Білль
про права
15 грудня 1791 року штат Вірджинія ратифікував перші десять поправок і доповнень до конституції США, відомі як «Білль про права», завдяки чому вони набули чинності по всій території країни. Всупереч пропозиції ініціатора їх прийняття Джеймса Медісона, вони не були включені в основний текст конституції, залишившись доповненням до неї.На обкладинці: Луї Гланцман «Підписання конституції», 1987 рік
31245
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Конституції США була прийнята 17 вересня 1787 року під час спеціально скликаної Конвенції у Філадельфії і була ратифікована в усіх тринадцяти штатах країни. Відсутність у ній статей, які гарантують громадянські права, досить швидко стала однією з основних тем політичних розбіжностей. Від президента, уряду і конгресу суспільство очікувало обіцяного ще Конституційним конвентом правового документу, який гарантував би громадянам країни їх права і свободи.

Протягом двох років після прийняття конституції Конгрес збирав пропозиції від штатів. Основні з них знайшли відображення в підготованих 8 червня 1789 року представником Вірджинії Джеймсом Медісоном 9 нових статтях конституції, що містили 20 доповнень до основного закону країни. Відмовившись приймати їх у вигляді нових статей конституції, Палата представників прийняла 17 доповнень до неї у вигляді окремих поправок і направила їх на розгляд Сенату, який вніс 26 власних змін, скоротив їх кількість до 12 поправок, що містили гарантії прав на свободу віросповідання, слова і друку, свободу зборів, прав на зберігання і носіння зброї, на недоторканість особистості і житла, на справедливе правосуддя.

25 вересня Конгрес США першого скликання остаточно схвалив дванадцять поправок до конституції і направив їх у штати для ратифікації. Відомі як «Білль про права», поправки ставили за мету захистити права громадян країни, а також закріпити за штатами повноваження на вирішення всіх правових питань, не делегованих федеральному уряду. В основу «Білля» було покладено англійський «Білль про права» 1689 року, а також Декларацію прав штату Вірджинія, проголошену в 1787 році.

15 грудня 1791 року Вірджинія стала десятим із чотирнадцяти штатів, в котрому були ратифіковані 10 із 12 поправок, що склало необхідні дві третини для набуття «Біллем про права» чинності по всій території США.

«Конгрес не має права видавати закони щодо впровадження будь-якої релігії чи заборони вільно сповідувати її, а також не має права видавати закони, що обмежують свободу слова, друку і права народу мирно збиратися і звертатися до уряду з проханням усунути якусь кривду» — Перша поправка до Конституції США

Дві незатверджені поправки стосувались пропорційної системи представництва в органах влади і регуляції питання фінансової підтримки виборчих кампаній кандидатів до конгресу. Перша з них так ніколи й не була прийнята, формально залишаючись у стані розгляду й по сьогодні, а інша — про заборону змінювати зарплату сенаторів і представників до їх переобрання — була прийнята через понад два століття, 5 травня 1992 року, і стала 27-ю поправкою до конституції країни.

11 січня 1944 року президент Франклін Рузвельт, виступаючи зі щорічним зверненням до Конгресу США, запропонував прийняти другий «Білль про права», вважаючи, що політичних і громадянських прав, гарантованих конституцією і першим «Біллем», «виявилося недостатньо для забезпечення рівності у прагненні до щастя». Запропонований ним «економічний білль про права», що передбачав право на працю, прожитковий мінімум, достатній для базових потреб, як-то їжа, одяг і відпочинок, право фермерів на справедливий дохід, свободу від недобросовісної конкуренції і захист від монополій, право на житло, медичну допомогу, соціальне забезпечення і освіту, був реалізований у вигляді численних законів і програм, прийнятих вже у повоєнний час, особливо активно за президентства Ліндона Джонсона.

Друк 4
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 11 червня 2012. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 15 грудня

Жуан IV Відновитель — король Португалії

1640
#ЦейДень

Все про 15 грудня

Події, факти, персоналії

Справа «Об'єднання українських націоналістів»

1934

Перша посадка на Венеру

1970

«Україна без Кучми»

2000