Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
reorder
Кругосвітня подорож Чарльза Дарвіна
27 грудня 1831 року з англійського порту Девенпорт в експедицію до південних островів у Атлантичному і Тихому океанах відплив корабель «Бігль», на борту якого перебував 22-річний Чарльз Дарвін. Заа п'ять років подорожі він зібрав величезний матеріал з флори, фауни і геології різних екзотичних територій, що ліг в основу його фундаментальної наукової книги «Походження видів шляхом природного відбору, або збереження придатних порід у боротьбі за життя».
На обкладинці: Джордж Річмонд «Чарльз Дарвін», кінець 1830-х років
6229
Наука, освіта і техніка
Володимир Лук'янюк
Посередньо завершивши навчання в гімназії, у 1825 році 16-літній Чарльз Роберт Дарвін продовжив навчвння у медичній школі при Едінгбургському університеті. Медицина і хірургія інтересу у нього не викликала, натомість Дарвін захопився таксидермією, анатомією і природничою історією, як тоді іменували природничі науки. Нехтування фахом дратувало батька Чарльза, відомого і заможного лікаря, і за його наполяганням у січні 1828 року він перейшов до Кембріджського університету, щоб отримати ступінь бакалавра мистецтв і у подальшому — сан священника Англіканської церкви. Але й на новому місці Дарвін продовжив цікавитись природознавством, відвідував курси ботаніки та геології, захопився колекціонуванням комах, на канікулах їздив у студентські картографічні і геологічні експедиції, поєднуючи вивчення духовної і природознавчої літератури.
По закінченні навчання в Кембріджі, влітку 1831 року Дарвін отримав листа від свого викладача професора ботаніки Джона Генслоу, в якому той рекомендував його на посаду натураліста на кораблі «Бігль», що відправлявся у кругосвітнє плавання для проведення гідрографічних і картографічних досліджень узбережжя Південної Америки. Незважаючи на те, що посада не оплачувалась, 23-літній Даврвін був достатньо захоплений книгами німецького вченого-мандрівника Александера Гумбольта, якого називали другим відкривачем Америки, щоб погодитись на трирічну (як зголом виявилось, п'ятирічну) подорож перед тим як пов'язати своє життя з церквою, і на початку вересня був зарахований до складу експедиції.
27 грудня 1831 року «Бігль» вийшов з порту Девонпорт і коли через два тижні команда висадилась на островах Зеленого Мису, Дарвін почав ретельно вести щоденник, куди записував свої спостереження, особливо над місцевими птахами, морськими безхребетними, яких став колекціонувати, і геологічними особливостями регіонів. При нагоді він відправляв у Кембрідж копії своїх нотаток і на їх основі по поверненню в Англію 2 жовтня 1836 року видав «Щоденник натураліста» (1839).
Основними завданнями експедиції, спорядженої Британським адміралтейством, були детальна картографічна зйомка східних і західних берегів Південної Америки, біля яких «Бігль» провів три з половиною роки, і хронометраж меридіанів для майбутніх карт і їх уточнення по астрономічних даних для добре вивчених портів світу, як-то Прайя на островах Зеленого мису, Ріо-де-Жанейро у Бразилії, мис Венери на Таїті і Сідней в Австралії
Відвідавши за п'ять років Бразилію, Уругвай, Аргентину, Чилі, Перу, Автралію, Нову Зеландію, Фолклендські та Галапагоські острови і численні острови Океанії, Чарльз Дарвін зібрав величезний обсяг матеріалів з геології та зоології, які лягли в основу його численних наукових праць, зокрема п'ятитомника «Зоологія подорожі на кораблі «Бігль» (1840), монографій «Будова і поширення коралових рифів» (1842) і «Геологічні спостереження над вулканічними островами» (1844).
Карта подорожі корабля «Бігль» (1831–36 рр.)
Карта подорожі корабля «Бігль» (1831–36 рр.)
Але основна праця Чарльза Дарвіна була опублікована лише через 23 роки після завершення кругосвітнього плавання брига «Бігль» — як давній прихильник теорії еволюції органічних видів Жана-Батиста Ламарка, він довго обгрунтовував механізм такої еволюції і виклав його у книзі «Походження видів шляхом природного відбору, або збереження придатних порід у боротьбі за життя», яка вийшла друком 24 листопада 1859 року. Вона була неоднозначно сприйнята сучасниками й ортодоксальними християнами практично зразу була оголошена єрессю. Однак на час смерті Дарвіна в 1882 році його теорія еволюції, у 1871 році доповнена фундаментальною працею «Походження людини і статевий добір», стала практично загальновизнаною.
На знак пошани до його наукових здобутків Чарльз Дарвін був похований у Вестмінстері поруч з королями, королевами та іншими визначними особами британської історії.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 26 грудня 2014. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

«цей день в історії»
ПОДКАСТИ
Наука, освіта і техніка
Подорожі і відкриття
Європа
Нова історія

Головні події 27 грудня

#ЦейДень
Все про 27 грудня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left26 грудня
28 грудняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward