Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Рубрики
Регіони
всі статтінові статтіпопулярні статтівипадкова стаття
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
Цей день в історії
menu
toggle_off
Популярна стаття
Облога
Києва військами Батия
Після тримісячної облоги 6 грудня 1240 року орди хана Батия захопили Київ, влаштували масову різню і підпалили Десятинну церкву, в якій переховувались останні захисники міста.
52631
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Після смерті Чингізхана улус його сина Джучі перейшов до внука Батия. Інший син Чингізхана Угедей став Великим ханом і віддав наказ виконати волю батька — завоювати Західні країни. Перші загони монголів вирушили в похід в 1229 році і через два роки пройшли землі волзьких болгар та кипчаків. В кінці 1237 року монголи увійшли на руські землі і захопили Рязань, Коломну, але на початку весни 1238 року відмовились від походу на Новгород і вирушили на південь.

18 жовтня 1239 року монголами був взятий Чернігів, після чого почалась підготовка захоплення Правобережжя Дніпра. Більшість військ Галицького, Волинського, Київського та Турово-Пінського князівств були об'єднані під владою Данила та Василька, синів волинського князя Романа Мстиславовича. Розуміючи, що він не в змозі протистояти монгольській навалі, Данило відправився в Угорщину та Польщу за підмогою, проте отримав відмову.

Данило Романович повернув собі галицький трон лише 1238 року, того ж року підкорив Турово-Пінське князівство, а наступного — зайняв Київ, де в той час не було князя. Двічі пограбований удільними князями в 1169 і 1203 роках, тогочасний Київ вже втратив статус головного міста в руських землях і володіння ним не означало верховенства над іншими князівствами. Тому після його підкорення в 1239 році Данило Романович залишив у Києві воєводу Дмитра Єйковича, який і керував обороною Києва, коли 5 вересня 1240 року війська Батия взяли його в облогу.

Київ на той час складався з практично незахищеного Подолу і Верхнього міста, розташованого на крутих схилах, і було оперезане двома лініями укріплень, валом заввишки 12 метрів і протяжністю близько 3,5 км та ровом. Фортифікація міста була застрарілою, частково зруйнованою і непридатною для протистояння каменокидальним машинам монголів. За оцінками, у підпорядкуванні Дмитра Єйковича було лише кілька сотень дружинників і до 5 тисяч ополченців з числа містян.

«Укріплення вони завойовують наступним чином. Якщо трапляється фортеця, вони оточують її; мало того, іноді вони так обгороджують її, що ніхто не може увійти або вийти; при цьому вони дуже хоробро б’ються знаряддями і стрілами і ні на один день або на ніч не припиняють битви, щоби ті, хто перебувають на укріпленнях, не мали відпочинку; самі ж татари відпочивають, бо розділяють війська, і одне змінює в бою інше, так що вони не дуже втомлюються» — Джованні Да Плано Карпіні, посол Папи римського Іннокентія IV

Не маючи достатньо війська, Данило Галицький так і не прийшов на допомогу. Вирішальний штурм розпочався 5 грудня — монголи пробили міські стіни і наступного дня, 6 грудня 1240 року, увірвались в дитинець, збудований на Старокиївській горі ще в часи Володимира Великого. Подолавши опір захисників, монголи влаштували масову різню і підпалили Десятинну церкву, в якій переховувались останні захисники міста.

Київ був повністю зруйнований, а з кількох десятків тисяч його жителів живими лишилось не більше 2 тисяч. До середини XIV століття місто було васалом Золотої орди і остаточно втратило свою роль як політичного центру Русі.

В 1363 році, після перемоги у битві на Синіх Водах, Київ захопив Великий князь Литовський Ольгерд. Після ліквідації в 1470 році Київського князівства місто стало центром Київського воєводства у складі Литви.

Друк 3
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 17 травня 2012. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 6 грудня

#ЦейДень
Все про 6 грудня
Події, факти, персоналії