Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Підкорення Південного полюсу
14 грудня 1911 року 39-річний норвезький полярний дослідник Руальд Амундсен з чотирма членами своєї експедиції першим досягнув Південного полюсу Землі. Він на 35 днів випередив свого конкурента англійця Роберта Скотта, якому залишив на полюсі палатку і лист.
На обкладинці: Руальд Амундсен, 1920-і роки
10421
Подорожі і відкриття
Володимир Лук'янюк
У 1905 році 33-річний норвезький моряк Руальд Амундсен здійснив мрію свого дитинства коли на яхті першим у світі обігнув Північну Америку Північно-Західним шляхом, після чого почав готуватись до підкорення Північного полюсу. Заручившись підтримкою Фрітьофа Нансена, який у 1893 — 96 роках здійснив 1041-денний дрейф від Таймиру до Землі Франца-Йосифа, але так і не досяг північної точки Землі, Амундсен позичив у нього легендарний корабель «Фрам», проте невдовзі відмовився від задуманого, коли у 1909 році стало відомо про підкорення Північного полюсу американцем Робертом Пірі.
у 1909 році Амундсен отримав фінансову підтримку від норвезького уряду та приватних спонсорів, за гроші яких переобладнав «Фрам», придбав їздових собак, 14 комплектів ескімоського хутряного одягу і 7 червня 1910 року відплив з Крістіанії (нині — Осло). 15 січня 1911 року «Фрам» досягнув узбережжя Китової бухти в Антарктиді, де Амундсен влаштував базу для подальшої експедиції, з якої кількома етапами заклав три проміжні склади із запасами провіанту та пального.
Перша спроба вирушити до Південного полюсу була здійснена 8 вересня 1911 року, проте завершилась невдало — через надзвичайний холод, який досягав -60°С, Амундсену довелось повернутись на базу і очікувати покращення погоди.
Наступну спробу було здійснено 20 жовтня 1911 року, коли температура зросла до -30°С, — в похід на 4 нартах відправилось п'ять чоловік, які 9 листопада досягли 83° південної широти й заклали ще один склад для зворотнього шляху. Досягнувши Полярного плато, в центрі якого знаходиться Південний полюс, довелось забити частину собак і у фінальний етап 550-кілометрової подорожі експедиція відправилась 18 листопада.
Долаючи в день по 15-30 кілометрів, 6 грудня полярники піднялись на висоту 3260 метрів над рівнем моря, де почались проблеми через кисневе голодання та штормові вітри. Однак, завдяки відносно теплій погоді, яка трималась на рівні -20°С, Руальд Амундсен, Хельмер Хансен, Сверре Хассель, Оскар Вістінг та Олаф Бьоланд першими в світі досягли Південного полюсу Землі 14 грудня 1911 року .
Руальд Амундсен, Хельмер Хансен, Сверре Хассель, Оскар Вістінг на Південному полюсі, 16 грудня 1912 року © Олаф Бьоланд
Руальд Амундсен, Хельмер Хансен, Сверре Хассель, Оскар Вістінг на Південному полюсі, 16 грудня 1912 року © Олаф Бьоланд
Назвавши навколишню рівнину на честь новезького короля Хокона VII та викуривши сигару на честь успіху, Амундсен провів вимірювання свого місцеположення, щоб уникнути звинувачень у фальсифікації. Встановивши, що похибка вимірювання становить порядка 20 кілометрів, полярники здійснили перехід до теоретиної точки Південного полюса, якого досягли 17 грудня 1911 року і провели ще одні заміри, які на цей раз показали похибку у 2,5 кілометри.
Щоб застрахувати своє досягнення, Амундсен з трьох напрямків оточив полюс прапорами, а в центрі розмістив палатку, в якій залишив вимпел «Фрама» і лист британцю Роберту Скотту, експедиція котрого саме в цей час здійснювала свою шосту спробу підкорити Південний полюс.
Маршрути експедицій Руальда Амундсена (суцільна лінія) і Роберта Скотта (пунктирна, хрестиком відмічена загибель його експедиції на зворотньому шляху) © aerenlund.dk
Маршрути експедицій Руальда Амундсена (суцільна лінія) і Роберта Скотта (пунктирна, хрестиком відмічена загибель його експедиції на зворотньому шляху) © aerenlund.dk
Повернення на базу зайняло більше місяця, якої п'ятеро норвежців на 11-х собаках доягли 26 січня 1912 року. Не знаючи про свою першість і долю Скотта, експедиція якого досягла полюсу 17 січня і 29 березня загинула на зворотньому шляху, 30 січня Амудсен відплив з Антарктиди і 7 березня «Фрам» пришвартувався у порту Гобарт на Тасманії, де Амудсен інкогніто зійшов на берег і відправив брату, Нансену і норвезькому королю три заздалегідь складені телеграми про свій успіх.
В липні 1912 року Руальд Амундсен повернувся до Норвегії, де на його честь відбувся обід в королівському палаці, після якого він розпочав турне країнами Європи та Америки і написання книги.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 13 серпня 2016. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Подорожі і відкриття
Особистості
Нова історія

Головні події 14 грудня

#ЦейДень
Все про 14 грудня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left13 грудня
15 грудняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward