Перший у світі політ на літаку
17 грудня 1903 року біля містечка Кітті-Хок Орвілл Райт здійснив перший у світі політ на літаку, важчому за повітря, сконструйованому ним разом зі своїм братом Вілбером. Біплан "Флаєр 1" був обладнаний бензиновим двигуном внутрішнього згорання і протримався у повітрі 12 секунд, подолавши відстань 37 метрів. На обкладинці: Вілбер Райт спостерігає як його брат Орвілл здійснює перший у світі політ на біплані «Флаєр 1», 17 грудня 1903 року © SSPL/Science Museum/Getty Image
57492
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Орвілл і Вілбер Райти виросли в місті Дейтон (штат Огайо) і зацікавились авіацією в середині 1890-х років після ознайомлення з польотами на планерах німецького інженера Отто Лілієнталя. На відміну від старших братів, ні Орвілл ні Вілбер не закінчили навіть коледжу, але мали природній талант до вирішення складних технічних проблем. В 1892 році вони придбали механічний прес і відкрили магазин з продажу і ремонту велосипедів. Згодом вони почали виробництво власних велосипедів і цей досвід разом із непоганими прибутками від бізнесу дав можливість реалізувати заповітне бажання — збудувати перший у світі літак.

Спеціально для цього вони оселились в Кітті-Хок (штат Північна Кароліна), місці де протягом року дули стабільні і помірковані вітри, а рельєф окраїни був придатний для тестування планерів. Перший планер, збудований братами Райт, був випробуваний в 1900 році і виявився вкрай невдалим. Лише через рік, принципово змінивши конструкцію, вдалось зробити цілком пристойний, придатний для польотів, апарат.

В кінці 1901 року брати Райт збудували спеціальний "вітровий тунель", в якому протестували більше 200 конструкцій як самого літального апарату, так і окремих його частин — крил і корпусів. Систематичний підхід дав свої результати — в 1902 році на новому планері-біплані з керованим хвостовим оперенням брати Райт здійснили кілька сотень вдалих польотів.

В Дейтоні при допомозі механіка Чарльза Тейлора Райти виготовили 12-сильний чотирициліндровий двигун внутрішнього згорання з водяним охолодженням і влітку 1903 році на його основі збудували літак, перевезли його частинами в Кітті-Хок і протестувавши, 14 грудня здійснили спробу піднятись в повітря. Але двигун заклинило при зльоті і його довелось ремонтувати три наступні дні. 17 грудня о 10-35 за присутності п'яти свідків пілотований Орвіллом Райтом літак з розмахом крил 12.25 метра з рулем висоти і двома направляючими рулями піднявся в повітря і за 12 секунд подолав 37 метрів. Почалась нова ера в авіації.

Цього ж дня було проведено ще три тести і під час останнього Вілбер зумів пролетіти за 59 секунд 262 метри.

Сьогодні перший літак братів Райт зберігається в Національному музеї авіації і космонавтики у Вашингтоні.

Карл Юнг «Діагностуючи диктаторів: Гітлер, Сталін, Муссоліні»
Пряма Мова
Карл Юнг «Діагностуючи диктаторів: Гітлер, Сталін, Муссоліні»
Друк 18
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Стаття «Перший у світі політ на літаку» торкається події, що стала визначальною в історії людства.

Коментарі

Головні події 17 грудня

Османське завоювання князівства Феодоро

1475
#ЦейДень

Все про 17 грудня

Події, факти, персоналії

Дем'ян Многогрішний — гетьман Лівобережжя

1668

Сімон Болівар — президент Колумбії

1819

Всеукраїнський з'їзд рад

1917