сьогодні
Заголовки
arrow_drop_down
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
arrow_drop_down
Моя історія
Підтримати
search menu
Вбивство Григорія Распутіна
29 грудня 1916 року в Петербурзі змовниками був убитий «святий старець» Григорій Распутін, друг царської сім'ї, який зажив слави провидця і цілителя і чий вплив на самодержця був розцінений монархістами як небезпечний для країни.
На обкладинці: Григорій Распутін
6438
Кримінал
Володимир Лук'янюк
В 1893 році 24-літній виходець із села Покровське Тобольської губернії Григорій Распутін відправився у мандри по святих місцях - за десять років він побував на Афоні, в Єрусалимі, Києві, Казані і в у 1903 році, вже маючи репутацію «божої людини», «подвижника» і будучи досить відомим у духовних колах, прибув до Петербурга, де за два роки зажив слави у світських колах як провидець і цілитель, познайомився з російським імператором Миколою II і його сім'єю.
По лінії матері єдиний імператорський син Олексій, якому на той час виповнився рік, успадкував гемофілію - із-за незгортання крові дитина дуже страждала і Распутін, який допомагав царевичу боротися з приступами хвороби, з часом набув неабиякого впливу на імператрицю Олександру Федорівну і через неї на Миколу II. Незважаючи на звинувачення у здирництві, сектанстві і розбещенності та судові переслідування, з часом Распутін став постійною людиною при імператорській сім'ї і почав впливати на державні справи, даючи поради з політичних, економічних і кадрових питань.
Звинувачення у хабарництві, інтригах, участі в оргіях особливо посилилось з початком Першої Світової війни, коли впливом Распутіна на царську сім'ю і його відкритими виступами за підписання мирної угоди з Німеччиною і відмови від прав на Прибалтику та Польщу, став незадоволений не лише ліберально налаштований «вищий світ», але й монархічні кола, які заради порятунку престижу монархії організували змову, котру очолили чоловік племінниці імператора князь Фелікс Юсупов, двоюрідний брат імператора великий князь Дмитро Павлович Романов і відомий своїми ультраконсервативними поглядами впливовий депутат IV Думи Володимир Пуришкевич.
Ввечері 29 грудня 1916 року Юсупов запросив Распутіна до себе додому під приводом того, що з ним хоче познайомитись дружина князя. Гостю запропонували отруєні вино і пироги, але, коли отрута не подіяла, Юсупов вистрів йому в спину. Незважаючи на це Распутін зумів вибратись з дому і кількома пострілами був поранений Пуришкевичем в дворі садиби, після чого Юсупов в істериці став добивати Распутіна гумовою палицею. Його нерухоме тіло змовники вивезли за межі Петрограда і скинули у Неву в наперед наміченому місці, так, щоб воно пішло під лід.
Фелікс Юсупов зі своєю дружиною, племінницею Миколи II, Іриною Романовою. 1915 рік
Фелікс Юсупов зі своєю дружиною, племінницею Миколи II, Іриною Романовою. 1915 рік
Труп Распутіна знайшли через три дні і першим під підозрою опинився Юсупов і його товариш по навчанню в Оксфорді, британський офіцер, який проживав на той час в Петербурзі. Слідство не виявило отрути в організмі Распутіна і встановило, що всі три кулі, які попали в нього, спричинили смертельні поранення. Однак розслідування так і не було завершене - після Лютневої революції Микола II 15 березня 1917 року зрікся престолу і новопризначений міністр юстиції Олександр Керенський розпорядився припинити справу.
За його ж розпорядженням 24 березня тіло Распутіна, похованого в імператорській резиденції в Царському селі, було ексгумоване і спалене в котельні Петербурзького політехнічного інституту.
12 грудня 2014 © Володимир Лук'янюк спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Кримінал
Особистості
Політика
Європа
Нова історія

Головні події 29 грудня

#ЦейДень
Все про 29 грудня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left28 грудня
30 грудняkeyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

arrow_upward