гр. οἰκονομία - облаштування справ) - вирішення церковних питань з позиції поблажливості, практичної користі, зручності. Протилежне - акривія.
Акривія (гр.ἀκρίβεια - точність, ретельність) - точне слідування церковним канонам при вирішенні питань догматичного характеру. Протилежне - ікономія.

3 жовтня 2018

Дисторсія (від лат. distorsio - викривлення) - аберація оптичних систем, при якій лінійне збільшення змінюється по полю зору, порошуючи подібність між об'єктом та його зображенням. Зображення без Д. називається ортоскопічним.
Ортоскопічний (від давньогр. ορθός - прямий, правильний і σκοπέω - дивлюсь) - такий, що відображає об'єкт без спотворень.
Імперій (лат. imperium від imperare - командувати) - у Стародавньому Римі - право діяти від імені держави в певній сфері суспільного життя. Надавався царям, в республіканський час - старшим магістратам (за деяким виключенням).

28 вересня 2018

Традиціоналізм (від лат. traditio - передача) - соціально-філософська доктрина, що відстоює збереження тих культурних, соціальних, історичних чи релігійних цінностей, в основі яких лежать первісні і загальні істини.
Елітарний (від фр. elite - найкраще, добірне, обране) - витончений, самодостатній. Е. культура - виняткова культура, розрахована на вузьке коло поціновувачів, як протиставлення до масової культури.
Більше нових термінів
Елітаризм (від фр. elite - найкраще, добірне, обране) - соціально-політологічна концепція, в основі якої лежить поділ суспільства на обраних, еліту, і масу. Протиставляється - егалітаризму.

6 серпня 2018

Вакантний (від лат. vacuus - порожній) - ніким не зайнятий, вільний (про посаду).

6 липня 2018

Аннати (від лат. annus - рік) - одноразові збори на користь папської казни з єпископів, абатів та інших осіб у розмірі річного доходу з вакантного церковного бенефіцію.

31 травня 2018

Шаривари (фр. charivari) - 1. У середньовічній Франції - гамірний весільний вечір з нагоди повторного шлюбу вдови або вдівця, супроводжуваний галасливими і, як правило, непристойними піснями і танцями. 2. Відкриття циркового шоу за участі клоунів. 3. Примус до дії гучними заходами.

25 травня 2018

Павеза (вл. нім. Pavese від італ. pavese - з Павії) - важкий, великий (до 2 метрів у висоту і до 1 метра в ширину) дерев'яний щит, зовні обшитий шкірою чи оббитий металом і з характерною вертикальною випуклістю посередині. Зсередини мав ремінь, часом руків'я, внизу - шип для втикання в землю під час оборони. Був поширений у ХІІІ-XVI століттях в Італії, Пруссії, Богемії для захисту стрільців з арбалету.

23 квітня 2018

Ставропігія (гр. σταυροπηγία - букв. встановлення хреста від σταυρός - хрест» і πήγνυμι встановлювати) - статус, який присвоюється православним монастирям, лаврам і братствам, а також соборам і духовним школам, який робить їх незалежними від місцевої єпархіальної влади і підлеглими безпосередньо патріарху або синоду'; автономна православна церковна одиниця.

30 березня 2018

Фема (гр. Θέμα) - військово-адміністративний округ Візантійської імперії.
Доместик (гр. δομέστικος, від лат. domesticus) - цивільний, церковний і військовий титул часів пізньої Римської імперії і Візантійської імперії. Д. схол - верховний головнокомандувач армії.
Тетартерон (гр. τεταρτηρόν) - золота, а пізніше - бронзова чи мідна монета у Візантійській імперії з кінця X до середини XIII століття вагою близько 4 г. Інша назва - тартерон.
Тетартерон

24 березня 2018

Лібертинізм (фр. libertinisme) - філософська течія, що відкидає більшість моральних або сексуальних обмежень, які розглядаються як зайві або небажані, а також прийняті в суспільстві звичаї і форми поведінки. Інша назва - лібертинаж.
 • Алфавітний покажчик
 • Нові статті
 • Словник у картинках 956
 • Тематичні словники
 • Останні переглянуті
 • Мій блокнот
 • Про словник
 • • Правопис
 • • Випадкова стаття
 • • Додати термін
 • • Увійти
 • Володимир Лук'янюк © 2001-18 У «Словнику» 20383 статті. Його матеріали поширюються за ліцензією «Creative Commons із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована». При використанні матеріалів сайту, пряме гіпертекстове посилання на сайт обов'язкове.
  ПІДТРИМАТИ