сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search menu
Кругосвітня подорож Чарльза Дарвіна
27 грудня 1831 року з англійського порту Девенпорт в експедицію до південних островів у Атлантичному і Тихому океанах відплив корабель «Бігль», на борту якого перебував 22-річний Чарльз Дарвін. Заа п'ять років подорожі він зібрав величезний матеріал з флори, фауни і геології різних екзотичних територій, що ліг в основу його фундаментальної наукової книги «Походження видів шляхом природного відбору, або збереження придатних порід у боротьбі за життя».
На обкладинці: Чарльз Дарвін, кінець 1830-х років
4534
Наука і техніка
Володимир Лук'янюк
Посередньо завершивши навчання в гімназії, рік Чарльз Роберт Дарвін вивчав медицину і природознавство в Едінгбургському університеті, після чого за наполяганням батька перейшов на навчання в Кембріджський університет, щоб отримати сан священника Англіканської церкви. Він і тут став відвідувати курси ботаніки та геології, захопився колекціонуванням комах, на канікулах їздив у студентські картографічні і геологічні експедиції, поєднуючи вивчення духовної і природознавчої літератури.
По закінченні навчання в Кембріджі, влітку 1831 року Дарвін отримав листа від свого викладача професора ботаніки Джона Генслоу, в якому той рекомендував його на посаду натураліста на кораблі «Бігль», що відправлявся у п'ятирічне кругосвітнє плавання з метою проведення гідрогрфічних і картографічних досліджень узбережжя Південної Америки. Незважаючи на те, що посада не оплачувалась, 23-літній Даврвін був достатньо захоплений книгами німецького вченого-мандрівника Александера Гумбольта, щоб погодитись на цю подорож, і на початку вересня він був зарахований до складу експедиції.
27 грудня 1831 року «Бігль» вийшов з порту Девонпорт і з середини січня, коли команда висадилась на островах Зеленого Мису, Дарвін почав ретельно вести щоденник, куди записував свої спостереження, особливо над місцевими птахами, морськими безхребетними, яких став колекціонувати, і геологічними особливостями регіонів. При нагоді він відправляв у Кембрідж копії своїх нотаток і на їх основі по приїзду в Англію 2 жовтня 1836 року, видав «Щоденник натураліста» (1839).
Відвідавши за п'ять років Бразилію, Уругвай, Аргентину, Чилі, Перу, Автралію, Нову Зеландію, Фолклендські та Галапагоські острови і численні острови Океанії, Чарльз Дарвін зібрав величезний обсяг матеріалів із геології та зоології, які лягли в основу численних наукових праць, зокрема п'ятитомника «Зоологія подорожі на кораблі «Бігль» (1840), монографій «Будова і поширення коралових рифів» (1842) і «Геологічні спостереження над вулканічними островами» (1844). Але основна його праця була опублікована через 23 роки після завершення кругосвітнього плавання - як давній прихильник теорії еволюції органічних видів Жана-Батиста Ламарка, Дарвін 15 років обгрунтовував механізм такої еволюції і виклав його у книзі «Походження видів шляхом природного відбору, або збереження придатних порід у боротьбі за життя», яка вийшла друком 24 листопада 1859 року.
Вона була неоднозначно сприйнята сучасниками, але на час смерті Дарвіна в 1882 році його теорія еволюції, яка у 1871 році доповнилась фундаментальною працею «Походження людини і статевий добір», стала практично загальновизнаною. В знак пошани його наукових здобутків Чарльз Дарвін був похований у Вестмінстері поруч з королями, королевами та іншими визначними особами британської історії.
26 грудня 2014 © Володимир Лук'янюк спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Наука і техніка
Подорожі і відкриття
Європа
Нова історія

Головні події 27 грудня

#ЦейДень
Все про 27 грудня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left26 грудня
28 грудняkeyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

arrow_upward