Китайська
Республіка Тайвань
Зазнаючи постійних і нищівних поразок від комуністичних сил під керівництвом Мао Цзедуна, 8 грудня 1949 року керівництво партії Гоміньдан перебазувалось на острів Формоза. Це поклало початок існуванню двох китайських держав — Китайської Республіки зі столицею у Тайбеї і Китайської Народної Республіки зі столицею у Пекіні.На обкладинці: Герб Китайської Республіки
16717
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Гоміньдан (Китайська Національна Народна партія) був заснований в 1912 році в Пекіні доктором Сунь Ятсеном, прихильником китайської націоналістичної ідеї, усунутим від влади невдовзі після перемоги Синхайської революції, в ході якої було повалене правління династії Цінь. У липні 1913 року члени Гоміньдану під проводом Сунь Ятсена влаштували Другу революцію, погано сплановане збройне повстання, яке досить швидко було придушене. В листопаді партія Гоміньдан була оголошена поза законом, і багато її членів змушені були шукати політичний притулок в Японії.

У жовтні 1919 року Сунь Ятсен відродив свою партію, яка під тиском Радянської Росії була змушена налагодити співпрацю з Комуністичною партією Китаю, яке тривало до 1927 року, допоки у Шанхаї не було підняте комуністичне повстання. Праве крило Гоміньдану, очолюване командувачем Національно-революційною армією (НРА) Чан Кайши, стривожене зростаючим впливом комуністів, 12 квітня 1927 року захопило опорні пункти комуністів, розпустило уряд Шанхаю, профспілки та інші організації, і провело у Північному Китаї масові арешти комуністів. Після декількох військових операцій до кінця 1927 року більша частина Китаю була під контролем Чан Кайши, а в червні 1928 року був взятий Пекін, що призвело до остаточного об'єднання країни під владою Гоміньдану.
Генералісімус Чан Кайши
Генералісімус Чан Кайши

Восени 1931 року Японія окупувала Маньчжурію, де проголосила маріонеткову державу на чолі з останнім імператором цинської династії. Після ряду локальних збройних конфліктів, в 1937 році протистояння між Японією і Китаєм переросло у повномасштабну війну, від розгрому в якій Чан Кайши врятував вступ СРСР у війну проти Японії і атомне бомбардування японських міст в 1945 році. Радянські війська знаходились в Маньчжурії до 1946 року і за цей час допомогли китайським комуністам сформувати боєздатну добре озброєну армію, яка листопаді 1948 року на чолі з Мао Цзедуном і при військовій і матеріальній допомозі СРСР відкрито виступили проти Чан Кайши.

За короткий час комуністам вдалось розбити війська Гоміньдану, і 24 квітня 1949 року їх армія, яка на цей момент налічували 4 мільйони чоловік, зайняла столицю Китаю — місто Нанкін, а до кінця літа — Гуанчжоу, останній форпост Гоміньдану. 1 жовтня 1949 року в Пекіні на площі Тяньаньмень Мао Цзедун проголосив створення Китайської Народної Республіки, яку наступного ж дня визнав СРСР. Зазнаючи постійних і нищівних поразок від комуністичних сил, 8 грудня 1949 року керівництво партії Гоміньдан перебазувалось на острів Формоза (нині — Тайвань), який лише по закінченні Другої Світової війни перейшов від Японії до Китаю.

Загалом на Формозу перебралось близько двох мільйонів чоловік, в тому числі уряд і парламент, котрий представляв депутатів усіх провінцій. Це поклало початок існуванню двох китайських держав: Китайська Республіка на Тайвані зі столицею в місті Тайбей вважається спадкоємцем республіки, проголошеної 10 жовтня 1911 року, стала країною-засновником ООН і одним з п'яти постійних членів Ради Безпеки ООН. Лише у 1971 році вона під тиском США була змушена поступитися місцем в ООН Китайській Народній Республіці.

Воєнне положення, введене в 1949 році, було відмінене через 38 років і стало найтривалішим в історії. Весь цей час країна існувала при фактичній однопартійній системі, безкомпромісному переслідуванні комуністів і незмінному президентстві спочатку Чан Кайши, а потім — його сина Цзян Цзинго. Лише у 1989 році, по смерті Цзян Цзинго в країні були вперше проведені демократичні вибори до парламенту, на яких перемогу здобув Гоміньдан, а в 1996-у були проведені прямі вибори президента, на яких перемогу також здобув представник Гоміньдану.

Друк 5
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 8 грудня

Вступ США у Другу світову війну

1941
#ЦейДень

Все про 8 грудня

Події, факти, персоналії

Убивство Джона Леннона

1980

Останнє фото Джона Леннона

1980

Леннон дає автограф своєму убивці

1980

Конституційна реформа Леоніда Кучми

2004

Повалення пам'ятника Леніну в Києві

2013