Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Комп'ютерна миша Дугласа Енгельбарта
9 грудня 1968 року на комп'ютерній конференції Інституту інженерів з електротехніки та електроніки в Сан-Франциско Дуглас Енгельбарт вперше продемонстрував роботу комп'ютерної миші, яка в режимі реального часу керувала курсором на екрані монітора. По справжньому популярною вона стала через 20 років, коли з'явилось програмне забезпечення для використання миші в прикладних програмах, а її собівартість стала доступною для масового споживача.
На обкладинці: Дуглас Енгельбарт (1925-2013) зі своїм першим прототипом комп'ютерної мишки. Сан-Франциско, 2004 рік © Zuma/Rex
15501
Наука, освіта і техніка
Володимир Лук'янюк
Трекбол, кулька як засіб управління шляхом її обертання пальцем, була винайдена в 1946 році британським інженером Ральфом Бенжаміном під час роботи над радіолокаційною системою контролю вогнем Королівського воєнно-морського флоту. Він був запатентований наступного року в якості пристрою для управління курсором на екрані радара і тривалий час залишався засекреченим винаходом. Аналогічні пристрої в 1952 році створив британець Кеньон Тейлор для цифрової автоматичної системи управління військами ВМФ Канади і в 1965-у німець Райнер Маллербрайн як засіб вводу графічних даних для комп'ютерів компанії Telefunken.
Пристрій вводу даних «Rollkugel» компанії «Telefunken» — імовірно перша мишка з кулькою © Marcin Wichary
Пристрій вводу даних «Rollkugel» компанії «Telefunken» — імовірно перша мишка з кулькою © Marcin Wichary
Саме Маллербрайну належить ідея використання трекбола у вигляді окремого виносного пристрою, проте Telefunken не вважала його винахід вартим патенту, незважаючи на те, що з 1968 року «Rollkugel» продавались як додатковий пристрій для комп'ютерної системи SIG 100-86.
Незалежно від нього у 1964 році протип сучасної миші був створений у Стенфордському дослідницькому інституті інженером Біллом Інглішем під керівництвом Дугласа Енгельбарта. Він представляв собою дерев'яний контейнер з кнопкою і двома перпендикулярними коліщатами, які виступали за межі корпуса, котрий через прикріплений до нього шнур вони жартома назвали «мишою». Наступного року їх проект отримав фінансову підтримку NASA як кращий пристрій для вибору заданої точки на екрані монітора, завдяки чому був удосконалений конструктивно, для нього аспірантом Джефом Руліфсоном було розроблене спеціальне програмне забезпечення і в 1967 році на "пристрій-вказівник положення для систем відображення" було подано заявку на патент.
9 грудня 1968 року на комп'ютерній конференції Інституту інженерів з електротехніки та електроніки в Сан-Франциско Дуглас Енгельбарт продемонстрував експериментальні розробки своєї лабораторії, серед яких поряд із віконним інтерфейсом, електронною поштою, текстовим редактором з гіпертекстовими посиланнями, динамічними файловими бібліотеками та відеоконференцією була показана акордова клавіатура і комп'ютерна миша, яка використовувалась для управління презентацією, редагування тексту і демонстрації можливостей комп'ютера майбутнього. У 1970 році Енгельбарт отримав патент на свій винахід, який, проте, не приніс йому жодних доходів через те, що термін дії патенту сплив раніше, ніж миша стала широко використовуватися в персональних комп'ютерах.
В якості стандартного пристрою вона вперше з'явилась в масовому комп'ютері «Alto» компанії Xerox, що надійшов у продаж 1 березня 1973 року. В ньому було реалізовано багато новаторських ідей, які на десятиліття випередили свій час, проте через свою високу вартість «Alto» не набув великого поширення. Хоча у подальшому миша і комплектувалась до деяких інших комп'ютерних систем, тривалий час була достатньо дорогою й стала популярною лише у 1983 році, коли компанія Microsoft написала програмне забезпечення для її використання в текстовому редакторі під MS-DOS, а компанія Apple випустила комп'ютер «Lisa» із однокнопковою мишкою, в якій замість коліщат використовалась стальна кулька.
Мишка компанії Apple до персонального комп'ютера «Lisa» 1983 року © Jonathan Zufi
Мишка компанії Apple до персонального комп'ютера «Lisa» 1983 року © Jonathan Zufi
У середині 1970-х Дуглас Енгельбарт відійшов від роботи в сфері обчислювальної техніки, в основному через несприйняття ідеї поширення персональних комп'ютерів, захопився різноманітніми тренінгами особистісного росту, котрі мали б підвищити колективний IQ суспільства, та ідеями удосконалення колективного розуму як засобу прийняття суспільно важливих рішень. 10 квітня 1997 року за свої винаходи в галузі комп'ютерних технологій він отримав премію Масачусетського технологічного інституту, а 1 грудня 2000 року — Медаль уряду США за досягнення у галузі технологій та інновацій.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 04 грудня 2016. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Наука, освіта і техніка
Америка
Новітня історія
Холодна війна

Головні події 9 грудня

#ЦейДень
Все про 9 грудня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left8 грудня
10 грудняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward