Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Вступ США у Другу світову війну
Після нападу японців на військово-морську та повітряну бази в Перл-Харборі, 8 грудня 1941 року президент США Франклін Рузвельт отримав дозвіл від Конгресу на оголошення війни Японській імперії і підписав відповідне розпорядження. Цього ж дня війну Японії оголосила і Велика Британія. У відповідь 11 грудня війну США оголосили Німеччина та Італія, 13 грудня — Румунія, Угорщина і Болгарія.
На обкладинці: Франклін Рузвельт виступає в Конгресі, 8 грудня 1941 року
11093
Друга Світова війна
Володимир Лук'янюк
Із загостренням ситуації в Європі і створенням воєнного союзу між Німеччиною, Італією і Японією, США відмовились від політики невтручання у європейські справи — 5 жовтня 1937 року президент Франклін Рузвельт закликав до міжнародної ізоляції країн-агресорів і використання економічного тиску на них замість прямої військової агресії. Після капітуляції Франції, в 1941 році він ініціював програму Ленд-ліз, яка призначалась в першу чергу для підтримки Великої Британії, котра вела бойові дії проти Німеччини? і надавала призиденту США виключне право на свій розсуд розпоряджатись державними ресурсами на благо інтересів США. В жовтні того ж року програма Ленд-лізу поширилась і на Радянський Союз, що отримав американське озброєння, техніку і кредит 1 млрд доларів.
У липні 1941 року, щоб звільнити британський флот для більш ефективних дій проти Німеччини в Північному і Середземному морях, американські війська висадились в Ісландії і взяли на себе відповідальність за захист військових конвоїв в Британію і СРСР в оточуючих водах від атак німецьких підводних човнів. Ще у 1940 році, коли після падіння Франції Японія розпочала захоплення Французького Індокитаю, США припинити експорт в Японію літаків, авіаційного бензину і металообробної техніки, а після вторгнення в Голландську Ост-Індію (нині — Індонезія) влітку 1941 року — і нафти. Це вкрай загострило стосунки між Японією та США і останні в ультмативній формі зажадали від Японії припинити агресію в Китаї, ліквідувати маріонеткову державу Маньчжоу-го і відмовитись від усіх завоювань у Східній Азії.
Категорична позиція Рузвельта базувалась на переконаності, що Японія планує напад на СРСР і не готова до повномасштабної війни проти Британії чи США на Тихому океані. Помилкою американців також була впевненість, що під потенційною загрозою знаходиться авіабаза на Філіппінах, розташована в стратегічному для японців регіоні. Тому для них повною несподіванкою став напад 7 грудня 1941 року на військово-морську та повітряну базу в околицях Перл-Харбора на острові Оаху (Гавайські острови), в результаті якого США втратили 7 кораблів, 188 літаків і 2403 військовослужбовців.
Опівдні 8 грудня Франклін Рузвельт виступив у Палаті представників Конгресу і отримав практично одноголосну (один голос проти) підтримку вимоги про оголошення війни Японії, декларацію про яку з чорною пов'язкою на рукаві на знак трауру по загиблих у Перл-Харборі підписав о 16-10. Цього ж дня війну Японії оголосила і Велика Британія. 11 грудня війну США оголосили Німеччина та Італія, 13 грудня — Румунія, Угорщина і Болгарія.
Франклін Рузвельт підписує декларацію про оголошення війни Японії. Вашингтон, 8 грудня 1941 року
Франклін Рузвельт підписує декларацію про оголошення війни Японії. Вашингтон, 8 грудня 1941 року
Незважаючи на те, що прем'єр Великобританії Вінстон Черчілль, який терміново вилетів до Вашингтона, отримав запевнення, що США і далі вважають перемогу над Німеччиною ключем до завершення Другої світової війни, союзники по антигітлерівській коаліції висадились в Європі лише в липні 1943 року, після того як з перемогами у битвах за Мідвей і Гуадалканал, вдалось захопити стратегічну ініціативу у війні з Японією в Тихому океані. У червні 1944-го, висадившись у Франції, США разом із союзниками відкрили у Європі Другий фронт.
З битви при Лейте у жовтні 1944 року почався остаточний розгром Японії, яку США змусили капітулювати 2 вересня 1945 року, скинувши на Хіросіму і Нагасакі дві атомні бомби.
Всього за роки Другої cвітової війни США втратили 290 тисяч тисяч убитими в боях, 670 тисяч пораненими, 130 201 полоненими (з яких 116 129 повернулось на батьківщину живими); станом на 2010 рік пропалими без вісті все ще значилися 74 000 американських військових. За оцінками, Друга cвітова війна обійшлась США у 341 доларів мільярдів доларів (4,5 трильйони в цінах 2015 року) і військові витрати сткладали до 74% американського ВВП.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 30 травня 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Початок першого кругосвітнього плавання
Сьогодні
Початок першого кругосвітнього плавання
Друга Світова війна
Америка
Новітня історія

Головні події 8 грудня

#ЦейДень
Все про 8 грудня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left7 грудня
9 грудняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward