Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Перше вбивство Андрія Чикатило
22 грудня 1978 року вихователь Шахтинського профтехучилища Андрій Чикатило обіцянкою пригостити жувальною гумкою заманив у помешкання 9-літню дівчинку, яку жорстоко згвалтував і вбив. Це було перше із 53-х інкимінованих йому у подальшому вбивств на сексуальному грунті, які Чикатило безкарно здійснював протягом наступних 12 років у різних містах СРСР.
На обкладинці: Андрій Чикатило в залі суду, Ростов, 1992 рік © Georgeos DeKeerley
18331
Кримінал
Володимир Лук'янюк
Андрій Чикатило народився у 1936 році у селі Яблучне Харківської (нині — Сумської) області. Після закінчення місцевої школи, училища в Охтирці і служби в армії переїхав у Ростовську область Росії, де працював позаштатним кореспондентом місцевих газет, спеціалізуючись на темах спорту і патріотичного виховання молоді, одружився, вступив у Компартію і став батьком двох дітей. Після закінчення у 1970 році філфаку Ростовського університету він працював у школі-інтернаті міста Новошахтинськ викладачем російської мови і літератури, звідки через чотири роки був звільнений за сексуальні домагання до учениць, після чого влаштувався спочатку до місцевого профтехучилища, а у 1978 році — у місті Шахти.
Андрій Чикатило з дружиною Фаїною Одначовою, середина 1960-х
Андрій Чикатило з дружиною Фаїною Одначовою, середина 1960-х
Як було встановлено пізніше, Чикатило страждав на роздвоєння особистості у поєднані з нарцисизмом і садизмом. Для зустрічей з проститутками він таємно від сім'ї купив хату-мазанку, куди 22 грудня 1978 року заманив другокласницю місцевої школи Олену Закотнову. Згвалтувавши і завдавши їй три ножеві поранення в живіт, Чикатило задушив 9-літню дівчинку і викинув тіло у невелику річку поруч з хатою, де воно й було знайдене через два дні.
Олена Закотнова (1969-1978), перша жертва Андрія Чикатило
Олена Закотнова (1969-1978), перша жертва Андрія Чикатило
За підозрою у вбивстві Закотнової того ж, 24 грудня, був затриманий 25-літній Олександр Кравченко, який у 1970 році був засуджений за подібний злочин у Херсоні, але через підлітковий вік отримав лише 10 років покарання, з яких відбув 6 і був умовно-достроково звільнений. Незважаючи на алібі, засвідчене двома людьми, Кравченко був заарештований і піддавався регулярному побиттю підсаженим міліцією співкамерником доки в середині лютого 1979 року не зізнався у вбивстві Закотнової, за що був засуджений спочатку до 15 років, а після перегляду справи — до розстрілу, який був виконаний 5 липня 1983 року.
Олександр Кравченко (1953-1983) — страчений за вбивство, яке здійснив Чикатило. Вирок щодо нього був відмінений у 1990 році
Олександр Кравченко (1953-1983) — страчений за вбивство, яке здійснив Чикатило. Вирок щодо нього був відмінений у 1990 році
Своє друге вбивство Чикатило здійснив через три роки, задушивши у березні 1981-го 17-літню проститутку. Ще через рік він убив 12-річну дівчину, а загалом до кінця 1982-го — ще шість дітей обох статей віком від 9 до 16 років, яких заманював у безлюдні місця. Це стало початком серії злочинів, пік яких припав на 1984 рік, коли від рук Чикатило загинуло 15 людей не лише в Ровстовській області, але й у Ташкенті і Підмосков'ї, куди він приїжджав, працюючи вже у відділі постачання одного із шахтинських підприємств.
«Після того як ми зайшли в мазанку, я навалився на дівчинку. Вона кричала, а я затискав її рот руками... Ці крики доводили моє збудження до крайньої точки. Мені хотілося постійно все мацати і рвати. Коли я її душив, вона хрипіла. Саме в цей момент я відчув найяскравіший оргазм у своєму житті» - Андрій Чикатило про своє перше вбивство, 1990 рік
У вересні 1984 року Чикатило був затриманий дільничим на центральному ринку Ростова за надто грубу і нав'язливу спробу познайомитись із дівчиною. Велика кількість резонансних вбивств на сексуальному грунті змусила слідчі органи прискіпливо поставитись до Чикатила, у речах якого був знайдений ніж, мотузка, мило, вазелін і посвідчення позаштатного співробітника міліції. Однак проведений аналіз крові не співпав із даними по жодній із відомих на той момент жертв і він був відпущений. Того ж року Чикатило був затриманий вдруге, на цей раз за крадіжку акумулятора, — після відбуття року виправних робіт він з родиною переїхав до Новочеркаська.
Нова серія вбивств, яка почалась у Ростовській області у серпні 1985 року, змусила місцеву владу залучити до розслідування спеціалістів з Москви. За їх вказівкою проводились численні рейди по лісосмугах і вокзалах, в ряді яких у якості дружинника брав участь і сам Чикатило. Активні пошукові дії міліції змусили його на певний час причаїтись і вбивства він продовжив лише у 1987-у.
До свого арешту 20 листопада 1990 року Андрій Чикатило, за версією слідства, вбив загалом 53 людини (21 хлопчика, 14 дівчаток і 18 жінок), хоча сам на слідстві стверджував, що на його рахунку 56 вбивств. Він був визнаний осудним і за вироком суду, що завершився 15 жовтня 1992 року, був засуджений до страти, виконаної 14 лютого 1994 року в Новочеркаській в'язниці.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 16 жовтня 2017. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Адольфа Гітлера
Правила життя
Правила життя Адольфа Гітлера
Кримінал
Європа
Новітня історія
Холодна війна

Головні події 22 грудня

#ЦейДень
Все про 22 грудня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left21 грудня
23 грудняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward