Перше вбивство Андрія Чикатило
22 грудня 1978 року вихователь Шахтинського профтехучилища Андрій Чикатило обіцянкою пригостити жувальною гумкою заманив у помешкання 9-літню дівчинку, яку жорстоко згвалтував і вбив. Це було перше із 53-х інкримінованих йому у подальшому вбивств на сексуальному грунті, які Чикатило безкарно здійснював протягом наступних 12 років у різних містах СРСР.На обкладинці: Андрій Чикатило в залі суду, Ростов, 1992 рік © Georgeos DeKeerley
37727
Читати 4 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Андрій Чикатило народився у 1936 році у селі Яблучне Харківської (нині — Сумської) області. Після закінчення місцевої школи, училища в Охтирці і служби в армії переїхав у Ростовську область Росії, де працював позаштатним кореспондентом місцевих газет, спеціалізуючись на темах спорту і патріотичного виховання молоді, одружився, вступив у Компартію і став батьком двох дітей. Після закінчення у 1970 році філфаку Ростовського університету він працював у школі-інтернаті міста Новошахтинськ викладачем російської мови і літератури, звідки через чотири роки був звільнений за сексуальні домагання до учениць, після чого влаштувався спочатку до місцевого профтехучилища, а у 1978 році — у місті Шахти.

Як було встановлено пізніше, Чикатило страждав на роздвоєння особистості у поєднані з нарцисизмом і садизмом. Для зустрічей з проститутками він таємно від сім'ї купив хату-мазанку, куди 22 грудня 1978 року заманив другокласницю місцевої школи Олену Закотнову. Згвалтувавши і завдавши їй три ножеві поранення в живіт, Чикатило задушив 9-літню дівчинку і викинув тіло у невелику річку поруч з хатою, де воно й було знайдене через два дні.

За підозрою у вбивстві Закотнової того ж, 24 грудня, був затриманий 25-літній Олександр Кравченко, який у 1970 році був засуджений за подібний злочин у Херсоні, але через підлітковий вік отримав лише 10 років покарання, з яких відбув 6 і був умовно-достроково звільнений. Незважаючи на алібі, засвідчене двома людьми, Кравченко був заарештований і піддавався регулярному побиттю підсаженим міліцією співкамерником доки в середині лютого 1979 року не зізнався у вбивстві Закотнової, за що був засуджений спочатку до 15 років, а після перегляду справи — до розстрілу, який був виконаний 5 липня 1983 року.

Своє друге вбивство Чикатило здійснив через три роки, задушивши у березні 1981-го 17-літню проститутку. Ще через рік він убив 12-річну дівчину, а загалом до кінця 1982-го — ще шість дітей обох статей віком від 9 до 16 років, яких заманював у безлюдні місця. Це стало початком серії злочинів, пік яких припав на 1984 рік, коли від рук Чикатило загинуло 15 людей не лише в Ровстовській області, але й у Ташкенті і Підмосков'ї, куди він приїжджав, працюючи вже у відділі постачання одного із шахтинських підприємств.

«Після того як ми зайшли в мазанку, я навалився на дівчинку. Вона кричала, а я затискав її рот руками... Ці крики доводили моє збудження до крайньої точки. Мені хотілося постійно все мацати і рвати. Коли я її душив, вона хрипіла. Саме в цей момент я відчув найяскравіший оргазм у своєму житті» — Андрій Чикатило про своє перше вбивство, 1990 рік
У вересні 1984 року Чикатило був затриманий дільничим на центральному ринку Ростова за надто грубу і нав'язливу спробу познайомитись із дівчиною. Велика кількість резонансних вбивств на сексуальному грунті змусила слідчі органи прискіпливо поставитись до Чикатила, у речах якого був знайдений ніж, мотузка, мило, вазелін і посвідчення позаштатного співробітника міліції. Однак проведений аналіз крові не співпав із даними по жодній із відомих на той момент жертв і він був відпущений. Того ж року Чикатило був затриманий вдруге, на цей раз за крадіжку акумулятора, — після відбуття року виправних робіт він з родиною переїхав до Новочеркаська.

Нова серія вбивств, яка почалась у Ростовській області у серпні 1985 року, змусила місцеву владу залучити до розслідування спеціалістів з Москви. За їх вказівкою проводились численні рейди по лісосмугах і вокзалах, в ряді яких у якості дружинника брав участь і сам Чикатило. Активні пошукові дії міліції змусили його на певний час причаїтись і вбивства він продовжив лише у 1987-у.

До свого арешту 20 листопада 1990 року Андрій Чикатило, за версією слідства, вбив загалом 53 людини (21 хлопчика, 14 дівчаток і 18 жінок), хоча сам на слідстві стверджував, що на його рахунку 56 вбивств. Він був визнаний осудним і за вироком суду, що завершився 15 жовтня 1992 року, був засуджений до страти, виконаної 14 лютого 1994 року в Новочеркаській в'язниці.

Друк 7
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 16 жовтня 2017. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 22 грудня

Стефан Блуаський — король Англії

1135
#ЦейДень

Все про 22 грудня

Події, факти, персоналії

Ахмед І — 14-й султан Османської імперії

1603

Прем'єра «П'ятої симфонії» Бетховена

1808

Падіння диктатури Ніколає Чаушеску

1989