Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
reorder
Біловезька угода
7-8 грудня 1991 року у Вікулях (Біловезька пуща, Білорусь) вищі посадові особи трьох союзних республік РРФСР, БРСР, УРСР підписали Угоду про створення Співдружності Незалежних Держав (СНД), що означало припинення існування Союзу Радянських Соціалістичних Республік.
15897
Політика
Після невдалої спроби усунення Михайла Горбачова з поста президента СРСР у серпні 1991 року більшість глав республік заявили про намір підписати нову Союзну угоду. І хоча серпневий путч ГКЧП зазнав поразки, не виключеною була можливість військового заколоту з метою збереження єдиної радянської держави. Виходом із складної політичної ситуації могла бути лише багатостороння домовленість лідерів суверенних республік про швидкий, але керований демонтаж владних і силових союзних структур. Для цього існувала відповідна правова база у вигляді декларацій про суверенітет, схвалених вищими законодавчими органами союзних республік, а що стосується України — ще й результатами загальнонародного референдуму 1 грудня, на якому більше 90% громадян України висловились за незалежність від СРСР.
За таких обставин лідери трьох республік, які свого часу були співзасновниками СРСР (четверта — Закавказська федерація — вже давно не існувала), прийняли легітимне і політично виважене рішення — розпустити СРСР, створивши натомість Співдружність Незалежних Держав — СНД. Угоду та інші пов'язані з нею документи підписали вищі посадові особи трьох союзних республік — Борис Єльцин і Генадій Бурбуліс (РРФСР), Станіслав Шушкевич і В'ячеслав Кебич (БРСР), Леонід Кравчук і Вітольд Фокін (Україна).
Біловезькі угоди були ратифіковані 10 грудня Білорусією і Україною, а 12 грудня і Росією. Організаційні основи СНД оформлено кількома документами, які називають установчими: Біловезькою угодою про створення СНД, Протоколом до неї, який учасники вирішили рахувати складовою частиною Угоди, і Алма-Атинською декларацією, а також Статутом, який прийнятий 22 січня 1993 року.
Ратифікація Біловезьких угод Україною відбувалася з відповідними застереженнями, що унеможливлювали перетворення України на частину нової союзної держави. Ці застереження мали винятково важливе значення для подальшої політики України та її ролі у СНД. Так, у п.З Угоди наголошено, що держави — члени Співдружності, реформуючи розташовані на їхніх територіях угрупування збройних сил колишнього Союзу РСР і створюючи на їхній базі власні збройні сили, співпрацюватимуть у забезпеченні міжнародного миру та безпеки. У п.б Угоди зазначено, що кожна з високих Договірних сторін залишає за собою право призупинення або припинення дії цієї Угоди або окремих її статей, повідомивши про це учасників Угоди за рік. Одне із застережень — слово «Співдружність» писати з малої літери.
Проте «застереження» не припинили різне тлумачення Біловезької угоди і не гарантували від можливої небезпеки перетворити Співдружність на державне утворення. Це спонукало Верховну Раду України прийняти 20 грудня 1991 року документ під назвою Заява Верховної Ради України з приводу укладення Україною Угоди про Співдружність незалежних держав", у якій було наголошено, що мають місце неоднозначні тлумачення як окремих положень Угоди, так і загального її спрямування офіційними колами сторін, що її уклали. Заява акцентувала увагу на статусі України як незалежної держави, суб'єкта міжнародного права. Важливими є пункти 2 і 3 Заяви, у яких говориться: п.2 «Україна заперечує перетворення Співдружності незалежних держав на державне утворення із своїми органами влади і управління» і п.З «Україна заперечує надання Співдружності незалежних держав статусу суб'єкта міжнародного права».
Не менш важливим є п.6, який має безпосереднє відношення до сучасних територіальних претензій Росії щодо Криму: кордон між Україною, з одного боку, та Росією і Білорусією — з іншого, є державним кордоном України, який є недоторканим. Лінія його проходження, визначена договором між Україною і Росією 1990 р., лишається незмінною незалежно від того, чи є Україна стороною Угоди чи ні.
«Цей день в історії» © 2001-19. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Політика
Україна
Європа
Новітня історія
Наш час

Головні події 7 грудня

#ЦейДень
Все про 7 грудня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left6 грудня
8 грудняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward