search
close
search
Нові статті
Ала (лат. ala — крило)
у Давньому Римі — кінні загони, чисельністю 500 чи 1000 вершників, які використовувались як допоміжні війська на флангах легіонів.

15 червня 2019

Шабаш (івр. שַׁבָּת - шабат, день відпочинку)
урочисті збори відьом для проведення сатанинських обрядів.
Набат (тюрк. з араб. - барабанний бій)
оповіщення або тривожний сигнал для збору, який зазвичай подається ударами спеціального дзвону; удар на сполох.

14 червня 2019

Трелі (давньо-сканд. þræll - втікач)
у середньовічній Скандинавії - безправні люди, представники нижчого стану, раби. Жінка-рабиня - тір.

12 червня 2019

Банат (угор. bánát)
1. Територія, керована баном; бановина. 2. Історично — край між Дунаєм, Нижньою Тисою, Мурошем і Трансільванськими Альпами.

7 червня 2019

Гезити (англ. з англосакс. gesithes)
прошарок військової служилої знаті у ранній період існування англосаксонських королівств.
Бонди (давньо-сканд. bóndi - живий)
у країнах середньовічної Скандинавії - вільні люди, не приналежні до знаті. Інша назва - карли.
Тени (англ. thegn)
представники військово-служилої знаті у пізній англосаксонський період історії (VIII - сер. XI ст.), які за свою службу винагороджувались королем земельними володіннями.
Керли (англ. з англосакс. churl)
прошарок простих вільних селян-землеробів в англосаксонський період історії Англії.
Євангелізація (від гр. εύαγγέλιον — добра звістка)
діяльність, спрямована на навернення людей і народів у християнство.

4 червня 2019

Сімург (перс. سیمرغ - птах з верхів'я дерева)
фантастична істота іранської міфології, король усіх птахів, що сидить під Вічним Деревом Життя, на якому росте все насіння світу, і помахами крил розсипає це насіння, а вітер та дощ розносять його по цілому світі.
Сімург

1 червня 2019

Патрикій (лат. patricius)
титул часів пізньої Римської імперії, введений Костянтином Великим за аналогією з римськими патриціями часів Республіки.
Рісорджименто (іт. risorgimento — сплеск)
історіографічний термін, що позначає культурний, політичний і суспільний рух за політичне об'єднання Італії, який почався у 1815 році з Віденського конгресу і завершився в 1871 році, коли Рим став столицею Королівства Італія.
Рісорджименто

30 травня 2019

Моїзм (вл.)
мо-цзя; давньокитайська філософська школа V—III віків до н. е. з удосконалення суспільства через знання. За іменем засновника школи Мо-цзи.
Лавсан (акронім від рос. лавсан — Лаборатория института высокомолекулярных соединений Академии Наук СССР)
поліетилентерефталат, термопласт класу поліефірів. Тверда, безбарвна, прозора речовина в аморфному стані і біла, непрозора в кристалічному стані. Переходить в прозорий стан при нагріванні до температури склування і залишається в ньому при різкому охолодженні і швидкому проході через зону кристалізації.
Більше нових термінів
filter_list
Гарус (пол. harus від нім. Haar — волосся)
1. Груба на дотик і жорстка вовняна або бавовняна тканина з дрібним друкованим візерунком по обидва боки. 2. Вовняна пряжа для вишивання, в'язання і виготовлення грубих тканин.

28 травня 2019

Акинджи (тюрк. akıncı - воїн)
нерегулярна легка кіннота у сельджукській та османській армії.
Азапи (тюрк. عزب з араб. — холостяк)
історично — сільське ополчення з числа добровольців, згодом — легка піхота в османській армії; азеби. Використовувались як нерегулярні допоміжні війська авангарду чи охоронні у фортечних гарнізонах і на флоті.
Азапи

27 травня 2019

Дамаст (вл.)
декоративна тканина (зазвичай шовкова), одно- або дволицева з малюнком, утвореним блискучим атласним переплетенням ниток, на матовому тлі полотна. Назва тканини походить від міста Дамаск в Сирії, звідки з XII ст. почала завозитись у Європу.

26 травня 2019

Ар-деко (фр. art déco від art décoratifs — декоративне мистецтво)
мистецька течія в архітектурі, декоративному мистецтві, моді та живописі першої половини XX століття, для якої характерний синтез модернізму і неокласицизму. Його домінування у світі закінчилося з початком Другої світової війни і піднесенням суворо функціональних стилів, перш за все, в архітектурі.
Ар-деко
Апендектомія (від лат. appendix)
хірургічне втручання, яке виконується при гострому апендициті з метою видалення з тіла людини патологічно зміненого апендикса.
Апендицит
захворювання хробакоподібного відростка сліпої кишки (апендикса), спричиненого мікроорганізмами, які проникають у стінку відростка здебільшого з порожнини кишечника (рідше — з крові або лімфи). Гострий А. — запальне захворювання апендикса.

25 травня 2019

Ситець (з рос. ситец від гол. sits)
легка бавовняна гладкофарбована або набивна тканина полотняного переплетення, що отримується при спеціальній обробці міткалю за допомогою фарбувально-оздоблювальних операцій.
Ситець
Пудлінгування (англ. puddling від puddle — перемішувати)
металургійний процес переробки чавуну в зварне залізо шляхом його розплавлення в особливих полуменевих печах і перемішування спеціальними штангами, на яких налипають частинки розплавленого заліза, поступово формуючи тістоподобной крицю масою до 40-60 кг.
Премедикація (від лат. pre — перед і medicamentum — ліки)
попередня медикаментозна підготовка пацієнта в день операції до загального знеболювання при хірургічному втручанні з метою профілактики, попередження чи зменшення виникнення можливих ускладнень.
Стратіоти (гр. ςτρατιώτες)
військові найманці з південної частини Балканського півострова, як правило, албанці чи греки, у період з XV по сер. XVIII ст.
Фустіан (вл.)
загальна назва цупких тканин, витканих з бавовни саржевого переплетення (т. зв. діагональний рубчик), наприклад, твіл, вельвет, молескін. Назва походить від єгипетського міста Фустат поблизу Каїра, де у давнину вироблялись подібні тканини.

22 травня 2019

Подкаст (англ. podcast від iPod і broadcast - мовити на аудиторію)
цифровий медіа-файл (аудіо чи відео), призначений для онлайн-відтворення на програвачах чи персональних комп'ютерах.

19 травня 2019

Тинітус (від лат. tinnīre - побрязкувати)
слухові відчуття дзвону або шуму, не пов'язані з механічними і коливальними процесами у вухах.
Тахеограф (нім. Tacheograph)
транспортир з круговою шкалою і лінійкою.
Більше нових термінів
filter_list

18 травня 2019

Сеньйорія (фр. seigneurie)
спосіб здійснення права сеньйора без надання прав і обов'язків суверена на певній території, де юридичній чи фізичній особі надаються функції господарського та юридичного управління.

17 травня 2019

Сапсан (тюрк.)
сокіл; хижий птах родини соколових, поширений на всіх континентах, окрім Антарктиди. Довжина тіла становить 34-50 см, розмах крил 80-120 см, швидкість (у піке) - понад 300 км/год. Включений до Червоної книги України як нечисленний вид.

15 травня 2019

Екваторіум (лат. equatorium)
астрономічний обчислювальний прилад для визначення положення небесних тіл (Місяця, Сонця або планет).
Екваторіум
Апофегма (гр. ἀπόφθεγμα від ἀποφθέγγομαι — говорити прямо)
короткий і влучний повчальний вислів, повчальна сентенція; максима, афоризм.
Сталкінг (англ. stalking від stalk — переслідувати)
1. Небажана нав'язлива поведінка щодо особи у формі її переслідування чи спостереження за її діями з метою домагання чи залякування. 2. Дослідження занедбаних індустріальних територій.

14 травня 2019

Копіс (давньо-гр. κοπίς,)
давньогрецька холодна рубляче-колюча-ріжуча зброя з вигнутим клинком довжиною 50 — 65см, що має односічну заточку, вузьким біля ефеса і широким біля вістря.
Копіс
Клуазонізм (від фр. cloison — перегородка)
техніка постімпресіоністського живопису з пласкими, чітко окресленими, різного кольору смисловими областями. Термін запроваджено французьким критиком Едуардом Дюжарденом у 1888 році.

13 травня 2019

Ноологія (від давньо-гр. νοῦς - розум і λόγος - слово)
філософське вчення про природу та сутність людської свідомості. Термін запровадив у 1878 році німецький філософ Рудольф Ейкен.
Досократики (вл.)
філософи античного періоду, що жили до Сократа (800-500 рр. до н. е.), твори яких відомі лише за цитатами у пізніших античних авторів. Найвизначніші Д.: Фалес, Анаксимандр, Анаксимен (Мілетська школа), Піфагор, Геракліт, Парменід (Елейський школа), Емпедокл, Анаксагор, Демокріт.
Доксографія (від гр. Δόξα — думка, погляд і γράφειν — писати, описувати)
виклад думок і поглядів стародавніх філософів і вчених в роботах пізніших авторів. Термін на початку ХХ ст. ввів німецький філософ Герман Дільс.

12 травня 2019

Бант (нім. Band — стрічка, зав'язка)
1. Прикраса у вигляді пишного вузла зі стрічки або шнура. 2. Приналежність до орденського знака, напр., «повний Б.» — комплект всіх ступенів ордена.

10 травня 2019

Кулеврина (фр. couleuvrine — змійовидний)
гладкоствольна вогнепальна зброя XV-XVIII ст., викувана із залізних або мідних смуг, яка прикріплювалась до дерев'яного ложа за допомогою металевих кілець. Калібр К. складав він 5 до 20 дюймів, довжина — від півметра до чотирьох, вага — до 40 кг. Стріляли твердими круглими кулями і ядрами. Переносні К. згодом були витіснені аркебузою і мушкетом.
Кулеврина
Амбісіністрія (лат. ambisinistria від ambi - обидва)
вроджене або набуте погане володіння обома руками. Протилежне - амбідекстрія.

22 квітня 2019

Шизофазія (др.-греч.від давньогр. σχίζω — розщеплювати і φάσις — мова, висловлювання)
мед. симптом психічного захворювання — порушення структури мови, при якому речення з правильно побудованих фраз не мають смислового значення; мовна розірваність, мовне марення.

8 квітня 2019

Талісман (фр. talisman через араб. ملسم від давньо.-гр. τέλεσμα - завершення, оплата)
об'єкт, який як дехто вважає має магічні властивості, що приносять його власнику удачу або захист від зла чи шкоди; оберіг.
Талісман
Алфавітний покажчикНові статтіОстанні переглянутіВаш блокнот
Випадкова стаття ПравописПро словникУвійти
ПІДТРИМАТИ ПРОЕКТ
«Словник іншомовних слів»
© Володимир Лук'янюк, 2001-19