Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Другий уряд Юлії Тимошенко
18 грудня 2007 року в результаті позачергових парламентських виборів, покликаних вирішити політичну кризу в Україні, Юлія Тимошенко вдруге призначена на посаду Прем'єр-міністра України. Трирічний період на цій посаді став черговим злетом її політичної кар'єри.
На обкладинці: Прем'єр-міністр Юлія Тимошенко, 2008 рік © AFP
4034
Особистості
Яна Примаченко
Політична кар'єра Юлії Тимошенко почалась у 1996 році з обранння народним депутатом Верховної ради (ВР). Наступного року вона стала першим заступником голови Всеукраїнського об'єднання "Громада" прем'єр-міністра Павла Лазаренка, від якої у 1998 році була вдруге обрана до ВР, де очолила Комітет з питань бюджету. Після втечі звинуваченого у корупції Лазаренка за кордон Тимошенко створила власну парламентську групу "Батьківщина".
30 грудня 1999 року Тимошенко була призначена віце-прем'єр-міністром з питань паливно-енергетичного комплексу в уряді Віктора Ющенка. Її участь в акції "Україна без Кучми" та конфлікт з оточенням президента призвели до звільненя з посади у січні 2001 року. 9 лютого Тимошенко ініціювала створення Форуму національного порятунку (ФНП), громадського об'єднання, яке ставило на меті усунення від влади Леоніда Кучми, і 13 лютого була заарештована по звинуваченню у контрабанді та несплаті податків в часи її керівництва компанією "Єдині енергетичні системи України", яке в кінці березня було зняте Печерським судом Києва.
У листопаді 2001 року на базі ФНП був створений багатопартійний Блок Юлії Тимошенко (БЮТ), який на виборах 2002 року отримав 24 парламентські мандати й сформував опозиційну до Президента Кучми фракцію. У 2004 році БЮТ разом з блоком "Наша Україна" створив коаліцію "Сила народу" для підтримки кандидатури Віктора Ющенка на президентських виборах.
Як один з лідерів Помаранчевої революції, котра привела Ющенка до влади, у лютому 2005 року Тимошенко стала першою в історії України жінкою — Прем'єр-міністром, з рекордною підтримкою у парламенті у 373 голоси. Однак, вже у вересні того ж року в результаті перманентного конфлікту в структурі виконавчої влади її уряд було відправлено у відставку.
У 2006 році на чергових виборах до ВР України БЮТ переміг, отримавши 129 мандатів. Проте політичне протистояння Президента Ющенка і парламенту привело до розпуску Верховної Ради, і у вересні 2007 року на позачергових виборах БЮТ покращив попередній результат, отримавши 156 місць у ВР. Це дозволило йому утворити коаліцію з політичним альянсом "Наша Україна — Народна самооборона" (НУ-НС) Юрія Луценка, і 18 грудня 2007 року мінімально необхідною кількістю голосів кандидатура Юлії Тимошенко була затверджена на посаді Прем'єр-міністра України.
Уряд Юлії Тимошенко у Верховній Раді України, 18 грудня 2007 року
Уряд Юлії Тимошенко у Верховній Раді України, 18 грудня 2007 року
Тимошенко зосередилась на підвищенні соціальних стандартів і питаннях приватизації. Але світова фінансова криза, яка розпочалася восени 2008 року внесла корективи в економічну політику уряду. Суттєвого удару по його позиціях завдало і протистояння Тимошенко з Ющенком, оточення котрого звинуватило її у відсутності чіткої позиції щодо російської агресії в Грузії і спробах пошуку підтримки з боку РФ на наступних президентських виборах.
2 вересня 2008 року БЮТ разом зі своїм колишнім опонентом Партією регіонів (ПР) проголосував низку законів, які обмежили президентські повноваження. У відповідь 16 вересня пропрезидентська фракція НУ-НС вийшла зі складу коаліції, що дало підстави Ющенку розпустити ВР і призначити на 7 грудня 2008 року парламентські вибори. Проігнорувавши указ Президента, Тимошенко створила нову коаліцію з політичним блоком Володимира Литвина, але, по факту, їй не вистачало голосів навіть для того, щоб затвердити кадрові ротації у Кабінеті Міністрів.
18 грудня 2008 року російський Газпром зробив заяву про можливість припинення постачання газу в Україну в разі несплати українською стороною боргів. Відмова Росії врегулювати питання його погашення змусила Ющенка 31 грудня відкликати з Москви делегацію НАК "Нафтогаз України", чим було зірвано підписання угоди на наступний рік. Припинення з 1 січня 2009 року поставок газу в Україну і звинувачення Газпрому у несанкціонованому відборі транзитного газу суттєво вдарили по іміджу країни. Загроза перебоїв у постачанні газу в Європу змусила втрутитися у конфлікт Європейський Союз та посилити його тиск на Україну. В цих умовах 19 січня 2009 року Тимошенко уклала з Газпромом невигідну для України 10-річну газову угоду.
Юлія Тимошенко (зліва) і Володимир Путін після підписання угоди між  «Нафтогазом» і «Газпромом», Москва, 19 січня 2009 року © Алєксєй Дружинін / РИА Новости
Юлія Тимошенко (зліва) і Володимир Путін після підписання угоди між «Нафтогазом» і «Газпромом», Москва, 19 січня 2009 року © Алєксєй Дружинін / РИА Новости
Світова фінансова криза також зашкодила популярності уряду Тимошенко — недооцінка її масштабів і потенційних наслідків привела до падіння у 2009 році ВВП України на 35,6%, зростанню державного боргу на 43%, девальвації гривні на 60%, зростанню ставок по іпотечних кредитах і зниженню реальної заробітної плати. Тим не менш 24 жовтня 2009 року IX з'їзд "Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина", який відбувся на Майдані Незалежності в Києві, висунув Тимошенко кандидатом в Президенти України.
Проте програні президентські вибори 2010 року і зміна політичних альянсів у Верховній Рада привели до висловлення 3 березня уряду Тимошенко вотуму недовіри і його відставки 11 березня. У квітні-травні проти неї було порушено низку кримінальних справ. 24 червня 2011 року, звинувачена у перевищення владних і службових повноважень під час укладання газових угод з РФ у січні 2009 року, Юлія Тимошенко постала перед судом, за вироком якого була засуджена до семи років ув'язнення.
Яна Примаченко © спеціально для «Цей день в історії», 15 грудня 2017. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також


понад

20 ТИСЯЧ СЛІВ

чужомовного походження
Особистості
Україна
Європа
Жінки
Новітня історія
Наш час

Головні події 18 грудня

#ЦейДень
Все про 18 грудня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left17 грудня
19 грудняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward