Спітакський землетрус
КатастрофиЯна Примаченко
7 грудня 1988 року об 11 годині 41 хвилині за місцевим часом у Вірменії стався потужний землетрус, який за перші 30 секунд повністю знищив місто Спітак та 58 навколишніх сіл. За офіційними даними кількість загиблих склала 25 тисяч осіб, 140 тисяч зазнали поранень, а в зоні лиха опинилося майже мільйон людей.На обкладинці: Постраждалі у Спітаку, грудень 1988 року
34231
Читати 4 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

У середині XVII століття в долині ріки Памбак на території округу Ташир, що входив до Еріванського ханства у складі імперії Афшаридів, вірменськими вихідцями з іранського міста Хой було засновано селище Гамамлу. У 1828 році ханство було завойоване Російською імперією, а після її падіння стало частиною спочатку Республіки Вірменія, а в 1921 році — радянської Вірменії.

У 1937 році Гамамлу стало центром однойменного району, в 1949-у було перейменоване у Спітак. У 1960 році він отримав статус міста, через 11 років — міста республіканського підпорядкування і з кінця 1970-х років почав інтенсивно забудовуватись. У середині 1980-х років у Спітаку на площі близько 14 кв. км проживало 18 400 чоловік.

7 грудня 1988 року об 11 годині 41 хвилині за місцевим часом стався потужний землетрус магнітудою 6,8 балів за шкалою Ріхтера з епіцентром у Кавказькому хребті за 40 км від Спітака. Крім нього, за перші 30 секунд було повністю знищено 58 навколишніх сіл, а загалом постраждало 21 місто і 350 сіл, серед яких значних руйнувань зазнали Ленінакан (нині — Гюмрі), Кіровокан (нині — Ванадзор) та Степанован. За офіційними даними кількість загиблих в результаті Спітакського землетрусу склала 25 тисяч осіб, 140 тисяч зазнали поранень, 514 тисяч лишилися без даху над головою, а в зоні лиха опинилося 970 тисяч людей.

За оцінками спеціалістів під час Спітакського землетрусу була вивільнена енергія еквівалентна вибуху десяти атомних бомб, подібних до скинутої на Хіросіму. Він вивів з ладу 40% промисловості Вірменії, повністю або частково зруйнувавши 230 промислових підприємства, 600 км автошляхів та 10 км залізничних колій. Великих руйнувань зазнала соціальна інфраструктура: можливість навчатися втратило 210 тисяч школярів, перебували в аварійному стані або були повністю зруйновані 416 об'єктів системи охорони здоров'я. Через небезпеку аварії було зупинено Вірменську АЕС.

Катастрофічні руйнівні наслідки Спітакського землетрусу були зумовлені неналежною оцінкою сейсмічної небезпеки регіону та сейсмостійкого будівництва, низькою якістю будівельних споруд, недостатньою підготовкою рятувальних служб, невчасно наданою медичною допомогою

Першими на допомогу постраждалим прийшли підрозділи збройних сил СРСР та прикордонники. В той же день була створена Комісія з ліквідації наслідків трагедії, яку очолив Голова Ради Міністрів СРСР Ніколай Рижков, і з Москви у зону лиха була відправлена бригада з 98 висококваліфікованих медиків та військово-польових хірургів на чолі з Міністром охорони здоров'я СРСР Євгенієм Чазовим. Протягом кількох днів у Спітаку було розгорнуто 50 тисяч наметів та 200 польових кухонь. Окрім волонтерів, до рятувальних робіт були залучено 20 тисяч солдатів та офіцерів, задіяно 3 тисяч одиниць техніки, якої катастрофічно не вистачало.

Через масштабність наслідків Спітакського землетрусу Михайлу Горбачову довелось перевати переговори з Рональдом Рейганом у перший же день його офіційного візиту до США і звернутись по міжнародну допомогу. Її надала 111 країна світу — вже з 9 грудня до Вірменії почали прибути лікарі та рятувальники з Франції, Швейцарії, Великої Британії, ФРН та США.

Економічна шкода завдана стихією Вірменії оцінюється у 13 млрд доларів США. На ліквідацію її наслідків урядом СРСР було виділено 5 млрд карбованців, більше, ніж на ліквідацію наслідків аварії на Чорнбильській АЕС два роки перед тим

Над відбудовою Вірменії працювало 45 тисяч будівельників зі всіх союзних республік СРСР. 12 січня 1989 року ЦК КПУ та Рада Міністрів УРСР видала Постанову №16 "Про заходи щодо відновлення сільських та населених пунктів і виробничих об'єктів агропромислового комплексу у Амасійському і Гукасянському районах Вірменської РСР, що постраждали внаслідок землетрусу". Вона передбачала детальний план дій та зони відповідальності різних відомств та міністерств УРСР у відбудові зруйнованих районів Вірменії. Проте розпад СРСР не дав у повній мірі закінчити відновлювані роботи.

У Вірменії 7 грудня є офіційним Днем пам'яті жертв Спітакського землетрусу.

Друк 1
Яна Примаченко спеціально для © «Цей день в історії», 6 грудня 2017. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 7 грудня

Убивство Марка Тулія Цицерона

43 до н.е.
#ЦейДень

Все про 7 грудня

Події, факти, персоналії

Атака на Перл-Харбор

1941

Полонений Кадзуо Сакамакі

1941

Канцлер на колінах

1970

П'ятий «Золотий м'яч» Кріштіану Роналду

2017