Китайська
династія Юань
18 грудня 1271 року у своїй новій столиці місті Даду Великий хан Монголії Хубілай проголосив себе засновником нової династії Юань. Вона проіснувала сто років і була повалена в результаті селянського повстання проти монгольського правління.На обкладинці: Прапор держави Юань
19455
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Перші спорадичні монгольські напади на китайські володіння розпочались у 1230-х роках і за правління Мунке перетворились на планомірну війну з державою Сун. У 1252 році Великий хан відправив на її завоювання армію під проводом свого брата Хубілая, успішна кампанія якого перервалась у серпні 1259 року зі смертю Мунке — Хубілай повернувся у свою ставку в місті Кайпін (сьогодні — Шанду), де 5 травня 1260 року на поспіхом скликаному курултаї був проголошений Великим ханом Монгольської імперії.

Оскільки вибори пройшли за межами родових монгольських земель і на них були присутні далеко не всі представники правлячої династії, в червні того ж року Велики курултай в Каракорумі проголосив Великим ханом молодшого брата Хубілая Ариг-Бугу (Арікбуке), який, незважаючи на підтримку більшої частини монгольської знаті, в кінці 1261 року програв війну Хубілаю.
Хубілай, малюнок кінця XIII століття
Хубілай, малюнок кінця XIII століття

У 1266 році Хубілай переніс свою столицю у Північний Китай і на місці, де знаходиться нинішній Пекін, заснував місто Даду, звідки через два роки поновив війну з державою Сун — після трьох років облоги монгольські війська захопили місто Сян'ян, яке мало стратегічне значення і його падіння відкрило шлях в басейн ріки Янцзи.

Прагнучи підкорити весь Китай, право на правління яким за китайською традицією давав т. зв. «небесний мандат», що повязував його власника з богом, 18 грудня 1271 року Хубілай проголосив себе засновником нової династії Великий Юань з претензією на верховенство серед інших монгольських держав, що виникли на руїнах колись єдиної світової держави Чингізхана.
Монгольські держави у кінці XIII століття
Монгольські держави у кінці XIII століття

До 1273 року Хубілай заблокував флот держави Сун на ріці Янцзи, за два роки захопив більшу частину її території і 19 березня 1279 року юаньска армія завдала Сун вирішальної поразки у битві біля Гуанчжоу. Як новий правитель об'єднаного Китаю, Хубілай централізував державу, реформував її податкову систему і вибудував управління, активно залучаючи китайських радників і чиновників, активно сприяв торгівлі по Шовковому шляху, завдяки якій в Китай стали прибувати європейські християнські місіонери і торгівці.

Назвавши свою династію «Юань», Хубілай обрав одне з традиційних в Китаї позначень творчого початку світобудови, підкресливши універсальний характер своєї влади. Це імпонувало верхам китайського суспільства, які вбачали в цих претензіях паралель своєму традиційному ідеалу вселенської імперії. Проте спроби Хубілая підкорити Японію, В'єтнам, М'янму та острів Ява зазнали невдачі.

Слідуючи заповітам свого діда, Чингізхана, Хубілай терпимо ставився до всіх релігій — християни різних конфесій, мусульмани, буддисти, прихильники вчення Конфуція, даоси, шаманісти-ідолопоклонники були звільнені від виплати данини і отримали спеціальні ярлики, які захищали майно їхніх храмів від свавілля влади. Найважливішим нововведенням в буддистському світі Китаю в епоху Юань стало поширення ламаїзму — тибетського буддизму, який з кінця XIII століття став офіційною релігією монгольських правителів Китаю, які вважали вважали себе втіленнями бодхисатви Манджушри.

Династія Юань проіснувала до 1368 року, коли була повалена в результаті селянського повстання, яке переросло у громадянську війну, що завершилась відділенням Китаю, в якій утвердилась династія Мін.

Друк 2
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 11 серпня 2014. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 18 грудня

Скасування рабства у США

1865
#ЦейДень

Все про 18 грудня

Події, факти, персоналії

Перша російсько-українська війна

1917

Українська академія мистецтв

1917

Другий уряд Юлії Тимошенко

2007

Помер Вацлав Гавел

2011