Правила життя
Правила
життя Ганни Арендт
Німецький філософ Ганна Арендт (14 жовтня 1906 - 4 грудня 1975). Відома також як політолог і соціолог, вважається піонером у дослідженні тоталітаризму як соціального явища. На її честь названа премія, яку вручають Фонд Генріха Бьолля і Сенат вільного ганзейского міста Бремен.
1434
Правила життя
Війна стала розкішшю, яку можуть собі дозволити лише малі нації.

Фундаментальна відмінність сучасних диктатур від усіх тираній минулого полягає в тому, що терор використовується не як засіб знищення і залякування супротивників, а як інструмент управління абсолютно покірними масами людей.

Щоб керувати поведінкою своїх підданих, тоталітарному режиму потрібно однаково добре підготувати кожного і на роль жертви, і на роль ката.

Експлуатація сама по собі ніколи не є головною причиною обурення. Багатство поза зв'язком з певною очевидною функцією сприймається як щось набагато більш нетерпиме, оскільки ніхто не може зрозуміти, чому його слід терпіти.

Багато хто, особливо представники культурної еліти, як і раніше висловлюють жаль з приводу того, що Німеччина змусила Ейнштейна пакувати валізи, абсолютно при цьому не усвідомлюючи, що куди більшим злочином було вбивство маленького Ганса Кона он з того будинку за рогом - хоча він зовсім не був генієм.

Зло в Третьому рейху втратило ту ознаку, за якою більшість людей його розпізнають, - воно перестало бути спокусою.

Потім настала черга останнього слова Ейхмана. Його надії на справедливість зазнали краху, суд не повірив йому, хоча він зробив все, щоб розповісти правду. Суд не зрозумів його: він ніколи не був «євреєненависником» і він ніколи не примушував вбивати жодної людини. Його вина полягала у його слухняності, а послух завжди вважався гідністю. Його гідністю зловжили нацистські лідери. Але він не належав до правлячої кліки, він був жертвою, а покарання заслужили лише лідери.

Правда полягала в тому, що до кінця Другої Світової війни вже всі розуміли, що технічний прогрес у створенні інструментів насильства зробив «злочинну» війну неминучою. Застаріли самі відмінності між солдатом і цивільною особою, між армією і мирним населенням, між військовими об'єктами і мирними містами, на яких базувались дефініції військових злочинів Гаазької конвенції. Таким чином, в нових умовах військовими злочинами ставали тільки ті, які демонстрували ознаки свідомої нелюдяності за межами військової необхідності.

Так що першою ознакою катастрофи континентальної партійної системи було не дезертирство старих членів партії, а нездатність набирати членів з більш молодого покоління, а також втрата мовчазної згоди і підтримки неорганізованих мас, які раптом відкинули свою апатію і потягнулися туди, де побачили можливість голосно заявити про своє нове запекле протистояння системі.

Расизм здатний стати причиною громадянських чвар у будь-якій країні і є одним з найхитромудріших з коли-небудь винайдених засобів підготовки громадянської війни.

Для того, щоб встановити тоталітарний режим, терор повинен бути представлений як інструмент втілення певної ідеології. І ця ідеологія повинна мати підтримку багатьох, і навіть більшості, перш ніж терор зможе набути стабільного характеру.

Там, де винні всі, не винен ніхто; визнання колективної провини - це найкраща гарантія проти виявлення справжніх винних, а сам масштаб злочину - найкраще виправдання для бездіяльності.

Якщо закон природи в тому, щоб усувати все шкідливе і непристосоване до життя, то, коли раптом виявилося б, що вже не можна виявити нових категорій шкідливого і непристосованого, це означало б кінець самої природи. Якщо закон історії в тому, що в класовій боротьбі певні класи «відмирають», то цій самій людській історії прийшов би кінець, якби не формувалися нові рудиментарні класи, з тим, щоб в свою чергу «відмерти» від рук тоталітарних правителів. Інакше кажучи, закон безперервного вбивства, завдяки якому тоталітарні рухи захоплюють і реалізують владу, залишився б законом руху, навіть якби їм коли-небудь вдалося підпорядкувати своєму правлінню все людство.

При тоталітаризмі страх, ймовірно, куди більш часте явище, ніж будь-коли раніше; але він втрачає всяку практичну доцільність, бо вже не може допомогти людині уникнути небезпек, що викликають цей страх.

Тиранія логічності починається з підпорядкування розуму логіці як якомусь нескінченного процесу, якому людина може довірити виробництво своїх думок. Цим актом підпорядкування людина зраджує свою внутрішню свободу, так само як вона відмовляється від свободи пересування, коли скоряється зовнішній тиранії.

Людина ХХ століття точно так же звільнила себе від природи, як людина XVIII століття - від історії. Історія і природа стали однаково далекі нам в тому сенсі, що сутність людини не може бути охоплена ні одною з цих категорій.

Мабуть, ніщо так сильно не відрізняє сучасні маси від мас попередніх століть, як втрата віри в Судний день: гірші втратили страх, а кращі - надію.

Меншість може володіти набагато більшою потенційною владою, ніж припускають підрахунки голосів в опитуваннях громадської думки. Бездіяльна більшість насправді вже стала таємним союзником меншості.

Чим впевненіше почуває себе суспільство, тим менше воно здатне протистояти спокусі скинути важкий тягар лицемірства.

Біда безправних не в тому, що вони позбавлені права на життя, свободу, прагнення до щастя або рівності перед законом і свободи думок.., а в тому, що вони взагалі більше не належать до жодного спільноті.

Концепція прав людини, заснована на припущенні про існування окремої людської особини як такої, зазнала краху в той момент, коли ті, хто вірив в неї, зіткнулися з людьми, які втратили всі якості за винятком біологічної приналежності людського роду.

Бути літетатором - значить жити під знаком простого розуму, так само як проститутки живуть під знаком простого сексу.

Тим, кому весна розбивала і розбиває серце, осінь заліковує його.

Наш світ - це лише поганий настрій Бога, поганий його день.

Політичні питання занадто серйозні, щоб довіряти їх політикам.

Слава - це соціальне явище.

6 липня 2017 © Володимир Лук'янюк спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

понад

20 ТИСЯЧ СЛІВ

чужомовного походження
#ЦейДень

Все про 15 липня

Події, факти, персоналії
СЛОВНИК
ІНШОМОВНИХ СЛІВ
понад 20 тисяч термінів