Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Повернення Макао до складу Китаю
20 грудня 1999 року набула чинності португало-китайська угода про перехід Макао, останної європейської колонії в Азії, під юрисдикцію Китайської Народної Республіки. Вона отримала статус Спеціального адміністративного району з високим ступенем автономії в економічних, виконавчих, законодавчих та судових питаннях і збереженням власної валюти, митної території, імміграційної політики, прикордонного та поліцейського контролю.
На обкладинці: Прапор і герб Макао в 1976-99 роках
6957
Політика
Володимир Лук'янюк
Першими достовірно відомими поселенцями Макао були втікачі з імперії Сун, які в 1277 році прибули на півострів у дельті ріки Чжуцзянш в пошуках притулку під час монгольської навали імператора Хубілая. У пізніші роки сюди час від часу переселялися рибалки з континентального узбережжя Китаю, однак регіон залишався практично необжитим до появи у 1513 році перших європейців у складі експедиції португальця Жорже Алвареша. Того ж року за розпорядженням віце-короля Індії Афонсу ді Албукерке була споряджена експедиція на чолі з Рафаелем Перестрелло. Він став першим європейцем, що ступив на територію континтального Китаю, і протягом трьох років безуспішно намагався налагодити торгівлю з купцями міста Гуанчжоу.
Невдачі спіткали і наступні португальські місії, допоки в 1554 році капітан Леонель де Соуза не отримав дозвіл на право ведення торгівлі за умови відмови від піратства і сплати митних зборів. Через три роки в обмін на щорічну оренду у вигляді 18,9 кг срібла португальці отримали право звести на Макао постійне поселення, яке досить швидко розросталось, ставши важливим центром торгівлі з Індією, Японією та Молуккою завдяки наданню португальцями виключного права на торгівлю з Китаєм. Бурхливий розвиток Макао почався з 1580-х років, коли тут було засновано католицьку єпархію, сформовано сенат для вирішення соціальних та економічних питань під суворим наглядом китайської влади, а об'єднання іспанських та португальських корон спростило торгівлю з Філіппінами та іншими іспанськими колоніями.
Йоханн Вінгбонс «Макао близько 1665 року» © Голландський національний архів. У цей час в Макао проживало близько 20 тисяч китайців, 2 тисячі португальців і 5 тисяч рабів з Мозамбіка
Йоханн Вінгбонс «Макао близько 1665 року» © Голландський національний архів. У цей час в Макао проживало близько 20 тисяч китайців, 2 тисячі португальців і 5 тисяч рабів з Мозамбіка
У 1685 році Китай надав право торгівлі всім зарубіжним країнам і протягом наступного століття в Макао і Гуанчжоу свої торгові представництва відкрили Англія, Голландія, Франція, Данія, Швеція, США та Росія. Британське домінування в регіоні привело до Першої опіумної війни, за підсумками якої під юрисдикцію Великобританії перейшов Гонконг, що негативно позначилось на торгівлі Макао. Спроби Португалії укласти аналогічні угоди з Китаєм зазнали невдачі і в 1851 та 1864 роках вона окупувала острови Тайпа і Колаун поблизу Макао, перетворивши його на важливий транзитний порт торгівлі рабами і опіумом. Правовий статус цих територій був урегульований договором від 1 грудня 1887 року, за яким в обмін на частку митних платежів Макао з прилеглими островами отримав статус тимчасової португальської колонії без права її відчудження.
Після падіння династії Цин аналогічний договір був підписаний з гоміньданівським урядом, що в роки Другої Світової війни забезпечило Макао нейтралітет і статус єдиного нейтрального порту в Південному Китаї після японської окупації Гуанчжоу та Гонконгу.
З приходом до влади комуністів влада КНР оголосила угоду з Португалією недійсною, однак не змогла жодним чином протидіяти проголошенню в 1951 році Макао португальською провінцією. Після Революції гвоздик 1974 року новий уряд, що прийшов на зміну військовій диктатурі, оголосив про відмову від колоніальної практики як частини португальського історичного образу і в 1979 році Лісабон визнав Макао "територією Китаю під адміністрацією Португалії", а ще через чотири — "територією Китаю під тимчасовою адміністрацією Португалії".
Макао був першою і останньою європейською колонією в Китаї
У 1986 році розпочались переговори про майбутній статус Макао, за підсумками яких 13 квітня 1987 року було прийнято рішення про його повернення 20 грудня 1999 року під повний китайський суверенітет в якості Спеціального адміністративного району. 31 березня 1993 року в КНР був прийнятий відповідний закон, який гарантував, що соціалістична економічна система Китаю не буде практикуватися в Макао, котрому до 2049 року буде надано високий ступінь автономії у всіх питаннях, крім зовнішніх і оборонних справ.
Перехід Макао під юрисдикцію Китаю після більш, ніж 400 років португальського правління, став кінцем португальської імперії та європейського колоніалізму в Азії загалом.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 18 жовтня 2014. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Помер Елвіс Преслі
Особистості
Помер Елвіс Преслі
Політика
Азія
Новітня історія
Наш час

Головні події 20 грудня

#ЦейДень
Все про 20 грудня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left19 грудня
21 грудняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward