Відкриття
Нової Зеландії
Подорожі і відкриттяВолодимир Лук'янюк
13 грудня 1642 року голландський мореплавець Абель Тасман став першим європейцем, що відвідав групу островів у південній частині Тихого океану, відому сьогодні як Нова Зеландія. Через кілька днів при спробі висадитись на берег туземці вбили чотирьох матросів-голландців, сприйнявши звуковий сигнал з корабля як заклик до початку бою.
25216
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

У 1641 році генерал-губернатор Голландськой Індії Ван Дімен організував експедицію для пошуку новго шляху від острова Ява до Європи, а також дослідження чи є Австралія та Нова Гвінея частинами гіпотетичного материка Зейдландт. Її керівником був призначений 41-річний Абель Тасман, у підпорядкування якому було надано два кораблі — бойовий «Гемскерк» і вантажний «Зехайн».

Абель Янсзон Тасман
Абель Янсзон Тасман

Експедиція вийшла з міста Батавія (нині — Джакарта) 14 серпня 1642 року і, обігнувши Австралію з півдня, 24 листопада досягла узбережжя невідомої землі, яку було названо Земля Ван-Дімена (нині — острів Тасманія). Особливо її не досліджуючи, Тасман прийшов до висновку, що нова територія — частина Австралії і так вона й зображалась на картах до аж до початку XIX століття.

5 грудня експедиція продовживжила рух на схід і опівдні 13 грудня 1642 року досягла нової землі — мису (нині — мис Фервелл) на північно-західному краю Південного острова сучасної Нової Зеландії. Обігнувши його, Тасман увійшов у протоку, що розділяє Південний і Північний острови (сучасна протока Кука), де 18 грудня зупинився. Під час спроби висадитись на узбережжя туземці напали на одну із шлюпок і вбили чотирьох матросів. Так і не знайшовши виходу з протоки, Тасман змінив курс на Північ вздовж узбережжя і 4 січня 1643 року досягнув північно-західного краю Нової Зеландії.

Погана погода завадила експедиції Тасмана обігнути відкриті землі вздовж північного узбережжя, і вона вирушила на Північний Схід. 19 січня було відкрито архіпелаг Тонга, 6 лютого — острови Фіджі. 14 червня 1643 року Тасман повернувся в Батавію. Наступного року його нова експедиція дослідила північно-східне узбережжя Австралії, картографічні обриси якого набули сучасного вигляду; реальні ж контури Нової Зеландії були встановлені лише в 1770 році.

Результати експедицій Тасмана розчарували власників голландської Ост-Індії — відкриті ним території виявились пустельним, безлюдними, не було знайдено покладів золота і запасів східних прянощів, а також нових навігаційних шляхів. Незважаючи на те, що Абелю Тасману було присвоєно звання командора, в 1647 році він був відправлений як представник короля в Сіам (нині — Таїланд), брав участь у ряді дрібних експедицій, війні проти Іспанії. Розчарований, через чотири роки він залишив службу, заянявся торгівлею в Батавії, де й помер 10 жовтня 1659 року.

Інтенсивна колонізація Нової Зеландії почалась у першій чверті XIX століття, коли тут почали селитись місіонери, шукачі пригод та торгівці, і в 1840 році на підставі договору, укладеному із вождями та старійшинами племен маорі, вона була була проголошена британським володінням.

Друк 5
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 1 червня 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 13 грудня

Початок експедиції Френсіса Дрейка

1577
#ЦейДень

Все про 13 грудня

Події, факти, персоналії

Осман ІІІ — 25-й султан Османської імперії

1754

Різанина в Нанкіні

1937

Воєнний стан у Польщі

1981

«Золотий м'яч» Андрія Шевченка

2004